Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nárok na mateřskou

Dobrý den přeji chci se zeptat zda mám nárok na mateřskou když jsem do 9.2.2020 byla vedena jako matka pečující o jedno dítě do 7 let věku, dne 10.2.2020 jsem nastoupila do práce na hlavní pracovní poměr a nástup na mateřskou mám 9.10.2020. Mám tedy nárok na mateřskou? Předem děkuji za odpověď s pozdravem a přáním hezkého. L.

Dobrý den,

pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) je potřeba k datu nástupu na PPM splnit podmínku alespoň 270 dní nemocenského pojištění za poslední 2 roky. Zároveň je potřeba nastoupit na PPM ze zaměstnání (pojištění) nebo v ochranné lhůtě. Vaše současné zaměstnání bude k 9. 10. 2020 kratší než 270 dní. Pokud v období posledních 2 let nemáte ještě jinou dobu nemocenského pojištění, nesplníte podmínku potřebných 270 dní a nebudete mít nárok na PPM. Jako za osobu celodenně osobně pečující o alespoň jedno dítě do 7 let za Vás stát hradil pouze zdravotní pojištění, ne nemocenské. Pokud nárok na PPM nesplníte, můžete počátkem šestého týdne před termínem porodu nastoupit na tzv. nemocenskou v souvislosti s porodem a čerpat nemocenské do konce šestinedělí. Je k tomu potřeba předložit gynekologovi potvrzení z OSSZ, že nemáte nárok na PPM.

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 04.10.2020, 17:42
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce