banner

Začínáte připravovat svatbu? Jedna z prvních otázek, kterou byste si měla zodpovědět, je, chcete-li mít svatbu církevní nebo civilní.

Civilní obřad

Rozhodnete-li se pro civilní sňatek, Vaše první kroky zřejmě povedou na městský úřad, konkrétně na matriční úřad, kde si nejprve dohodnete termín Vaší svatby, tj. den a přesnou hodinu.

Úřední záležitosti, co je potřeba zařídit?

Jste-li Vy i Váš partner občany ČR, pak na matrice předložíte občanské průkazy a rodné listy. Rovněž vyplníte dotazník k uzavření manželství a dohodnete se, jaké příjmení budete po svatbě používat, tj. zda si každý ponecháte své rodné nebo zda přijmete jméno svého manžela/manželky. Rovněž se do dotazníku uvádí, jak se budou jmenovat Vaše děti. Víte-li, kdo Vám svatbu odsvědčí, nadiktujete jejich jména a rodná čísla.

Pokud se rozhodnete pro uzavření manželství mimo obřadní síň města, bude Vás pravděpodobně čekat ještě rezervace termínu na Vámi vybraném místě, tedy například zámku či hradu. Za vydání povolení uzavřít manželství mimo stanovenou dobu nebo mimo úředně určenou místnost pak na matrice ještě zaplatíte poplatek 1.000 Kč. Je třeba počítat s tím, že v případě svatby na zámku, přilehlých zahradách či jiných prostorách budete muset zaplatit ještě další poplatek. Výše poplatku za pronájem sálu na svatební obřad se však liší. Částka za pronájem na zámku se v loňském roce v Kraji Vysočina pohyboval okolo 6 000 Kč.

S rezervací termínu se rozhodně nevyplatí otálet. Je více než jasné, že sníte-li o svatbě na zámku Hluboká, nestačí se na termínu domlouvat měsíc před svatbou. Také je potřeba počítat s tím, že více svateb se koná během léta a tak i termíny bývají více obsazené.

V počátečních přípravách stačí samotná rezervace místa – tzn. vědět, kde a kdy se svatba bude konat. Až se bude Váš den D blížit, domluvíte se na detailech Vašeho svatebního obřadu, tj. hudební doprovod, počet svatebních hostů, výzdoba sálu aj.

Obřad venku nebo uvnitř?

Co se týče hudebního doprovodu během samotného obřadu, můžete mít hudbu živou ale i reprodukovanou, všechno je však potřeba promyslet. Máte-li v plánu například svatbu v zámecké zahradě a rádi byste do společného života vstoupili za zvuku své oblíbené písně, musíte myslet na dostatečné ozvučení, popř. vypůjčení větších reproduktorů nebo napojení přehrávače do elektřiny. Podobný problém budete řešit, pozvete-li si ke svatebnímu obřadu kapelu – pomineme-li smyčcové kvarteto. :-)

V případě venkovního obřadu je také nutné zajistit přístřešek pro oddávajícího a rovněž je potřeba mít v záloze tzv. náhradní variantu pro případ nepříznivého počasí.

Pokud jste se rozhodli pro obřad v interiérech a máte-li představu o hudebním doprovodu a výzdobě, je to, dá se říci, všechno a Vy se můžete stresovat maximálně tím, jakým tempem se k „oltáři“ vydáte. :-)

Svatební pochod – z čeho vybírat?

Jako hudbu ke svatebnímu obřadu si páry stále nejvíce volí osvědčené svatební pochody od Richarda Wagnera či Felixe Mendelssohn-Bartholdyho, nicméně čím dál více se také hrají oblíbené písně snoubenců či nejrůznější zamilované songy. Rozhodnutí je na Vás, je však dobré přihlížet k místu konání svatebního obřadu.

Svatební obřad – jak to probíhá?

Svatební obřad může probíhat různě, přesto obsahuje několik úředně stanovených pravidel (oddávající má kolem krku stuhu v barvách trikolory a v obřadní síni visí statní znak), jiné věci (například hudbu, příchod do síně) si domluvíte podle sebe.

Následující řádky tedy popisují svatbu, která se od té Vaší může nakonec v lecčem lišit.

Vy a svatební hosté se shromáždíte před obřadní síní, kam za Vámi přijde matrikářka nebo jiný pověřený pracovník, který si od snoubenců a jejich svědků převezme průkazy totožnosti – je to nezbytný doklad a v případě, že byste jej u sebe neměli, nemohla by se svatba konat. Následně Vám sdělí, jak bude svatební obřad probíhat. V této chvíli se můžete domluvit, zda si přejete, aby svatební hosté utvořili špalír, kterým Vy s rodiči a svědkové projdete, nebo zda se vejdete do síně jako první, za Vámi svědkové následování rodiči a dalšími příbuznými. Rovněž spolu s osobními doklady odevzdáte snubní prsteny.

Za zvuku hudebního doprovodu pak vejdete do obřadní či jiné místnosti. Jsou-li rodinné vazby úplné, prochází uličkou nejprve ženich se svojí matkou následován svědky, poté přichází matka nevěsty spolu s ženichovým otcem a nakonec nevěsta se svým otcem. Nevěsta se poté postaví po ženichově pravici.

Poté přichází oddávající, všichni přítomní se musejí postavit. Oddávajícímu jste Vy a svědkové matrikářkou představeni. Svatební hosté se posadí. Následuje proslov oddávajícího, ve kterém se Vám se zmíní o tom, že od této chvíle pojíte své životy dohromady, jste jeden druhému oporou a vrcholem Vašeho svazku bude výchova dětí. Poté následuje svatební slib, na který se musejí všichni svatební hosté opět postavit. Oddávající se zeptá na souhlas se vstupem do manželství nejprve ženicha a poté nevěsty. Odpovídá se stručným ANO. Oddávající snoubence prohlásí za manžele a na důkaz toho je vyzve k výměně snubních prstýnků (opět je první na řadě ženich).

Následuje první novomanželské políbení. Poté stvrdíte sňatek svým podpisem do svatebního protokolu, jako první se podepisuje ženich, poté nevěsta (podepisuje se nejprve novým, poté rodným příjmením), poslední se podepíší svědci.

Následuje první novomanželský přípitek (je-li domluven), poté svatební obřad skončí. Nejprve novomanželům blahopřeje oddávající, matrikářka, poté svědci, rodiče, příbuzní a nakonec další svatební hosté.

Z obřadní síně mohou odcházet první novomanželé následováni svými rodiči a svědky zatímco ostatní svatebčané jim utvoří špalír. Nebo naopak novomanželé odcházejí jako poslední a svatební hosté na ně čekají před radnicí, kde je mohou zasypat rýží. Ta dle tradic přináší novomanželům plodnost a bohatství. Ne všude je však vítána, neboť po sobě zanechává nepořádek a navíc na ní hrozí nebezpečí uklouznutí. Proto se někdy volí například bublifuky, které ocení nejen přítomné děti.

Po obřadu často následuje focení, při kterém Vám může pomoci organizátor svatby. Můžete si pořídit hromadné fotografie Vás a Vašich svatebních hostů nebo jen Vaše portréty. Po té odjíždíte na hostinu, tentokrát již ve společném vozidle. Novomanželé jedou v koloně jako první.

Civilní svatební obřad trvá přibližně 20 minut, ale věřte, že Vám to uteče mnohem rychleji.

Církevní sňatek

Pokud jste se rozhodli, že chcete sňatek církevní, do manželství vstoupíte v kostele. Církevní sňatek se nemůže konat v době adventní a postní.

Stejně jako při civilním obřadu, musíte i v tomto případě zajít na matriční úřad, kde obdržíte osvědčení, že jste splnili všechny zákonné náležitosti pro uzavření platného manželství. S osvědčením poté zajdete za oddávajícím, nejlépe 2 až 3 měsíce před plánovaným termínem sňatku, s sebou musíte přinést křestní list. Po svatbě pak orgán církve, před kterým k uzavření manželství došlo, zašle protokol o uzavření manželství na Váš matriční úřad.

Uzavření církevního sňatku předchází setkání s farářem, tzv. příprava na manželství, na níž společně hovoříte o vztahu k víře, Písmu svatém, církevním svátostem, také o významu církevního sňatku a svátosti manželství.

Je-li jeden z Vás nepokřtěný, ale přesto chcete uzavřít církevní sňatek, musí Váš oddávající farář požádat o svolení biskupa svojí diecéze.

Církevní obřad bez mše trvá okolo 30 minut.

Máte-li vlastní zkušenost s uzavřením církevního sňatku a rádi byste se s námi o jeho průběhu a přípravách podělili, budeme Vám vděčni, napíšete-li nám na [email protected], rádi tyto informace zveřejníme.

Připravila Andrea Veselá.

Sdílejte stránku

Předchozí článek:

Svatební den

Následující článek:

Svatební hostina

Diskuze ke článku Svatební obřad

Výběr místa na svatbu

My jsme měli obřad na úřadě a bylo to úžasné a zároveň levné. Více na blogu tady: http://organizacesvatby.blogspot.cz/2017/07/vyber-mista-na-svatbu.html

svatební fotograf Brno

Mno ještě bych nezapomínala na fotky a fotografa při obřadu. Koukala jsme na fotky na http://www.fotojursa.cz/new/1K-svatebni-fotograf-brno a takové by se mi líbily. Švagr říkal, že je hodně důležitá následná úprava fotek, což mnoho mých kamarádů, co mám, nevlastní na to programy.

svatba Č. Budejovice a okolí?

dobry den, nemate nekdo tip na nejake jine misto nez radnici a nebo predrazenou hlubokou, kde uz se ted berou sileny kvanta lidi? stavila by i nejaka zahrada nebo tak neco.

místo svatebního obřadu v Brně

Ahojte, nemáte nějaký tip na svatební obřad v Brně? Církevní nechceme ale klasický úřad mi přijde dost studený a neosobní.. Díky :)

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40