banner

Svatební přípravy

Svatební den pro nevěstu většinou začíná časně ráno, jelikož ji čeká svatební líčení a česání. Proto je důležité, aby v předvečer svatby, tedy pokud je to samozřejmě možné, příliš neponocovala a pořádně se prospala.

Nepopírám, že mnoho žen se dokáže perfektně nalíčit samo, nebo mají po ruce šikovné kamarádky, ale na druhou stranu, jedná se o svatební den, takže proč si ho neužít se vším všudy? ;-) Mnohé z hair stylistů a vizážistů navíc bez problémů přijedou až k nevěstě domů. Na líčení a česání účesu je dobré mít pohodlné tričko, které si lze jednoduše sundat, aniž by se právě vytvořený účes rozcuchal a make-up setřel. Nejvhodnější je proto košile.

Ač se to možná zdá jako ne příliš podstatné, je pro nevěstu přesto velice důležitá snídaně. Po celém tom svatebním maratonu, který Vás čeká, je dalším jídlem až svatební oběd a nechcete-li s sebou cestou do kostela či obřadní síně někde "seknout", doporučuji zakousnout alespoň nějaký ten chlebíček.

Nejvyšší čas, kdy se můžete nasnídat, máte před oblečením se do svatebních šatů, se kterým Vám jistě ostatní dámy přítomné na svatbě mile rády pomohou. Navíc co si budeme povídat, obléci se do nabíraných šatů není jen tak.:)

Mnohé nevěsty mají již na své ranní přípravy domluveného fotografa a kameramana, kteří jim svatební přípravy zdokumentují. Jsou z toho zajímavé záběry do svatebního fotoalba, ale zvlastní zkušenosti vím, že se  to dá přežít i bez nich.

Pokud se svatební den neodehrává mimo domov nevěsty nebo například v hotelu a pokud to také situace nevěsty dovoluje, sjíždí se i několik hodin před svatbou svatebčané u jejích rodičů. Tam jim jsou do klop upevněny svatební vývazky a nabídnuto občerstvení. Mají-li svatební hosté pro novomanžele dary nebo blahopřání, mohou je novomanželům předat.

Příjezd ženicha a odjezd na obřad

Jako poslední přijíždí ženich s rodinou. Dle zvyků se mu nevěsta schová a ženich si ji tak musí najít. Pokud si chcete užít více legrace, můžete za nevěstu převléct některého z přítomných mužů a tu pak ženichovi nabídnout. Ženich předá maminkám a nevěstě, poté co si ji najde, kytice. Ty vyzvedne ještě před příjezdem k nevěstě v domluveném květinářství. Snoubenci mohou v tuto chvíli svým rodičům poděkovat, popřípadě od nich dostat požehnání.

Mezitím svatebčané nazdobí auta. Poté se kolona více či méně nazdobených aut vydává na obřad, v čele kolony jede ženich se svojí matkou a svědkem a na konci kolony nevěsta se svým otcem a svědkem. Auta v koloně často vytrvale troubí, je to převzato z minulosti, kdy se práskalo bičem, aby se odehnalo zlo, které by mohlo novomanželům ublížit. Na obřad je dobré vyrazit s předstihem, protože nikdy nevíte, na jakou překážku po cestě narazíte.

Svatební obřad, hostina a svatební veselí

Před obřadem se shromáždí svatební hosté před obřadní síní a čekají na příchod matrikářky nebo jiné pověřené osoby.

Samotnému průběhu svatebního obřadu se budeme věnovat v samostatném článku Svatební obřad.

Po obřadu následuje svatební fotografování. Je dobré se s fotografem již dopředu domluvit, jaké záběry byste chtěli, aby udělal. Určitě by neměla chybět společná fotografie novomanželů a všech svatebčanů, často se pak dělají fotografie s rodiči, svědky, případně sourozenci a kamarády. Fotografování však může probíhat i během slavnostní hostiny, kdy se s fotografem na chvíli vzdálíte.

Přihlíží se samozřejmě k tomu, aby se svatebčané během focení příliš nenudili. Ideální je, je-li poblíž místa, kde byste se rádi vyfotografovali, místo k sezení, nejlépe restaurace či vinárna. Tam se mohou svatebčané posadit a osvěžit.

Víte-li, že fotografování Vám bude trvat déle, chcete si na něm nechat patřičně záležet, nebo si fotografie do svatebního alba chcete pořídit na jiném místě než v místě obřadu, můžete tak učinit již v průběhu zmíněné svatební hostiny. Po obřadu a případném fotografování následuje přesun na svatební hostinu.

Nejen pro tyto případy je vhodné mít na svatbě organizátora, který se postará, aby průběh svatebního dne probíhal bez problémů. Jeho pomoci oceníte například právě při zmíněném fotografování či nastupování do vozů. Je možné, že jeho služeb nakonec nevyužijete, ale v každém případě je lepší, budete-li mít takovou osobu v záloze. Organizátorem může být například některý ze svědků, někdo z příbuzných či přátel.

Příchodu na svatební hostinu se budeme věnovat v další samostatném článku, také svatebním zvyklostem a hrám, které rovněž můžete v průběhu dne zařadit.

Konec svatební hostiny nebývá přesně stanoven. Nicméně platí nepsané pravidlo, že každý ze svatebních hostů by se měl, pokud již odchází, s novomanželi přijít rozloučit. Pouze nevěsta s ženichem mají právo kdykoli hostinu opustit bez rozloučení. Podle situace pak odjíždějí buďto domů nebo odchází do pronajatého pokoje.

Připravila Andrea Veselá.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Výběr termínu

Následující článek:

Svatební obřad

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč