Inzerce
Inzerce
Inzerce

Svatební obřad – jaký typ vybrat, co je potřeba zařídit a jaký zvolit hudební doprovod?

 1. Civilní obřad
 2. Církevní obřad

Začínáte připravovat svatbu? Jedna z prvních otázek, kterou byste si měla zodpovědět, je, chcete-li mít svatbu církevní nebo civilní.

1. Civilní obřad

Rozhodnete-li se pro civilní sňatek, Vaše první kroky zřejmě povedou na městský úřad, konkrétně na matriční úřad, kde si nejprve dohodnete termín Vaší svatby, tj. den a přesnou hodinu.

Úřední záležitosti, co je potřeba zařídit?

Jste-li Vy i Váš partner občany ČR, pak na matrice předložíte občanské průkazy a rodné listy. Rovněž vyplníte dotazník k uzavření manželství a dohodnete se, jaké příjmení budete po svatbě používat, tj. zda si každý ponecháte své rodné nebo zda přijmete jméno svého manžela/manželky. Rovněž se do dotazníku uvádí, jak se budou jmenovat Vaše děti. Víte-li, kdo Vám svatbu odsvědčí, nadiktujete jejich jména a rodná čísla.

Pokud se rozhodnete pro uzavření manželství mimo obřadní síň města, bude Vás pravděpodobně čekat ještě rezervace termínu na Vámi vybraném místě, tedy například zámku či hradu. Za vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost pak na matrice ještě zaplatíte poplatek 1.000 Kč. Je třeba počítat s tím, že v případě svatby na zámku, přilehlých zahradách či jiných prostorách budete muset zaplatit ještě další poplatek. Výše poplatku za pronájem sálu na svatební obřad se však liší. Částka za pronájem na zámku se v loňském roce v Kraji Vysočina pohyboval okolo 6 000 Kč.

S rezervací termínu se rozhodně nevyplatí otálet. Je více než jasné, že sníte-li o svatbě na zámku Hluboká, nestačí se na termínu domlouvat měsíc před svatbou. Také je potřeba počítat s tím, že více svateb se koná během léta a tak i termíny bývají více obsazené.

V počátečních přípravách stačí samotná rezervace místa – tzn. vědět, kde a kdy se svatba bude konat. Až se bude Váš den D blížit, domluvíte se na detailech Vašeho svatebního obřadu, tj. hudební doprovod, počet svatebních hostů, výzdoba sálu aj.

Inzerce

Obřad venku nebo uvnitř?

Co se týče hudebního doprovodu během samotného obřadu, můžete mít hudbu živou ale i reprodukovanou, všechno je však potřeba promyslet. Máte-li v plánu například svatbu v zámecké zahradě a rádi byste do společného života vstoupili za zvuku své oblíbené písně, musíte myslet na dostatečné ozvučení, popř. vypůjčení větších reproduktorů nebo napojení přehrávače do elektřiny. Podobný problém budete řešit, pozvete-li si ke svatebnímu obřadu kapelu – pomineme-li smyčcové kvarteto. :-)

V případě venkovního obřadu je také nutné zajistit přístřešek pro oddávajícího a rovněž je potřeba mít v záloze tzv. náhradní variantu pro případ nepříznivého počasí.

Pokud jste se rozhodli pro obřad v interiérech a máte-li představu o hudebním doprovodu a výzdobě, je to, dá se říci, všechno a Vy se můžete stresovat maximálně tím, jakým tempem se k „oltáři“ vydáte. :-)

Inzerce

Svatební pochod – z čeho vybírat?

Jako hudbu ke svatebnímu obřadu si páry stále nejvíce volí osvědčené svatební pochody od Richarda Wagnera či Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, nicméně čím dál více se také hrají oblíbené písně snoubenců či nejrůznější zamilované songy. Rozhodnutí je na Vás, je však dobré přihlížet k místu konání svatebního obřadu.

Svatební obřad – jak to probíhá?

Svatební obřad může probíhat různě, přesto obsahuje několik úředně stanovených pravidel (oddávající má kolem krku stuhu v barvách trikolory a v obřadní síni visí statní znak), jiné věci (například hudbu, příchod do síně) si domluvíte podle sebe.

Následující řádky tedy popisují svatbu, která se od té Vaší může nakonec v lecčem lišit.

Vy a svatební hosté se shromáždíte před obřadní síní, kam za Vámi přijde matrikářka nebo jiný pověřený pracovník, který si od snoubenců a jejich svědků převezme průkazy totožnosti – je to nezbytný doklad a v případě, že byste jej u sebe neměli, nemohla by se svatba konat. Následně Vám sdělí, jak bude svatební obřad probíhat. V této chvíli se můžete domluvit, zda si přejete, aby svatební hosté utvořili špalír, kterým Vy s rodiči a svědkové projdete, nebo zda se vejdete do síně jako první, za Vámi svědkové následování rodiči a dalšími příbuznými. Rovněž spolu s osobními doklady odevzdáte snubní prsteny.

Inzerce

Za zvuku hudebního doprovodu pak vejdete do obřadní či jiné místnosti. Jsou-li rodinné vazby úplné, prochází uličkou nejprve ženich se svojí matkou následován svědky, poté přichází matka nevěsty spolu s ženichovým otcem a nakonec nevěsta se svým otcem. Nevěsta se poté postaví po ženichově pravici.

Poté přichází oddávající, všichni přítomní se musejí postavit. Oddávajícímu jste Vy a svědkové matrikářkou představeni. Svatební hosté se posadí. Následuje proslov oddávajícího, ve kterém se Vám se zmíní o tom, že od této chvíle pojíte své životy dohromady, jste jeden druhému oporou a vrcholem Vašeho svazku bude výchova dětí. Poté následuje svatební slib, na který se musejí všichni svatební hosté opět postavit. Oddávající se zeptá na souhlas se vstupem do manželství nejprve ženicha a poté nevěsty. Odpovídá se stručným ANO. Oddávající snoubence prohlásí za manžele a na důkaz toho je vyzve k výměně snubních prstýnků (opět je první na řadě ženich).

Následuje první novomanželské políbení. Poté stvrdíte sňatek svým podpisem do svatebního protokolu, jako první se podepisuje ženich, poté nevěsta (podepisuje se nejprve novým, poté rodným příjmením), poslední se podepíší svědci.

Následuje první novomanželský přípitek (je-li domluven), poté svatební obřad skončí. Nejprve novomanželům blahopřeje oddávající, matrikářka, poté svědci, rodiče, příbuzní a nakonec další svatební hosté.

Z obřadní síně mohou odcházet první novomanželé následováni svými rodiči a svědky zatímco ostatní svatebčané jim utvoří špalír. Nebo naopak novomanželé odcházejí jako poslední a svatební hosté na ně čekají před radnicí, kde je mohou zasypat rýží. Ta dle tradic přináší novomanželům plodnost a bohatství. Ne všude je však vítána, neboť po sobě zanechává nepořádek a navíc na ní hrozí nebezpečí uklouznutí. Proto se někdy volí například bublifuky, které ocení nejen přítomné děti.

Po obřadu často následuje focení, při kterém Vám může pomoci organizátor svatby. Můžete si pořídit hromadné fotografie Vás a Vašich svatebních hostů nebo jen Vaše portréty. Po té odjíždíte na hostinu, tentokrát již ve společném vozidle. Novomanželé jedou v koloně jako první.

Civilní svatební obřad trvá přibližně 20 minut, ale věřte, že Vám to uteče mnohem rychleji.

2. Církevní sňatek

Pokud jste se rozhodli, že chcete sňatek církevní, do manželství vstoupíte v kostele. Církevní sňatek se nemůže konat v době adventní a postní.

Stejně jako při civilním obřadu, musíte i v tomto případě zajít na matriční úřad, kde obdržíte osvědčení, že jste splnili všechny zákonné náležitosti pro uzavření platného manželství. S osvědčením poté zajdete za oddávajícím, nejlépe 2 až 3 měsíce před plánovaným termínem sňatku, s sebou musíte přinést křestní list. Po svatbě pak orgán církve, před kterým k uzavření manželství došlo, zašle protokol o uzavření manželství na Váš matriční úřad.

Uzavření církevního sňatku předchází setkání s farářem, tzv. příprava na manželství, na níž společně hovoříte o vztahu k víře, Písmu svatém, církevním svátostem, také o významu církevního sňatku a svátosti manželství.

Je-li jeden z Vás nepokřtěný, ale přesto chcete uzavřít církevní sňatek, musí Váš oddávající farář požádat o svolení biskupa svojí diecéze.

Církevní obřad bez mše trvá okolo 30 minut.

Máte-li vlastní zkušenost s uzavřením církevního sňatku a rádi byste se s námi o jeho průběhu a přípravách podělili, budeme Vám vděčni, napíšete-li nám na sekretariat@babyonline.cz, rádi tyto informace zveřejníme.

Připravila Andrea Veselá.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební obřad - diskuze

 • Výběr místa na svatbu
  My jsme měli obřad na úřadě a bylo to úžasné a zároveň levné. Více na blogu tady: http://organizacesvatby.blogspot.cz/2017/07/vyber-mista-na-svatbu.html
  helcan   | 22.07.2017 12:32:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • svatební fotograf Brno
  Mno ještě bych nezapomínala na fotky a fotografa při obřadu. Koukala jsme na fotky na http://www.fotojursa.cz/new/1K-svatebni-fotograf-brno a takové by se mi líbily. Švagr říkal, že je hodně důležitá následná úprava fotek, což mnoho mých kamarádů, co mám, nevlastní na to programy.
  ALA1970   | 15.06.2016 10:02:32
  Reagovat | URL příspěvku
 • svatba Č. Budejovice a okolí?
  dobry den, nemate nekdo tip na nejake jine misto nez radnici a nebo predrazenou hlubokou, kde uz se ted berou sileny kvanta lidi? stavila by i nejaka zahrada nebo tak neco.
  katlav   | 31.03.2012 11:34:20 | Reakcí: 1, poslední: 08.04.2017 15:19:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • místo svatebního obřadu v Brně
  Ahojte, nemáte nějaký tip na svatební obřad v Brně? Církevní nechceme ale klasický úřad mi přijde dost studený a neosobní.. Díky :)
  lena osek   | 23.02.2012 08:58:30 | Reakcí: 2, poslední: 02.03.2012 12:47:29
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: místo svatebního obřadu v Brně
   Co brněnské Arboretum pro venkovní obřad?
   raduninka   | 01.03.2012 22:36:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: místo svatebního obřadu v Brně
    Jo díky, to vypadá hezky, snad chytneme volný termín na srpen nebo září..
    lena osek   | 02.03.2012 12:47:29
    Reagovat | URL příspěvku
 • místo svatebního obřadu v Brně
  Ahojte, nemáte nějaký tip na svatební obřad v Brně? Církevní nechceme ale klasický úřad mi přijde dost studený a neosobní.. Díky :)
  lena osek   | 23.02.2012 08:58:29
  Reagovat | URL příspěvku
 • Já jsem byla na dvou církevních svatbách a musím říct, že obě dvě trvaly přibližně hodinu. A neřekla bych, že byly se mší :)
  nadule1   | 28.01.2012 15:47:40
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jé,ted jsem si krásně zavzpomínala.
  A mám i vtipnou historku.
  My měli svatbu na uřadě.Tenkrát církevní ani nešly.Ale to nevadí.Byla ovšem novinka ,že se doneslo do obřadní síně šampáno a po polibku se i přituklo. 
  Dali jsme šampano   a nijak jsme to neřešili.A pak se doma ptám Martina-dal si tam to šampano?A on říkal dal.A já a co říkal ten chlap.No říkal děkuji a dal si ho do tašky.     

  A mi bylo divné,že jsme si nepřitukli.
  Honafa   | 25.01.2012 11:13:12 | Reakcí: 2, poslední: 27.01.2012 10:10:53
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Pro diskuzi
  Měli jste církevní či civilní sňatek? Co Vás k tomuto výběru vedlo?
  Baby on line   | 25.01.2012 06:14:57 | Reakcí: 8, poslední: 28.01.2012 15:44:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   civilní, protože nejsme věřící a cokoliv spojené s církví nám způsobuje kopřivku  
   Gastrica   | 25.01.2012 06:34:38
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   církevní, já chtěla, jsem vychovaná katolička, i když od adolescentního už nepraktikující, stejně některé věci prostě ve vás jsou zakořeněné. Před nějakým úředníkem bych to osobně nedokázala pokládat za svátost...Manžel ač bez víry je pokřtěn a souhlasil.
   Dejmalka   | 25.01.2012 06:45:35
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   Jsme sice oba křtění a rodiny by bývaly chtěly církevní svatbu, byl to náš den, takže jsme zvolili kompromis a brali se na zámku 
   Sunny   | 25.01.2012 08:15:19
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   My s Lojzou jsme církevní obřad nechtěli, sice to může působit víc důstojněji a kostely mají své kouzlo, ale nikdy se nám nelíbil obřad celkově, tedy co tam pan farář vypráví a nejspíš by nám bylo hloupé chtít po něm, aby vykládal víc o nás. Ale zažila jsem i jednoho faráře mladíka, přijel na motorce a obřad byl bezvadný, jenže já si prostě myslím, že svatbu v kostele by měli mít opravdu jen věřící a to my nejsme.
   Evulik25   | 25.01.2012 08:33:41
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   Civilní, nebyli jsme pokřtěni.
   zanlena   | 25.01.2012 15:06:52
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   civilní
   tygřímáma   | 27.01.2012 10:10:24
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   My měli civilní sňatek na zámku. Prostředí bylo nádherné a doba trvání obřadu nám úplně stačila   . Obřad jsme měli veselý, manžel si před slibem musel odkašlat, pak když měl říct "ano" tak se nějak zasekl, tak jsem do něj musela šťouchnout, tak se rodina bavila a mi se tím bavíme pořád.
   InkaP   | 27.01.2012 16:00:44
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Pro diskuzi
   Civilní. Nejsme věřící a kromě toho se mi svatby v kostele nijak zvlášť nelíbí - jsou hrozně dlouhé a je tam zima :))
   nadule1   | 28.01.2012 15:44:02
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den, mam syna 4 roky, nema zadne bolesti, ale moc nechce jist, dnes kdyz jsem mu měnila plenku, mel černou stolici. Mam jen jedno dite proto se bojim a nevim co to znamena. Muzete mi prosim poradit? Z ceho to muze byt? Obcas pije Coca Colu, ale jen velmi malo a bez cukru. Ted momentalne ji hodne platkovy sýr v toustech, ma rad vse co se týká sýru, dnes mel i jablka. Muze mit krvácení? Na bolesti si zadne nestezuje, horecky nema, je naprosto v poradku, hraje si. Prosim o radu.

Dobrý den,

nejedl syn borůvky, ostružiny? Mohlo by to být zabarvení z ovoce, pokud se stolice bude opakovat, kontaktujte svého pediatra.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 14.07.2024, 17:30
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×