Inzerce
Inzerce
Inzerce

Rodič jako největší nepřítel vývoje

„Největším nepřítelem zdravého vývoje dítěte je často jeho rodič,“ pozoruje doktorka Jana Martincová. Jak se toho jako rodič vyvarovat a na jaké extrémy je potřeba si dávat pozor?

Naše společnost se příliš často pohybuje radikálně ode zdi ke zdi. U péče o dítě jsou těmi zdmi na jedné straně přehlížení dítěte a jeho potřeb rodičem, na druhé nadměrná péče a organizace dítěte.

Inzerce

V kolektivních zařízeních, počínaje školkami pedagožky řeší zanedbanou péči v podobě řečových vad, neschopností dětí se hýbat, jejich nemotorností, nesamostatností apod., kdy v podstatě rodič ze zdravého dítěte udělá do 6 let nepéčí hendikepované. Na druhé straně pak čteme o helikoptérových rodičích, kteří ani na vteřinu nespustí z dětí zrak a čas jim plánují doslova minutu po minutě, aniž by dítě mohlo kreativně do čehokoliv zasáhnout nebo nést za něco samo i zodpovědnost.

Nebudete mi to věřit, ale často ty 2 na první pohled nesourodé skupiny mají i společné prvky. 

Inzerce

Ta první kupodivu přes nepéči ví, že má něco dělat, a dle slov učitelek se snaží fabulovat a okolí přesvědčit, že něco s dítětem dělá, ač opak je pravdou. Dítě to ale téměř vždy na rodiče „práskne“, např. paní učitelce na cílenou otázku odpoví, že včera s maminkou ani tatínkem logopedická cvičení nedělalo, nebo ve škole, že nečetli, a na otázku, co tedy dělalo, spontánně odpoví, že např. sedělo celé odpoledne u tabletu.

Helikoptérové rodičovství sice na první pohled vypadá jako naprostý opak, kde péče a aktivity s dítětem jsou nadměrné. Ale může jít také o zastírací manévr, nekreativnost rodiče, důvěru spíše v cizí nápady a autoritu místo pro jednou neplánovaně stráveného odpoledne se známky chaosu. Tito rodiče dítě vozí z jednoho kroužku do druhého, od jedné trenérky ke druhé, stále je někam směřují.

Inzerce

Co se mě jako rodiče týče, měla jsem k rozvoji dětí ráda kvalitní, nápadité hry, knížky nebo kroužky, které byly na jedné straně velkou inspirací, ale na druhé dávaly mně i dětem obrovský prostor k vlastním nápadům a jejich realizaci.

Rodič se dokonalým nerodí, ale stává. Od rodičů s více dětmi jsem dokonce slyšela, že to vychytali až u třetího dítěte.

Inzerce

Nás velmi rodičovsky zdokonalilo již to druhé, ADHD dítě. To nám svou úporností velmi rozšířilo komfortní zónu a co nebylo vůbec myslitelné u prvorozené dcery, u něj se stalo samozřejmostí. Však nám to také dcera dává lidově řečeno sežrat: „Cože, Ríša bude přes noc pryč? Ríša může přijít po půlnoci, zatímco já musela být v jeho věku v 6 doma? On může denně používat auto? A sám, bez dozoru?“

… snad nám tu naši tehdejší nedokonalost jednou dcera odpustí… :-)

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Rodič jako největší nepřítel vývoje - diskuze

Poradna

Dobrý den,
mé dceři byly dva dny zpátky dva měsíce. Už před měsícem začala past koníčky že měla hlavičku zvednutou krásně, ale všimla jsem si posledních několik dní, že hlavičku zaklani dozadu, padá ji hlavička na jednu nebo druhou stranu a vypadá to, jak kdyby se chtěla zvednout, i jednu ručičku ze zvedá. Já hity ručičky držím, ale nic moc... Je to normální v tomto věku? Že se to ještě zlepší, srovná, že to je tím že začala s tím celkem brzy a ještě to dotrenuje?
Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stabilní poloha na bříšku je od 3 měsíců, zatím je ještě čas, ale kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 25.04.2024, 17:21
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×