Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pohádka o ropuše

Pohádka Hrdinka z rybníka - verze k vytištění

Ropucha
Nevzhledná žába s očima zakleté princezny. Má šedé zavalité tělo a krátké nohy. Za očima má umístěny jedové žlázy, které v případě ohrožení vylučují ostrý dráždivý sekret. Svá vajíčka klade stejně jako jiní obojživelníci do vody. Z vajíček se vylíhnou malí černí pulci, kteří se promění na žabku přibližně po 80 dnech. Ropucha žije na souši, ale do své rodné vody se vrací při rozmnožování. Je užitečná, živí se slimáky, pavouky a hmyzem. Kořisti se zmocní rychlým vymrštěním jazyka. V České republice žijí 3 druhy ropuch. Všechny jsou zákonem chráněné. Mnoho jich zahyne na silnicích.

Pohádka: Hrdinka z rybníka

Dlouhá zima zmizela do hajan a na rybník u lesa dorazilo jaro. V křoví začaly kvákat žáby a nedaleko se ozývalo klepání zobáku čápa, který se vrátil ze své dovolené v Africe.

Inzerce

Jednoho dne se na kraji rybníka u rákosí objevily malé průhledné kuličky. Byla to žabí vajíčka. Po pár dnech se z kuliček vylíhli malí pulci s ocásky, kteří rejdili hbitě po hladině sem a tam. A když jim narostly nožky a zmizel ocásek, staly se z nich roztomilé malé žabky. A ne ledajaké! Byly to zelené rosničky, skokani hnědí i zelení, také kuňky, blatnice a také jedna ropucha Boženka!

Byl začátek léta a malé žabky život ve vodě již omrzel. Ještě, než se vydaly do světa, do okolních lesíků, polí a luk Pohádka O ropušeza štěstím, uspořádal pro ně starý mlok Salamandr Alexandr párty na rozloučenou s rybníkem. Přijel známý moderátor čolek z rozhlasu Žbluňk. Zasedla porota složená z nejstarších obojživelníků, aby zvolili z obojživelných obyvatel rybníka královnu krásy. Pro ty, co měli pěvecké nadání, tady byla soutěž v kvákání. Ostatní si mohli zasoutěžit ve skoku do dálky či ve střelbě jazykem na pohyblivý terč. Na vítěze z každé kategorie čekala lahodná odměna v podobě nakládaného hmyzu a hlavní cena diváků v podobě útulně zařízeného bytu pod kamenem v křoví.

Inzerce

Všichni soutěžili, bavili se a popíjeli žabincový šampus a nikdo si ani nevšiml, že jedna žába stála stranou a plakala. Byla to ropucha Boženka. Každá ropucha je přece ošklivá, slizká a plná bradavic, neumí ani krásně kvákat ani daleko skákat. Z ní žádná královna krásy nebude. Daleko nedoskočí, protože ropuchy mají od přírody nožičky krátké. Ani v kvákání ropuchy nevynikají. A svým jazykem by strefila maximálně pomalého slimáka. Boženka byla velice nešťastná, bála se soutěžit s ostatními, protože věděla, že v žádné soutěži nevyhraje. Navíc měla strach, že se jí ostatní vysmějí.

„Proč jen jsem zrovna já tak škaredá a nemotorná ropucha?“ vzdychala, když se prohlížela v kaluži.

Inzerce

Kdyby Boženka věděla, jakou může zažít při soutěžení legraci, určitě by přišla. Ona se však bála výsměchu a opovržení od ostatních. Tak špatně znala své obojživelné kamarády! Nevěděla, že správní sportovci se přece kamarádům nevysmívají!

A jak všechny soutěže dopadly? Královnou krásy se hlasováním poroty jednomyslně stala slečna Čolková-Horská, skok do dálky vyhrál mladý skokan hnědý Hop, novou superstar byl pan Kuňka. Přicházel večer a párty se pomalu blížila ke svému závěru. Ceny byly rozdány kromě ceny diváků, která měla být vyhlášena až se západem slunce.

Inzerce

Když už se smrákalo, vylezla ještě rosnička Anička stejně jako každý večer na přistavený žebříček z klacíčků, aby Pohádka O ropušepředpověděla počasí na druhý den. „Zítra bude svítit sluníčko a foukat mírný vítr od severovýchodu,“ hlásila ze žebříku zelená žabička. Právě když se chystala žabka zase slézt dolů, objevil se nečekaně zákeřný ježek. Skočil na překvapenou rosničku, aby ji sežral. Jíst hmyz a bobule ho už ten den nebavilo a dostal náramnou chuť na žábu. Ropucha Boženka na nic nečekala a udělala něco úžasného. Vylezla z úkrytu lopuchu a postavila se před rosničku, aby zabránila nejhoršímu! Ostatní čolci, mloci, žáby a slavný moderátor zalezli do bezpečí pod kameny a do děr a sledovali se zatajeným dechem, co se bude dít. Boženka se před ježkem začala najednou rychle nafukovat a nafukovat, až byla dvakrát tak větší než obvykle. Byla to taková šedá bradavičnatá koule. Zmatený ježek se jí polekal a dal se na ústup. Pak mu to ovšem nedalo, nechtěl se tak snadno vzdát a ke své kořisti se vrátil. „Žába jako žába,“ pomyslel si.  Ovšem co se nestalo! Když sáhl čenichem na jedovatý sliz ropuchy, ucítil na čumáku obrovskou palčivou bolest. „Au, to pálí!“ zakřičel. „Co to je? To je bolest! Au, au!“ ječel a utíkal rychle zpátky do lesa, odkud vylez.

Když zmizel v bezpečné vzdálenosti, z úkrytů vylezli všichni obojživelníci. „Hurá, ať žije naše Boženka! Sláva!“ volali jeden přes druhého. Rosnička Anička poděkovala Božence za záchranu svého života. Všichni obdivovali nebojácnost této ropuchy a nebyl žádný obojživelník, který by se s ní nechtěl kamarádit. Za odměnu dostala hlavní cenu diváků - byt 3+1 pod kamenem s krásným výhledem na rybník. Moderátor rádia Žbluňk ihned začal vysílat v přímém přenosu zprávu o hrdinském činu Boženky. I když ropucha Boženka nebyla krásná, neuměla skákat ani skřehotat, měla dobré a statečné srdce a byla správná kamarádka.

A ropucha pochopila, že být ropuchou má i své výhody. Bradavice a sliz, který jí pokrývá tělo, je její ochrana. A i když není královnou krásy, zaslouží si náš obdiv, protože je velice užitečná – vždyť sní tolik hmyzu a slimáků!

Ropucha

Na zahradě v bazénu
mám ropuchu Boženu.
Do vody si včera vlezla
ta plavecká superhvězda.

Tahle slizká ropucha
kvákala mi do ucha:
„Kvaky, kvaky, kvaky, kvak,
plavu kraula, plavu znak“.

Snad tu žábu Boženu
z bazénu dnes vyženu.
Se mnou plavat nemůže,
ať si hledá kaluže!

Kdopak z lidí pochopí,
že se žáby netopí.
Ať si kdo chce co chce říká,
Božku hodím do rybníka!

Autorka: Kamila Urbanová

Ilustrátorka: Jelizaveta Stýskalová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ropucha - diskuze

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce