Inzerce
Inzerce
Inzerce

Nejoblíbenější recepty na nepečené vánoční cukroví

 1. Kokosové koule Calamity J.
 2. Kávová zrna
 3. Kokosová roláda
 4. Opravdu rumové koule
 5. Nepečené salámky
 6. Kokosové kuličky Rafaelo
 7. Nepečení indiánci
 8. Babiččiny včelí úly
 9. Kakaová vosí hnízda
 10. Bílá vosí hnízda
 11. Vosí hnízda pro děti

Maminky z Babyonline pro vás tentokrát vybraly oblíbené rodinné recepty na nepečené cukroví. Vyzkoušejte jednoduchá kávová zrna, která zvládnou i děti, opravdu rumové koule oblíbené zejména u mužů, či nepečené salámky pro lenochy. Máte v oblibě vosí hnízda? Mezi recepty najdete variantu kakaovou, bílou i verzi pro děti s lískoořískovým krémem. O rodinný recept na kokosové kuličky se podělila také zakladatelka Babyonline Jana Martincová.

Kokosové koule Calamity J.

Ahoj holky BOLky,

právě máme za sebou první pečící víkend. Letos jsme začali nejen kvůli mému Covidu o týden později, ale také proto, že mně z Prahy přijela pomocnice. Miluji tuhle vánoční atmosféru, kdy si pustíme koledy i další vánoční songy a s oběma dětmi vykrajujeme a zdobíme. Tuhle tradici jsem zavedla, když byly Sofi 2 roky v roce 2002. Děláme pouze pár druhů, které nám chutnají. Nesnáším takové ty pečící závody, které jsem zažila na severní Moravě. Ženy se v rámci rodiny i pracoviště trumfovaly, kolik která měla druhů a samozřejmě se hodnotila i estetická stránka. Tehdy jsem si řekla, že takhle to nikdy doma dělat nebudu. Že chci mít z pečení radost, nasát společně s rodinou vánoční atmosféru, ne se před Vánocemi účastnit nejšílenějších ženských závodů v roce.

Co u pečení dělá tatínek?

Asi se ptáte, kde je taťka, jestli ten také peče?

Inzerce

Tatínek nepeče, ale má u pečení rovněž velmi důležitou roli. Konkrétně letos zapínal USB s koledami, když to zrovna nedělal Ríša, popíjel víno a chodil nás kontrolovat, jak jsme daleko, takénás rozptyloval, až jsme často zapomínali v troubě na upečený plech. Ten poslední, kdy už jsme dávno kouleli koule, jsme v té troubě nechali nadobro zhnědnout.

Co jsme všechno stihli?

Linecké (oblíbené našeho tatínka, ale i dětí), perníčky (oblíbené dětí) a z nepečených kuličky, které miloval dědeček, můj taťka, a já s dětmi to po něm zdědila.

Inzerce

Kokosové kuličky

Kamkoliv je děti přivezou, okamžitě chtějí recept. Ten je jednoduchý. Základní množství už mám rovnou zapsáno krát 3.

Inzerce

Ingredience
12 dkg másla
36 dkg moučkového cukru
9 dkg kakaa
15 dkg kokosové mouky (strouhaného kokosu)
3 bílky (letos jsem výhodně spojila kuličky s lineckým, kdy u lineckého potřebujete jenom žloutky, tady zase pouze bílky)
Kokos na obalování

Postup
Všechno spojíme dohromady a těsto necháme ve sklepě přikryté v míse vychladnout. Z těsta uválíme kuličky zhruba o průměru 1 a půl až 2 cm. Ty obalíme v kokosu a necháme schnout na vzduchu zhruba 2 dny – což je kámen úrazu, protože po těch dvou dnech počítejte s tím, že kuliček bude v tom nejlepším případě polovina.

Inzerce

Náš domácí postup práce
Máme doma takovou malou manufakturu, kdy dávám oběma dětem na pečící papír hromádky pro budoucí kuličky, ony válejí, hodí mně to na můj pečící papír s kokosem a já to v něm vyválím a ukládám na tácky nebo plech, na kterém kuličky vyschnou.

Uvedené množství ingrediencí vychází na 90 kusů.
Jak vidíte z mírně „vymeteného“ tácu, jednoho ze dvou, ani toto základní množství nebude stačit, budu muset udělat ještě jednu takovou várku. Těsto již chladne ve sklepě.

Stromeček strojíme v první půli prosince

Mimochodem, ještě jednu věc jsem v souvislosti s Vánoci neměla u nás na Severu ráda. A to zdobení stromečku až večer před Štědrým dnem. Také jsem to změnila. Když jsme mívali umělé, tak se zdobily již po Mikuláši, živý jsme nazdobili až tento víkend, tedy 12 dní před Vánocemi, abychom si jej dosyta užili.

Co ještě plánujeme?

Určitě úly, tlačenku a možná i hříbky. Vše je nepečené, to mám opravdu ráda a myslím si, že jsem v něm dobrá. Přece si pro sebe neudělám nechutné cukroví… :-)

Přeji vám i vašim rodinám krásný Advent s pečením, zdobením a dalšími rodinu stmelujícími rituály,

Jana Martincová

Kávová zrna

Recept zaslala Hlisnikovskaveronika: Náš rodinný recept na kávová zrna je opravdu velmi jednoduchý a naše děti poctivě pomáhaly nejen s mletím piškotů, ale i krásné zvládly tvarování, až jsem se sama divila. Moc si pečení s dětma užíváme a těšíme se na Vánoce.

Ingredience

Těsto:
300 g namletých piškotů
2 lžičky instantní kávy
40 g cukru moučky
5 lžic Salka
1 lžíce rumu
250 g másla

Na polevu:
Čokoláda na vaření
Ztužený tuk podle potřeby

Postup

Zpracujeme těsto, které necháme odležet v lednici. Uděláme z něj kuličky, ze kterých vytvarujeme kávové zrno. Lze tvarovat i naříznutím nožem, my používáme formičku ve tvaru zrna z Tescomy. Rozehřejeme si čokoládu s kouskem tuku, poté v ní namáčíme jednotlivá zrna. Ty pak uložíme do papírových košíčků a skladujeme v chladnu, nejlépe v lednici.

Kokosová roláda

Recept zaslala Barbarka111

Ingredience

Těsto:
250 g piškotů – najemno rozemletých
150 g moučkového cukru
30 g kaka
Lžíce rumu
2 lžíce uvařené kávy
Voda podle potřeby

Náplň:
50 g kokosu
150 g moučkového cukru
150 g změklého másla

Postup

Smícháme si všechny ingredience na těsto – bude to celkem zdlouhavé a hodně drobivé, proto přidáváme vodu po lžičkách, až bude těsto trošku držet pohromadě. Nelekejte se, že to ze začátku může vypadat dost nereálně. Poté ho rozválíme na alobal.

Věci na náplň také smícháme dohromady a pomažeme tím těsto připravené na alobalu. Poté opatrně za pomocí alobalu zarolujeme a necháme v alobale v ledničce do druhého dne.

Nakrájíme a podáváme.

Opravdu rumové koule

Recept zaslala Barbarka111: Tento recept je opravdu určený pro dospělé a u nás oblíbený hlavně u mužské části rodiny, protože rumu je tam celkem dost. ;-)

Ingredience

150 g rozinek
100 ml tuzemáku
50 g mletých vlašských ořechů
100 g mletých piškotů
30 g změklého másla
Kokos a kakao na obalení

Postup

Rozinky nahrubo pokrájíme a zalijeme je tuzemákem. Necháme je do druhého dne pěkně nasáknout. Poté přidáme ostatní ingredience a vytvoříme kuličky o průměru 2-3 cm, které obalíme v kakau či kokosu a dáme pořádně ztuhnout do ledničky.

Dobrou chuť.

Nepečené salámky

Recept zaslala anytsirK: Jsou to takové klasické nepečené kuličky, které dělám i ve variantě pro lenochy jako takové salámky. :-)

Ingredience

250 g piškotů (nasekané na drobné kousky)
200 g krystalového cukru
50 g kakaa
2 vejce
250 g másla
hrst nasekaných ořechů (používám, co zrovna mám, tento rok pekanové ořechy)
strouhaný kokos
3 lžíce rumu

Postup

Utřeme máslo, vejce a cukr. Dále přidáme 3 lžíce rumu a přisypeme ostatní sypké suroviny. Vypracujeme těsto a z něj děláme kuličky nebo válečky, které pak obalujeme v nastrouhaném kokosu. Obalené kousky necháme ztuhnout v lednici. Po ztuhnutí válečky ještě nakrájíme na plátky. Uchovávám v chladu, v lednici, popř. když počasí dovolí, tak na balkoně.

Kokosové kuličky Rafaelo

Recept zaslala Pet-Z

Ingredience

1 plechovka salko
300 g najemno nastrouhaný kokos
150 g loupané mandle

Postup

Salko nalijeme do misky, přisypeme 200 g jemně strouhaného kokosu a směs promícháme. Přikryjeme fólií a dáme alespoň na hodinu do lednice. Do kousku směsi vmáčkneme mandli, uděláme kuličku a tu obalíme v kokosu.

Uložíme do chladu.

Nepečení indiánci

Recept zaslala mamamisa: Jedná se o velmi jednoduchý recept, ale doma je máme moc rádi.

Ingredience

piškoty
140 g cukru
2 bílky
špetku soli
čokoládu

Postup

Nad parou si vyšleháme bílky s cukrem a špetkou soli do hladkého krásného krému. Krém dáme do cukrářského pytlíku a navrstvíme na piškoty a necháme ztuhnout. Ztuhlé indiánky namočíme v čokoládě a necháme opět ztuhnout.

Přeji dobrou chuť ❤

Babiččiny včelí úly

Recept zaslala Pet-Z

Ingredience

Těsto:
30 dkg piškoty
30 dkg moučkový cukr
18 dkg máslo
4 lžíce rum
4 lžíce kakao
2-3 lžíce mléko

Krém:
10 dkg máslo
8 dkg moučkový cukr
3 lžíce rumu

Postup

Piškoty rozdrtíme válečkem na prášek. Přidáme moučkový cukr, máslo, rum, kakao a mléko. Vše zpracujeme na hladké těsto. Po kouscích odebíráme a plníme do cukrem vysypaných formiček.

Do těsta ve formičce vytlačíme prstem nebo obrácenou vařečkou dutinu, kterou naplníme krémem a zakryjeme celým piškotem. Vyklopíme z formiček.

Kakaová vosí hnízda

Recept zaslala Luciiisek

Ingredience

Těsto:
250 g piškotů
400 g cukru moučka
150 g změklého másla
2,5 vrchovaté lžíce kakaa
5 lžic rumu
5 lžic plnotučného mléka

Náplň:
70 g cukru moučka
80 g změklého másla
1 žloutek
Rum dle chuti

60 g piškotů na přiklopení
Cukr moučka na vysypání formičky

Postup

Rozmixujeme piškoty, přidáme cukr, máslo a kakao. Do suché směsi uděláme důlek a do něj dáme rum a mléko. Pospojujeme na kompaktní těsto, které nelepí a nedrobí se. Může to trvat i déle, jak se rozehřeje pod rukama máslo. Pokud se těsto stále drobí, přidáme trochu mléka.

Připravíme si krém. Do misky dáme máslo, cukr, žloutek a mixujeme, dokud se ingredience nespojí. Přilijeme rum dle chuti a promícháme.

Vezmeme si formičku na vosí hnízda, vysypeme cukrem moučka a dáme do ní kousek těsta. Tvořítkem do něj uděláme otvor a plníme ho připraveným krémem. Nakonec spodky přiklopíme piškotem a necháme vychladnout.

Bílá vosí hnízda

Recept zaslala Akin33: Ze 2/3 těsta jsem udělala vosí hnízda a ze zbytku jsem vytvarovala „rafaello“ kuličky, které se obalí v kokosu nebo nadrcených oříškách. :-)

Ingredience

Těsto:
180 g cukru moučky
400 g strouhaného kokosu
140 g sušeného mléka
50 ml polotučného mléka
400 g salka
120 g dětských piškotů 

Krém:
100 g máslo
100 g cukru moučky
5 lžic vaječného likéru - nebo dle chuti, pozor ať pak krém není moc řídký :-)

Postup

Povolené máslo smíchejte s cukrem a ručně přimíchejte vaječný likér.

V míse smíchejte 180 g cukru, strouhaný kokos, sušené mléko společně s polotučným mlékem, salkem a ručně prohněťte. Pokud je těsto tužší, povolte ho mlékem a nechte 10 minut odpočinout pod fólií. Z odpočinutého těsta vyrábějte malé kuličky, které jemně obalte ve zbylém moučkovém cukru a vtlačte do formičky na vosí hnízda. Do vtlačeného těsta udělejte koncem vařečky nebo prstem důlek.

Krém stříkejte špičkou do připravených hnízd, přiklopte piškotem a vyklepněte z formičky.

Vosí hnízda pro děti

Recept zaslala Lenuska1234: Milé maminky, dnes bych se s Vámi ráda podělila o recept na nepečené cukroví – vosí hnízda. Přiznám se, nikdy jsem tam nedělala nějakou náplň, stačil vždy jen vaječný koňak nebo domácí Baileys. Dcerka, které je 3,5 let, má ráda sladké jako já a když jsem jí řekla, že tohle cukroví nemůže, protože tam je alkohol, tak mne prosila, ať tam ten alkohol nedávám. Takže tento rok jsem udělala dětskou verzi vosích hnízd. :-D

Igredience

200 g mletých piškotů
180 g moučkového cukru
180 g másla
2 lžíce vody
3 lžíce kakaa
4 lžíce rumu                    
piškoty
lískooříškový krém (pro dospělé vaječný koňak)
čokoláda

Postup

Výše zmíněné suroviny odvážíme a pořádně propracujeme v tuhé těsto, nesmí se nám rozpadat. Poté si vždy formičku na vosí hnízda vysypeme moučkovým cukrem a plníme těstem až po okraj. Vařečkou si uděláme uprostřed díru, nalijeme koňak a slepíme piškotem. Pro dětskou verzi jsem použila lískooříškový krém (lépe tam drží piškot). Nakonec je můžeme namáčet v rozpuštěné čokoládě nebo je necháme bez polevy.

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Nejoblíbenější recepty na nepečené vánoční cukroví - diskuze

 • ňam
  Úplně se mi sbíhají sliny, všechno vypadá super ;-)
  anytsirK   | 20.12.2021 21:34:21
  Reagovat | URL příspěvku
 • Na poslední chvíli
  Tak to vypadá, že se ještě na nějaké cukroví vrhnu a udělám. 
  Barbarka111   | 20.12.2021 21:08:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mňam!
  Všechny recepty vypadají naprosto úžasně, myslím, že ještě vyzkoušíme minimálně kávová zrna
  mamamisa   | 20.12.2021 19:47:29
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×