Inzerce
Inzerce
Inzerce

Měsíc očkování na Babyonline

Rozhovor s epidemiologem doc. Maďarem / Z historie očkování - složení, vývoj, bezpečnost vakcín / Je nutné stále proti všemu očkovat? / Fakta a mýty o očkování / vše v březnu 2013 - Měsíci očkování!

Fakta a mýty o očkování

  1. Z historie očkování - československá stopa
  2. Vakcíny, princip očkování
  3. Neškodí očkování miminkům?
  4. Je lepší očkovat či onemocnět?
  5. Očkování a nemoci, podání paracetamolu
  6. Může očkování způsobit...?
  7. Očkování a autismus
  8. Očkování v těhotenství a při kojení
  9. Účinnost vakcíny proti černému kašli
  10. Proč očkovat žloutenku B
  11. Má smysl očkování proti rotavirům?
  12. Očkovat proti planým neštovicím?
  13. Má smysl očkování proti pneumokokům?
  14. Má smysl očkování proti chřipce a klíšťové encefalitidě?
  15. Očkovat proti HPV?
  16. Kam cestovat s dětmi?
  17. Očkovací kalendáře na cesty

V redakci Babyonline.cz jsme se rozhodli zasvětit celý následující měsíc velmi zajímavému a často diskutovanému tématu – očkování dětí. Jelikož se v posledních letech vynořuje stále více názorů a debat na toto téma, zkusíme jim dát nějakou formu. Čeká vás rozhovor s odborníkem na slovo vzatým a možnost podělit se s ostatními o své zkušenosti. 

Sama za sebe můžu rovnou začít. Jsem maminka dvou malých dětí, žijeme v Praze a naše pediatrička je homeopatka. Jsem s ní spokojená (potom, co jsme už od dvou dětských doktorů odešli) a její přístup mi vyhovuje. Určitě ji nechci měnit, ale ani slepě věřit všemu, co mi doporučí. Zároveň mám velký problém s ošemetným sháněním si informací na internetu. S ostatními maminkami často o očkování diskutujeme, argumentujeme a někdy jsou debaty celkem živé. Ne všechna dostupná očkování jsou ze zákona povinná (naštěstí), proto je často na nás rodičích, jak se v konkrétních případech rozhodneme. Každá rodina má jiné možnosti, každé dítě je jiné a každá matka má svůj zdravý selský rozum. A k němu obavy, aby něco neudělala špatně.

Občas slýcháme o případech, kdy očkování dítěti uškodilo, kdy spustilo nějakou nemoc a také ty, kdy dítě stejně před nákazou neuchránilo. Přestože žijeme ve velkoměstě, svoje děti jsem před nástupem do školky nenechala očkovat proti hepatitidě A. Dala jsem na radu naší paní doktorky, která tvrdila, že se žloutenkou se x let nesetkala a neviděla v očkování význam. Uvěřila jsem jí ráda. Naše děti jsou droboučké, po očkování mají většinou horečku, nechtěla jsem jejich organizmus zatěžovat a věřila, že se se žloutenkou nesetkáme.

Inzerce

Bohužel jsem se mýlila a v říjnu, měsíc po začátku školky, jsme se ocitli v karanténě. Jak se to stalo? Ve školce se objevil případ ony žloutenky typu A, velmi infekční nemoci špinavých rukou. A protože jsem, stejně jako naprostá většina rodičů, neměla děti naočkované, nevyhnuli jsme se přísným opatřením v inkubační době, tedy než by vypuklo onemocnění. Nemluvě o tom, co by následovalo po vypuknutí. Mohli jsme děti vodit pouze do školky a ze školky a úplně tak vypadli z běžného režimu. Nikdo nemohl s jistotou říci, kdy karanténa skončí. Co jsme však věděli okamžitě, že potrvá minimálně padesát dní. V případě nového výskytu onemocnění ve školce pak logicky déle. Děti za tu dobu nesměly navštívit žádného kamaráda, žádný kroužek, divadlo nebo třeba bazén. Byli jsme v izolaci od vnějšího světa, a přestože jsme za tu dobu hráli spoustu společenských her, bylo to dlouhé a ke konci nesmírně těžké. Dětem se obtížně vysvětluje, že nemohou do kavárny a že musíme odvolat oslavu narozenin. V tomto období jsem byla velmi zklamána přístupem hygieny a také mě šokovalo napětí ve školce.

Děti podstoupily tři odběry ze žíly a také očkování. Dcerka se začala v noci počurávat a budit s pláčem (naštěstí jsme ji zvládli uklidnit a už zase spí jako dudek). Nemám ráda žádné takové kdyby, ale tentokrát jsem si ho neodpustila. Kdybych se o očkování víc zajímala, nemusely děti nic podobného podstoupit. Vinila jsem sama sebe a trápila se tím. Jsem ráda, že redakce BOL s tímto tématem přišla. Vím, že je nás spousta, které se máme o co podělit, a tím třeba pomůžeme jiným rodičům v jejich rozhodování.
Mě momentálně nejvíc zaměstnává otázka doočkování proti neštovicím. Po všech těch stresech, kterými jsme si na podzim prošli, vážně přemýšlím, jestli moje volba neočkovat byla správná. A jestli není na čase své rozhodnutí změnit.

Inzerce

Snad mně v rozhodování pomůže Měsíc očkování, věnovaný právě tomuto tématu.

Beáta Matyášová

Inzerce

Na co se můžete postupně těšit?

Rozhovor s předním českým specialistou v oboru epidemiologie doc. MUDr. Rastislavem Maďarem, Ph.D., FRCPS 

TISKOVÁ ZPRÁVA (pdf)

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Měsíc očkování - diskuze

  • TETANUS
    V posledních dnech proběhla v médiích zpráva o očkování proti tetanu. Že se zvažuje prodloužení doby mezi jednotlivými aplikacemi na 15, možná i 20 let. Jaký na to má pan docent názor?
    V této souvislosti mě napadá, já promeškala očkování o 3 měsíce. Do 15 roku stačí jedna dávka. Mám už za sebou dvě aplikace a třetí má následovat v květnu. Není už ta poslední zbytečná?
    škubanek   | 26.03.2013 21:23:47 | Reakcí: 2, poslední: 29.03.2013 18:59:01
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: TETANUS
      Dobrý den, z textu jednoznačně nevyplývá, jestli jste promeškala očkování 3 měsíce nad 10 nebo 15 let a neuvádíte ani informaci, kolik je Vám let. U osob do 60 let věku bez oslabené imunity stačí podle nových studií skutečně přeočkování jednou dávkou za 15-20 let. Další dávku vakcíny proti tetanu už nemusíte mít. Další možností je, že si v rámci strategie kukly necháte v květnu jako třetí dávku aplikovat kombinovanou vakcínu i proti záškrtu a černému kašli za doplatek pár set korun.
      Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 29.03.2013 11:11:20
      Reagovat | URL příspěvku
      • \
        RE: TETANUS
        Děkuji moc za odpověď   .
        Jen doplním. Je mi 30 let. A promeškala jsem tedy očkování o 15 let a kousek. Květnové očkování tedy zvážím. Ani mi nedošlo, že očkování proti záškrtu i černému kašli není taky doživotní.
        škubanek   | 29.03.2013 18:59:01
        Reagovat | URL příspěvku
  • Mockrát vam děkuji za odpověd :)
    musilova-l   | 18.03.2013 11:54:49
    Reagovat | URL příspěvku
  • Dobry den. Chtela bych se zeptat na vas nazor. 4.3 sme byli se synem na prvni davce hexavakciny. Byl bez teplot ale v noci se osypal. Nase doktorka nas poslala na infekcni do decke nemocnice. Tam mu nasli i zvetsene uzlyny a rekli ze je to reakce na ockovani ale ze se stim este nesetkali. Na pristi ockovani budeme hospitalizovani. Prevenar13 sme byli rozhodli dat. Musi nam ho dat ale zvlast s rozestupem 14dni. Takze na nej deme27.3. Poradte zda jej na to ockovat mame. Nechci do nej zbytecne neco pichat kdyz takhle reaguje. Cetla sem spousty clanku a prave hodne pisi ze Prevenar nechrani 100% a navic chrani proti vyrovym a ne proti bakterialnim pneumokokum kterych je60%. Reknete vase nazory
    musilova-l   | 14.03.2013 07:56:16 | Reakcí: 1, poslední: 18.03.2013 08:49:58
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE:
      Dobrý den,
      po jedné takové reakci nelze s jistotou říct, že je to čistě výsledek aplikace vakcíny, dítě může být např. v době očkování v inkubační době nějaké virózy. Občas se setkáváme s tím, že u jedné z dávek se sejde několik faktorů (a ne vždy je možné je identifikovat), ale na další dávky už dítě či dospělý takovým způsobem nereaguje. Preventivní opatrnost je ale na místě, dítě taková reakce nepoškodí, ale nikdo nechce, aby to zbytečně stresovalo očkovance i jeho rodiče. Proto je další očkování pod dohledem rozumným řešením, které vše pohlídá a Vás uklidní. Držím pěsti, aby se to již neopakovalo. Jako preventivní opatrnost je současně dobré ty vakcíny rozdělit. Pneumokoky jsou u dětí časté ve formě nosičství, mohou způsobit až život ohrožující stavy, včetně nebezpečného zápalu mozkových blan. Pneumokok je bakterie, proto něco jako virový pneumokok neexistuje, je to čistý nesmysl. Vakcinační sérotypy obsažené v očkovací látce pokrývají drtivou většinu nebezpečných typů této bakterie, které způsobují u nás i ve světě nebezpečné invazivní pneumokokové infekce. Vyrážka se zvětšenými uzlinami jsou proti tomu, co tato bakterie umí způsobit, úplné banality. Poškození organizmu skutečnou bakterií může být nezvratné.
      Odpovídal: Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D.
      Baby on line   | 18.03.2013 08:49:58
      Reagovat | URL příspěvku
  • Hepatitida A
    My zijeme v Recku a tady je povinnych vice ockovani nez v CR. Napr. zrovna hepatitida A je soucasti povinneho ockovani. Je to i proto, ze zde zije hodne imigrantu z Asie a Afriky a jejich deti chodi normalne do skoly a skolky. Je tady tedy vyssi riziko nakazy, urcite i kvuli vysokym teplotam v lete.
    veroula   | 07.03.2013 08:41:28
    Reagovat | URL příspěvku
  • Super
    Jsem zvědavá a těším se na názor odborníka
    zajic   | 01.03.2013 17:46:57
    Reagovat | URL příspěvku
  • já proti povinným očkováním nejsem, moje děti je snáší dobře, vidím v tom mnohem více pozitiv než negativ
    u nepovinných očkování občas váhám, štve mě, že jsou jen úzce zaměřené (např chřipka - jen na určitý druh..), co určitě nechám dětem naočkovat je vakcína proti pneumokokům, klíšťové encefalytidě a rakovině děložního čípku..
    plané neštovice naočkujem, pokud je nedostanou do 8let..
    zvažuji meningitidu..
    hepatitidu, chřipku a rotaviry jsme zatím zamítli.. ne protože by to bylo zbytečné, jen jsme prostě vybrali to, co se nám zdá nejdůlěžitější  
    jezurka   | 01.03.2013 10:36:27
    Reagovat | URL příspěvku
  • Beo,ta zloutenka u vas byla peklo,to vim,mam dr.,ktery neockuje bezhlave,ale prave treba zloutenku nam porad nutil,jeste pred nastupem,prave diky blizkosti prahy,hygieny obecne,spiny i venku atd...jak jsemcetla tve prispevky tehdy,byla jsem rada,ze jsem ho poslechla..
    Liberte   | 01.03.2013 08:45:38 | Reakcí: 1, poslední: 01.03.2013 11:29:58
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Horečka po očkování

| Niky4 | 16.12.2023, 11:43

Dobrý den, syn 6 měsícu, vaha 7,76 kg byl včera očkovaný vakcínou Bexero a Vaxneuvance dostal teploty. Dala jsem mu čípek Nurofen, dostal již tři čípky po šesti hodinách. Poslední dostal ve tři hodiny ráno. V příbalovém letáku je psané že může dostat maximálně 3 čípky během 24 hodin. Můžu mu dát další čípek dříve ? Má teplotu 40,1 měřeno v konečníku. Nebo mám čekat a další mu dát až v 14:00? Zkouším srážet zábaly teplotu.

Dobrý den,

Nurofen můžete střídat po 3 hodinách s Paralenem dle váhy, Nurofen se podává po 6 hodinách a Paralen také, takže můžete vždy po 3 hodinách podávat střídavě, pokud teploty neklesají pod 38 st. C.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 17.12.2023, 10:19
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×