Inzerce
Inzerce
Inzerce

Svatební hry, zvyky a tradice

Svatební hry

Do svatebního veselí je dobré zařadit některou ze zábavných her:

Hledání ženicha

Nevěstě jsou zakryty oči tak, aby nic neviděla. Pak se vybere libovolný počet přítomných pánů a nějaká žena, řadu pak doplní ženich. Nevěsta má za úkol najít novomanžela dle jeho pozadí. Svatební hosté nevěstu povzbuzují, mohou ji také napovídat, ale rovněž ji mohou plést. Ať už nevěsta ženicha pozná nebo ne, měli by jí svatební hosté za odvahu zatleskat.

Inzerce

Hledání nevěsty

Podobnou zkouškou je i úkol pro ženicha. Tentokrát se vyberou ženy přítomné na svatbě, nevěsta a samozřejmě i některý z přítomných pánů. Ženich se pak se zavázanýma očima snaží nalézt svoji nevěstu podle její nohy.

Inzerce

Zkouška pro ženicha

Předpokladem pro tuto hru je, že má nevěsta na noze podvazek. Ženichovi jsou pak zavázány oči a svázány ruce za zády. Nevěsta se posadí a ženich má za úkol ji podvazek z nohy sundat svými zuby.

Inzerce

Zkouška pro nevěstu

Nevěstě je předáno vajíčko (nevěstě se sdělí, že je syrové:) a ta jej musí bez pomoci ženicha protáhnout z jedné jeho nohavice do druhé bez toho, aby vajíčko rozbila. Tato zkouška prý prokazuje jemnost novomanželky. :-)

Inzerce

Dívka s dítětem

Jedná se o oblíbený svatební žert. Svatební veselí přeruší příchod chudé dívky s dítětem v náručí, která nařkne ženicha, že s ním má ono dítě a začne mu vyčítat, že ji podvedl. Poté začne obcházet přítomné hosty, aby na nebohé dítě přispěli. Ti strkají peníze do zavinovačky. Nakonec žena strčí zavinovačku s dítětem ženichovi se slovy, ať se o něj postará sám a uteče. Vybrané peníze si novomanželé ponechají. Podobně může svatbu navštívit cikánka, která za úplatu věští svatebčanům jejich osudy, a to z ruky, karet nebo skleněné koule. Tato hra je skutečně zábavná, ujme-li se jí někdo, kdo zná přítomné svatebčany. Vybrané peníze opět putují k novomanželům.

Kradená židle

Tuto hru asi všichni znáte z dětských let. Na taneční parket se rozmístí židle – musí jich být ale o jednu méně než tanečníků. Spustí se hudba, jakmile se však hudba přeruší, musí si všichni rychle sednout. Ten, na kterého žádná židle nezbude, ve hře končí. Z parketu se pak odebere židle a jede se znovu. Ten, který zůstane na parketu jako poslední, vyhrává.

Svatební zvyky a tradice

Existuje celá řada svatebních zvyků, které se na svatbě dodržují. Bez některých si svatbu dokážeme představit jen stěží, některé se dodržují málokde.

Oblečení nevěsty

Podle tradic by nevěsta měla mít ve svatební den na sobě něco nového (symbol nového začátku), starého (symbol zachování rodinné tradice), půjčeného (od veselého a šťastného člověka, aby byla taky taková) a modrého (symbol panny Marie).

Svatební koláčky

Asi nejznámějším ze svatebních zvyků je pečení svatebních koláčků a svatebního cukroví vůbec. Zajímavostí je, že svatební koláčky by neměla péct sama nevěsta, neboť by tím dle pověr způsobila, že bude mít nouzi v manželství a uplakané děti.

Družičky a házení okvětních lístků

Družičky - svobodné ženy - mají mít dle tradic na sobě šaty podobné nevěstiným, aby tak zmátly zlé duchy. Družičky rozhazují při cestě k oltáři okvětní lístky. Jejich vůně má ke snoubencům přilákat bohyni plodnosti.

Rýže

Při vycházení z obřadní síně či z kostela svatební hosté házejí na novomanžele rýží. Ta symbolizuje bohatství a plodnost. Ne všude je však kvůli bezpečnosti a hrozbě možného uklouznutí rýže akceptovatelná, například na zámcích a hradech. Svatební hosté proto používají například bublifuky, ty jsou vhodné nejen pro malé děti přítomné na svatbě.

Chomout

Po obřadu dostane ženich na krk chomout, který symbolizuje jeho svázání manželstvím. Nevěsta pak dostane bič, aby bylo jasné, kdo bude v rodině vládnout.

Koule u nohy

Po obřadu je ženichovi na nohu nasazena vězeňská koule, která je navíc uzamčena visacím zámkem. Nevěsta dostane rukavici a pilku na železo a musí si svého manžela osvobodit. Může si však od přihlížejících vykoupit klíč od zámku nějakým pitím.

Střepy

Při příchodu na svatební hostinu personál novomanžele přivítá a poté o zem rozbije talíř. Novomanželé dostanou smetáček a lopatku. Podle toho, jak se jim daří zamést střepy, se pozná, jak se jim bude ve společné domácnosti dařit. Mimo to se podle toho, kdo se kterého náčiní ujme, pozná, kdo bude v rodině velet a bude toho druhého „komandovat“(ten s lopatkou). Takže si ji, ženy, nenechte vyfouknout. :-)

Přípitek

Přípitek by měl pronést otec nevěsty, popřípadě některý ze svědků.

Polévka z jednoho talíře

Před podáváním polévky personál uváže novomanželům za krk bílý ubrus a dostanou jednu lžíci a polévku ve společném talíři. Vzájemně se pak krmí. Pojídání společné polévky představuje spolupráci novomanželů v životě a také rovnost mezi nimi.

Únos nevěsty

Jedná se o tradici, kterou mají na svědomí přátelé nevěsty či ženicha. V průběhu svatebního veselí unesou nevěstu do blízké restaurace či hospůdky. Ženich pak nevěstu hledá. Měl by ji najít co nejdříve, protože útratu „únosců“ platí po nalezení on. Když ji nenajde, musí stejně zaplatit tzv. výkupné.

Únos nevěsty by však neměl trvat příliš dlouho, aby se ostatní hosté nezačali na hostině nudit.

Krájení svatebního dortu

Novomanželé společně rozkrajují svatební dort. Dle zvyků ten z manželů, který drží nůž (druhý má ruku přes jeho), bude v manželství velet. Dámy, opět doporučujeme býti ve střehu.Žádný ze svatebčanů by neměl ochutnání svatebního dortu odmítnout, jinak to jemu, ale i novomanželům přinese smůlu.

Házení kyticí

Házení svatební kyticí je oblíbeným zvykem zejména v anglosaských zemích. V současnosti však začíná nabývat na oblibě i u nás. Nevěsta si stoupne zády ke svobodným dívkám a hodí kyticí. Ta dívka, která kytici chytí, se pak dle tradice, do roka vdá. Říká se však, že pokud hozenou kytici nikdo nechytne, bude mít nevěsta smůlu.

První novomanželský tanec

Jedná se o první tanec na svatební hostině, který je věnován novomanželům. Svatební hosté kolem nich vytvoří kruh.

Přenesení nevěsty přes práh

Ženich přenese nevěstu přes práh jejich domova. Symbolizuje to jak začátek nového života, tak snahu přelstít zlé duchy, kteří prý dle pověry číhají pod prahem.

Vývazky

Svatebním hostům jsou do klopy připevněny svatební vývazky, které mohou, ale nemusejí obsahovat myrtu. Ženich má na klopě korzáž, většinou obsahuje stejný květ jako má kytice nevěsty.

Zkouška pro ženicha

V minulosti podstupoval ženich zkoušku, při které pro něj byl před domem nevěsty nachystán špalek se sekerou a láhev vína. Podle toho, čeho se chopil, se poznalo, bude-li dobrý hospodář (ujal se sekery) nebo opilec.

Zkouška pro nevěstu

Naopak nevěsta podstupovala zkoušku v domě ženicha. Když vkročila do jeho domu, kde bylo rozsypáno smetí, chopila se připraveného koštěte a smetí zametla, ukázalo se, že bude dobrou hospodyní. Pokud smetí překročila, znamenalo to opak.

Znáte-li nějakou další hru, kterou lze na svatební hostině hrát, nebo další ze svatebních zvyků, které nebyly v tomto článku zmíněny, budeme rádi, pokud je ostatním sdělíte v diskuzi pod článkem.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze: A co Vy? Zařadili jste do své svatby některou z výše popsaných her a zvyků? Nebo znáte nějaké jiné tradice, které zde zmíněny nebyly? Podělte se s námi o ně v diskuzi pod článkem!

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební hry, zvyky a tradice - diskuze

 • Tipy na svatební zvyky a tradice
  Skvěle popsané svatební zvyky a fotografie jsou na blogu ZDE: http://organizacesvatby.blogspot.cz/2017/07/zvyky-tradice-na-svatbe.html&s23;
  helcan   | 22.07.2017 12:24:17 | Reakcí: 1, poslední: 22.07.2017 12:25:33
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Nenásilná svatební zábava
  Osobně mám raději nenásilnou svatební zábavu, do které se zapojí jen ten, kdo chce. Proto je mou nejoblíbenější svatební doplňovačka. Dle mě velice originální a zatím málo známá. Více o svatební doplňovačce se dočtete na http://zuzana-atanasov.cz/rada-do-manzelstvi-kazdy-muz-potrebuje-dopln/
  Zuzana_Atanasov   | 03.04.2017 14:05:54
  Reagovat | URL příspěvku
 • Tip na vypečenou svatební zábavu!
  Dámy, jestli hledáte vychytané a originální tipy na svatební zábavu, pak mrkněte na http://www.evice.cz .. najdete tam tipy na neokoukanou svatební zábavu, která bude bavit všechny generace :-) Evice
  EviceP   | 21.05.2016 09:41:27
  Reagovat | URL příspěvku
 • Bože bože, ani hry nikoho nebaví, já jsem tady na tu svatbu úúúplně sama.   
  Evulik25   | 29.02.2012 09:36:35 | Reakcí: 1, poslední: 29.02.2012 23:20:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Mě by bavili, ale já jich měla jen pár. Myslím si, že když se sejde skvělá partie lidí tak to může být supr zábava.
   zanlena   | 29.02.2012 23:20:28
   Reagovat | URL příspěvku
 • Mně se ty hry a tradice taky nezamlouvají... My jsme se dost bavili i bez toho. :)) Nejhorší bylo, že z jedné svatby jsme museli normálně zdrhnout ven, protože nás pořád chtěli do nějakých takových praštěných her tahat.

  A únos nevěsty?
  Tak to jsem na své svatbě vyloženě zakázala. Jednou jsem byla na svatbě, kde nevěstu unesli a ženich si toho ani nevšiml... když se o tři hodiny později vrátila nasupená nevěsta... no nic moc      
  nadule1   | 21.02.2012 20:22:50
  Reagovat | URL příspěvku
 • Asi nemám smysl pro humor nebo jsem suchar. Mě to prostě všechno přijde trapné  .
  Tchán si posteskl, že teda máme svatbu  ... bez tradic.
  A kupodivu... Nám to funguje bez problémů, dokonce i k dětem se manžel moc krásně chová, kdežto jiní z rodiny... Ti na svatbě šaškovali a dělali nějaké tradice, sice jsou spolu, ale teda nic moc krásného to nebylo, není a asi ani nebude  .
  polova   | 21.02.2012 13:44:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • Do hromadky smeti
  by v nasem pripade nevesta nejspis jeste nablila 
  zajic   | 21.02.2012 12:08:23
  Reagovat | URL příspěvku
 • já nechtěla velkou svatbu taky právě proto, že nesnáším tyhlety zvyky. Jímala mě hrůza při pomyšlení, že budu zametat rozbitej talíř a tancovat s každým, kdo si "zaplatí". Kdyby svatba byla podle tchýně, tak by to takhle dopadlo, takže já jsem šťastná, že jsme to měli po našem a nemuseli jsme šaškařit :)
  Gastrica   | 21.02.2012 11:55:02 | Reakcí: 2, poslední: 21.02.2012 20:39:55
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Přesně z toho důvodu jsme se brali na tajnačku :-) nesnášíme tyhle šaškárny a bejvá bych toho nebyla ušetřena. Kurňa a jak nám to klape i bez toho všeho kolem :-)
   foREVer   | 21.02.2012 16:06:19
   Reagovat | URL příspěvku
 • U nás začalo svatební veselí po příchodu do restaurace, kde se konala hostina. S Lojzou jsme společně zametli rozbitý talíř, tedy já jen přidržovala lopatku, Lojza se ukázal už tehdy jako gentleman a většinu práce zvládl sám.  Následoval přípitek, má svědkyně měla krásný a dojemný proslov. Pak jsme se s Lojzou podělili o výbornou knedlíčkovou polévku a po obědě přišli muzikanti a nás čekal první sólo tanec jako novomanželé. Nádhera, ještě teď to všechno vidím, ostatní kolem nás utvořili kruh a na další písničku se různě střídali, kdo bude tančit se mnou a kdo s Lojzou. Her jsme moc připravených neměli, jen přátelé nám přichystali takový novomanželský kvíz, u kterého jsme se opravdu nasmáli (ale musím podotknout, že opravdu většinu odpovědí jsme měli stejných). Potom sálem putoval můj střevíc, do kterého svatebčané naházeli penízky (což jsme ale my s Lojzou v plánu neměli). Dort jsme nerozkrojili, protože po těch tunách zákusků, které mamka s tetou napekly by už jej nikdo nechtěl, takže se pokrájel až na konci a každý si domů odnesl kousek. Kytici mě ani nenapadlo házet, hezky jsem si ji usušila a doma ji mám dodnes. 
  Evulik25   | 21.02.2012 11:47:23
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, kvůli prodělané hluboké žilní tromboze v šestinedělí a trvalým následkům užívám již druhým rokem léky na ředění krve (tyto mám celoživotně). Po eliquisu jsem měla prvni dny celkem silnou menstruaci, což mi přišlo kvůli ředění v pořádku. Nyní plánujeme druhé těhotenství, tak jsem přešla z léků rovnou na injekce - Fraxiparine 0,6. Po injekcích mám mnohem slabší menstruaci, přijde mi napůl jasně červená spojená spíš s jakoby hnědší krví. Ale oproti eliquisu opravdu slabá. Opravdu je to od přechodu na Fraxiparine. Je možné, že je po něm slabá menstruace? Nemůže to mít vliv na početí? Zatím se nám nedaří, tak bych nerada něco zanedbala. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

ano, možné to samozřejmě je, bylo by vhodné změřit Vaše hladiny antiXa, kterými se léčba nízkomolekulárními hepariny monitoruje, zda je u Vás v požadovaném rozmezí. Odběr se obvykle dělá cestou praktického lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×