Celkem výsledků pro výraz "syndrom": 51
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem. Před více než rokem mi byla mou gynekoložkou diagnostikován syndrom polycystických ovárií. Bylo mi řečeno, že pokud budu chtít jednou mít děti, byl by to možný problém. Toť vše, žádná léčba. Chtěla bych se optat, zda mám vyžadovat léčbu co nejdříve, i přesto, že děti teď neplánuji aby tímto onemocnění nedošlo u mě k úplné sterilitě, nebo tento problém řešit až když budu plánovat dítě. Dále také mám problémy s bolestí v podbřišku (tříslech) na obou stranách. Bolest přichází v nepravidelných intervalech, většinou při námaze a pohlavním styku, jindy bez příčiny. Gynekoložka mi na tento problém udělala testy z krevního obrazu, vše v pořádku a cytologie také.Vždy, když jsem byla na klasickém vyšetření, bolest zrovna nepřicházela, tak nemohla přesněji identifikovat. Zajímal by mě Váš názor. Předem děkuji.
Dobrý den, předně je důležité, jak vám vaše lékařka diagnostikovala syndrom PCO. Diagnostika je totiž velmi svízelná a nedá se např. určit jen z ultrazvuku. Je zapotřebí hormonální profil, často je přítomná porucha glukózové tolerance, výkyvy v hladinách jiných než pohlavních hormonů atd. Pokud je syndrom diagnostikován, pacientky, které mají nepravidelnou menstruaci (ta je většinou dána anovulačními cykly), užívájí antikoncepci či jinou hormonální terapii. Jinak syndrom léčit nelze a až ve chvíli, kdy budete chtít otěhotnět, se uvidí, zda budete uspěšná či nikoliv. Pokud by se těhotenství nedařilo, pak přichází na řadu často asistovaná reprodukce..Ale to je opravdu nyní asi předčasné řešit ve vašem případě. Co se týče bolestí v tříslech, nevím, jaká vyšetření vám lékařka dělala (mohu pouze tušit, že se jednalo o vyšetření, zda se nejedná např. o trombózu???). Nicméně zřejmě potíže nebudou gynekologického původu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, 31.1.2017 mi dělali kyretáž, spontánní potrat v 5+3tt, těhotenství bylo potvrzené z krve, na ultrazvuku nic vidět nebylo. Mám Syndrom polycystických ovarií a toto těhotenství bylo po stimulaci clostilbegytom 2x2 + pregnyl. Chtěla bych se zeptat, zda bude nyní větší problém otěhotnět, anebo se Syndrom polycystických ovarií mohl trochu i zlepšit i po tak krátkém těhotenství. Lékař mi řekl, že se Syndrom polycystických ovarií po porodě někomu ztratí. Na jaké doporučení bychom měli se snažením počkat aspoň 3 měsíce, ale já bych to chtěla nechat na přírodě už po první normální menstruaci. Domnívám se, že tělo bude vědět, kdy chce být těhotné. Je nějaká hrozba, kdyby se mi podařilo po krátkém čase znovu otěhotnět, abych o miminko znovu přišla? Četla jsem, že po krátkém těhotenstvíí 4-5tt by to neměl být problém a dokonce někteří lékaři ani nedokáží čekat. Piji 3x denně alchemilku. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, myslím, že 3 měsíce čekat nemusíte a klidně se můžete začít snažit po jedné proběhlé menstruaci. Co se Syndromu polycystických ovarií (PCO) týče, to Vám nikdo neřekne, zda bude nějaký posun v možnosti spontánně otěhotnět. Ale každopádně zkuste.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, mám syna, který bude mít 4 roky a poslední dobou je nezvladatelný. Když mu něco řeknu, neposlechne a někdy vypadá, že by se tomu nejradši smál. Odmlouvá a vždy musí mít poslední slovo. Když si hraje v pokoji, není schopný si to po sobě uklidit, neposedí u žádné činnosti, kterou chce sám dělat (kreslení atd.). Tresty už na něj neplatí, přijde mi, že má svůj svět. Srší strašnou energií, pořád skáče, lítá. Když mu řeknu, ať přestane, tak to za chvilku dělá znovu, četla jsem hodně článků o hyperaktivitě a ty příznaky na něj sedí a nejhorší je, že se po něm začíná opičit i dcera 2,5 let, Prosím poraďte už si fakt nevím rady. Děkuji.
Dobrý den, v případě vašeho synka se může jednat o příznaky poruchy pozornosti a aktivity, takzvaný ADHD syndrom. Děti s tímto syndromem jsou odmalička velice živé, těžce se koncentrují, mají potíže vydržet u nějaké činnosti, zejména pokud je nezajímá, mají potíže dokončit uložené úkoly, rozvrhnout si práci, plánovat, předvídat, jsou tělesně neklidné, pořád jakoby v pohybu, neposedí, nepostojí, jsou divoké, neposlušné, impulzivní, mají sníženou sebekontrolu. Doporučila bych vám vyšetření synka u dětského psychiatra, ničeho se neobávejte, ADHD syndrom se dá léčit stejně jako každá jiná nemoc s velmi dobrými výsledky. Neléčené potíže se zvyšují, stupňují, brání dítěti ve vývoji mozku a centrálního nervového systému, dítě má výchovné potíže v předškolním zařízení, následně ve škole je stále napomínáno, káráno, trestáno. Zkuste doma přistupovat k synkovi trpělivě, vlídně, ale důsledně. Na dodržování stanovených pravidel, splnění zadaných úkolů, trvejte. Synovi však můžete například s úklidem pokojíku pomoci, neumí si práci rozplánovat, ztratí se, zapomene, co chtěl dělat, začne si hrát.... To se stává i dětem, které ADHD syndrom nemají. Tresty, které na něj neplatí, omezte, případně úplně vynechte, jenom se tím zbytečně vysiluje vy i syn. Pravděpodobně se vám pak stává, že na dodržení trestu nezvládnete trvat a syn se vám pak jakoby "vysmívá", může to však být i projev prodlouženého, nebo opožděného období vzdoru. Jeho reakce neberte osobně, nenechte se vyprovokovat, ale na trestu nebo úkolu trvejte. Místo trestů zkuste raději využívat pozitivní motivaci, vymyslete třeba společně se synem systém odměn nebo výhod, které může získat, když něco dodrží, splní. Formulujete vždy konkrétně za co je možné odměnu získat a jak dlouho musí požadované chování, činnost vydržet, aby odměnu získal (odměnou nemusí být sladkosti, ale třeba obrázek, smajlík, návštěva zoo, čtení pohádky, společná oblíbená činnost s dítětem.....). Dcera zřejmě syna opravdu jen napodobuje, jeho chování je pro ni atraktivní, jakmile začnete situaci s chlapcem řešit a dojde ke zklidnění jeho chování, také ona se zklidní. S návštěvou lékaře neotálejte, čím dříve se začne situace řešit, tím to bude pro synka lepší. Podnětné informace můžete najít např. na internetových stránkách: www.adehade.cz.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň, som v 11t tehotenstva včera som bola na kontrolu u mojej dr ktorej sa zdalo že vidí dva gestacne vaky. Poslala ma na sono do nemocnice kde majú kvalitnejšie sono. Dovtedy keď som bola na kontrole aj sono keď mi robili nebolo vidieť že by to vyzeralo na dvojičky. V nemocnici na sone bolo vidieť dve dutinky jedna kde bol prosperujúci plod aj s akciou druhá dutinka bola prázdna. Chcem sa spýtať či je možnosť že v tej prázdnej dutinka sa ešte objaví plod alebo je to už nerealne. Ďalej by som sa chcela spýtať či vlastne dutinka ktorá je a aj zostane prázdna sa vstrebe alebo by sa mala z tela vyplaviť a či je druhý plod v bezpečí. Ďakujem za vašu odpoveď a aj za vás cas. Pekný deň prajem


Dobrý den, dle fotografie je opravdu jedná o syndrom mizejícího dvojčete. V této fázi již není šance, že by se plod v gestačním váčku objevil a tento se časem i sám vstřebá. Druhé dvojče tato situace neohrožuje.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zřejmě mám tubular syndrom prs. Na vyšetrení jsem zatím nebyla, co sa týká rozboru hormónů. Mám to tak už od 13 a strašne se za to stydím. Máma mi řekla, že měla stejné a že sa jí to upravilo, ale nevěřím tomu.Teď mám 17. Nedá sa to nějak napraviť? Hormóny anebo něčím jiným? Silikony nechci. Mohlo by jít o hormonální problém, když mám aji dost chlupaté bríško (nejenom ten pás, ale celé okolo, tmavé chĺoupky). Děkuji za odpověď.
Dobrý den, tubular syndrom s hormonální hladinou nijak nesouvisí. Jedná se o dysgenezi prsní žlázy. Z možností terapie je nejčastější plastická uprava prsů, ale vzhledem k tomu, že se jedná jen o estetický problém, je to zcela na Vás.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám na Vás dotaz. Je mi 25 let a jsem po operaci varixů. Po ní jsem prodělala jsem hlubokou žilní trombozu a dále mi zjistili posttrombotický syndrom. Trápí mě hodně bolavé a nateklé nohy. V budoucnu bychom se chtěli snažit o miminko. Je toto onemocnění během těhotenství nějak nebezpečné a jak se to případně řeší?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, samotný postrombotický syndrom není překářkou těhotenství, i když samotné těhotenství je zátěží na žilní systém, takže lze předpokládat zhoršení vašich obtíží. Pokud vám v rámci vyšetřování trombozy zjistili nějaký typ vrozené trombofilie, pak většinou v pruběhu gravitity hematolog nasazuje terapii dle vlastního uvážení..
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko,s partnerem se snažíme otěhotnět a jelikož se delší dobu nedaří, absolvovala jsem nyní dva měsíce kontrolu ovulace ultrazvukem. Na jednom vaječníku dle doktora ovulace nejspíše proběhla, s tím, že ale vznikla následná 18 mm velká haemorrhagická cysta. V levém vaječníku mi byl 14. DC naměřen folikul 24 mm, nicméně, 17. DC bylo zjištěno, že neprasknul - měl 18 mm, deformovaný. Ráda bych se zeptala, čím se stane, že folikul nepraskne a zda existuje nějaký preparát či bylinky, kterými bych se mohla pokusit tento problém řešit? Podle všeho se jedná o LUF syndrom. Je možné, že budu mít i přesto nějaké cykly ovulační? Může mít na tento probém vliv štítná žláza (léčím se s lehce sníženou funkcí)? Trápí mě také nízká děložní sliznice (kolem 17 DC vždy cca. 7-9 mm).Předem děkuji za odpověď.Daniela N.
Dobrý den, dle popisu na UZ. To, že byl folikul menší a deformovaný 17. DC - to právě může svědčit o jeho prasknutí a ovulaci. Samozřejmě můžete mít některé cykly ovulační a některé anovulační, tak to normálně bývá. Pokud folikul nepraská může to být dáno nedostatkem gestagenu, které se dají v 2. fázi menstruačního cyklu do těla dodat. S bylinkami nemám zkušenost. Jinak sliznice kolem 9 mm po ovulaci je na oplození dostatečná. Pokud máte dobře nastavenou medikaci na hypofunkci štítné žlázy, pak by toto vliv na otěhotnění mít nemělo. Potíže působí především neléčená hypofunkce štítné žlázy.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, reaguji na tuto vaši odpověď:Dobrý den, nevím, jak dlouho se pokoušíte o těhotenství - to jste nezmínila. Pokud je to méně než rok (např. 6 měsíců) a jste mladá, pak nepropadejte panice - může to tak být a neznamená to žádný problém. Pokud se pokoušíte přes rok bez uspěchu, pak je dobré začít pátrat, proč se tak děje. Nicméně informace z vašeho UZ, že máte tlustou stěnu kolem vajíček (možná jste měla na mysli kolem vaječníků) - to vůbec nelze dle UZ hodnotit. Vajíčka nejsou vůbec na UZ vidět, maximálně folikuly, v kterých vajíčka plavou a co se týče vaječníků - opravdu nelze tlouštku obalu hodnotit a nemá to na nic vliv. Takže tím se vůbec nestresujte. Důvody, proč žena nemůže otěhotnět jsou většinou zcela jiné - špatný spermiogram partnera, anovulační cykly, atd atd.........................................Co se týče doby pokoušení o otěhotnění, odpovídalo by to přibližně jednomu roku. Z toho co jste napsala, jsem si hledala pár informací na internetu a mám takový pocit, že by to mohl být syndrom polycystických ovarií. Odpovídají příznaky a všechno to, co se v článcích o tomto syndromu píše. Bohužel nevím si rady s tím, jak mám redukovat svou váhu, což mi radil i můj gynekolog. Mám nadváhu a nedaří se mi hubnout. Sladké nejím, snažím se jíst pravidelně, cvičím každý den, tak nevím... Moc ráda bych přišla na osvědčený způsob, jak redukovat svoji váhu.. Děkuji předem za odpověď.
Dobrý den, pokud se již snažíte více než rok, bylo by potřeba udělat podrobnější vyšetření. Syndrom polycystických ovarií, obzvlášť, pokud máte nadváhu, je samozřejmě možný, ale většinou jen na základě UZ jej nelze diagnostikovat. Co se týče vaší nadváhy - s redukcí vám bohužel neporadím. Toto je doména nutričního terapeuta, nikoliv gynekologa. Stran došetření sterility vám nejlépe poradí v některém centru IVF poblíž vašeho bydliště.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Ráda bych Vás požádala o radu ve vztahu k výsledkům screeningu a návrhu podstoupit amniocentézu. Screening v první trimestru mi vyšel s hodnotami – volný beta-hCG 49,98, PAPP-A 1,630. Riziko trizomie – 1:848. Na kontrole v 17. tt riziko Downova syndromu upraveno na 7223. Downův syndrom je v rodinné anamnéze u sestry manželova otce. Z amniocentézy máme strach z důvodu rizika potratu (v 1.trimestru jsem byla hospitalozovana s krvácením, klidem na lůžku a užíváním Gynprodylu) .
Dobrý den, pokud jste měla v rámci prvotrimestrálního screeningu výsledek 1:848, pak je hodnocen jako negativní (to je vždy, pokud je více než 1:100) a není tedy třeba žádného dalšího, natož invazivního vyšetření, tj. amniocentézy. Ani Downův syndrom v širší rodině není indikací. Není ani třeba přepočítávat riziko v 17. týdnu. Pokud je výsledek negativní v prvním trimestru, nemá to žádný smysl.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, mám 3,5 měsíční holčičku. Dcera je vývojové v pořádku. Diagnóze mc nerozumím, tak bych Vás chtěla poprosit o vysvštlení. V diagnóze od dětského neurologa má napsáno v DG.souhrn:Levostranná predilekce Ibi, odeznívájici centr. hypertonický syndrom na akrech končetin, osová hypotonie, lehký funkční pravostranný hemisyndrom, anamn.hyperexcitabilni syndrom u dítěte s akt. vyvojovou úrovni počátku II.pol.I.tr., bez výraznějších raných rizik.Děkuji za Vaši odpověď.
Podle neurologického vyšetření vývoj holčičky odpovídá úrovni 3. měsíce, má pedilekci vlevo - to je pozůstatek nitroděložní polohy a s tím spojené držení těla a dolních končetin. V tomto věku stav nevyžaduje rehabilitaci, stav se postupně vývojem upraví.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, obracím se na Vás ohledně bolesti až pálení prsních bradavek, menstruace má přijít za týden. Bolest prsou mám běžně jako premenstruační syndrom, ale tentokrát se bolest liší. Bradavky mě pálí, bolí, táhnou i v klidu, ne jen při pohybu, jak to mívám. Předem děkuji za Vaši odpověď.
Dobrý den, pokud se jedná o symetrickou bolest obou prsou, nemělo by se jednat o nic závažného. Pokud bolesti nejsou doprovázeny zarudnutím či horečkami, nemělo by se jednat ani o zánět. Zřejmě se jedná jen o vliv hormonálních změn. Nemusí být každý měsíc vše stejné.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, v 11 DC jsem měla nechránený pohlavný styk. Chtela bych užit tabletku escapelle, mám však strach kvůli syndrómu polycystickych vaječniků. Myslite že je to bezpečne ? Může se pripadne zvýšit šance že nebudu môcť neskôr otehotnieť ? Ďakujem za radu.
Dobrý den,
metoda je efektivní, pokud se použije nejpozději do 72 hodin od pohlavního styku. Komplikace v podobě pozdější neplodnosti nejsou popisovány. Syndrom polycystických ovárií není kontraindikací použití.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, syn 21 měsíců má 3x denně řídkou stolici, někdy jen vodovou. Výtěry nám vyšly v pořádku, drží dietu, nedávám mu mléčné výrobky, maso, jen mrkev, brambory, rýže, banán a nastrouhané jablko, rohlík, dávám probiotika, ale bohužel se to nelepší. Je bez teplot a jinak veselé dítě. Je možné, že by to bylo ze zubů? Paní doktorka nás poslala na testy na covid, ty jsou samozřejmě negativní a takto to má již 14 dní. Děkuji za odpověď
Dobrý den, může se jednat o syndrom prořezávání zubů. Zkuste Tasectan duo. Většinou se průjem po prořezání zoubků upraví.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,synovi (6 týdnů) byla diagnostikována Aplasia cutis congenita (cca 1 cm na hlavě). Ráda bych se zeptala, zda mu na daném místě někdy porostou vlasy (ošetřující pediatr tvrdí, že ano, v porodnici nám bylo řečeno, že ne). Zároveň by mě zajímalo, zda s touto vadou souvisí i nějaké další onemocnění, které se teprve může projevit. Pro doplnění syn byl operován pro vrozenou vadu střev (Ladduv syndrom). Děkuji předem za odpověď.S pozdravem
Dobrý den, s aplasia cutis congenita nemám zkušenosti, podle odborných článků, pokud kůže doroste kvalitně, vlasy vyrostou.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den pani doktorko, na screeningu ve 13. tydnu,dle zachytu na utz 13+1dle aktualniho crl 13+5 bylo zjisteno NT 2,2 a prosaknuti briska 1mm, co za vadu muze znamenat prosaknuti briska a vyssi NT?dekuji za odpoved
Dobrý den,
vyšetření jsou standardní součástí prenatálního screeningu v 1. trimestru, provádějí se k vyloučení chromozomálních aberací, nejznámější např. Down syndrom. Nicméně za hraniční se považují hodnoty okolo 2,5mm. Pokud Váš lékař při vyšetření neshledal žádný problém, tak bys se ničím sama neznepokojovala.
Hezký den.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, ráda bych znala Váš názor na chování mého syna, kterému jsou nyní 3 roky. Když je doma jenom se mnou, jako s matkou, tak je docela klidný, poslouchá, žádné scény, hraje si sám, jakmile jsme doma ale oba rodiče, tak dělá hrozné scény a je takový protivný ,hlavně dělá i naschvály, křičí a neposlechne ani mě, ani přítele. Má takové přehnané emotivní reakce, v noci se někdy budí a brečí (má svůj pokoj, kde spí sám). Je mi jasné, že teď prochází tím obdobím vzdoru, ale spíš mi pořád není jasné, proč se tak hrozně chová hlavně když je doma otec. Myslíte, že na něj třeba žárlí? Zároveň se ale vždy na něj těší až přijede, ptá se po něm, kdy přijede atd. Jenže pak se chová doslova zpruzele celý víkend, kdy jsme spolu všichni. Dělá naschvály a neví kde končí sranda, takže dostává často na zadek proutkem (ano, možná mi řeknete nebijte děti), ale ono to jinak nejde, on se pořád všemu směje, na důrazná slova a vysvětlování nereaguje, takže dostane, jinak začne bouchat věcmi a ničit je kolem sebe... pak když dostane se většinou zklidní. Lékařka mu napsala do zprávy na tříleté prohlídky, že je hyperaktivní a já se od té doby bojím, že do budoucna takové dítě nezvládnu vychovat, že bude za chvíli nezvladatelné. Většina těch příznaků na něj sedí. Je i takový hodně nesoustředěný, roztěkaný, sice se pořád směje, ale ze všeho má srandu a tak i po chvíli u lékařky už nespolupracoval. Ale když je se mnou sám, je klidný, pozorný. Další problém je vztah jeho otce k němu. Přítel je hodně nervózní a občas neví co s ním, křičí na něj, hodně mu vadí, že je živý, že zlobí, neposedí a má toho dost. Bohužel už pak o něj nemá takový zájem si s ním třeba jít hrát, i když spolu tráví také hodně času, hlavně chodí spolu často ven, kde je klidný a poslouchá ho, jenže doma na něj nemá nervy a tak mám pocit, že to dítě z něj nějak tu nervozitu a nezájem vycítí, a proto ho vyloženě provokuje. Pořád s tím doma takhle bojujeme a není u nás moc pozitivní nálada. Přítel říká, že bude pozitivní až se syn uklidní a bude ho poslouchat, já mám ale naopak pocit, že takhle akorát spolu nebudou mít dobrý vztah do budoucna a syn bude závislý hlavně na mě. Nyní je závislý na obou z nás a také toho dost využívá, tím že si vymýšlí různé věci, činnosti. Máme doma ještě malé miminko, začátky byly těžké, starší syn se na nás upnul a byl více neposlušný, teď po pár měsících už miminko vzal a je zapojený i do péče a dává mu najevo, že ho má rád. Ale jelikož se doma s přítelem často hádáme, hlavně kvůli výchově a tomu jeho chování, tak nevím, jestli mám zvážit návštěvu nějakého psychologa buď pro nás s partnerem, nebo s dítětem. Co byste mi doporučila? Na druhou stranu se mi ale nechce ho někde tahat po vyšetřeních kvůli současné situaci. Další věc, kterou jsem zapomněla zmínit je, že v současné době zatím nechodí do školky, tak si říkám, že třeba doma jen zlobí kvůli tomu, že se prostě nudí, jelikož já na něj bohužel nemám tolik času jako dřív kvůli miminku a na něm je vidět, že už by potřeboval mezi děti a mít nějaké vedení, program atd. Chodil pár měsíců do školky, aby si zvyknul v kolektivu a bral to docela dobře, ale pak byl pořád nemocný a teď kvůli covidu ho nechávám doma, takže nyní si od školky odvykl a říká, že tam nechce. Jaký je Váš názor na tuto situaci u nás a co byste mi poradila? Předem Vám děkuji za Vaši odpověď a za Váš čas!
Dobrý den, ve vašem dotazu velmi neuspořádaně popisujete celý soubor problémů, který ale výchovně neřešíte opravdu šikovně, spíše se jedná o soubor výchovných chyb a selhání, které mají zákonitě dopad na chování dítěte. Doporučila bych vám určitě kontaktovat dětského klinického psychologa a dohodnout si návštěvu třeba nejdříve vás jako rodičů a dále postupovat podle jeho doporučení. Je pravděpodobné, že bude chtít vidět i vaše dítě a to jak spolu reagujete, fungujete. Epidemiologická situace je sice nepříznivá, většina odborníků je očkovaná a zcela jistě dodržují hygienicko-epidemiologická opatření. Momentálně se mi návštěva odborníka jeví pro vás jako menší riziko, než napáchat nějaké nevratné chyby ve výchově s negativním dopadem na vztahy ve vaší rodině. Abych se vrátila k vašemu dotazu, to že se tříleté dítě chová hyperaktivně, nemusí do budoucna znamenat, že se u něj rozvinou poruchy pozornosti s hyperaktivitou, či syndrom ADHD apod. Nervová soustava tříletého dítěte se prudce vyvíjí a k tomu také patří její labilita a nestabilita. Na chování, které je podobné hyperaktivitě, se velkou měrou podílí také nervózní a nejednotný přístup rodičů k dítěti. Dítě se také v tomto věku nachází v období vzdoru, pro které jsou emoční výbuchy a přehnané emotivní reakce jak píšete právě typické a normální. Mohou se u citlivých dětí objevit i poruchy spánku. Diagnózu ADHD lze většinou stanovit až po dovršení šesti let věku, kdy se mnohdy i velmi hyperaktivní děti naprosto s vyzráním nervového systému uklidní a žádné potíže do budoucna nemají. U vás do hry dále vstupuje více faktorů, reakce syna na narození sourozence a přirozená žárlivost na něj. Předpokládám, že miminko asi nespí samo v pokoji a péče o něj vám zabírá hodně času a proto se syn dožaduje vaší pozornosti, Dále to vypadá, že otec dětí s nimi přes týden asi moc nebývá a tak se syn na něj tolik těší a chce jeho pozornost, že prostě neovládne svoje emoce. Je potřeba, aby k němu otec přistupoval klidně, neprojevoval nervozitu, netrpělivost, protože syn pouze zrcadlí jeho chování. Dospělý je zodpovědný za výchovu dítěte, dovede se ovládat a nemůže tedy čekat, že se dítě samo nějakým zázrakem zklidní. Smích vašeho chlapce je jen prostředek jak se vyrovnat s pro něj náročnou emocionální situací, kdy v touze po pozornosti dostává jen negativní reakce, křik a bití, navíc se zřejmě před ním hádáte. Rodiče také často dělají to, že dítě rozdivočí, jak se říká a dítě ponořené do hry skutečně nedokáže odhadnout, kdy končí sranda a kdy ne. Proč by také mělo, vždyť je to pro něj sranda pořád. Proto musí zase dospělý korigovat svoje chování a chování dítěte, a pokud ví, že nějakou situaci pak dítě emočně nezvládne zpracovat a vyústí ve scénu, pak je lepší se této aktivitě vyhnout. Váš chlapec si prostě jen říká o pozornost, že chce, abyste se mu věnovali, hráli si s ním, zajímali se o něj a měli ho rádi, i když se chová podle vašeho mínění hrozně. Zkuste ho místo bití proutkem třeba naopak obejmout, uklidnit a pak si o jeho chování nebo o situaci, kterou řešíte v klidu promluvte. Vy jste dospělí a dovedete se ovládat, malé dítě ne. Ohledně popisovaného bití se dostáváte na hranici toho, aby se o vás začal zajímat OSPOD a také já mám ohlašovací povinnost při podezření na týrání dítěte. Doufám tedy, že tak daleko snad nezacházíte, ale přesto vám důrazně doporučuji vyhledání odborné pomoci, než bude pozdě a dostanete se do problémů. Bitím navíc v dítěti pouze probouzíte agresivitu a učíte ho, že problémové situace se řeší násilím a agresí. Dáváte tím také najevo, že si nedovedete poradit jako rodiče a ztrácíte rodičovskou autoritu, podrýváte váš vztah do budoucna. Ohledně školky bych ve vaší situaci momentálně počkala, změn v životě vašeho chlapce je s narozením sourozence hodně a další nároky na jeho adaptaci by nebyly rozumné. Navíc by snadno mohl docházku do školky spojit s tím, že ho chcete poslat pryč, zbavit se ho. Ne že by do školky neměl nastoupit, pouze v této vaší situaci teď není vhodná doba. Kontaktujte tedy odborníka a postupujte podle jeho doporučení. S pozdravam Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den už týden mě bolí břicho jako bych měla dostat Ms ale ta se v termínu nedostavila nemám vůbec chuť k jídlu a jsem bez nálady těhotenský test mi těhotenství nepotvrdil a břicho mě na chvíli přejde po vařící koupeli jsem 4 měsíce po porodu a po kyretáži po šesti neděli můžu být zas těhotná tak brzo ? Zabráním uhnízdění vajíčka horkou vodou děkuji
Dobrý den,
může se jednat o premenstruační syndrom. Případně můžete opakovat těhotenský test s odstupem. Horké koupele těhotenství nezabrání.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, byla jsem dnes na UZ v 30+6 a výsledky jsou následující BPP 32+1, HC 32+0, AC 32+5 a FL 31+1. Mám se znepokojovat kratší stehenní kostí oproti zbytku? Může to znamenat nějaké vývojové vady? Downův syndrom, achondroplazii? Poslední měření v 24tt odpovídalo týdnu těhotenství +- 3 dny. Na další kontrolu a přeměření jdu až za 4 týdny. Děkuji.
Dobrý den,
takováto odchylka je zcela v normě... nikdo nejsme 'souměrní' dle tabulek, i mezi dospělými najdete osoby s kratšími či delšími končetinami.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda postup, který byl zvolen u mého porodu byl správný. Byla jsem hospitalizována pro odtok plodové vody v 39. týdnu v 11 hodin dopoledne. Bolesti jsem téměř žádné neměla a byl zvolen vyčkávací postup. Na noc mi však byly podány tišící léky a teprve druhý den dopoledne se mi snažili porod vyvolat, poté nastaly naprosto nesnesitelné bolesti, které zase byly hned tlumeny a protože už jsem byla vyčerpaná neměla jsem sílu ani mluvit natož rodit. Ve 13.52 jsem podstoupila císařský řez. Nyní jsou synovi 4 měsíce a byl mu diagnostikován hypertonický syndrom následkem hypoxie. Je tento postup standardní? Děkuji.
Vážená paní, bez bližších informací stran průběhu porodu, tj. podrobné lékařské zprávy se nemůže žádný lékař k situaci vyjadřovat. Navíc by toto hodnocení spadalo do kompetence soudního znalce v oboru gynekologie. Ale samozřejmě po prostudování veškeré dokumentace. Určitě není posouzení příčinné souvislosti porodu s diagnózou syna v možnostech online poradny. Děkuji za pochopení a přeji příjemný den, Jana Martincová

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, prosím o radu. Zjistila mi paní doktorka, že mám málo hormonu a mám nepravidelnou menstruaci, určité období jsem ji neměla vůbec a syndrom predčasného přechodu. Beru teď rok Divinu, menstruace je již pravidelná, myslíte si, že bych mohla otěhotnet? Mám velké obavy, že ne. Děkuji za odpověď.
Dobrý den, Váš dotaz je velmi nekonkrétní - nenapsala jste, jakého hormonu máte nedostatek a také kolik Vám je let. To jsou dost důležité informace. Pokud máte menstruaci pravidelnou bez užívání léků, pravděpodobná je i přítomnost ovulace a tudíž možnost otěhotnění. Záleží samozřejmě i na věku. S rostoucím věkem se šance na otěhotnění snižují.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko. Mám dotaz ohledně výsledků z testu v týdnu 12+1. Vyšla mi hodnota free hcg 16,59 iu/L, což ve zprávě stálo jako atypický screening nízké hcg. Doktorka mi řekla, že to nemám řešit, ale přeci jen mi to nedá. Máme jednoho zdravého syna narozeného v r. 2014, ale vloni v květnu jsme přišli o miminko ve 22+3 kvůli odtoku plodové vody. Plod byl zdravý, takže teď se bojím jakékoliv nesrovnalosti. Další výsledky PAPP - A 2,26 iu/L a nuchal rozměr 1,1mm. výsledek na Down.syndrom 1 z 33 000, což je negativní, ale co to nízké hcg? Moc děkuji za odpověď, Martina
Dobrý den, hodnoty hCG a PAPPA v absolutních hodnotách nám nic moc neřeknou. Jistě máte i hodnoty v jednotkách MoM. Každopádně nízká hodnota sama o sobě nic neznamená. Důležitý je výsledek celého kombinovaného testu (výsledky prvotrimestrálního UZ+krev). Výsledek 1:33 000 je zcela negativní screening, takže určitě nemějte obavy. Pokud screening ve finále vyšel takto a ultrazvuk byl zcela v pořádku (NT, nosní kost i další parametry), pak není potřeba žádné další testování.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,můj dotaz se především týká ovulace. Je mi 34 let, o dítě se s manželem snažíme zhruba 4 roky. Před dvěma lety jsem otěhotněla, ale již v 5. týdnu došlo k zamlklému potratu. Rok poté jsem musela na laparoskopii – odstranění cysty na pravém vaječníku, byla také provedena průchodnost vejcovodů (vejcovody jsou průchodné). Avšak byla mi zjištěna endometrióza (asi II. stupně). Mám kratší cyklus 24 dnů, menstruace trvá 6 dní. Někdy pár dní před menstruací špiním. Napadlo mě, jestli není problém v mojí ovulaci. Provádím ovulační test: (25. 2. začátek menstruace), 7. 3. pozitivní test (11DC) a 9.3. ultrazvuk u gynekologa. Ačkoliv jsem myslela, že už k ovulaci došlo, našel zralý folikul (asi 20 mm), což znamená, že ještě nepraskl. (Bazální teplota 8.3. 36,41/ 9.3. 36,74/ 10.3 36,79.) Došlo k ovulaci? K ovulaci by mělo dojít nejpozději do 36 hodin od pozitivního ovulačního testu. Znamená to, že i když byl folikul velký, nepraskl a nedošlo k ovulaci? Myslíte si, že by se mohlo jednat o syndrom neprasklého folikulu nebo jinou poruchu ovulace? Děkuji Vám za odpověď.
Dobrý den, k ovulaci opravdu dojít nemuselo. Někdy se z neprasklého folikulu stane cysta, která spontánně praskne až později. Ale mohla jste také ovulovat později. Nicméně pokud se snažíté o těhotenství bezúspěšně již 4 roky, pak bych i vzhledem k Vašemu věku navrhovala návštěvu centra IVF v blízkosti bydliště. Samozřejmě ale záleží, jaký k tomu zaujímáte postoj. Obecně ale 4 roky jsou již dlouhá doba a šance na spontánní těhotenství je nízká.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, náš syn, 3,5 roku, už jí přes rok stále jen předsmažené kuřecí safari a předsmažené kuřecí hranolky, občas rybí prsty a vařené brambory. Bohužel cokoliv jiného odmítá ochutnat. Jí toto jídlo celý den, ráno, dopoledne, odpoledne i večer. Dávám mu ještě trochu jogurtu, ale moc toho nesní. Nepomáhá ani to, že to vidí jíst nás a zatím ani, když to vidí u dětí. Do školky kvůli tomu nechodí. Zkoušela jsem mu celý den nedat nic, jen to, co odmítá, a radši celý den nejedl. Jeho pediatr nám jen řekl, že hubený není. Měří 105 cm a váží 17,4 kg a nemocný nebývá.Pak bych se ještě chtěla zeptat na jeho chování. Ještě nedávno byl hodně fixovaný na určité věci. Chodil na procházky na stejná místa, nechal si obléci jen jedno tričko, pije jen z jedné flašky(je to pití od Waterrr). Teď má ještě takové období (řekla bych, že od loňska), že se bojí, když jede kolem auto po silnici i přes to, že my jsme na chodníku, bojí se kuchyňských robotů, zkrátka všeho hlučného.Na ty procházky už jde i jinam a oblečení už také nosí jakékoliv. I to pitíčko už zkouší jiné, ale vždycky nakonec zůstane u toho, co zná. Nevím, jestli mu jiné příchutě prostě jen nechutnají, ale nevezme si to už jen proto, že to má jiný obal. Někteří moji známí, kterým jsem o malém říkala, tak mi doporučovali navštívit psychologa, že by to mohli být příznaky autismu nebo nějaká jiná porucha. Chtěla bych se Vás tedy zeptat, jestli máme k tomu psychologovi jít nebo jestli jsou některé děti prostě jen takové? Bojíme se, abychom něco nezanedbali. Jinak kolektiv dětí má hrozně rád, ačkoliv do školky nechodí, právě proto, že skoro nic nejí a nechce pít z hrnečku. A celkově to moc psychicky nezvládal. Moc Vám děkuji za Váš čas a odpověď.S pozdravemKopecká Kateřina
Dobrý den, se synkem bych vám určitě doporučila kontaktovat co nejdříve odborníky, může to být dětský klinický psycholog, ale lépe bych vám doporučila kontaktovat dětského psychiatra. Popisované projevy chování vašeho dítěte skutečně vykazují znaky možného rozvoje poruch z okruhu autistického spektra (Dětský autismus, Aspergerův syndrom). Více vám takto po mailu pomoci nemohu a také tuto diagnózu musí stanovit odborník. Doporučila bych vám návštěvu u odborníka neodkládat, v případě potvrzení diagnózy je potřeba s chlapcem začít odborně pracovat a pomoci mu bezproblémově se včlenit do společnosti. Informováni a poučeni, jak s chlapcem pracovat, by také měli všichni vychovatelé, kteří s ním budou přicházet do kontaktu, aby nedocházelo k neurotizaci dítěte. Řešit situaci až po nástupu dítěte do kolektivního zařízení (od příštího školního roku se mj. zavádí povinný předškolní rok vzdělávání), až narazí na potíže s jídlem, v kolektivu, či jiné, by bylo velmi nezodpovědné především vzhledem k synkovi. Syn si zároveň potřebuje začít zvykat na pobyt v kolektivu ostatních dětí v prostředí mateřské školy, není dobré jej nechávat doma. Pro děti s diagnostikovanými poruchami autistického spektra existují také specializovaná centra a zařízení. kde se jim dostane odborné péče. Odborníci vám také poradí, jak k chlapci přistupovat doma, aby se správně rozvíjel. Zdravím

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer, paní doktorko. Jsem ve 22. týdnu těhotenství a u plodu byla diagnostikována regurgitace trojcípé chlopně. Co vím, je to jeden z indikátorů Downova syndromu. Všechny ostatní výsledky byly v pořádku - screening v 1. trimestru (vyšetření srdce neproběhlo) i tripple testy v 16. tt. Chci se zeptat, jestli i tato jedna vada může indikovat Downův syndrom a také, zda se ještě v této fázi těhotenství dá případně provést nějaký test k jeho potvrzení/vyloučení? Moc děkuji. Dana
Dobrý den, v mnoha případech tato vada nesouvisí s žádnou chromozomální vadou. Vyloučit to lze ale samozřejmě pouze genetickým vyšetřením plodu - odběr plodové vody (aminocentéza). Tento výkon má ale ve 22. týdnu vyšší riziko potratu či odtoku plodové vody než v 16. - 17. týdnu, kdy se standartně dělá. To je důležité si uvědomit při rozhodování.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám už přes osm měsíců zavedené nitroděložní tělísko Jaydess, před ním jsem užívala hormonální antikoncepci. Od té doby, co mám tělísko, se mi výrazně zhoršil premenstruační syndrom, a je to čím dál tím horší, tento měsíc jsem strávila tři dny v posteli a ani prášky na bolest mi nezabíraly - dříve jsem nikdy na nic podobného netrpěla. Bolesti se vyskytují i nepravidelně během celého cyklu, sice slabší, ale stále je to něco, co jednoznačně přišlo s tělískem. Krvácím stále stejně nebo jen o malinko méně než dřív, přestože bych podle lékařky krvácet už moc neměla. Byla jsem na kontrole, tělísko mám na svém místě a byl mi na měsíc předepsán Cyklo3fort, ale žádná změna se nedostavila. Vzhledem k tomu že se blíží léto a dovolené, tak se už trochu začínám bát, navíc jsem četla, že se s tělískem nedoporučuje používat tampony, což mi kromě krvácení a bolesti ještě přidává na nepohodlí, jelikož jsem na ně byla zvyklá. Čím by obtíže mohly být tedy způsobeny? A jaká jsou možná řešení?Děkuji mnohokrát za odpověď.
Dobrý den, pokud potíže jednoznačně přišly se zavedením nitroděložního tělíska a neodešly ani po osmi měsících, pak je bohužel velmi pravděpodobná varianta, že vám tělísko nesedí a tudíž možná nakonec nezbyde nic jiného, než jej extrahovat.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, asi před půl rokem jsem začala nosit tanga, klasické kalhotky nenosím už vůbec, dokonce i v době menstruace nosím tanga v kombinaci s tampony.. Mé mamce se to nelíbí, říká, že tanga můžou způsobit neplodnost a odrazuje mě od nich.. Zajímalo by mě, jestli je to pravda? A pak ještě ohledně těch tamponů.. také jsem slyšela o syndromu toxického šoku, ale myslím, že při dodržení hygienických zásad by to nemělo ničemu vadit.. nebo je tu nějaké riziko?Děkuji za odpověď.
Dobrý den, přesně tak. Syndrom toxického šoku je velmi vzácné onemocnění, které je dáváno do souvislosti s používáním tamponů. Je to ale tak raritní záležitost, že není třeba se toho obávat. Co se týče nošení kalhotek typu tanga - rozhodně nemají s neplodností nic společného.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko, jsem ve 26 TT a čekám dvojčátka (po IVF, vloženy 2 embrya) jsou stejného pohlaví - holčičky a zřejmě jsou dvojvaječná. Do 22 TT se vyvíjely zcela symetricky, ale nyní je jedno o 2 týdny menší (640g) a druhé téměř o týden větší (860g) než by měly být. Vím, že teď se nejspíš musí jen čekat zda se mezi nimi nebude rozdíl prohlubovat, nicméně bych se ráda zeptala na Vaši zkušenost jaká je pravděpodobnost, zda se opět srovnají a jaká jsou případná rizika v případě, že by se rozdíl zvětšoval. Velice děkuji za odpověď.
Dobrý den, problematika těhotenství s dvojčaty je velmi rozsáhlá a je nad rámec naší online poradny zde vše vypisovat, odpovím tedy jen stručně. Pokud jsou dvojčata dvojvaječná (a tuto informaci byste měla dostat jasně již v prvním trimestru na základě UZ - lze to velmi dobře rozeznat již brzy), pak by v tomto případě neměl hrozit tzv. twin to twin syndrom, kdy mají dvojčata společnou placentu a mohou na sobě vzájemně parazitovat. Opravdu se nedá říci, zda se bude váhový rozdíl prohlubovat či nikoliv. Pokud máte tuto informaci na základě jednoho měření, které může být velmi nepřesní, na další kontrole rozdíl být nemusí už téměř žádný. Pokud by se váhový rozdíl prohluboval, je to opět velmi individuální, jak se dále postupuje. Záleží na stáří plodů, na jejich kondici (průtoky v pupečníku, množství plodové vody atd.), jak často se sledují a jak dlouho se v těhotenství pokračuje.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,mám potíže se svým synem v podstatě od narození, nyní je mu 21 měsíců. Narodil se akutním císařským řezem, k přidušení údajně nedošlo, ale nejsem si jistá. Již v porodnici téměř vůbec nespal a nešlo nám ani kojení, které naprosto odmítal a tak jsme skončili na UM. Doma to bylo se spánkem ještě horší, byl nadměrně uplakaný spal v noci jen 5 hodin a celé dny proplakal. Byla jsem zoufalá a radila se s lékařkou , ale ta se mi spíš vysmála, že bude chyba asi ve mě. Našla jsem si tedy sama dětského neurologa. Napsal nám jen rehabilitace a jinak žádné speciální vyšetření mu nebylo uděláno. Diagnoza byla hypertonický syndrom. Situace se ale nezlepšila ani po rehabilitaci a mám pocit že se syn stále zhoršuje. Nyní v noci spí jen 7 hodin a přes den hodinu. Sice už tolik neplače, ale myslím, že něco není v pořádku.....bývá často protivný, hodně se vzteká a odmítá spolupracovat, nechce si vůbec prohlížet knížky a hrát si s hračkami, vše jen odhazuje. Také se chvíli nezastaví, nedokáže být chvíli v klidu a neustále otvírá a zavírá dveře. Vůbec nemluví, jen vydává takové divné houkání. Lékařku jsem mezitím změnila a ta nás chce ve dvou letech někam poslat pokud se syn nerozmluví. Mám o syna strach a napadají mě černé diagnozy. Prosím, co si o tom celém myslíte? Děkuji Vlasta
Požádejte o psychologické vyšetřdní a znovu o neurologické vyšetření.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, jsem již po třech císařských řezech. Chlapečky mám všechny předčasně narozené (35tt, 31tt a 30tt) u prvního odtok plodové vody, u druhého mi hrozila ruptura dělohy, u třetího jsem měla vcestnou placentu s masivním krvácením. Nejstarší syn ma aspergerův syndrom, prostřední atypický autismus ZTP ll.stupen a třetí syn vypadá, že taky nebude úplně ok. Jsem nyni v 7+3 a mám strašný strach z dalšího průběhu a konce...chlapečka...transfúze....předčasně..atd. gyndar mi jen řekl, že s dalším těhu nemá problém, že budu jen častěji chodit na prohlídky. Řekla jsem, že uvažuji o interupci vzhledem k okolnostem a řekl, že si to ale zaplatím. Myslíte, že nemám dostatečně velká zdravotní rizika pro ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů. Dle vyhlášky jsou považovány jako zdravotní důvody již dva císařské řezy. Já mám tři a všechny za 5 min 12. Miminko bychom si klidně nechali, ale musím tu být pro tři děti a ne riskovat život. Děkuji za odpověď a chci se ještě zeptat, zda jde udělat při UPT sterilizace. Měli mi ji dělat při třetím CŘ, ale nestihli jsme podepsat papíry před operací.
Dobrý den, při interupci nelze provost sterilizaci - jedná se o zcela jiný výkon. Na interupci ze zdravotní indikace bezplatně máte však zcela jistě právo, již po 2 císařských řezech. Vyhláška toto říká jasně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,Je mi dvacet tři let a přibližně od šestnácti let do devatenácti jsem měla menstruaci v normálu, ještě dodám, že jsem brala hormonální antikoncepci. Po rozchodu s tehdejším přítelem mi menstruace začala vynechávat až odezněla úplně, každopádně jsem si tehdy říkala, že je to nejspíš stresem, nebo tím, že jsem po rozchodu vysadila antikoncepci. Uplynuly asi tři roky a stále se nic nedělo, až se to začalo řešit a došlo se k závěru, že absence menstruace měla psychosomatický původ. Dostala jsem " vyvolávací injekci" a srovnalo se to. Samozřejmě, až třetí menstruace od injekce byla " v normálu" přičemž jsem mezi tím ale začala opět vynechávat. Asi dvě menstruace jsem měla opravdu jednou za měsíc, poté byla třeba pauza měsíc, kdy jsem nemenstruovala atd, nicméně nikdy to nebylo dýl jak tři měsíce a to se myslím stalo jen jednou - dvakrát. Poslední necelý půl rok mám opravdu menstruaci každý měsíc cca 4-7 dní max. Každopádně abych se dostala k problému co mě trápí momentálně - Asi tři měsíce zpátky jsem z ničeho nic začala mít krvácení nepodobné menstruaci. Neměla jsem žádné bolesti, nebylo to v datu kdy jsem menstruaci opravdu měla mít a nedá se ani říct, že bych krvácela hodně, spíše jako " červené obarvení" Původně jsem si myslela, že je zde možnost těhotenství, ale test vyšel negativně. Další měsíc jsem zase menstruovala bez problému. Měsíc poté jsme měli s přítelem pohlavní styk v den co jsem měla menstruovat, takže když pode mnou byla krev, přičetla jsem to tomu s tím, že se mi ale opět menstruace neohlásila např bolestí atd a říkala jsem si, že budu mít asi den, dva zpoždění. Nicméně jsem začala krvácet celý měsíc po sexu. Celkem mě to rozhodilo, protože si vážně nemyslím, že by mohlo dojít k trhlince atd a neměla jsem během sexu bolesti, které by naznačovaly, že něco není v pořádku. Po měsíci to opět ustalo a nyní jsem měla menstruaci čtrnáct dní, což se mi asi nikdy nestalo. Je možné, že mám pořád problémy s hormony a z toho důvodu se potýkám s takovými peripetiemi? :) Jen ještě poznamenám, že se snažím otěhotnět, takže nyní nepoužívám žádnou ochranu a antikoncepci neužívám několik let. A má praktická lékařka má podezření, že mám poruchu štítné žlázy, že je prý na pohmat trochu zvětšená. Moc děkuju za odpověď:)Hezký zbytek dneBett.
Dobrý den, budu se snažit jednoduše odpovědět na vaši obsáhlou otázku. Nepravidelnost menstruace může být způsobena mnoha důvody a jedím z nich může být porucha funkce štítné žlázy. Bylo by tedy dobré štítnici vyšetřit - ultrazvukem i krevními testy. Pokud by se poruchy funkce vyloučila, pak je na místě pátrat dál. Nejčastějším důvodem nepravidelné menstruace je porucha ovulace či aonovulační cykly, jejiž důvodem opět může být spousta onemocnění - syndrom polycystických ovarií, atd atd. Nejjednoduší cestou je tedy podrobné gynekologické vyšteření vč. hormonálního profilu a ultrazvuku, který poskytne obrázek o tom, zda se tvoří ovulační folikuly či nikoliv.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Je mi 35 let, jelikož se pokoušíme o miminko hlídám si ovulaci již několikátý měsíc za pomocí ovulačních testů a ovulačního mikroskopu (testuji každý den), ještě nikdy mi nevyšlo, že bych měla test pozitivní. V období, kdy mám mít dle kalendáře ovulaci, jsem si zašla ke gynekoložce a ona mi řekla, že děloha vypadá aktivní a na jedné straně mám i folikul, ale přesto mi domácí ovulační test vyšel negativní. Ráda bych se zeptala, zda tedy můžu otěhotnět, nebo z jakého důvodu mi vychází test negativní. Má se cenu přirozeně snažit o miminko, nebo řešit situaci jinak. beru Dostinex a euthyrox, ale hodnoty mám srovnané. Moc děkuji za odpověď. Marie
Dobrý den, ovulační testy nemají samozřejmě takovou spolehlivost jako ultrazvuk v první fázi menstruačního cyklu, pomocí kterého se dá sledovat nejen přítomnost folikulu (což samo o sobě mnoho neřekne), jako spíše jeho růst v jednotlivých dnech. Když jste byla u gynekologa, mohl být přítomen folikul, ale ten nemusel déle růst. Pak samozřejmě důvod nekvalitní ovulace či nepřítomnost ovulace může být různý - věk, syndrom polycystických ovarií, nízký AMF.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, včera jsem absolutně nečekaně zjistila že jsem v 8+4 tt. Byla jsem na klasické preventivní prohlídce. Těhotenství je úplně neplanovane ne však nechtěné. Nevím ale vůbec co mám dělat a už skoro 24 hodin přemýšlím o interupci, protože si myslím, že dítě nemůže určitě v pořádku. Bude znít strašně, ale od konce loňského roku jsme si procházeli dost těžkým obdobím a ač se za to stydím, tak prakticky denně jsem konzumovala alkohol až do teď. Někdy ne málo, hodně vína, ale i alkohol tvrdý. Nechci se nijak obhajovat, vím je to šílené, ale ta situace tady byla a teď nevím co s tím. Když jsem si teď přečetla, co všechno to způsobuje, tak nevěřím tomu, že by se nám mohlo narodit zdravé dítě. Myslíte prosím, že je na místě uvažovat o inerupci?
Dobrý den, každodenní požívání alkoholu samozřejmě může mít na vývoj plodu vliv, ovšem nelze říci, že je jasné, že bude plod poškozený. Určitě bych vyčkala na výsledek prvotrimestrálního screeningu ve 12. týdnu těhotenství, kdy se bude plod podrobně prohlížet na ultrazvuku a patologie by se zjistily. Pokud již alkohol nepožíváte a dál v těhotenství ani nebudete, pak fatální alkoholický syndrom určitě nehrozí. Interupci z důvodu požívání alhokolu bych tedy určitě zbytečně nepodstupovala. Vše bude závislé na UZ ve 12. týdnu.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý večer,Dcera 12 měsíců 1.5. v noci zvracela druhý den měla teplotu 37,7 a v sobotu 38,1 a jinak pořád zvýšený a dnes měla 38,7 s odečtem půl stupně v konečníku byli sme 2.5. u lékaře a viděl že jí rostou stoličky tak říkal že to budou nejspíš stoličky a dneska sme tam byli znovu a dělal jí stěr z konečníku protože má průjem někdy ne pokaždé jinak má kašovitou stolici, jí a pije normálně a normálně si i hraje ale pořád si strká prsty do té pusy ale dneska je víc taková mrzutá a jde na ní vidět že jí opravdu něco je jinak kašel a rýmu nemá, přijde mi to na zuby zvláštní takový horecky a hlavně už to trvá dlouho potřebovala bych názor i někoho jiného děkuji za odpověď s pozdravem Zuzana
Dobrý den. Podle popisu příznaků se pravděpodobně jedná o syndrom prořezávání zubů, kdy může být teplota, průjem, zvracení, rýma, kašel, po prořezání zoubků se vše upraví. Pokud si nejste jistá, zajděte na kontrolu k pediatrovi.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, byla jsem na prvotrimestrálním screeningu a NT testu, ultrazvuk mi vyšel v pořádku, NT bylo 1,5mm a nosní kůstka je přítomna. Celkově ale vyšel pozitivně na downův syndrom, protože výsledky krve byly špatné. Konkrétně velmi nízka hodnota Papp-a, tuším 0,245Mom a taky vyšší HcG. Můj věk je 31. První těhotenství, žádné vvv v rodině nemáme. Celková pravděpodobnost DS byla 1:92. byla mi doporučena návštěva genetické poradny. Můžu se zeptat jak velké je to riziko DS a jestli je neinvazivní metoda odberu krve DNA spolehlivá? Ty invazivní zatím nechci. Jaké máte prosím zkušenosti? Slyšela jsem často, že ten test biochemický rozbor krve často vychází špatně. Taky se chci zeptat zda výsledky krve nemohl ovlivnit fakt, že jsem dva týdny před odběrem byla nemocná, celkově oslabená, asi angína. Moc děkuji za odpovědi.
Dobrý den, na vaši otázku, jak velké je riziko Downova syndromu (nebo jiných trisomií), odpovídám, že takové, jaké vám vyšlo. T.j.1:92.. To, jak s touto pravděpodobností naložíte, je už jen na vás. Některým ženám přijde i pravděpodobnost 1:500 hodně vysoká, naopak nekdo i s vyšší pravděpodobností, než ve vašem případě, žádnou další diagnostiku nechce a zariskuje..Každý má jiné vnímání rizika.. Co se týče neinvazivní diagnostiky, splehlivost je vysoká, i když samozřejmě z vaší krve jsou schopné tyto testy vyšetřit jen panel nejběžnějších chromozománím vad, kdežto amniocentéza vyšetří větší spektrum chromozomálních odchylek. U neinvazivní diagnostiky však není riziko potratu narozdíl od amniocentézy. Toto riziko je ale i tak velmi nízké, kolem 1%. Vaše onemocnění /chřipka, angína/, určitě výsledek neovlivnilo.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den jaem ve 21tt a pri ultrazvuku srdicka miminka mu byla zjistena nedomykavost spolu s vicecetnymi echogennimi fokusy. bohuzel lekar mi k tomu vice nerekl a ze musime na dalsi kontrolu za 5 tydnu???? mam strach aby bylo mimco v poradku. Je mozne podezdreni na downuv syndrom nebo jine vrozene vady ? vysetreni v 1trimestru dopadlo v poradku. kdyby danne nalezy nezmyzeli co to pro mimi znamena ? omlouvam se ale 5 tydnu je dlouha doba a ja nevim vlastne co se deje ???? Jinak dle slov doktora srdce funguje normalne jen tyto nalezy :/ Dekuji za odpoved

Dobrý den, nedomykavost chlopně, pokud se jedná výlučně jen o tento nález, nebývá závažná. S chromozomálními vadami (vč. Downova syndromu) příliš často nesouvisí. Pokud byl navíc kombinovaný prvostrimestrální screening v normě, není důvod ke zvýšeným obavám.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý deň. Našej NM vložili jedno embryo. Pri hcg 3500 na ultrazvuku nebolo vidieť nič. Podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, našťastie to nebolo. Neskôr na ultrazvuku boli vidieť dve bublinky, ale zase prázdne. Na poslednom kontrolnom ultrazvuku sa v jednej ukázal plod, ale v druhej nie. Je možné, že to druhé nie je GS, ale napríklad hematóm? Alebo ako je to GS, môže sa v ňom ukázať ešte plod?Ultrazvuk spravený podľa poslednej menštruácie 5+5tt.

Dobrý den, v týdnu 5+5 by měl být plod již jasně vidět, takže pokud v 2. gestačním váčku není, pak už by se neměl objevit. Zřejmě se jedná o syndrom mizejícího dvojčete, kdy vznikly 2 gestační váčky, ale jen jeden plod pokračuje ve vývoji.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobry den, mam nekolik dotazu ohledne postupu lekaru, ktery mohl zlepsit prognozu meho tehotenstvi. Cekam vajecna dvojcata, screening mi byl provedem ve 13tt, preztoze jsem se objednavala jiz v 6tt. Testy z krve jiz meli k dispozici, slo o zvysene HCG 3,6. Kvuli hcg plus memu veku vyslo zvysene riziko na Downuv syndrom u obou plodu ( cca 1:150, 1:280). Morfologicky byla miminka v poradku. Geneticka konzultace ihned po screeningu trvala asi 5 minut. Byla mi nabidnuta amniocenteza a nebo test z krve ( hrazeny a udajne nepresny - cca 99%). Rizika amnocentezy pry byla 1:1000, riziko redukce plodu 1:10 - pristup i informace mi prisly zvlastni a presla jsem na jine pracoviste. Zde se mi radne venovali, opet nabidli amniocentezu nebo test, amniocentezu jsem zde o podstpupila v 16tt bez komplikaci a u jednoho plodu se prokazal DS. Cekam na dalsi konzultaci ohledne postupu. Nyni jsem zjistila, ze existuje vysetreni, ktere se jmenuje chloriove klky a dela se v dobe, kdy nasledna redukce plodu je o polovinu mene rizikovejsi a tez o mnoho lepsi prognoza predcasneho porodu druheho plodu. Dvojcatka jsem pocali neplanovane, deti jiz mame a zvazovala jsem i interupci. Nyni jsem v situaci volby, kdy vzdy hrozi, ze jedno ci obe deti budou postizene. Nejsem ani zastancem zachranovat vazne postizene predcasne narozene deti - napr.25tt, ale to neni volba, kterou v ramci legislativy mohu udelat. Nerozunim proc mi nebyl nabidnut test chloriovych klku. Riziko potratu dvojcat pro me bylo prijatelnejsi nez riziko psotizeneho ditete - proto jsem tez na amnio sla. Oba s manzelem jsme zdravy. Dekuji.
Dobrý den, riziko spontánního potratu se u biopsie choria uvádí stejné, jako u aminocentézy u jednočetné gravidity. Jinak se ale obecně u dvojčetné gravidity technicky hůře provádí a má větší riziko spontánního abortu jednoho a někdy obou plodů. Pokud máte výsledek aminocentézy obou plodů, pak by riziko postižení plodu s normálním karyotypem mělo být naprosto minimální, takže příliš nechápu vaši větu "jedno či obě děti budou postižené". Každopádně ano, lékař vás měl o všech možnostech informovat, abyste měla možnost se pro jednu z nich rozhodnout, ale to už nyní asi nemá význam zpětně řešit. Duležité je, že se vrozená vada u jednoho z plodů zachytila a to je vizitkou toho, že lékaři postupovali správně.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,paní doktorko, potřebovala bych objasnit či poradit v mé situaci.Jsem těhotná po IVF(KET). Od začátku je těhotenství trochu problematické. Špinění a následné krvácení v 10 a 11tt - hematom. Poté v pořádku, po velkém UTZ ve 13tt opět hematom 29x5mm a krvácení po UTZ. Dle UTZ vše v pořádku, ale dle výsledků krve nižší PAPP-A 0.34 doporučen test NIPT na tři chromozomy - výsledek negativní. Po-té kontrolní UTZ v 16tt a zde zjištěno toto: málo plodové vody (AFI 50mm ve 4 kvadrantech, nejvyšší sloupec 30mm - střední oligohydramnion, opět hematom 45x10mm, plod dle UTZ bez VVV, ale dle odběru krve (týden před) velmi vysoké hodhoty AFP - opět odběr krve na infekční markery. Dle Dr. UTZ v pořádku, ale krev vždy špatná. Prý to může způsobovat ten hematom - při krvácení odtok části plodové vody a zkreslení výsledků krve - mohla by to být prý nějaká infekce...Chci se zeptat, jak moc jsou podle Vás tyto výsledky špatné a zda tyto dva problémy spolu souvisí? Čekám na výsledky krve (inf. markery) a kontrolní UTZ 30.04.Velmi děkuji za Vaši odpověď MV
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu - a v této souvislosti snižování množství plodové vody, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), dále riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův) - Vy máte vyšetřený NIPT a je negativní, tudíž toto riziko je naprosto minimální. Krvácení či hematom v děloze v těhotenství může zkreslovat hodnoty AFP (protein vylučovaný plodem a placentou do krve těhotné) v krvi a mohou být zpravidla zvýšené. Vyšší hodnoty AFP mohou být také spojeny s rizikem snížené funkce placenty (viz výše), těžko říct, zda jeho zvýšená hodnota ve Vašem případě je kombinací těchto dvou příčin zde zmíněných, anebo pouze jednou z nich. AFP může dále být zvýšený u těhotných s rozštěpovými vadami u plodu (což se u Vás nepotvrdilo, pokud jsem správně pochopila). Příčinou sníženého množství plodové vody je její nedostatečná tvorba (projev snížené funkce placenty nebo např. poruchy funkce ledvin plodu či obstrukce - překážka - v močových cestách) nebo její předčasný odtok. Vaše miminko (včetně hematomu, množství plodové vody atd.) bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Počkejte na výsledky krve a kontrolní ultrazvuk. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,obracím se na Vás opět pro radu. Jak jsem psala ve svém prvním dotazu na který jste mi odpovídala asi před 3-4 dny, jsem na začátku těhotenství, gynekolog mi zatím nezdělil týden, takže z toho usuzuji, že to je opravdu hodně hodně brzy. K mému prvnímu dotazu. Mám problém s vylučováním, stolice, chodím +- pravidelně, nebo ob den, ale jde to dost z tuha, musím dost často tlačit a bojím se, abych tím neublížila miminku, říká se, že začátky těhu jsou nejcitlivější pro vývoj miminka. Je nějaká pravděpodobnost, že bych tímto mohla ublížit a mohlo to mít vliv na vývoj plodu?Dále bych se chtěla zeptat, jak to je s rizikovým chováním před zjištěním těhotenství. K oplodnění došlo v průběhu března 2020, samozřejmě jsem o tom neměla ani tušení a ani jsem nad touto možností moc nepřemýšlela, než jsem to zjistila ( nedostavila se menses a pozitivní těhu test ) nechovala jsem se zrovna příkladně, byla jsem s partou kamarádů celý březen pryč a neobešlo se to bez alkoholu, cigaret a dala jsem si i pár prásků marihuany, tahala jsem i těžké věci atd. zkrátka, jako že nic. Samozřejmě hned ode dne zjištění ( včetně ) jsem přestala pít, kouřit a chovám se v klidu, odpočívám, jím vítamíny pro těhotné a dělám vše pro to, aby to bylo v pořádku. Nicméně, je nějaká pravděpodobnost, že bych svým chováním mohla ublížit miminku?A poslední dotaz.. Je nějaká rada, pravidlo, jak se chovat a co dělat, abych odnosila zdravé dítě? Já i partner jsme zdraví, jak po stránce imunity, tak po stránce psychické, ani já ani partner nebereme žádné léky. A pak, existují nějaké nadstandartní testy, které zjistí v průběhu těhotenství případné komplikace, rozštěp páteřě, down syndrom a jiné postižení, psychické, fizické atd. Dá se tomu nějak předejít, nebo co dělat, v průběhu těhu aby mimi bylo v pořádku?Moc Vám děkuji za odpověď, moc mi to pomůžeBára
Dobrý den, pravidelná stolice během těhotenství je vždy tou lepší variantou, než zácpa - ta však bývá v těhotenství častá. Můžete vyzkoušet kompoty, mléčné produkty, případně se dá zakoupit v lékárně Magnosolv - dávkování 1-0-1 (rozpustný hořčík, který pomáhá pravidelné stolici). První týdny v těhotenství fungují na principu - vše nebo nic. Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří také Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko. Mám syndrom PCOS a otěhotněla jsem. V únoru jsem podstoupila miniinterupci. Vše proběhlo v pořádku a první menstruace se dostavila v 5 týdnu po zákroku. Byla silnější a bolestivejsi než normálně, ale s tím jsem byla obeznamena. I přes PCOS jsem měla menstruaci posledních par let pravidelně každý měsíc (bez HA). Druhá menstruace po zákroku se dostavila jen s dvoudenním zpožděním, ale byla velmi slabá. Prakticky jsem jen špinila, bylo to sotva na intimku. Trvala 4 dny. Má otázka zní, jestli je to takto v poradku? Svému lékaři se teď jen těžko dovolam a nechci ho v této situaci zbytečně navštěvovat. Velice děkuji za odpověď, Tereza

Dobrý den, nemusíte mít obavy, tato situace nastat může. V souvislosti s podstoupeným zákrokem můžou být první menstruační cykly různě ne/pravidelné, týká se to jak intenzity a délky krvácení, tak intervalů mezi cykly. Odvíjí se to také od dalších faktorů, jako PCOS či psychický stres. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Včera jsem absolvovala NT + screening v CPG v Brně. NA UZV všechno v pořádku, Morfologické anomálie nenalezeny, NT 1,7 mm, nosní kost přítomna. Takže, dle uz a lékaře všechno v pořádku. Poté jsem čekala na krev. Tu mi volala přímo doktorka, PAPP-A 0,83 mlU/ml 0,4 MoM a FßHCG: 10,99 ng/ml 0,49MoM. Hodnota PAPP-A je nižší a doporučuje trojitý test s integrací v 16.t, pak kontrola na prenatalu ve 20tt. Závěr screeningu je negativní, riziko MD 1/877, vzhledem k věku matka1/527. V době porodu budu mít 32. Chtěla jsem se samozřejmě doktorky zeptat co to znamená, jen si mluvila to svoje, a já z toho bylo v šoku, že jsem se nakonec nezeptala. Nevíte - nemáte zkušenosti proč to může být snížené? Už jsem toho dost přečetla a jsem z toho celkem smutná :( Děkuji Vám.
Dobrý den, nižší hladina PAPP-A (protein produkován placentou) v krvi v 1. trimestru může signalizovat eventuální (možné) riziko nedostatečné funkce placenty (a s tím spojené riziko opoždění růstu plodu, možné riziko rozvoje onemocnění u těhotné - zvané preeklampsie apod.), obecně vyšší riziko chromozomálních vad plodu, nejčastěji Downův syndrom (dále pak Edwardsův a Pataův). Vaše miminko bude na ultrazvuku pravidelně kontrolováno a sledováno, jak prospívá, jak je spokojené. Je v tomto případě vhodné provést další odběr z krve v cca 16.týdnu, jak Vám říkala lékařka. Tento test poskytuje zpřesnění výsledků. Podstatné je, že na ultrazvuku je vše v pořádku. Ve výpočtu rizik může věk matky sám o sobě způsobit, že hodnoty vyjdou horší, ale to neznamená, že je něco špatně, je to dáno číslem (věku). Pro větší přenost lze provést neinvazivní screeningové vyšetření z Vaší krve (není hrazeno pojišťovnou, cena se pohybuje cca 10 000-12 000 Kč) - tzv. NIPT. V krvi těhotné se nachází DNA plodu, kterou lze vyšetřit a detekovat u plodu nejčastější chromozomální vady - a to s přesností >99 %. Hezký den.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, za nedlouho máme jet na screening v 1.trimestru. Jelikož se nemám koho z rodiny zeptat ale o onemocnění vím, zajimal by me název nemoci abych na to mohla na genetice upozornit. Jedná se o to že jedna z příbuzných, trpěla tím, že po narození chlapce vždy dítě umřelo. Nebylo to bezprostředně po porodu, ale v kojeneckém období. Pokud měla holčicku vše bylo v pořádku. Jednalo se o určité genetické onemocnění. Prosím nevíte název ? Děkuji moc, L.S.
Dobrý den, mohlo by se jednat o Syndrom náhlého úmrtí kojence - náhlé, neočekávané úmrtí kojence (dítě do jednoho roku), jehož příčinu se nepodaří objasnit i přes veškerá možná vyšetření, mírně častěji bývají postiženi chlapci.
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den. Doma máme malou dcerku, která má něco málo přes 2 roky. Od narození byla velmi plačtivá a my jsme se s partnerem stali nervózními rodiči, kterými jsme i do dnešního dne. Pláč dcerky více méně ustál, sem tam samozřejmě zapláče, což přisuzujeme hlavně období vzdoru, které u nás probíhá. Dcerka chce všechno dělat sama, nic jí pořádně nebaví, u ničeho nevydrží a je stále neklidná a často kňourá. A nejhorší ze všeho, co se u nás teď aktuálně děje je, že mlátí malé děti. Přijde třeba k cizímu dítěti a jde mu záměrně nabacat bez důvodu. Především mladším a menším dětem, klidně i miminkům. Jsme z toho s partnerem opravdu špatní. Nevíme, jak máme dceři vysvětlit, že to nesmí dělat. Už mnohokrát jsme vysvětlovali po dobrém, dokonce i po zlém, dostala na zadek ale nic nemělo účinek. Už si opravdu nevíme rady co s tím. Když mám jít s dcerou ven na hřiště, tak už jsem předem vlastně ve stresu z toho, aby zase nenabacala jinému dítěti jen tak pro nic za nic. Nevím, jestli tím na sebe chce upoutat pozornost, nebo nás provokuje a zkouší trpělivost. Každopádně bych ráda poprosila o radu, jak bychom se jako rodiče měli chovat. Je nám to velmi nepříjemné, a nevíme si rady. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, většina vámi popisovaných projevů je adekvátní věku vašeho dítěte. To že je dcera neklidné a uplakané dítě může být projevem její osobnosti, nebo pouze nezralostí nervového systému. Píšete, že jste se s manželem stali nervózními rodiči, což určitě klidnému výchovnému prostředí doma nenahrává. Také to může hovořit o možné dědičné dispozici dcery k nervóznímu reagování ze strany vás rodičů. Nemám dostatek informací o tom, jak probíhal prenatální vývoj vaší dcery , těhotenství a porod, zda se tam nevyskytly nějaké rizikové faktory například pro možný výskyt ADHD syndromu. Dráždivost a plačtivost dětí od útlého věku může s těmito projevy souviset. Zároveň však také vůbec nemusí a spolehlivě tento syndrom může potvrdit či vyloučit dětský psychiatr až kolem věku šesti let dítěte. To že chce dcerka dělat vše sama a že se vám zdá, že u ničeho nevydrží a nic moc ji déle nebaví jsou projevy přiměřené jejímu věku a vývoji. Její nervový systém teprve vyzrává, zraje také schopnost soustředění. Chování k jiným dětem se dcerka teprve učí a ve svém věku není ještě schopna vcítění se a ani kooperativní hry. Děti v tomto věku si hrají paralelně - vedle sebe, ale každé samo. Společnost druhých dětí však pro děti je přitažlivá, o vzájemné kontakty se pokoušejí, i když někdy nevhodným způsobem např. bacáním, jako vaše dcerka. Zatím svůj zájem jinak projevit pravděpodobně nedovede (neví jak navázat vhodný kontakt) a navíc se jí zřejmě líbí rozruch, jaký svým chováním vzbuzuje, pozornost, která je jí pak věnována, i když negativní. O agresivitě dětí např. na dětském hřišti či jinde jsem již vícekrát ve svých odpovědích psala. Fyzický trest u dvouletého dítěte není efektivní, dítě nerozumí proč dostalo na zadek, nevnímá to jako trest, naopak mu to může připadat spíše zábavné, něco jako hra. Hrozí také, že se z fyzického trestu naučí, že se tímto způsobem řeší problémové situace a bude je tak potom řešit také. Je proto třeba hledat jiné efektivnější postupy. U malého dítěte stačí jej odnést z hřiště a za svým rozhodnutím si stát. Uvidíte, že to nebudete muset udělat mnohokrát, protože i velmi malé dítě souvislosti rychle pochopí. Pokud byste si nebyli vhodnými výchovnými postupy jisti a potíže s dcerkou přetrvávaly, pak bych vám doporučila konzultaci u dětského klinického psychologa a dále postupovat podle jeho doporučení. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní doktorko.Loni nám bylo z 1. screeningu zjištěn Edwardsův syndrom bylo to 1:13. Bohužel po odběru klku se Edwards potvrdil a bylo mi doporučeno ukončení těhotenství. Podstoupili jsme genetické vyšetření ( dotazníky) kde se ukázalo, že máme oba genetiku v pořádku a jednalo se o neštastnou náhodu. Aktuálně jsem opět těhotná, jsem v 11+5tt a příští týden mě čeká UTZ a vyhodnocení 1. screeningu. Mám neuvěřitelný strach, že by se mohla situace opakovat a já dopadnout jako loni..Jak je prosím velká pravděpodobnost, že se bude situace opakovat ( nemyslím jen edwarse, ale i ostatní VVV) ? Děkuji za odpověd Hanka
Dobrý den, každý z nás má zhruba 3-4% pravděpodobnost vzniku genetické chyby u plodu. Je velmi důležité, že genetické vyšetření Vám dopadlo v pořádku. Také ale záleží na Vašem věku, přidružených onemocněních atd. Hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, v posledním roce jsem už podruhé potratila. Vždy se jedná o zamlklý potrat v 8 tt +. Poprvé bez krvácení a zjištěno na prohlídce, následná revize. Podruhé jsem trošku zakrvácela a zjištěno na ultrazvuku, že není srdeční akce, také 8 tt. U obou těhotenství byla již na předchozích kontrolách srdeční akce zjištěna. První potrat velikost plůdku 1cm, u druhého 2 cm. Mám PCOS a proto je těžší otěhotnět. Byli jsme na genetice a tam je vše u obou OK. Co je ještě možné vyšetřit, aby se tohle neopakovalo? Vždy beru Utrogestan hned od začátku těhotenství.Děkuji

Dobrý den, příčin opakovaných potratů může být celá řada. Mezi ně patří vývojové vady reprodukčních orgánů, trombofilní stavy, endokrinologické příčiny, genetika či např. imunologické faktory (autoimunitní onemocnění), ... Mezi nejčastější trombofilní stavy patří Leidenská mutace, která předurčuje k takzvanému hyperkoagulačnímu stavu, což může vést k opakovaným abortům. Obvykle se řeší antikoagulační terapií - např. Clexane, tato léčba při opakovaných abortech je však diskutabilní. Další může být antifosfolipidový syndrom, u kterého se též opakují epizody abortů kvůli trombotizacím z důvodu přítomnosti antikardiolipinových protilátek, léčba obvykle bývá opět heparinizace a užívání kyseliny acetylsalicylové. Při podezření na tento stav se dělá ELISA metoda k průkazu protilátek. Další možností jsou nízké hladiny progesteronu corpus luteum - z tohoto důvodu preventivně užíváte utrogestan. Poměrně časté jsou u žen i endokrinní poruchy, kam řadíme onemocnění štítné žlázy, respektive její snížená funkce. Možnou příčinou bývají genetické problémy, které však máte již vyloučeny. Obvykle se podstupuje v těchto případech genetické vyšetření, vyšetření trombofilních mutací, spermiogram partnera, podrobné SONO reprodukčních orgánů ženy a endokrinologické vyšetření. Budu držet palce, ať se vše vyřeší co nejdříve a vede to pro vás ke zdárnému konci. Přeji hezký den
Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, paní doktorko, četla jsem starší diskuze ohledně velikosti plodu, ale dotazy se týkaly především raného těhotenství. Ráda bych se proto zeptala, zda je v pořádku, že při provedeném prvotrimestrálním screeningu, který byl dle výsledné zprávy v 12+6tt dle PM, byla naměřena CRL 64,00 mm? Všude totiž čtu, že by plod už měl být větší. I paní doktorka, která mi UTZ prováděla, sestře hlásila do zprávy, že je plod menší. Screening vyšel pozitivní a byla jsem hned odeslána na genetiku, ale dle prvotních výsledků se Downův syndrom vyloučil a mělo by být tedy vše v pořádku. Ale pořád mi vrtá v hlavě ta poznámka doktorky.. Je taková odchylka v pořádku? Moc děkuji za odpověď.
Dobrý den,
takto se samozřejmě nemohu vyjádřit, zda je vše v pořádku. Pokud vyšetření na genetice dopadlo dobře a Váš ošetřující lékař Vám přímo nesdělil, že by bylo něco v nepořádku, tak bych se nyní neznepokojovala.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den , mám dotaz ,z určitých důvodů jsme se s partnerem domluvili na způsobu ukončení těhotenství potratovou pilulkou myfegine 600mg a to v řádném termínu 6 týdnů,do 48 hodin podána druhá tableta na vyvolání kontrakcí , všechny příznaky klasické,došlo k vyloučení pravděpodobně jen hlenové zátky,ale hlavní , proč píšu ,je že gynekolog i primář oddělení vyvalili oči na kontrolním ultrazvuku,kde plod má svých 3,2mm hýbe se,má obě ruce,nohy,srdce v pořádku ,na toto nejsou studie a vzhledem k tomu ,že byl podán myfegine 600mg ,jehož hlavní látkou je steroid,který by měl bránit progesteronu k vývoji plodu,lajcky řečeno , nejsou studie na neuspěch této tablety v tomto stavu,kdy se zdá,že plod je zcela v pořádku ,jeden lékaž sdělí tak to je super,další váhá s účinky tablety na nervovou soustavu plodu,za což prý nedá ruku do ohně,že nebude mít dítě v případě dokončeného porodu např.autismus,aspergerův syndrom atd,což se nyní není možné dozvědět,možné vývojové vady uvádí příbalový leták,ale zde se zdá vše v pořádku,ale legálně lze ukončit těhotenství ve 12 týdnu,ve 20týdnu lze zjistit vývojové vady,ale už néé vady neurologického typu a může se zdát,že se po narození toto ukáže,nemáte s touto problematikou zkušenosti,případ podobný nebot oslovený gynekolog a primář atd se s tímto za svou praxi nesetkali a kdyby šlo vaše doporučení,odhad což vím,že je spekulativní,ale další názor odborníka je v tomto dle lékařů raritním případu,pro mě a partnera velmi důležitý , velice děkuji veselá , plodová voda čistá,vše v normálu,vše podáno jak mělo a dodrženo jak mělo...ještě jednou děkuji
Dobrý den,
pokud jste podstoupila farmakologické ukončení těhotenství, které se nezdařilo, tak bych v těhotenství dále nepokračovala a podstoupila ukončení instrumentální cestou. Riziko poškození plodu po podání těchto přípravků je vysoké.

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den paní Mgr. Matoušková.Ráda bych se poradila ohledně svého syna. Synovi jsou 2 roky a 2 měsíce. Porod proběhl klasicky přirozenou cestou bez komplikací. Porodní výška a váha v pořádku. 1. rok byl velice náročný, protože byl hodně plačtivé nespící miminko, které trpělo dlouhodobě na bolesti bříška, prdíky a pak se k tomu přidaly bolesti z rostoucích zoubků. Takže celým . rokem se doslova probrečel a to byl ohodně psychicky a fyzicky náročné. Po 1. roce se to začalo zlepšovat, s příchodem 1. kručků. Bolesti bříška postupně vymizely. Syn od malička navazuje oční kontakt, v řeči se stále vyvíjí. Umí napodobovat skoro všechna zvířátka, používá více jak 20 slov, rozezná pár barev. Učíme se krmit lžičkou, na nočník a tento týden si sám řekl, že už chce spát sám ve velké posteli v pokojíčku. syn od porodu nikdy neprospal celou noc. Každou noc se budí (ať jde o bolest při růstu zubů - chybí nám ještě 4 poslední stoličky), nebo ho budí žízeň nebo zřejmě i sny. Spí ještě po obědě 1-2 hodiny. Nemá ani problém s jídlem. Můj dotaz spíše směřuje k jeho vývoji a chování k okolnímu světu. Je na mě hrozně fixovaný, zřejmě separační úzkost a do toho období vzdoru (vztekání). Pokud ho hlídá manžel nebo moji rodiče, nemá s tímto problém vydržet beze mne pár hodin. K dospělým lidem má větší důvěru než k dětem, kterým se vyhýbá. Dopolední program se odehrává doma, kdy uklízíme, vaříme, čteme si knížky a hrajeme si. Po obědě se vyspí a odpoledne, pokud je počasí, tak chodíme na vycházky a hřiště. Syn se jeví na hřišti pasivně, neustále vyžaduje mou pozornost u všeho - hraní doma, na pískovišti. Nemá zájem o ostatní děti. Když k němu nějaké přijde, ihned couvá a utíká před nimi. Říká, že se jich bojí. Nenavazuje stále vztah s vrstevníky. Když se ho snažím vzít do cukrárny s dětským koutkem - vede mě za ruku a chce, abych si s ním hrála jen já (když nejdu, tak začne brečet a nechce tam být) a jakmile se k němu přiblíží cizí dítě, tak říká mami domů. Je mu nepříjemná společnost jiných dětí. Mateřskou mám na 3 roky a syn by měl jít za rok do školky a já se bojím, aby neměl problém se socializací. Zkoušela jsem i dětská centra, ale nic nepomáhá. Nechci syna do něčeho tlačit nebo nutit, ale nevím, jak mám postupovat, co dělat, jestli čekat až ten jeho velký strach odezní časem? Taky se bojí zvuku vrtačky, mixéru a některých zvuků hraček. Sám od sebe nás neobjímá a nedává pusinky, ale když si o ni řekneme, tak nám ji dá. Oční kontakt je, reaguje na jméno a pokyny. Má rád čtení stejných knížek stále dokola, rád jezdí na odrážedle a hraje si s autíčky. Režim máme věsmes každý den stejný, někdy obohacený o výlet. Snažím se ho dávat ke svým rodičům, ale trápí mě jeho vztah k vrstevníkům. Děkuji za názor! Budu moc ráda za vyjádření.

Dobrý den, doporučila bych vám svoje pochybnosti o vývoji vašeho dítěte zkonzultovat se synovým ošetřujícím pediatrem. Lékař zná vašeho chlapce odmalička, a pokud by zjistil nějaké nesrovnalosti v jeho vývoji, tak by je určitě řešil. Bez možnosti pozorovat chování vašeho chlapce není možné posoudit, zda se jedná o nějaký problém v jeho vývoji. Nicméně podle projevů, které popisujete, se jeví, že chování vašeho chlapce v podstatě odpovídá věku. Za potížemi se spánkem a neklidem od narození se může skrývat více aspektů, může jít o dítě s dráždivější a citlivější nervovou soustavou, dítě, u kterého se do budoucna může, ale také vůbec nemusí rozvinout syndrom ADHD a obdobné potíže mohou vykazovat i děti s mimořádným nadáním. Zatím je však váš chlapec na jakoukoliv diagnózu velmi malý a může se jednat opravdu jen o normální vývoj a vyspívání nervového systému, kdy se cca do šesti let věku samo upraví. Ohledně kontaktů s ostatními dětmi jsou reakce syna v normě, děti v tomto věku nejsou ještě schopné kooperativní hry, hrají si spíše vedle sebe. Některé společnost vrstevníků a jiných dětí vysloveně vyhledávají a jiné se ostatních dětí bojí a vyhýbají se jim. Můžete však synovi pomoci se do hry nebo mezi ostatní děti zapojit, běžte si hrát společně s ním, když se toho dožaduje, můžete zkusit koordinovat jeho hru s jiným dítětem. Nejlépe pokud máte nějaké kamarádky s podobně starými dětmi, tak si můžete hrát s nimi a ukázat jim tak, jak mohou spolu komunikovat a jak si hrát. Na separační úzkost má syn v tomto věku nárok stejně jako se již může ozývat období vzdoru. Oboje jsou vývojové etapy, které jsou sice náročné na trpělivost a výdrž rodiče, ale oboje s vývojem dítěte odezní. Do kontaktů s ostatními dětmi syna nenuťte, nesnažte se jej za každou cenu socializovat, spíše nabízejte různé aktivity, a pokud si sám netroufá, tak se do nich zapojte s ním. Rok do nástupu do školky je ještě dlouhá doba, vždyť se jedná o polovinu života vašeho dítěte. Děti v tomto období dělají obrovské vývojové pokroky a to, že na školku není syn zralý ve dvou letech neznamená, že nebude zralý ve třech letech. Můžete zdravý vývoj syna podpořit nabízením různých aktivit, evidentně mu dělá dobře pravidelný režim, který zachovávejte a vytvořte mu co nejklidnější rodinné prostředí. Obavy ze zvuků mají sice některé děti s poruchou autistického spektra, jedná se však v jejich případě o celý komplex potíží. Také mnohé citlivější děti se různých hlasitých nebo neobvyklých zvuků bojí a s autistickými projevy to nemá nic společného. U dětského lékaře byste kolem dvou let měli vyplňovat dotazník na zachycení možných symptomů poruchy autistického spektra, můžete se lékaře zeptat na výsledek a opět platí, že pokud by měl lékař nějaké pochybnosti, tak by vám doporučil další odborné vyšetření. Nezapomínejte také na svou psychohygienu a využívejte hlídání od prarodičů, kdy syn nemá problém, nebo ho nechejte si hrát s tatínkem a někam si zajděte, setkejte se s přáteli, odpočiňte si. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den,nadpis není úplně všeříkající k tomu, na co se chci zeptat, ale mám dva syny, přesně o dva roky od sebe (nyní 2,5 a 4,5 roku). Každý je úplně jiný a je pro mě hrozně těžké to skloubit. Začnu starším - je velmi živý a i když se snažíme být venku kdykoli to jde, je těžké ho unavit, takže například když jsme šli ven s kolem, ujel 6 km, hrál si na hřišti, tak po obědě nejde spát a doma mi pořád běhá. Když se s někým baví, tak přitom klidně skáče na gauči. U žádné činnosti nevydrží déle než 15 minut (i to je úspěch, dřív to byly třeba jen dvě minuty) a to musí mít absolutní klid, protože pokud dělá někdo něco jiného, pořád odbíhá a k předchozí činnosti se už třeba nevrátí. Na záchodě při čůrání vymotává toaletní papír, když mu čistím zuby, přerovnává mi přitom věci na poličce. A když byl miminko, tak doma přes den nespal, jedině v kočárku a ten musel jezdit, jakmile se zastavilo, řval a byl vzhůru. V noci se často budil a vlastně celou noc začal spát až teď ve 4 letech, i tak se ale 1-2x týdně vzbudí a volá nás. Nemá rád změny, při nástupu do školky brečel skoro 2,5 měsíce, než se povedlo že šel bez breku do školky, přitom tam už byl v pohodě. Když máme určitou trasu na procházku a jednou jsme zvolili jinou odbočku, tak probrečel celou cestu, dokud jsme se nedostali tam, kde už jsme byli. Ve školce šli poprvé ven a měli si vzít reflexní vesty, řev; každé dopoledne chodí ven a když šli poprvé i odpoledne, zase řev; chtěli jim ukázat prostory celé školky a protože to tam neznal, řev. Pak už se to zlepší, ale i když ho na to připravujeme, řekneme co se bude dít, tak to moc nepřijme a probrečí to. Podle učitelek je prostě svůj, ony to vědí a počítají s tím, prý je dost chytrý v odhadu na lidi a dokáže rychle poznat, co si na koho může dovolit. Má tři kamarády a o ostatních dětech říká, že to nejsou prostě kamarádi, takže když náhodou zůstane ve školce jako poslední z té jeho skupinky, tak tam brečí, že je sám a opuštěný, ač tam má ostatní spolužáky. S bráchou si doma hrají výjimečně, většinu času se hádají a pořád se u nás brečí, nedávno se pomalu poprali kvůli toho, jestli je na cestě nakreslená zebra nebo přechod, oba mají svou hlavu a nepomáhá jim vysvětlit, že obojí je správně. Teď k mladšímu - jako miminko byl celkem hodný, starší brácha ho miloval. Od 6 měsíce, kdy se začal hýbat více, tak v noci byl schopný budit se co půl hodiny (jak přecházel do jiné fáze spánku, vypadl mu třeba dudlík a už byl vzhůru a takhle to trvalo několik hodin než byl klid). Pak začal staršímu brát hračky, a už to začlo být divočejší. V 10 měsících přišla separační úzkost, která mě stála nervy, úbytek váhy a celkové vyčerpání. Snažila jsem se tu být pro mimčo i pro staršího, mladší odmítal úplně všechny, i otce, a dokázal brečet i když ho měl manžel na klíně a seděl s ním naproti mě. Skoro jsem nejedla, protože ten řev se nedal poslouchat. Když měl rok a měli jsme svatbu, přijeli hosté a on z přítomnosti lidí dostal 39°C horečky, celou dobu prořval, krom chvil, kdy měl čípek na sražení teploty a z vyčerpání usnul. Tahle separační úzkost už není tak extrémní, ale doma ani venku se beze mě nehne, radši bude dvě hodiny stát vedle mě na hřišti a jen koukat. Doma bez jeho přítomnosti nic neudělám, jakmile se jen pohnu, tak okamžitě začne hystericky brečet a běží za mnou. Přitom mu řeknu, že jdu třeba na záchod. V noci řve několikrát, takže vlastně každou noc spím s klukama, i tak se ten mladší klidně 2-3x vzbudí aby se ujistil, že tam jsem. A to máme klidně noci, kdy je třeba od půlnoci do půl 3 rána vzhůru a pořád jen "mami?" a šťouchá do mě, kope, brečí, když se k němu nedejbože otočím v posteli zády. Poslední dobou to vygradovalo tak, že když nezačnu hned reagovat na jeho řev, tak se poblije (jak brečí, hrozně mu tečou snople a on se v tu chvíli odmítá vysmrkat, potáhne to a pak se samozřejmě poblije). Od dvou let chodí do dětské skupiny (návrh mojí psycholožky, protože já sama už jsem byla psychicky na dně) a tam si ho vždycky chválí, jak je samostatný, že je tak dlouho bez plen, jí sám, obléká se sám, hezky tam spí. Akorát se nezapojuje do žádných skupinových akcí, jen sedí a kouká, ale do ničeho ho nenutí.A já už prostě nevím jak na ně, starší potřebuje být pořád v pohybu a něco dělat a mladší pořád vyžaduje moji pozornost a do nějakých aktivit se moc nehrne (oba svého tátu moc nevyhledávají, ač ten se snaží). A prarodiče sice máme, ale oboje přes půl republiky.Asi jen potřebuju slyšet od někoho, kdo trochu víc rozumí dětem, že to je normální a prostě to někdy přejde a já to jen musím vydržet..Předem děkuji za odpověď.
Dobrý den, ve vašem dotazu popisujete celý souběh obtíží, na které není možné nijak jednoduše odpovědět. Doporučuji vám proto kontaktovat dětského klinického psychologa, případně by stálo za zvážení zahájení rodinné terapie či vyšetření dětí u dětského psychiatra. Zkuste požádat paní psycholožku, ke které chodíte, zda sama terapie nevede, nebo zda by vám nedala nějaké doporučení. Alespoň krátce k popisovaným obtížím vašich dětí. Starší syn podle popisovaného chování od útlého kojeneckého věku, by mohl vykazovat projevy poruchy aktivity a pozornosti či hyperkinetické poruchy (dle klasifikace nemocí v USA se jedná o ADHD syndrom). Diagnostika obtíží tohoto charakteru spadá pod dětského psychiatra. Obvykle se sice tato diagnóza uzavírá až kolem šestého roku věku, protože nervový systém dítěte vyzrává, ale při výrazných projevech je možné diagnostikovat i v dřívějším věku, záleží na lékaři - psychiatrovi. Výchovně se syna snažte vést k dokončování započatých úkolů, při činnosti pracujte nebo trénujte krátce, ale častěji, dělejte přestávky, střídejte činnosti, prokládejte pohybovými aktivitami. Po případné přestávce se k činnosti vraťte a dokončete ji. Volte také činnosti, které jsou pro syna atraktivní, hravou formou a úměrné jeho schopnostem. Zapojte do výchovy obou synů více otce. Věnujte čas také sobě a svým potřebám. Vyjděte třeba jedenkrát týdně s kamarádkou nebo sama do kavárny, do cvičení, na procházku a to bez dětí. Separační úzkost obvykle začíná ve věku 9 či 10 měsíců tak, jako u vašeho mladšího syna. Její vznik je vývojově normální a není třeba se znepokojovat. Obvykle však její projevy cca během měsíce odezní. V rámci vývoje dítěte se může samozřejmě opakovaně vracet v souvislosti se zátěžovými situacemi v životě dítěte. Dlouhodobé přetrvávání takto silné úzkosti, jakou u mladšího syna popisujete, již není zcela fyziologické. Bylo by dobré tyto obtíže nepodceňovat a vyhledat odbornou pomoc. Dlouhodobá nezdravá separační úzkost se může vyvinout až v separační úzkostnou poruchu, která závažně ovlivňuje život celé rodiny, ale i život dítěte do budoucna. Vyhledejte tedy pro své syny odbornou pomoc. Raději, aby proběhla konzultace u psychologa nebo vyšetření u dětského psychiatra zbytečně, než aby synům, při přehlížení nebo bagatelizaci obtíží vznikly pak větší problémy. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, chtěla bych se s někým poradit, dřív než to půjdu řešit nějak dál. Mám dvě děti. Holka 4 roky a kluk 5 let (v září 6). S jejich otcem spolu nežijeme už dva roky. Syn měl od malinká problémy s vyprazdňováním, a v pozdějším věku jsme s tím byli i v nemocnici, kde mu "diagnostikovali " syndrom dráždivého tračníku. Bylo u nás dost časté zvracení, nebo naopak průjem. Stačilo aby ho něco podráždilo, např. kašel, a už zvracel. Jenže teď pozoruji, že má tyhle problémy, když má jet, nebo už je u otce. Není to pravidlem, ale stává se to častěji. U mě jsou v pořádk , a předám je otci a do hodiny třeba mě volá, že kluk zvrací, v jakém stavu jsem mu je jako dala. Říkám dyť se mnou byli dobří jako. A stalo se to tak už několikrát, jednou tak začal zvracet už chvilku před tím, než si pro ně měl dojet. A druhý den je v pořádku všechno. Někdy i jak dojede v neděli domů, tak je dobrej, a večer až se hodí do klidu, tak se pozvrací, ale tím to hasne. Tak už si říkám, jestli to není z nějakého psychického původu. Holka je vždy v pořádku. On je kluk i takovej citlivější. Rozhodně si nemyslím, že by otec byl na děti nějak zlej nebo tak něco, to je vyloučené. Jeden den k nám otec přijel za dětma na chvíli, a jak kluk viděl z okna, že parkuje, tak mě říká "bolí mě bříško, protože dojel táta ". My s otcem máme dobrý vztah jen tak na oko. On i po dvou letech má potřebu o mě nehezky mluvit všude, že jsem krkavčí máma a že děcka nechci a podobně. Jednou se mi stalo že děti dojely domů od otce a syn se mě ptá " tak co mami, odpočinula sis? Mělas klid od nás ". To jsou přesně slova jeho otce, on pořád potřeboval mít svůj klid. Jediný kde to kluk mohl slyšet takovou vět , je u otce. Hned sem mu to vyvrátila a řekla, že mi bylo smutno po nich a že rozhodně žádný klid od nich nepotřebuju. Když se dceři stal úraz a otec nás vezl do nemocnice, tak moje kamarádka odvezla syna k otcové matce, tím že otec pak tam za ním dojede a bude s ním. A kamarádka mě píše, že jí kluk v autě říkal, že ale chce spát s maminkou. Pak už sem otcovi řekla tak nějak oklikou, že někoho mám, aby už nechal těch pomluv, a on se začal vyptávat kluka na "strejdu". Tak já nevím, jestli to může být stresem, nebo nějak psychicky. Co myslíte, poradíte mi? Jestli to nějak řešit. Nechci mu je dávat za tu cenu, že kluk bude mít scvrklej žaludek nebo že z toho bude zvracet nebo mít nějaký stres. Předem děkuji za odpověď. Seitlová
Dobrý den, z vašeho popisu není patrné, jak často si otec děti bere, nebo jestli máte střídavou péči? V každém případě ne všechny děti dobře snáší změny, navíc se vašim dětem rozpadla rodina, přišly o jistou míru stability a bezpečí. Reakcí může být separační úzkost - strach odloučit se od nejbližší pečující osoby, v tomto případě od vás jako od matky. Na tuto úzkost a strach mohou nasedat psychosomatické obtíže, zejména u citlivého dítěte s touto dispozicí. Je zde potřeba postupovat vzhledem k synovi velmi citlivě. Neměl by určitě přijít o kontakty s otcem. Otcovská postava je v životě chlapce velmi důležitá. Bylo by ale dobré se s ohledem na aktuální situaci s tatínkem domluvit na nějakém řešení, které bude pro chlapce co nejméně stresující. Jedná se o řešení na přechodnou dobu, než syn opět získá potřebnou stabilitu a separační úzkost odezní. Tatínek by si ho mohl na omezenou dobu brávat třeba jen na procházky, výlety, nebo k sobě přes den bez spaní. Vzhledem k tomu, že domluva může být složitá, pak by bylo vhodné kontaktovat Poradnu pro mezilidské vztahy a pokusit se dojít např. prostřednictvím mediace k nějaké dohodě, kompromisu. Ohledně obtíží syna se můžete poradit také s pediatrem a případně by bylo vhodné kontaktovat dětského klinického psychologa. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Pro akci je nutné přihlášení
Dobrý den, zjistila jsem, že jsem těhotná v 18. tt na preventivní prohlídce. Žádných příznaků jsem si nevšimla, i menzes jsem mívala pravidelně. Můj problém je, že před 2 týdny jsem byla na oslavě, kde jsem vypila 4 piva. Mohla jsem ublížit miminku? Může to způsobit FAS? Děkuji
Dobrý den,
fetální alkoholový syndrom je u Vás velmi nepravděpodobný, pokud nebudete užívat alkohol na pravidelné bázi. Poškození plodu se z takovéhoto excesu obávat také nemusíte, avšak záleží jaký byl životní styl v prvních týdnech těhotenství - zejména stran užívání léčiv, alkoholu, kouření, návykové látky... Nicméně Vás bude čekat druhotrimestrální screening, kde se morfologie plodu hodnotí detailněji.

Pro akci je nutné přihlášení