Inzerce
Inzerce
Inzerce

Za měsíc začínají zápisy do základní školy

Přesně za měsíc čeká Haničku zápis do základní školy. Díky práci s Předškolákovými týdeníčky pro chytré hlavičky se zlepšuje v grafomotorice i dalších úkolech pro předškoláky. Jaké úkoly v tomto období plnila?

Jízda tužkou

V těchto dvou týdnech plnila Hanička úkoly, kdy předškolák kreslí jedním tahem, ale tentokrát menší kruhy. To šlo Haničce mnohem lépe. A moc se jí líbilo malovat svého vlastního sněhuláka.  

Jízda tužkou

Co se týká úchopu tužky, řekla bych, že už ji Hanička nedrží až tak křečovitě. I když občas ji ještě musím upozornit na správné postavení prstů. 

Inzerce

Komentář pedagožky

Haničku moc chválím za vzornou přípravu. Při každém grafomotorickém cvičení bude u Haničky vidět pokrok. Postupně získá jistotu a všechna cvičení bude zvládat bez problémů.

Jen Haničce zkuste neustále připomínat správné držení a pokuste se ji i navádět i na správný sklon tužky (míří k rameni – komentář již minule).

Inzerce

Hlavičkové úkoly

V Hlavičkových úkolech jsme procvičovali úkoly na pozornost, protiklady a rozdíly. Protiklady jsou naše oblíbená hra i při cestě autem. Takže je má Hanička hodně dobře natrénované. Toto cvičení pro předškoláky je rovněž propojeno se stříháním, takže dítě opět procvičuje i jemnou motoriku a koordinaci oka a ruky. 

Ve cvičení na rozdíly jsme hledali šest rozdílů na obrázku a na vedlejší stránce jsme pak procvičili více než a méně než. Na Haničce je znát, že má staršího bráchu, takže tyto typy cvičení má okoukané do té míry, že vyžaduje náročnější verze. Tak jsme použili hru, kterou doma po Kubíkovi máme, a Hanička doplňovala znaménka k číslovkám. Nakonec mě ještě přemluvila, abych jí dávala početní příklady. Už dávno jí nestačí jen sčítání, ona už i odčítá a násobí dvěma a třemi. 

Hlavičkové úkoly

Inzerce

Komentář pedagožky

Je poznat, že se Haničce věnujete nejen při vlastní přípravě do školy. Velmi oceňuji váš přístup. Ne každá maminka to zvládne. Haničce se to určitě velmi líbí a prospívá jí to. 

To, že pochytí něco od staršího brášky, je spíše výhodou. Je vidět, že je Hanička velmi vnímavá holčička.

Inzerce

Praktik pro život

V těchto týdnech jsme v Praktikovi narazili na téma „Zima a Vánoce“. Hanička se už moc těší na sníh a samozřejmě i na Ježíška, tak jsme si moc krásně popovídali. 

Jedním z úkolů bylo i napsat dopis Ježíškovi, což jsme udělali moc rádi. Hanička mě dost překvapila svými neskromnými požadavky. Na druhou stranu si ale „napsala“ i o spoustu věcí do školy – touží z celého srdce po aktovce, penálu a dalších potřebách do školy. Myslím, že v tomto jí Ježíšek vyhoví. I když se přiznám, že jsem se ji snažila přemluvit, že aktovku koupíme někdy po zápisu společně. Nejsem zastánce toho, aby ji dítě dostalo k Vánocům. Ale Hani má často svoji hlavu a tak aktovku do dopisu přeci jen nakreslila. 

Protože dopis už si Ježíšek odnesl, přikládám fotku úkolu „Zima a Vánoce“, kde má předškolák za úkol dokreslit obrázek dle vlastní fantazie. Hanička ozdobila stromeček a před něj namalovala jesličky s Ježíškem. Kolem jesliček je plot, aby jí to lidi neponičili. 

Praktik pro život

Pohybovky

Tentokrát byly Pohybovky zaměřené na chůzi s předmětem na hlavě a zpevnění těla v lehu. První úkol mají děti bezvadně natrénovaný z basketu. Téměř na každém tréninku hrají hru, při které mají na hlavě takový plastový „klobouček“ a musí s ním nejen chodit, ale také si sedat nebo stát jen na jedné noze. 

Pohybovky

Se zpevněním těla v lehu jsme si užili spousty zábavy. Dětem se to moc líbilo. 

Komentář pedagožky

Na Haničce je vidět, že ji pohyb velmi baví. Každý rozvoj obratnosti je všem dětem ku prospěchu. Obzvláště v předškolním věku je dobré zaměřit se na všeobecnou pohybovou přípravu. Chválím, jen tak dále.

Co jsme si nalepili za nálepky

Tentokrát si Hanička lepila rakety a mimozemšťany. 

Kosmická mapa

Předškolní příprava ve školce

Přiznám se, že z předškolní přípravy v naší školce moc odvázaná nejsem. Zdá se mi, že děti toho moc nedělají. Za poslední měsíc přinesla Hanička pouze dvě cvičení na grafomotoriku a to se mi opravdu zdá málo. 

Předškolní příprava

Předškolní příprava

Kromě těchto cvičení pak vyráběli pár výtvarných věci k Mikuláši a připravují se na vánoční besídku. Jsem opravdu ráda, že jsme se rozhodli věnovat předškolní přípravě doma. 

Komentář pedagožky

Je velká škoda, že se ve školce nevěnují jednotlivým úkolům. V současné době to ale paní učitelky nemají moc jednoduché. Třídy dětí jsou věkově prostupné, tak jsou tam i 2,5leté až 6leté děti.

Věnovat se pouze předškolákům také úplně nejde. Můj osobní názor je, že by měli mít předškoláci poslední ročník v MŠ samostatně.

Nemůžeme ale posuzovat všechny MŠ stejně. Máme jen malou ukázku.

V současné době se spíše spoléhá na rodiče, že se dětem budou věnovat, ale ze svých zkušeností vím, že ne všichni přistupují k přípravě do školy stejně zodpovědně jako vy.

Nejvíce to ocení vaše děti.

Co dalšího jsme podnikali?

Měli jsme dost napilno. Děti se účastnily turnaje ve florbalu. Jejich tým skončil na krásném čtvrtém místě a měla jsem pocit, že hrají moc pěkně a kdyby při nich stálo víc štěstí, mohli být i třetí. 

Florbal

Také jsme se doma věnovali vánočnímu tvoření. Vyrobili jsme si společně adventní věnec a pustili jsme se do pečení a zdobení vánočního cukroví. 

Adventní věnec

Pečeme cukroví

Před Mikulášem měly děti čertovský den a tak jsem měla za úkol namalovat Haničku za čerta.

Čertice Hanička

O víkendu pak byly děti na „Víkendovce“ se skautem. Bylo opravdu krásné počasí, tak si děti užily pobyt a hry venku. Hanička si dokonce dovezla klíště. To bych v prosinci nečekala. 

 
 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Za měsíc začínají zápisy do základní školy - diskuze

 • Je sikovnaaa....a ja vsem tady z vesnice davam odkazy atd.pac uz me tocii to jejich.co doa furt cvicime.a delame.od toho ma byt ve skolce.a tam je na skolu pripravi..a nikdo me nechape ze doma je to taky hodne dulezite a hlave potrebne!!!!
  amalie2011   | 15.12.2015 13:01:01 | Reakcí: 2, poslední: 18.12.2015 18:31:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Díky. Hlavně u nás ve školce je ta příprava hodně nesystematická. A bohužel třeba u Kubíka jsem nekontrolovala správné držení tužky a dodnes ji drží blbě. I když se ho snažím opravit. Mnohem lepší je, když se to to dítě naučí hned správně. No jo, člověk se pořád učí.... :)
   nadule1   | 18.12.2015 15:03:00
   Reagovat | URL příspěvku
 • Hanička je šikulka
  Zuzbr   | 15.12.2015 06:56:38 | Reakcí: 1, poslední: 15.12.2015 07:48:03
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce