Inzerce
Inzerce
Inzerce

U zkoušky je zkoušen žák, nikoli komise

„Možná to chápu jinak než ostatní, ale slovo zkouška je pro mě označení stavu, kdy komise zkouší žáka, ne žák komisi z toho, co její členové ještě vydrží,“ zamýšlí se maminka-lékařka Jana Martincová.

Taky jsem to tak na vysoké škole zkoušela, ale pouze v té první teoretické části. V té druhé, praktické, jsem se cítila jako ryba ve vodě s ukončením státnic již v dubnu. Všechny za 1 kromě hygieny. Tam jsem společně se svými dvěma spolužáky, co jsme takto úspěšně brázdili poslední ročník, udělali velkou strategickou chybu. Dovolili jsme si jít na zkoušku z hygieny „již“ tři týdny po předchozí státnici. To prý není možné se dobře naučit. To ještě ti zkoušející netušili, že jsem si na úvod dala týdenní volno.

Inzerce

Ale o tom jsem psát nechtěla. Vzpomněla jsem si na jednu zajímavou situaci v souvislosti s dotazy rodičů o tom, zda je pro dítě vhodné víceleté gymnázium. Na e-shopu máme za symbolických 59 Kč manuál, tak mně čas od času rodiče napíší nějaký dotaz nebo zavolají, aby situaci zkonzultovali.

Na přijímačkách jsem se setkala s rodiči, kteří tam přivedli dítě, že se nepřipravovalo, že to jde jenom zkusit. Z velké části jsem to brala ne jako realitu, ale jako pózu, kdy si možná chtěli zachovat tvář i při případném neúspěchu dítěte. Nevím. Ale pevně věřím, že to nemysleli vážně. Proč?

Inzerce

Na víceleté gymnázium není možné, aby se dítě dostalo bez jakékoliv přípravy. Opravdu ne. Z několika důvodů. I kdyby na krásno dávalo celý nižší stupeň základky pozor a umělo češtinu i matiku jako pán Bůh, tak u zkoušky jde o čas. Tedy nejen, jak má látku procvičenou, ale i jak rychle ji dokáže aplikovat.

Druhým faktorem je, že ve třídě ZŠ s různým rozložením schopností, zvláště matematických, se k sofistikovanějším příkladům kantor dostane málokdy a nezažila jsem takového, který by byl schopen pracovat nad běžný rámec i s dětmi, které jsou rychlejší a bystřejší a motivovat je nadstandardními příklady.

Inzerce

O co jde však vůbec nejvíce, je strategie vyplňování testů. V tom je velká podobnost s těmi mými státnicemi. Pochopení principu vyplňování testů je někdy doslova testem inteligence i pro inteligentního dospělého. Jsou totiž různé typy přijímacích řízení a právě tohle je potřeba s dítětem projít a nacvičit předem, aby na místě vidělo, že je tam přesně to, co trénovalo, a cítilo se tak psychicky komfortně.

Ano, nic nebrání tomu přivést dítě bez přípravy k přijímačkám. Ale proč? Řekněte mi jediný důvod, proč tuhle situaci nechat dítě zažít? Zvláště u dětí, které již na ZŠ měly v páté třídě z matiky trojku. To si ten rodič vážně myslí, že to dítě osvítí Duch svatý a uspěje v poměru 60:360? Tedy tam, kde ze 360 berou 60?

Inzerce

Zářez na sebevědomí dítěte probírat nebudu, o ten jde nejvíce. Dítě by se mělo samozřejmě od raného dětství účastnit i „bitev“, které jsou pro něj výzvou, nejsou nejjednodušší, ale měly by aspoň rámcově odpovídat zaměření a schopnostem dítěte. K tomu patří vědomí, že po rozhodnutí se musí na „bitvu“, tedy přijímačky připravit. Buduje si tak velmi cenný a důležitý návyk:

  • Někam chci adekvátně dle svých schopností
  • Udělám pro to maximum, díky přípravě se mi zvýší nejen šance uspět, ale i sebevědomí, dostanu se do úplně jiného psychického rozpoložení, než když nic pro dobrý výsledek neudělám a nemám tak potřebné přesvědčení, že to musí vyjít
  • Vyjde to

Máte podobnou zkušenost? Podělte se s ní v diskuzi.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

U zkoušky je zkoušen žák, nikoli komise - diskuze

Poradna

Dobrý den,
mé dceři byly dva dny zpátky dva měsíce. Už před měsícem začala past koníčky že měla hlavičku zvednutou krásně, ale všimla jsem si posledních několik dní, že hlavičku zaklani dozadu, padá ji hlavička na jednu nebo druhou stranu a vypadá to, jak kdyby se chtěla zvednout, i jednu ručičku ze zvedá. Já hity ručičky držím, ale nic moc... Je to normální v tomto věku? Že se to ještě zlepší, srovná, že to je tím že začala s tím celkem brzy a ještě to dotrenuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stabilní poloha na bříšku je od 3 měsíců, zatím je ještě čas, ale kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 25.04.2024, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×