Inzerce
Inzerce
Inzerce

Pohádka o ropuše

Pohádka Hrdinka z rybníka - verze k vytištění

Ropucha
Nevzhledná žába s očima zakleté princezny. Má šedé zavalité tělo a krátké nohy. Za očima má umístěny jedové žlázy, které v případě ohrožení vylučují ostrý dráždivý sekret. Svá vajíčka klade stejně jako jiní obojživelníci do vody. Z vajíček se vylíhnou malí černí pulci, kteří se promění na žabku přibližně po 80 dnech. Ropucha žije na souši, ale do své rodné vody se vrací při rozmnožování. Je užitečná, živí se slimáky, pavouky a hmyzem. Kořisti se zmocní rychlým vymrštěním jazyka. V České republice žijí 3 druhy ropuch. Všechny jsou zákonem chráněné. Mnoho jich zahyne na silnicích.

Pohádka: Hrdinka z rybníka

Dlouhá zima zmizela do hajan a na rybník u lesa dorazilo jaro. V křoví začaly kvákat žáby a nedaleko se ozývalo klepání zobáku čápa, který se vrátil ze své dovolené v Africe.

Jednoho dne se na kraji rybníka u rákosí objevily malé průhledné kuličky. Byla to žabí vajíčka. Po pár dnech se z kuliček vylíhli malí pulci s ocásky, kteří rejdili hbitě po hladině sem a tam. A když jim narostly nožky a zmizel ocásek, staly se z nich roztomilé malé žabky. A ne ledajaké! Byly to zelené rosničky, skokani hnědí i zelení, také kuňky, blatnice a také jedna ropucha Boženka!

Inzerce

Byl začátek léta a malé žabky život ve vodě již omrzel. Ještě, než se vydaly do světa, do okolních lesíků, polí a luk Pohádka O ropušeza štěstím, uspořádal pro ně starý mlok Salamandr Alexandr párty na rozloučenou s rybníkem. Přijel známý moderátor čolek z rozhlasu Žbluňk. Zasedla porota složená z nejstarších obojživelníků, aby zvolili z obojživelných obyvatel rybníka královnu krásy. Pro ty, co měli pěvecké nadání, tady byla soutěž v kvákání. Ostatní si mohli zasoutěžit ve skoku do dálky či ve střelbě jazykem na pohyblivý terč. Na vítěze z každé kategorie čekala lahodná odměna v podobě nakládaného hmyzu a hlavní cena diváků v podobě útulně zařízeného bytu pod kamenem v křoví.

Všichni soutěžili, bavili se a popíjeli žabincový šampus a nikdo si ani nevšiml, že jedna žába stála stranou a plakala. Byla to ropucha Boženka. Každá ropucha je přece ošklivá, slizká a plná bradavic, neumí ani krásně kvákat ani daleko skákat. Z ní žádná královna krásy nebude. Daleko nedoskočí, protože ropuchy mají od přírody nožičky krátké. Ani v kvákání ropuchy nevynikají. A svým jazykem by strefila maximálně pomalého slimáka. Boženka byla velice nešťastná, bála se soutěžit s ostatními, protože věděla, že v žádné soutěži nevyhraje. Navíc měla strach, že se jí ostatní vysmějí.

Inzerce

„Proč jen jsem zrovna já tak škaredá a nemotorná ropucha?“ vzdychala, když se prohlížela v kaluži.

Kdyby Boženka věděla, jakou může zažít při soutěžení legraci, určitě by přišla. Ona se však bála výsměchu a opovržení od ostatních. Tak špatně znala své obojživelné kamarády! Nevěděla, že správní sportovci se přece kamarádům nevysmívají!

Inzerce

A jak všechny soutěže dopadly? Královnou krásy se hlasováním poroty jednomyslně stala slečna Čolková-Horská, skok do dálky vyhrál mladý skokan hnědý Hop, novou superstar byl pan Kuňka. Přicházel večer a párty se pomalu blížila ke svému závěru. Ceny byly rozdány kromě ceny diváků, která měla být vyhlášena až se západem slunce.

Když už se smrákalo, vylezla ještě rosnička Anička stejně jako každý večer na přistavený žebříček z klacíčků, aby Pohádka O ropušepředpověděla počasí na druhý den. „Zítra bude svítit sluníčko a foukat mírný vítr od severovýchodu,“ hlásila ze žebříku zelená žabička. Právě když se chystala žabka zase slézt dolů, objevil se nečekaně zákeřný ježek. Skočil na překvapenou rosničku, aby ji sežral. Jíst hmyz a bobule ho už ten den nebavilo a dostal náramnou chuť na žábu. Ropucha Boženka na nic nečekala a udělala něco úžasného. Vylezla z úkrytu lopuchu a postavila se před rosničku, aby zabránila nejhoršímu! Ostatní čolci, mloci, žáby a slavný moderátor zalezli do bezpečí pod kameny a do děr a sledovali se zatajeným dechem, co se bude dít. Boženka se před ježkem začala najednou rychle nafukovat a nafukovat, až byla dvakrát tak větší než obvykle. Byla to taková šedá bradavičnatá koule. Zmatený ježek se jí polekal a dal se na ústup. Pak mu to ovšem nedalo, nechtěl se tak snadno vzdát a ke své kořisti se vrátil. „Žába jako žába,“ pomyslel si.  Ovšem co se nestalo! Když sáhl čenichem na jedovatý sliz ropuchy, ucítil na čumáku obrovskou palčivou bolest. „Au, to pálí!“ zakřičel. „Co to je? To je bolest! Au, au!“ ječel a utíkal rychle zpátky do lesa, odkud vylez.

Inzerce

Když zmizel v bezpečné vzdálenosti, z úkrytů vylezli všichni obojživelníci. „Hurá, ať žije naše Boženka! Sláva!“ volali jeden přes druhého. Rosnička Anička poděkovala Božence za záchranu svého života. Všichni obdivovali nebojácnost této ropuchy a nebyl žádný obojživelník, který by se s ní nechtěl kamarádit. Za odměnu dostala hlavní cenu diváků - byt 3+1 pod kamenem s krásným výhledem na rybník. Moderátor rádia Žbluňk ihned začal vysílat v přímém přenosu zprávu o hrdinském činu Boženky. I když ropucha Boženka nebyla krásná, neuměla skákat ani skřehotat, měla dobré a statečné srdce a byla správná kamarádka.

A ropucha pochopila, že být ropuchou má i své výhody. Bradavice a sliz, který jí pokrývá tělo, je její ochrana. A i když není královnou krásy, zaslouží si náš obdiv, protože je velice užitečná – vždyť sní tolik hmyzu a slimáků!

Ropucha

Na zahradě v bazénu
mám ropuchu Boženu.
Do vody si včera vlezla
ta plavecká superhvězda.

Tahle slizká ropucha
kvákala mi do ucha:
„Kvaky, kvaky, kvaky, kvak,
plavu kraula, plavu znak“.

Snad tu žábu Boženu
z bazénu dnes vyženu.
Se mnou plavat nemůže,
ať si hledá kaluže!

Kdopak z lidí pochopí,
že se žáby netopí.
Ať si kdo chce co chce říká,
Božku hodím do rybníka!

Autorka: Kamila Urbanová

Ilustrátorka: Jelizaveta Stýskalová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Ropucha - diskuze

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 29.03.2020, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce