Inzerce
Inzerce
Inzerce

Na čem lze ušetřit

Když se rozhodnete, že za svatbu nechcete utratit příliš peněz, je možné na některých věcech ušetřit, a to řádově desetitisíce. Kde se tak dá ušetřit?

Svatební hostina

Asi největší položkou je na každé svatbě svatební hostina. Vysoké částce však můžete předejít, rozhodnete-li se, že ji raději vyměníte za rodinný oběd s rodiči a svědky. Můžete to ale vzít i z druhé strany, hostinu mít, ale až od pozdější doby. Když budete mít svatební obřad až odpoledne, můžete se svatebčany vyrazit na svatební oběd, ale mít jej současně jako večeři – tím tak zabijete dvě mouchy jednou ranou. :-)

Na některých svatbách to také bývá tak, že si alkoholické nápoje platí hosté sami, popř. se domluvíte s obsluhou, že na Vaše náklady půjdou jen Vámi předem schválené a vybrané nápoje, ostatní si hosté zaplatí sami. Předejte tak situaci, že jsou na lístku samé „dražší“ drinky.

Inzerce

Obřad

Pokud se rozhodnete pro svatbu v obřadní síni, většinou za ni neplatíte nic nebo jen symbolickou částku. Musíte však respektovat čas daný městským úřadem.

Šaty

Je jasné, že pokud se rozhodnete pro koupi šatů, bude se pravděpodobně jednat o vyšší částku. Podobně na tom budete, pokud si vyberete šaty v půjčovně z té nejnovější kolekce. Rozhodnete-li se však pro šaty ze starší kolekce, můžete ušetřit další tisíce, které se Vám zajisté budou hodit na něco jiného.

Pokud vlastníte nějaké pěkné šaty, které by se Vám hodily ve Váš svatební den, můžete si obléct i ty. Podobně to můžete provést s obuví, čistě bílé balerínky nemohou nic zkazit. ;-)

Také ženich může ve svatební den zvolit svůj vlastní oblek. Má-li pěkný slušivý oblek, není nutné si zapůjčovat nový, popř. si jej zapůjčí od některého z kamarádů.

Inzerce

Svatební doplňky

Můžete ušetřit, pokud Vám se svatebními doplňky pomohou Vaše kamarádky, které již svatbu mají za sebou a některé z doplňků Vám zapůjčí – podvazek, kabelku, bižurerii, nebo se Vy sama prostě rozhodnete, že ne všechno, co nevěsty mívají, musíte mít.

Svatební líčení a účes

Pokud nechcete zbytečně utrácet za služby profesionální kadeřnice či vizážistky, postačí šikovná kamarádka nebo se můžete nalíčit a učesat Vy sama. Dodáte tím Vaší svatbě jistou dávku originality.:)

Fotograf, kameraman

Profesionální fotograf či kameraman jsou další z položek, které se při závěrečném vyúčtování dostávají na první příčky největších výdajů. Pokud si na svoji svatbu domluvíte vyhlášeného svatebního fotografa či kameramana, může se stát, že za něj zaplatíte i více než za svatební šaty. Jak tomu předejít?

Máte několik možností. Většina svatebních fotografů či kameramanů nabízejí pro novomanžele nejrůznější balíčky, můžete se tak domluvit na pořízení záznamů pouze z obřadu nebo jen ze svatební hostiny. Zbytek Vám může natočit třeba někdo z rodiny.

Inzerce

Stejně tak Vám může někdo z rodiny zdokumentovat svatební den celý. Je však potřeba myslet na to, že takový člověk se bude věnovat spíše zaznamenávání Vaší svatby než vlastní zábavě.

Hudební doprovod

Podobně se dá ušetřit na hudebním doprovodu. Při samotném obřadu můžete využít CD přehrávač, který obslouží některý ze svatebčanů. U svateb v rámci obřadních síní pak bývá hudba většinou již zajištěna.

Co se týče hudby na svatební hostinu, i zde Vám může posloužit Vaše vlastní sbírka cédéček, popřípadě pár kamarádů, kteří umí hrát na nějaký nástroj.

Inzerce

Prstýnky

Obdobně ušetříte, pokud si zakoupíte „obyčejné“ prstýnky a nikoli osázené diamanty nebo jinými drahými kameny. Zvažte sami, jaký prsten by se Vám líbil. Ono mít na prsteníčku prsten za 50 tisíc určitě není žádný med – pořád jej hlídat, aby se Vám neztratil a aby se nepoškrabal...:-)

Svatební oznámení

Svatební oznámení si můžete nechat udělat u některé ze svatebních agentur, ale si jej můžete vyrobit sami. Budete tak mít jedinečné originální oznámení.

Svatební cukroví a dort

Na svatebním cukroví ušetříte, máte-li ve své blízkosti šikovné ženy, které dobře a rády pečou. Pak máte vyhráno. Přiložit ruku k dílu může i Vy, ale pozor na pověru, podle níž nemá svatební koláčky péct sama nevěsta, protože by pak měla uplakané děti a nouzi v manželství. ;)

Doprava

Pokud toužíte celý život po limuzíně, která Vás odveze na svatební obřad, budete si muset něco připlatit. Pokud to však nepovažujete za nutné, postačí k přepravě Vaší a svatebčanů auta Vaše, rodinných příslušníků a přátel.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Na čem lze ušetřit - diskuze

 • Doplňky na svatbu
  Jestli můžu doporučit, tak kdo dělá krásná svatební oznámení včetně doplňků na svatbu, jako jsou uvítací cedule, kniha podpisů apod, tak rozhodně svatbomilka. Nechávala jsem si na naši svatbu dělat hodně věcí a nebyla jediná věc se kterou bych byla nespokojená a jsem ráda, že mi zůstaly krásné věci na památku.
  JarkaHory   | 02.09.2021 21:29:30
  Reagovat | URL příspěvku
 • svatba rozumně
  Dá se ušetřit na spoustě věcí aniž by to šlo poznat. 1) nejvíce ušetříte tak, že budete pečlivě vybírat hosty 2) poté ušetříte nejvíce svatbou mimo sezónu (svatba v zimě je klidně 60% z ceny dolů) 3) dále na zbytečnostech jako jsou předražené šaty (půjčujte!!) a prsteny (nekupujte značkové zlato a stříbro, srovnatelné zlaté ale i ocelové snubnáky koupíte za pár šupů na https://www.ok-snubniprsteny.cz/) a to nejdůležitější: 4) najměte si Lucii Holou (http://luciehola.cz/). Koordinátor vám ušetří (paradoxně) peníze, ale i nervy.
  terka.theya@email.cz   | 12.03.2018 16:08:31 | Reakcí: 1, poslední: 19.10.2022 08:33:00
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: svatba rozumně
   To s těmi hosty je skutečně pravda. Protože na tom se dá ušetřit nejvíce. Jako ať se na mě nikdo nezlobí, ale třeba na prstýnkách bych nikdy nešetřila. Ale je pravda, že jsem nikdy neměla takvou ambici, abych měla pravé diamanty. To si to radši dopřeju na jídle. ;-) Nebo v osobním životě. Zase jsem tak moc svatbu neřešila, to je pravda. Nepotřebuju žádnou princeznovskou. V tu dobu jsem navíc podle návodu z https://www.topmuzika.cz/magazin/jak-vybrat-mandolinu/ řešila to, jak vybrat mandolínu a proto jsem šetřila, kde se dalo. :) Přeci jenom svatba je jeden den, ale kapela je (snad) napořád. :-)
   lenka.spackova   | 19.10.2022 08:33:00
   Reagovat | URL příspěvku
 • Super tipy jak si zorganizovat a ušetřit na svatbě
  je tady na blogu: http://organizacesvatby.blogspot.cz/
  helcan   | 22.07.2017 12:38:45
  Reagovat | URL příspěvku
 • svatba
  Já jsem se při organizování svatby inspirovala ještě tady http://luciehola.cz/blog/2016/09/15/30-zpusobu-jak-snizit-rozpocet-vasi-svatby/ Ta paní která to psala pomáhala mojí sestře se svatbou, takže jsem s ní měla dobrou zkušenost. Já si ale na naší svatbě koordinátorku dovolit nemohla, tak jsem alespoň pročetla její blog  
  marieggg   | 16.05.2017 19:08:49
  Reagovat | URL příspěvku
 • Levná svatba
  Naše svatba byla ve jménu šetření a stejně byla naprosto skvělá a nezapomenutelná. Možná by se něco z toho, co jsme využili mohlo někomu hodit.
  Prstýnky - nechali jsme roztavit zlato po babičce (4 staré prstýnky) a naše prstýnky nás tím pádem nestály vůbec nic. Ještě nám 100 kč zbylo.
  Hostina - na oběd jsme pozvali jen nejbližší rodinu. Přátele a kamarády jsme poprosili aby dorazili o dvě hodinky déle a měli jsme pak pro ně k večeři guláš s chlebem. Všichni byli spokojeni. Nikomu to nevadilo. Veselka byla skvělá.
  Fotograf byl tatínkův známý.
  Obřad - málo známý zámek Luhov. Nádherný zámeček a za obřad, na který jim nevadilo, že jsme si chtěli vzít i psa si řekli jen 2000 kč. Fotit jsme se mohli i v zámeckých místnostech.
  Šaty půjčené.


  Udunka   | 24.02.2012 19:41:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • Mě to teprve čeká
  Moje svatba mě čeká v létě, máme již 2 děti, takže nechceme nic velkého. Jen rodiče a svědkové a děti. Takže i s kamarádem, který nám bude natáčet obřad by nás nemělo být víc než 10 dospělých. Můžu jen potvrdit, že se dá ušetřit dost konkrétně já jsem si svatební šaty koupila na Aukru za 380Kč i s poštovným. Nejsou vysloveně svatební, jsou to smetanové korzetové plesovky, ale komu na tom záleží??Dnes se můžete brát i v džínách.Když jsem se byla ptát v kamenném zlatnictví, tak jsem šla do kolen, při ceně za snubáky, na internetu jsou skoro o půlku lacinější, nejprve jsem přemýšlela o bílém zlatu, a i na internetu by nás vyšly nejméně na 6500Kč za oba, pak mi kamarádi poradili chirurgickou ocel a hned jsme na maximálně 2500Kč za oba, takže opět našetřené korunky na hostinu a ubytování!!Obřad bude také v sobotu, o fotografovi vůbec neuvažuji a hudba- stačí klidně dobré rádio, kde moc nekecají!Líčení a česání zvládnu také sama, stejně po 12 letech soužití si nemůžeme hrát na prince a princeznu!!
   
  Péťa Mařka   | 22.02.2012 21:25:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • My jsme ušetřili úplně na všem :) Prstýnky z výprodeje, obřad v sobotu, takže nezpoplatněn, hudbu jsme nechtěli, fotografa taky ne a na oběd jsme šli do pizzerie na lasagne, což nás stálo i s pitím 1000,-kč :) Celkově nás celá svatba vyšla asi na 5000, ale dostali jsme je zpátky, jako svatební dar a dokonce nám ještě zbylo, takže jsme svatbu měli prakticky zadarmo :)
  Gastrica   | 22.02.2012 12:09:25 | Reakcí: 2, poslední: 22.02.2012 13:26:26
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   nam nejaky dojak pustili uplne zdarma. BYlo to tak krasne, ze bych radsi, kdyby nic nehralo, pac mame oba s Pepou hudebni sluch.
   zajic   | 22.02.2012 13:22:14
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    my nechtěli ani obřad, původně bylo v plánu se jenom podepsat se svědkama a nazdar, ale to nám nedovolili, museli jsme si to vyslechnout. Tak jsme jim řekli, aby to zkrátili na nezbytné minimum :) Kvůli těm 5 minutám fakt nebyla potřeba žádná muzika :)
    Gastrica   | 22.02.2012 13:26:26
    Reagovat | URL příspěvku
 • No konečně svatba podle mého gusta, rychle, levně, jednoduše. U nás na hradě to stojí 1000,-, poplatek matrice taky 1000,-,prstýnky z bílýho zlata bez zbytečnejch kamínků, šaty ušije kamarádka, obřad bude odpoledne a na zahradě se bude dělat prase. A to všechno asi 29.9.2012. Tak snad to dopadne dobře 
  Ewík82   | 22.02.2012 11:25:32 | Reakcí: 1, poslední: 31.03.2012 11:24:58
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   mohla bych se zeptat na jakem zamku? vzdy kdyz jsem hledala nekde nejaky, tak to bylo od 5000 vys. uz jsem sice objevila jednu levnejsi alternativu a zaroven to pomuze i dobre veci, ale tak jeste je cas na zmenu.
   katlav   | 31.03.2012 11:24:58
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×