banner

Máslo má v porovnání s roztíratelnými rostlinnými tuky neporovnatelně delší tradici. Používá se po staletí, rostlinné roztíratelné tuky, původně také nazývané margaríny, se průmyslově začaly vyrábět na konci 19. století. Chutí a vůní nemohou tyto tuky máslu konkurovat, ale je důležité i zhodnotit jejich nutriční vlastnosti.

Rostlinné roztíratelné tuky se v současnosti vyrábí z kvalitních surovin – rostlinných olejů a nejsou zpracovány klasickou hydrogenací, kdy dochází ke vzniku trans- nenasycených mastných kyselin, které jsou ze zdravotního hlediska hodnoceny velmi negativně. Nepravdou je, že rostlinné roztíratelné tuky jsou plné chemických přísad. Při jejich výrobě se používají emulgátory, ale jedná se o látky totožné, které vznikají při odbourávání tuků v lidském organismu. Barviva, aromata, ochucující látky, které jsou do tuků přidávány, mají přírodní charakter nebo jsou přírodně identické. Výhodou rostlinných roztíratelných tuků je, že se vyrábějí s různým množstvím tuku, a to s obsahem tuku kolem 80% (obsah tuku v másle je min. 82%) až po obsah tuku kolem 25%. Tuky s nižším podílem tuku a vyšším podílem vody obsahují konzervační látky. Tyto nebudou pro děti nejvhodnější.

Dalším pozitivem rostlinných roztíratelných tuků je obsah velkého množství prospěšných látek – vícenenasycených mastných kyselin, máslo obsahuje nasycené mastné kyseliny a vysoké množství cholesterolu.

Většina tuků se obohacuje také o vitamíny A, E a D, některé i o vitamíny skupiny B. Rostlinné roztíratelné tuky jsou dobře roztíratelné hned po vyjmutí z ledničky.

Energetická hodnota másla a rostlinných tuků je srovnatelná. Množství tuku v jídelníčku se řídí doporučeným denním dávkám, nemažeme silnější vrstvu.

Již ve výživě malých dětí je možno používat rostlinné roztíratelné tuky, vzhledem k použité výchozí surovině se nemusíme obávat nepříznivého vlivu na zdraví dítěte. Ve zdravém jídelníčku by se rostlinné tuky měly objevovat až ze 2/3 z celkové denní dávky. Dobrou volbou by mohlo být použití dobrého rostlinného roztíratelného tuku.

Předchozí článek:

Snídat ANO či NE?

Následující článek:

Jaký tuk použít při dušení?

Diskuze ke článku Máslo vs. rostlinné roztíratelné tuky

Doma používáme jedině kostku másla,olivový olej nesnáším,takže jsem ho měla jen na dobu příkrmů,jinak jedeme na sádle a klasickém vegetolu.Nemám nic proti zdravé výživě,ať si každej jí co mu chutí,já vychovám své děti na normálním tuku.A rozhodně skrze to nemám absolutně žádnou výčitku,toho zdravého máme v jídelníčku taky dostatek.

Máslová generace-co se v mládí naučíš....

Jsem a budu máslová,margarín mi nejde přes jazyk,ale když má tolik výghod,asi bych své děti měla naučit jíst a používat margaríny, pak by na tuto otázku za 20 let málo kdo asi odpověděl,že upřednostňuje máslo.
Do dortů taky dávám máslo,ale už se pomalu přeorientovávám na krémy tvarohové.
Olivový olej je jednička, do buchet ale dávám slunečnicový,nebo Heru.Sádlo nevlastním.

Máslo

My kupujeme jedině klasickou kostku čerstvého másla. No a pak taky olivový olej do salátů a na nějaké to masíčko na pánvi.
Tak to my máme doma jen ramu a olivový olej. A jsme naprosto spokojení. Nesnášíme mastná jídla!

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky