banner
Jana_Ja 22. 12. 2021

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.Syn (7 měsíců) se v noci budí každou hodinu. Zvykl si, že ho při usínání popovážím v postýlce a tento "rituál" vyžaduje vždy, když se během noci probudí. Jinak nedokáže sám usnout a brečí. Je kojený a mléko vyžaduje i v noci po 2-3 hodinách. Zkoušela jsem mu na noc dát kaši nebo zeleninový vývar. I přesto byl potom za hodinu vzhůru.Problém tedy nevidím v hladu, ale spíše v tom, že nedokáže sám usnout.Poradila byste mi, jak ho to odnaučit? Existuje nějaká jiná než "vyplakávací" metoda?Velice děkuji za případnou radu.

Odpověď odborníka:

dětský psycholog

Dobrý den, kdybych věděla nějakou univerzální radu, jak zařídit, aby se miminka v noci nebudila, tak bych asi byla kandidátem na Nobelovu cenu :-). Obtíže syna s usínáním můžete zkonzultovat s dětskou lékařkou, u které je sledován. Může se jednat o dítě s dráždivější nervovou soustavou, které má obtíže se zklidněním a usnutím a potřebuje tedy zatím nějaký vnější podnět, stimul. Asi vás nepotěším, ale dělejte to, co synovi pomáhá usnout, i kdyby to znamenalo, že budete popojíždět postýlkou. Zkuste dodržovat pravidelné rituály před ukládáním, včetně pojíždění postýlkou, dávejte ho spát přibližně ve stejný čas, volte prodyšné pyžamko z bavlněných materiálů, snažte se zajistit klidné prostředí, zkrátka eliminujte rušivé vlivy, které by narušovaly usínání a spánek. Děti mají v průběhu vývoje několik vývojových spánkových krizí, kdy hůře spinkají, souvisejí s prudkým vývojem nervové soustavy, psychomotorickým vývojem, spánek může ovlivnit růst zoubků, teplota v místnosti ať už nízká nebo vysoká a spousta jiných faktorů. Zkuste syna pochovat, uklidnit a mějte s ním hodně trpělivosti. Přeji ať se jeho spaní brzy zlepší. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Sdílejte reakci

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Související články

11. měsíc

11. měsíc

1. Co už všechno dítě umí?Vše nabývá na rychlosti, leze tak rychle, že jej máma musí honit. Když někam doleze, tak si stoupá a s oporou stojí i delší dobu. Stačí mu se opírat jen jednou rukou a snaží se o pomalé úkroky – obchází. Pomalu dělá s oporou první krůčky. Směje se, výská, žvatlá – no přece svět kolem je pestrý a veselý. Má kolem...

Mohlo by vás zajímat

Zodpovězené dotazy

Celkem 5 495 zodpovězených dotazů

Dobrý den. Mohla bych poprosit o zhodnocení stavu mé dcery a její váhy? Příjde mi, že náš pediatr to moc neřeší, i když malá je váhově pod všemi tabulkami. Porodní váha 3330 g, po propuštění 5.den 3 025 g, 14 dní 3 290, 7. týden 3720 a pak ve 2 měsících 3760 g. Nárůst za dva týdny pouze 40 g. To už hodně plakala, takže jsem běžela k pediatrovi na zvážení a po dohodě nasadila dokrm. Pediatr radil vážit a dokrmovat podle vypití mého mléka, ale mám ještě jedno dítě a to bych se asi zbláznila. Navíc mléko mám, jen malá kvůli slabému toku odmítala. Ustálily jsme to na 2x denně nutrilon, případně odsáté mléko, ale moc toho neodsaji...a od té doby (3 týdny) dokrmuji a aktivně řeším s laktační poradkyní zvýšení laktace apod.Jen mi jde o to, že jsem nikde nenarazila na tak nízkou váhu ve 2 měsících. Všichni uvádí většinou 4 a půl kila a více a já mám z toho akorát výčitky a strach, že se ji mohlo nebo může něco stát. :(Příjde mi, že mě možná měl pediatr na nižší váhu upozornit už v těch 7 týdnech. Malá byla spokojená, relativně, 1x hlen ve stolici, někdy zelená stolice, ale protože pila krátce, přičítala jsem to přednímu sladšímu mléku. Párkrát měla i tmavší čůrání. Ale vše jsem v těch sedmi týdnech hlásila a dr na to nic neříkal.Bojím se, že jsem ji mohla nějak ublížit, nebo že ji trápím hlady...už si nejsem ničím jistá :( umělé mléko dávám 2x denně 90 ml ale dnes tu byla LP a radí vysadit úplně, ať se mi rozjede mléko, že zkusime, zda bude váha stoupat i bez umělého mléka...jinak vše, co se má k rozjetí laktace dělat, dělám. S LP jsem v kontaktu od začátku problému. A malá má teď 2 měsíce a 3 týdny a má cca 4 200 g. Pořád mi to přijde strašně málo, ale chápu, že nemůže nabrat kilo za týden. Jen se bojím, zda nemám spíše dávat umělého víc a taky mám dost výčitky, zda nějak nestrádá nebo zda ji ta nízká váha nemůže nějak více škodit :( Děkuji za váš názor!

Dobrý den, dítě by do 3 - 4 měsíců mělo přibývat 150 - 200 gr. týdně, proto Váš pediatr doporučil dokrmy. Také záleží na výživové hodnotě mateřského mléka, to je však odrazem pohody a výživy matky. Pokud chcete jen kojit, zvažte svoji výživu, pokud budou váhové přírůstky nízké, doporučuji dokrm, jinak bude dítě hladové a uplakané.

Vážená paní Eliášová, máme starost o naši holčičku z důvodu nedostatečného přibírání. Žena ji od začátku kojí, od začátku 5. měsíce dostává zeleninomasové příkrmy k obědu. Tyto dny jsme jí chtěli dávat i sunar, ale nechce, vyplivuje ho. Dnes jsme jí zkusili dát ovesno-mléčno-rýžovou kaši nutrilon - tu jedla.Vývoj jejích měr byl následující. V posledním období měla dokonce váhový úbytek:-por. hmotnost 3200 (při propuštění z odd. 6nedělí 2970), výška 50-6. týden 4850, výška 56,7-3 měsíce 5495, výška 59,5-4 měsíce 5835, výška 62,1-4,5 měsíce 5975-6 měsíců 5835, výška 63,5Moc prosím, jak bychom měli postupovat. Moc by nám vaše rada pomohla.S díky a pozdravem Ivo Bystřičan

Přírůstky váhy jsou na dolní hranici, ale to není nic patoligického, pokud nevázne psycholotorický vývoj.V 6 měsících by měla být kojena, dopoledne ovocný příkrm s dodávkou lepku - kojenecká sušenka, v poledne masozeleninový příkrm, 1xtýdně místo masa 1/2 vejce, odpoledne kojení, na noc kaši - tu jste přidali a chutnala jí, v noci 1 - 2 mléčné dávky,t.j. kojení, nebo adaptované mléko, pokud nechtěla Sunar, zkuste Nutrilon.Jedla kaši s Nurtilonem a je předpoklad, že mléko Nutrilon jí bude chutnat.V 6 měsících by se měla kutálet, pivotovat.

Po 4. měsíci věku přírůstky již nejsou tak velké, jako do 4 měsíců,váha ba měla být v 6 měsíci dvojnásobná, jako porodní a v 1 roce trojnásobná, ale to není podmínkou,rozhodující je psychomotorický vývoj, jak jsem psala výše.

K podpoře chiti k jídlu lze nasadit Pyridoxin 1xdenně 1/2 tbl, je to vitamín skupiny B, podporuje vyzrávání mozkových funkcí a chuť k jídlu.

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Set 5 dětských knížek 0–8 let

Předškolní vzdělávání
Včetně jediné komplexní předškolní přípravy s mnoha praktickými aspekty pro život. Předejte svému dítěti jedinečné kvalitní know-how lékařky-vzdělavatelky s vysokými nároky na všeobecné vzdělání. „Na prvních 6 letech extrémně záleží,“ říká Jana Martincová, matka ADHD dítěte, díky kterému se stala autorkou a vydavatelkou, a své dítě tak posunula ve vývoji.
cena pouze u nás: 1 425 Kč
Set 5 dětských knížek pro chytré hlavičky