Inzerce
Inzerce
Inzerce

Za měsíc začínají zápisy do základní školy

Přesně za měsíc čeká Haničku zápis do základní školy. Díky práci s Předškolákovými týdeníčky pro chytré hlavičky se zlepšuje v grafomotorice i dalších úkolech pro předškoláky. Jaké úkoly v tomto období plnila?

Jízda tužkou

V těchto dvou týdnech plnila Hanička úkoly, kdy předškolák kreslí jedním tahem, ale tentokrát menší kruhy. To šlo Haničce mnohem lépe. A moc se jí líbilo malovat svého vlastního sněhuláka.  

Jízda tužkou

Co se týká úchopu tužky, řekla bych, že už ji Hanička nedrží až tak křečovitě. I když občas ji ještě musím upozornit na správné postavení prstů. 

Inzerce

Komentář pedagožky

Haničku moc chválím za vzornou přípravu. Při každém grafomotorickém cvičení bude u Haničky vidět pokrok. Postupně získá jistotu a všechna cvičení bude zvládat bez problémů.

Jen Haničce zkuste neustále připomínat správné držení a pokuste se ji i navádět i na správný sklon tužky (míří k rameni – komentář již minule).

Inzerce

Hlavičkové úkoly

V Hlavičkových úkolech jsme procvičovali úkoly na pozornost, protiklady a rozdíly. Protiklady jsou naše oblíbená hra i při cestě autem. Takže je má Hanička hodně dobře natrénované. Toto cvičení pro předškoláky je rovněž propojeno se stříháním, takže dítě opět procvičuje i jemnou motoriku a koordinaci oka a ruky. 

Ve cvičení na rozdíly jsme hledali šest rozdílů na obrázku a na vedlejší stránce jsme pak procvičili více než a méně než. Na Haničce je znát, že má staršího bráchu, takže tyto typy cvičení má okoukané do té míry, že vyžaduje náročnější verze. Tak jsme použili hru, kterou doma po Kubíkovi máme, a Hanička doplňovala znaménka k číslovkám. Nakonec mě ještě přemluvila, abych jí dávala početní příklady. Už dávno jí nestačí jen sčítání, ona už i odčítá a násobí dvěma a třemi. 

Hlavičkové úkoly

Inzerce

Komentář pedagožky

Je poznat, že se Haničce věnujete nejen při vlastní přípravě do školy. Velmi oceňuji váš přístup. Ne každá maminka to zvládne. Haničce se to určitě velmi líbí a prospívá jí to. 

To, že pochytí něco od staršího brášky, je spíše výhodou. Je vidět, že je Hanička velmi vnímavá holčička.

Inzerce

Praktik pro život

V těchto týdnech jsme v Praktikovi narazili na téma „Zima a Vánoce“. Hanička se už moc těší na sníh a samozřejmě i na Ježíška, tak jsme si moc krásně popovídali. 

Jedním z úkolů bylo i napsat dopis Ježíškovi, což jsme udělali moc rádi. Hanička mě dost překvapila svými neskromnými požadavky. Na druhou stranu si ale „napsala“ i o spoustu věcí do školy – touží z celého srdce po aktovce, penálu a dalších potřebách do školy. Myslím, že v tomto jí Ježíšek vyhoví. I když se přiznám, že jsem se ji snažila přemluvit, že aktovku koupíme někdy po zápisu společně. Nejsem zastánce toho, aby ji dítě dostalo k Vánocům. Ale Hani má často svoji hlavu a tak aktovku do dopisu přeci jen nakreslila. 

Protože dopis už si Ježíšek odnesl, přikládám fotku úkolu „Zima a Vánoce“, kde má předškolák za úkol dokreslit obrázek dle vlastní fantazie. Hanička ozdobila stromeček a před něj namalovala jesličky s Ježíškem. Kolem jesliček je plot, aby jí to lidi neponičili. 

Praktik pro život

Pohybovky

Tentokrát byly Pohybovky zaměřené na chůzi s předmětem na hlavě a zpevnění těla v lehu. První úkol mají děti bezvadně natrénovaný z basketu. Téměř na každém tréninku hrají hru, při které mají na hlavě takový plastový „klobouček“ a musí s ním nejen chodit, ale také si sedat nebo stát jen na jedné noze. 

Pohybovky

Se zpevněním těla v lehu jsme si užili spousty zábavy. Dětem se to moc líbilo. 

Komentář pedagožky

Na Haničce je vidět, že ji pohyb velmi baví. Každý rozvoj obratnosti je všem dětem ku prospěchu. Obzvláště v předškolním věku je dobré zaměřit se na všeobecnou pohybovou přípravu. Chválím, jen tak dále.

Co jsme si nalepili za nálepky

Tentokrát si Hanička lepila rakety a mimozemšťany. 

Kosmická mapa

Předškolní příprava ve školce

Přiznám se, že z předškolní přípravy v naší školce moc odvázaná nejsem. Zdá se mi, že děti toho moc nedělají. Za poslední měsíc přinesla Hanička pouze dvě cvičení na grafomotoriku a to se mi opravdu zdá málo. 

Předškolní příprava

Předškolní příprava

Kromě těchto cvičení pak vyráběli pár výtvarných věci k Mikuláši a připravují se na vánoční besídku. Jsem opravdu ráda, že jsme se rozhodli věnovat předškolní přípravě doma. 

Komentář pedagožky

Je velká škoda, že se ve školce nevěnují jednotlivým úkolům. V současné době to ale paní učitelky nemají moc jednoduché. Třídy dětí jsou věkově prostupné, tak jsou tam i 2,5leté až 6leté děti.

Věnovat se pouze předškolákům také úplně nejde. Můj osobní názor je, že by měli mít předškoláci poslední ročník v MŠ samostatně.

Nemůžeme ale posuzovat všechny MŠ stejně. Máme jen malou ukázku.

V současné době se spíše spoléhá na rodiče, že se dětem budou věnovat, ale ze svých zkušeností vím, že ne všichni přistupují k přípravě do školy stejně zodpovědně jako vy.

Nejvíce to ocení vaše děti.

Co dalšího jsme podnikali?

Měli jsme dost napilno. Děti se účastnily turnaje ve florbalu. Jejich tým skončil na krásném čtvrtém místě a měla jsem pocit, že hrají moc pěkně a kdyby při nich stálo víc štěstí, mohli být i třetí. 

Florbal

Také jsme se doma věnovali vánočnímu tvoření. Vyrobili jsme si společně adventní věnec a pustili jsme se do pečení a zdobení vánočního cukroví. 

Adventní věnec

Pečeme cukroví

Před Mikulášem měly děti čertovský den a tak jsem měla za úkol namalovat Haničku za čerta.

Čertice Hanička

O víkendu pak byly děti na „Víkendovce“ se skautem. Bylo opravdu krásné počasí, tak si děti užily pobyt a hry venku. Hanička si dokonce dovezla klíště. To bych v prosinci nečekala. 

 
 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Za měsíc začínají zápisy do základní školy - diskuze

 • Je sikovnaaa....a ja vsem tady z vesnice davam odkazy atd.pac uz me tocii to jejich.co doa furt cvicime.a delame.od toho ma byt ve skolce.a tam je na skolu pripravi..a nikdo me nechape ze doma je to taky hodne dulezite a hlave potrebne!!!!
  amalie2011   | 15.12.2015 13:01:01 | Reakcí: 2, poslední: 18.12.2015 18:31:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Díky. Hlavně u nás ve školce je ta příprava hodně nesystematická. A bohužel třeba u Kubíka jsem nekontrolovala správné držení tužky a dodnes ji drží blbě. I když se ho snažím opravit. Mnohem lepší je, když se to to dítě naučí hned správně. No jo, člověk se pořád učí.... :)
   nadule1   | 18.12.2015 15:03:00
   Reagovat | URL příspěvku
 • Hanička je šikulka
  Zuzbr   | 15.12.2015 06:56:38 | Reakcí: 1, poslední: 15.12.2015 07:48:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×