Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kniha Jak děti přicházejí na svět

sexuální výchova pro děti – Jak děti přicházejí na světO knížce Jak děti přicházejí na svět s autorkou Janou Martincovou:

Co Tě vedlo k sepsání Jak děti přicházejí na svět? Kde se vzal ten nápad?

Podobně jako předchozí publikace z dílny Babyonline.cz vznikla i tato z naší vlastní rodinné potřeby. Syn se jako ostatní děti na tuto problematiku ptal velmi jednoduše a očekával jednoduché, jemu srozumitelné odpovědi. Navíc pravdivé. Dětem se nevyplatí lhát, vše berou velice vážně, pokud je rodič jednou, byť v žertu zklame, důvěra je již nalomena. Slovně jsem si v odpovědích vystačila, přece jenom jsem si toto téma z medicíny pamatovala až příliš dobře. Co mně ale chybělo, tak jednoduché, pro děti názorné a skutečnosti se držící obrázky.

 

Inzerce

sexuální výchova pro děti – Jak děti přicházejí na světKdyž jsme u těch obrázků, opravdu si myslíš, že některé rodiče nepobouří obrázek sexuálního aktu v knížce pro nejmenší?

To jsme právě u toho, proč knížka vznikla. Nejtěžší otázka syna přišla v pěti letech, kdy se mě zeptal, jak se tatínkova buněčka dostane mamince do bříška, jestli ji tatínek přenese v ruce. Po vyřčení otázky jsem při nádechu k odpovědi hledala vhodný obrázek. Poté, co mě neuspokojily ani ty v anatomických atlasech, narazila jsem na vhodný v útlé anglicky psané brožuře. Když jsem jej před syna položila na stůl, ještě než jsem stihla cokoliv vyslovit, jako by se jednalo o banální věc, pravil: „Aha, oni se spojí.“ Jednodušeji bych to nedokázala vyjádřit, a proto jsem si tuto jeho odpověď vypůjčila do publikace. O tom, že bez obrázku by děti situaci těžko pochopily, vypovídá právě tato historka.

Komu je vlastně knížka určena? Dětem nebo rodičům?

Dětem prostřednictvím rodičů. Rodič ocení, že v ní najde pro každou věkovou úroveň od 2 do 10 let vhodnou odpověď a hlavně potřebný výtvarný doprovod. Odpověď je samozřejmě na kreativitě každého rodiče, jak ji přizpůsobí. Zda odpověděl dostatečně srozumitelně, rodič pozná podle toho, že dítě se již k předchozí otázce nevrací, rozhovor tak skončí zcela, nebo se zeptá naopak již na něco pokročilejšího. Zhruba do 5 let věku z publikace uplatníte pouze odpovědi na konkrétní dotaz dítěte. Až teprve v 5 letech jsme problematiku probrali takto komplexně. Předpokládám, že po umístění knížky do knihovniček dětí, si ji čas od času vezmou, prohlédnou či přečtou, případně přijdou za rodiči s novými dotazy.

Inzerce

Myslíš si, že rodiče neumí nebo spíše nechtějí svým dětem pravdivě vysvětlit původ dítěte?

Část rodičů se asi tohoto tématu bojí, neboť se necítí „pevná v kramflecích“. Další část se do toho odvážně vrhne, ale zaplete se natolik, že se zajímavé téma pro dítě stane nepochopitelnou nudou. No a většina stále přemýšlí o tom, co by dítě mělo vědět a co ne. V tom si myslím, že je hlavní problém. Dítě by mělo vědět to, co jej zajímá. Nechápu, z jakého důvodu bych měla rozhodovat, na jakou otázku dítěti odpovím či ne, protože má na ni tzv. ještě dost času. Jediné, co u odpovědi rozmýšlím, je míra a detaily informace ve smyslu správného pochopení dítětem. Někdy to ovšem, jako i v tomto případě, znamená uvést obrázek, u kterého si většina společnosti bude myslet, že je pro 5leté dítě nepřípustný.
Také si myslím, že cenzura informací pro děti souvisí s dřívější cenzurou informací ve společnosti a neustálým řízením toho, co máme a nemáme vědět. To je bohužel v našich zeměpisných šířkách zakódováno na generace.

V čem je ještě kromě pravdivých odpovědí a možná inkriminovaného obrázku Tvé pojetí sexuální výchovy pro nejmenší nové?

Zatímco dřívější generace slovo „sex“ vůbec v tomto věku nemohly vyslovit, současný svět se točí hlavně kolem něj. Bohužel zapomínáme, že je velmi nebezpečné dětem tuto problematiku začít vykládat od samotného sexu. Proto i v publikaci jsem zvolila širší kontext, kdo a proč ten sex vlastně dělá a co tomu předchází. Nutnost do výběru sexuálního a životního partnera, což chápu jako synonymum, zapojit také rozum, pokládám již od útlého věku jako nejdůležitější informaci, která by se k dítěti měla dostat. Děti nezačneme plodit či toto plození nacvičovat s každým, kdo se nám zalíbí, ale s tím, o koho se budeme moci v životě opřít, budeme si s ním nejen fyzicky, ale i lidsky a intelektuálně rozumět a dokážeme si představit, že s tímto člověkem chceme strávit celý život i své stáří. Proto je kniha psána v kontextu celého lidského života. Proto je tam uvedeno mnoho informací o člověku, jeho podstatě, biologii, zdravém životním stylu, vztazích mezi lidmi. Základem úspěšného života, tedy i úspěšného výběru partnera je vzdělání neboli úroveň informovanosti člověka. Jestli je knížka něčím jedinečná, tak nakupením obrovského množství znalostí podaných srozumitelně i těm nejmenším na velmi malém obsahu.

Inzerce

Na jaké otázky najdeme v knížce odpovědi?

Knížka je zpracována do deseti kapitol, ve kterých se děti dozví, jak přicházejí na svět, že na miminko musejí být dva: maminka a tatínek. Nechybí ani kapitola o lidských buňkách i těch pohlavních, jaký je rozdíl mezi dítětem a dospělým, mezi ženou a mužem, jak se tatínkova buněčka dostane do maminčina bříška, jak děti v bříšku rostou, jí a dýchají, jak se rodí děti, co rozhoduje o tom, jak miminko vypadá, zda může být v bříšku více dětí, o dětech ze zkumavky, a také o tom, že porodem to nekončí, ale teprve začíná.

Ty sama máš děti dvě, a to odlišného věku. Z rozhovoru s mladším vzešla tato knížka. Uspokojují odpovědi i starší 10letou dceru? Nebo jste se dostali již k podrobnějšímu popisu?

V podstatě oběma dětem, které dělí 4 roky, byly poskytnuty stejné informace. Věřím však tomu, že každý z nich si informace přebral po svém. To mě také přesvědčilo, že škatulkování odpovědí na stejné otázky u dětí do 10 let nemá žádný smysl. V podstatě jim můžeme realitu vyložit stejně. Samozřejmě, že nyní po 10. roce již nastupuje druhá fáze sexuální výchovy zaměřená na samotné dospívání.

Inzerce

Jak dlouho taková knížka vzniká?

Na knížce jsme začali pracovat v únoru. Prvotní text jsem zaslala k posouzení dětské psycholožce, pak probíhala kresba obrázků, úprava textů a závěrečné korektury pedagogů, psychologů a lékařů, kterým velice děkuji. V listopadu se dostává na trh. Nápad ovšem vznikl již na podzim roku 2008, ale tehdy jsme akutněji pro své děti potřebovaly předškoláka :-).

Kde ji můžeme zakoupit?

Bude k zakoupení v Puntanelách, vybraných knihkupectvích a na www.prochytrehlavicky.cz.

Rozhovor pořídily Naďa Barochová a Věra Tautová

Více O sexu s dětmi.

A jaké byly první dojmy našich dětí?

Naďa - Kubík 3 roky

Knížku si Kubík zamiloval od prvního pohledu - myslím si, že to je díky Říkáčkám a stejné ilustrátorce. Ty obrázky on prostě miluje. Takže okamžitě knížku ukořistil a začali jsme číst. Musela jsem mu přečíst i úvod a od té doby té knížce neřekne jinak než "milí rodičové" :))

Hrozně moc ho fascinují buněčky - a to nejen pohlavní - líbí se mu obrázky všech. Vajíčko a spermii dokáže správně ukázat a pojmenovat. Čímž tedy fascinoval zejména babičku, která si knihu také se zájmem prohlížela - hlavně jí tedy zajímalo milování... to když našla, tak byla spokojená - říkala, že to je konečně něco, čemu rozumí. Zdálo se jí to poměrně odborné. Zvláštní je, že Kubík s tím problém nemá a je vidět, že skutečně rozumí. Pořád tedy trochu tápe v tom, jak je možné, že jsme třeba na svatební cestě byli bez něho - v rámci kapitoly o seznámení tatínka a maminky jsem vytáhla rodinné fotky... a on se na mě normálně rozzlobil, že jsme si trajdali po Safari bez něho (na svatební cestě jsme byli ve Dvoře Králové ;)).
Moc se mu líbí miminko v bříšku a říká, že až bude velkej jako maminka, tak bude mít taky miminko v bříšku. Byl zklamaný, když jsem mu vysvětlila, že to nepůjde. Tak aspoň trval na tom, že až budu mít miminko v bříšku já, tak on půjde do tatínkova bříška :))
Když jsme knížku poprvé otevřeli, tak mu byly 2 roky a 10 měsíců. A musím přiznat, že za tu dobu, co ji máme ji čteme skutečně každý den. S tím, že už si vybírá kapitolu, kterou chce přečíst. Hodně se mu líbí ta poslední, kde se už miminko narodí a všichni se o něj starají. Tu má nejradši i Hanička - ta poprvé knížku viděla v roce.
Oběma se taky moc líbí kapitola, kde je vysvětlen rozdíl mezi dospělými a dětmi - oni tu rodinu vnímají jako, že jsme to my. Teda táta, máma, Kubík a Hanička.
Na knížce se nám moc líbí taky to, že kromě sexuální výchovy jsou tam i prvky slušného chování - obrázek, kde stojí těhotná paní a nikdo ji nepustí sednout Kubíka dohání k poučování těch cestujících, že mají tu paní pustit sednout a je velmi rozhořčen, že to nikdo neudělá. Stejně tak obrázek, kde se pomáhá s miminkem je hodně inspirující. To já oceňuji moc, protože z domova to zná a ví a ted je i díky knížce utvrzován v tom, že pomáhat je správné a normální.

Věrka - kluci 4, 6 let a Jak děti přicházejí na svět

Je to zajímavé, ale když jsme knížku spolu četli, každý si v ní našel přesně to, co ho zajímalo.
Martínek (ten mladší) velice ocenil, že při dělání miminka jsou partneři nahatí.
Kája zase velice podrobně zkoumal, jak se spermie dostane do vajíčka - myslím technický nákres. To vlastní spojení zatím nezaujalo ani jednoho z nich.
Takže si myslím, že je knížka ideálně pojatá, že si v ní dítě každého věku najde své

Naše čtenářka Bára nás ubezpečila, že kniha není pouze pro děti :-)

Knížka Jak děti přicházejí na svět mě hrozně nadchla. Dá se z toho vybrat něco pro malé dítě a svojí detailností to podle mě perfektně uspokojí i starší dítě a mám pocit že i plno rodičů. Jsou tam opravdu velké detailnosti a podrobnosti, což podle mě ani někteří dospělí neznají, Manželovi vysvětlovat, jak vzniká miminko, byla fuška. Mít v té době tuhle knížku, ušetřím si starosti :)
Abych pravdu řekla moc se mi nelíbí styl obrázků na Bolu, ale tady v té knížce je to super a asi jsem jim přišla na chut. Perfektní.
Říkačky mě taky nadchly, i když Toníka spíš zajímá ta kroužková vazba :) ale mě se to moc líbí.

Na jaké otázky najdete v knížce odpovědi?

Knížka je zpracována do deseti kapitol, ve kterých se děti dozví:

  • jak přicházejí na svět,
  • že na miminko musejí být dva: maminka a tatínek,
  • nechybí ani kapitola o lidských buňkách i těch pohlavních,
  • jaký je rozdíl mezi dítětem a dospělým, mezi ženou a mužem,
  • jak se tatínkova buněčka dostane do maminčina bříška,
  • jak děti v bříšku rostou, jí a dýchají,
  • jak se rodí děti,
  • co rozhoduje o tom, jak miminko vypadá,
  • může být v bříšku více dětí, o dětech ze zkumavky,
  • a také o tom, že porodem to nekončí, ale teprve začíná.

Autorky publikace:

MUDr. Jana Martincová se věnuje zdravotnickému vzdělávání veřejnosti. Založila odborně garantovaný portál www.babyonline.cz, zaměřený na těhotenství a péči o dítě - praktický průvodce moderních rodičů. Následně s týmem dalších autorů vydala Říkačky, Předškolákovy týdeníčky, Písmenkové kartičky – vše v edici „Pro chytré hlavičky“. Pro dospělé: Zdravé těhotenství a Žena po 40.

MUDr. Petra Kubáčková je tou nejpovolanější ilustrátorkou publikace Jak děti přicházejí na svět. Jako druhoatestované mikrobioložce se jí v mikroskopu často naskýtá kromě mikrobů pohled i na spermie. Ilustrovala i výše jmenované publikace.

Díky lékařskému vzdělání obou autorek si děti i jejich rodiče mohou udělat reálnou představu o stvoření dítěte, o tom, jak to v lidském těle chodí. Publikace je zpracována jako zvídavostí gradující rozhovor dítěte s matkou. Inspirace ze života autorky jej činí poutavou a srozumitelnou i pro nejmenší děti.

Jak děti přicházejí na svět v pořadu Sama doma na ČT1

Jak děti přicházejí na svět jsou k zakoupení na www.prochytrehlavicky.cz

Inzerce

Jak děti přicházejí na svět

JAK DĚTI PŘICHÁZEJÍ NA SVĚT

představení knihy pro děti

Knížka Jak děti přicházejí na svět poskytuje odpovědi na první otázky dítěte nejen o sexu: jednoduše, pravdivě, moderně, podle skutečného rozhovoru s dětmi ve věku 2-5 let, s láskou! Jak děti přicházejí na svět je první sexuální výchova pro děti od maminek – lékařek.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Jak děti přicházejí na svět - diskuze

Poradna

Dobrý den, dcera oslavila roční narozeniny a zhruba ve stejný den jsme zjistili, že dělá zvláštní tiky hlavou, vždy to trvá jen chvilinku, ale je to jakoby ji byla zima, prostě malinko vykulí očička a lehce pohybuje hlavičkou a hned zase nic a vše je v pořádku. Známí říkají, že by to nemělo být nic vážného, ale raději se ptám.. jinak je šikovná a vše v pořádku. Děkuji za každou radu, s pozdravem Vagner

Dobrý den,

toto nedovedu posoudit, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 14:27
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×