Inzerce
Inzerce
Inzerce

Svatební den – jeho průběh

Svatební přípravy

Svatební den pro nevěstu většinou začíná časně ráno, jelikož ji čeká svatební líčení a česání. Proto je důležité, aby v předvečer svatby, tedy pokud je to samozřejmě možné, příliš neponocovala a pořádně se prospala.

Nepopírám, že mnoho žen se dokáže perfektně nalíčit samo, nebo mají po ruce šikovné kamarádky, ale na druhou stranu, jedná se o svatební den, takže proč si ho neužít se vším všudy? ;-) Mnohé z hair stylistů a vizážistů navíc bez problémů přijedou až k nevěstě domů. Na líčení a česání účesu je dobré mít pohodlné tričko, které si lze jednoduše sundat, aniž by se právě vytvořený účes rozcuchal a make-up setřel. Nejvhodnější je proto košile.

Ač se to možná zdá jako ne příliš podstatné, je pro nevěstu přesto velice důležitá snídaně. Po celém tom svatebním maratonu, který Vás čeká, je dalším jídlem až svatební oběd a nechcete-li s sebou cestou do kostela či obřadní síně někde "seknout", doporučuji zakousnout alespoň nějaký ten chlebíček.

Inzerce

Nejvyšší čas, kdy se můžete nasnídat, máte před oblečením se do svatebních šatů, se kterým Vám jistě ostatní dámy přítomné na svatbě mile rády pomohou. Navíc co si budeme povídat, obléci se do nabíraných šatů není jen tak.:)

Mnohé nevěsty mají již na své ranní přípravy domluveného fotografa a kameramana, kteří jim svatební přípravy zdokumentují. Jsou z toho zajímavé záběry do svatebního fotoalba, ale zvlastní zkušenosti vím, že se  to dá přežít i bez nich.

Inzerce

Pokud se svatební den neodehrává mimo domov nevěsty nebo například v hotelu a pokud to také situace nevěsty dovoluje, sjíždí se i několik hodin před svatbou svatebčané u jejích rodičů. Tam jim jsou do klop upevněny svatební vývazky a nabídnuto občerstvení. Mají-li svatební hosté pro novomanžele dary nebo blahopřání, mohou je novomanželům předat.

Příjezd ženicha a odjezd na obřad

Jako poslední přijíždí ženich s rodinou. Dle zvyků se mu nevěsta schová a ženich si ji tak musí najít. Pokud si chcete užít více legrace, můžete za nevěstu převléct některého z přítomných mužů a tu pak ženichovi nabídnout. Ženich předá maminkám a nevěstě, poté co si ji najde, kytice. Ty vyzvedne ještě před příjezdem k nevěstě v domluveném květinářství. Snoubenci mohou v tuto chvíli svým rodičům poděkovat, popřípadě od nich dostat požehnání.

Inzerce

Mezitím svatebčané nazdobí auta. Poté se kolona více či méně nazdobených aut vydává na obřad, v čele kolony jede ženich se svojí matkou a svědkem a na konci kolony nevěsta se svým otcem a svědkem. Auta v koloně často vytrvale troubí, je to převzato z minulosti, kdy se práskalo bičem, aby se odehnalo zlo, které by mohlo novomanželům ublížit. Na obřad je dobré vyrazit s předstihem, protože nikdy nevíte, na jakou překážku po cestě narazíte.

Svatební obřad, hostina a svatební veselí

Před obřadem se shromáždí svatební hosté před obřadní síní a čekají na příchod matrikářky nebo jiné pověřené osoby.

Samotnému průběhu svatebního obřadu se budeme věnovat v samostatném článku Svatební obřad.

Inzerce

Po obřadu následuje svatební fotografování. Je dobré se s fotografem již dopředu domluvit, jaké záběry byste chtěli, aby udělal. Určitě by neměla chybět společná fotografie novomanželů a všech svatebčanů, často se pak dělají fotografie s rodiči, svědky, případně sourozenci a kamarády. Fotografování však může probíhat i během slavnostní hostiny, kdy se s fotografem na chvíli vzdálíte.

Přihlíží se samozřejmě k tomu, aby se svatebčané během focení příliš nenudili. Ideální je, je-li poblíž místa, kde byste se rádi vyfotografovali, místo k sezení, nejlépe restaurace či vinárna. Tam se mohou svatebčané posadit a osvěžit.

Víte-li, že fotografování Vám bude trvat déle, chcete si na něm nechat patřičně záležet, nebo si fotografie do svatebního alba chcete pořídit na jiném místě než v místě obřadu, můžete tak učinit již v průběhu zmíněné svatební hostiny. Po obřadu a případném fotografování následuje přesun na svatební hostinu.Nejen pro tyto případy je vhodné mít na svatbě organizátora, který se postará, aby průběh svatebního dne probíhal bez problémů. Jeho pomoci oceníte například právě při zmíněném fotografování či nastupování do vozů. Je možné, že jeho služeb nakonec nevyužijete, ale v každém případě je lepší, budete-li mít takovou osobu v záloze. Organizátorem může být například některý ze svědků, někdo z příbuzných či přátel.

Příchodu na svatební hostinu se budeme věnovat v další samostatném článku, také svatebním zvyklostem a hrám, které rovněž můžete v průběhu dne zařadit.

Konec svatební hostiny nebývá přesně stanoven. Nicméně platí nepsané pravidlo, že každý ze svatebních hostů by se měl, pokud již odchází, s novomanželi přijít rozloučit. Pouze nevěsta s ženichem mají právo kdykoli hostinu opustit bez rozloučení. Podle situace pak odjíždějí buďto domů nebo odchází do pronajatého pokoje.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební den - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Zimní svatba
  Chtěla bych podpořit nevěsty, že v zimním období může být nádherná svatba. Měli jsme v Jizerských horách, obřad venku ve sněhu (vím, není to pro každého) a bylo to přenádherné. Kamarádka nám vyrobila ledové ozdoby, venku byl večer ledový bar, který kmarádi dva dny tvořili. Jen s autama svatebčanů byl trochu problém a dali jsme si menší bojovku s vyprošťováním jednoho z aut ze závějí   Fotila nám úžasná Mia Feres (https://www.mia-feres.com/) a prsteny vyrobili v brněnském zlatnictví Korbička (https://www.korbicka.com/). Všem nevěstám přeji krásný svatební den!
  TeresV   | 26.12.2022 02:25:43
  Reagovat | URL příspěvku
 • Motýlek k obleku
  Hezky napsané, díky :) My jsme se s manželem brali letos začátkem léta a musím říct, že se svatba fakt vydařila. Manželovi to hrozně slušelo, měl modrý oblek a k němu dřevěný motýlek, který jsem mu vybrala vloni k Vánocům podle tohoto návodu: https://www.midorini.cz/motylek-k-obleku/ :) Jsem zvědavá, jak oslavíme první výročí :)
  IvaMraz   | 17.12.2018 18:59:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • Naše svatba byla dokonalá
  Vše o ní a jak si naplánovat najdete ZDE: http://organizacesvatby.blogspot.cz/
  helcan   | 22.07.2017 12:30:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Překvapení během hostiny
  Zdravím, nejsem spisovatel jako spousta z vás, ale chci se o to s vámi alespoň trochu podělit. Svatbu jsem měl před dvěma měsíci a musím říci, že jsme byl nadšený. Žena si organizovala vše sama. O to víc mě hřálo na srdci když i ti nejbližší hledali svatebního koordinátora. Je logické, že bez nějakého toho klopítnutí se ani naše svatba neobešla, ale to už tak bývá. Nejvíce mě překvapilo, co pro nás vymysleli naši kamarádi. Zorganizovali pro nás zapůjčení polarografického fotoaparátu a na něj zaznamenali nejhezčí okamžiky naší svatby. Fotoaparát využili i ke hře po celý rok se svatebčany, kdy nám každý napsal na papírek co by s námi chtěl zažít a následně jsme tahali. Na každý měsíc máme tak alespoň jeden výlet jistý. Svatebčané fotografii s měsícem dostali také, takže nás uženou, abychom dorazili. Jinak svatební šaty si žena nechala ušít u známé švadleny a prsteny byli i pro ní velkým překvapením, protože to nechala zcela v mých rukou. Vybral jsem tyhle https://www.bisaku.cz/snubni-prsten-model-c-4686-2 a manželka mě chválila velice. Jinak během naší svatby proběhla i dnes už tradiční tombola a na závěr i zpěv nás novomanželů.
  František98   | 13.10.2016 10:26:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • Svatební fotograf
  Ahoj to je mi líto, že jste měly špatné zkušenosti se svatebními fotografy. Já měla naštěstí štěstí :P Moje paní fotografka byla hodná a příjemná a pěkně všechno zorganizovala. Jmenuje se Pavla Gajdová a je z Ostravy. http://www.pavlagajdova.cz/galerie/portret
  Hanča24   | 04.03.2014 13:38:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • Náš svatební den probíhal přesně jak je popsáno v článku a klidně bych do toho šla znova. Měli jsme asi 70 hostů, ti se ráno sjeli u mých rodičů, ozdobily se auta, já mezitím byla u kadeřnice a kosmetičky. Potom přijel ženich s rodinou, byla na něj nachystána falešná nevěsta, potom jsme měli poděkování rodičům a frčeli jsme na obřad. Po obřadě bylo menší focení a pak na nás čekali manželovi kolegové z práce a jako kamioňák musel vyměnit kolo na kamionu. V naší vesnici nás čekal další zátaras - řezání dřeva a pak si mě musel manžel odvést na trakaři na hostinu, ještě jsme samozřejmě zametali střepy. Na hostinu pak přišla cikánka a měli jsme i pár soutěží. A můžu říct, že na naší svatbu se dodnes vzpomíná a když se sejdeme na jiné svatbě, tak se hodně naše svatby porovnávají a my stále vedeme. Svatba to byla veselá a smáli jsme se až do 5 do rána. Nejsem ráda středem pozornosti, ale v ten den jsem si to vůbec neuvědomovala a skvěle si to užila   .
  InkaP   | 27.01.2012 16:11:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • No... Mít takovou svatbu, asi mě mrskne. Jedinou vymoženost, co jsem měla byla holička, ta mě jen česala, jeli jsme k ní Trabantem a došel nám 3 kiláky od místa benzín. Pršelo, zima byla jak ďas a museli jsme to dojít pěšky:-).
  Fotograf žádný.
  Tradice žádné, tchánovi to asi bylo i líto, měl nějaký komentář :-). Mě to všechno přijde trapné šaškování. A teda nic osobního proti nikomu, ale jako největší trapárnu a zvěrstvo spojené se svatbou považuju striptýz na rozlučce se svobodou, je jedno jestli dámský nebo pánský a na svatbě při "únosu nevěsty" převlékání chlapa do nevěsty. Fakt na tom neshledávám nic úžasného a vtipného. Asi jsem suchar nebo nemám smysl pro humor. Mě se už ani jako dítěti nelíbila v Třech oříškách pro Popelku ta scéna, jak zkoušel princ ten střevíček a služebnictvo mu nastrčilo toho klučinu...
  polova   | 26.01.2012 14:21:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • nejlepsi svatba
  Byla jsem na x svatbach, kamarádů, rodinných příslušníků a na základě zážitků a jistých osobních důvodů jsme naplanovali úplně tu nej svatbu. Na dovoleny, s kamarády, bez svatebních prastenosti a zvyků, bez rodiny, obřad za deset minut hotový se vším všudy, k obědu smazak a kofola. Vzpomínám na to pomalu denně   žádné přípravy, prstynky koupený po netu... Po deseti letech vztahu a s malým dítětem fakt ve svatbě nevidím nic romantického   zajímalo by me procento šťastných párů z tech vsech pohádkových svateb. Co jsem zažila, na vsech svatbach se jen drbalo, dělaly trapasy a vetsinou se obě rodiny znepratelili    
  terulinek   | 25.01.2012 14:39:50 | Reakcí: 10, poslední: 26.01.2012 13:18:54
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: nejlepsi svatba
         perfektní svatba :) Já taky nevim, co je romantického na velké svatbě, když jsou spolu dva už dlouho a ještě mají dítě :) My se brali na konci roku proto, aby si mě od nového roku mohl manžel odepisovat z daní    
   Gastrica   | 25.01.2012 18:38:37
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: nejlepsi svatba
      jo to je výhoda   ja jsem desne rada za tu nasi svatbu. Asi po ctyrech letech vztahu jsem si malovala svatbicku jak z magazinu, ale casem me to fakt opustilo a jsem rada, ze jsme meli na svatbe dceru, v tu dobu dvouletou a proste jsme se podepsali a smitec. Ta se tomu smala, kamaradu klucina tam montoval varhany a nezajem       a nakonec kdyz si predstavim manzelovu a moji rodinu... 
    terulinek   | 25.01.2012 18:59:59
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: nejlepsi svatba
     my to měli taky tak, sice jsme si museli povinně poslechnout nějaký ty řeči, ale v podstatě jsme se taky jenom podepsali a šmitec :) Měli jsme tam jen svědky a dceru (v té době 7mi měsíční) a pak jsme šli jen do pizzerky na lasagne a víno a jeli jsme domů :) Naše rodiny jsou sice v pohodě, ale já je tam nechtěla  
     Gastrica   | 25.01.2012 19:47:29
     Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: nejlepsi svatba
   obřad je krásný, každá žena si zaslouží být jednou za život být princezna...
   Ale holt asi na každé oslavě se něco semele, všude se najde nějaký protiva. Taky jsem byla znechucená z některých alkoholem podkgurážených svatebčanů a říkala si, jak maj v americe vlastně krásný zvyk. ženich s nevěstou hned po obřadu odjíždí na svatební cestu a vy si tu svatebčaní dělejte co chcete... Nepočítám už s žádnou svojí svatbou, ale svým dětem toto jednou doporučím, at mají jen hezké vzpomínky na svou svatbu.
   Dejmalka   | 25.01.2012 19:23:21
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: nejlepsi svatba
    Jojo, obřad a mějte se tu všichni jak chcete. Také dobre. Ale pak je to takové divné, slavit a mít hostinu a tak bez nevěsty a ženicha...
    terulinek   | 25.01.2012 19:42:36
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: nejlepsi svatba
    Jinak ja z tech princeznovskych představ nějak vyrostla. Miluju šaty a jsem typická ženská která by mohla nosit plesovky i na ulici, ale radši si užiju ples než tu svatbu. Navíc vuuuubec nemam rada být středem pozornosti a je mi jasné ze i kdybych vypadala jak nejkrásnější ženská na světě, vzdy me všechny oči na svatbě budou sledovat a pomlouvat me...tak to bylo na vsech svatbach. Kdy měli lidi přát štěstí a mít z novomanzelu radost, jen pomlouvali hlavne nevěstu, ze zavisti ...
    terulinek   | 25.01.2012 19:46:27
    Reagovat | URL příspěvku
    • \
     RE: nejlepsi svatba
     jj, v tom s tebou taky souhlasím, já nesnáším být středem pozornosti. A úplně se mi příčí všechny ty tradice, jako rozbíjení porcelánu, krmení se navzájem z jednoho talíře, první tanec s nevěstou, pak takové to, jak se "kupuje" tanec s nevěstou, kdy ženská chodí s kasičkou a kdo si zaplatí, ten si může dát taneček.. Já to zažila na svatbě švagrové a stačilo mi to k tomu, abych se utvrdila v tom, že takhle teda ne :)
     Gastrica   | 25.01.2012 19:49:37
     Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: nejlepsi svatba
      Jojo a prebalovani panenky a řetěz na nohu chlapovi a jiný ptákoviny          
      terulinek   | 25.01.2012 20:23:18
      Reagovat | URL příspěvku
     • \
      RE: nejlepsi svatba
      juj, snad po mě výše uvedený tradice nikdo chtít nebude.. vstávají mi z toho hrůzou chlupy na těle 
      Ewík82   | 26.01.2012 11:49:49
      Reagovat | URL příspěvku
 • Nevím proč, ale taková svatba je děsí. Asi nejsem ten správnej romantik. Svatbu budeme mít v létě, v zámeckým parku u nás v obci, vidím to tak v jednu odpoledne a doma na zahradě se nám budou od rána točit kýty a kuřata na ohni. Musí bejt hlavně pohoda a sranda. Před pár lety jsem ještě chtěla šaty jak princezna, všechno tip ťop, ale přece jen mi to dnes příjde zbytečný.
  Ewík82   | 24.01.2012 14:41:40
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, chtěla bych se zeptat. S přítelem jsme měli nechráněný styk který trval zhruba 5 minut, do mě se ale neudělal je si tím jistý penis vytáhnul zhruba 3 sekundy před jeho vyvrcholením, stalo se to dva dny zpátky a já těhotná být nechci ani přítel o to nestojí byl by to průser jsme oba celkem v mladém věku. Chci se zeptat jestli mohu být těhotná a jaké je procento toho ze bych opravdu těhotná byla? Dekuji za odpověď.

Dobrý den,

procentuální šanci na otěhotnění Vám opravdu stanovit nedokážu. Stát se to může i nemusí. Pokud je pro Vás těhotenství velmi nežádoucí, tak do 72 hodin lze užít tzv. postkoitální antikoncepci, kterou lze zakoupit v lékárně.

Pro příště doporučuji užít nějakou formu antikoncepce – zvážit pravidelné užívání hormonální antikoncepce či užívání pomůcek bariérových (např. kondom).

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 13:25
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×