Svatební líčení

Svatební make-up je jedním z nejnáročnějších make-upů vůbec a bezesporu patří k vrcholům vizážistické práce, na kterou si troufnete až po letech praxe. Tento make-up klade specifické požadavky na intenzitu, trvanlivost, ale především na komunikaci s nevěstou. Svatební líčení by mělo vydržet krásné v průběhu celého dne, což je možné pouze s použitím těch nejkvalitnějších výrobků. Nároky na make-up jsou extrémní zvláště při vysokých letních teplotách, kdy se pleť více potí a mastí.

Z hlediska trvanlivosti hraje roli také typ vaší pleti, přičemž majitelky suché či normální pleti jsou ve výhodě oproti ženám s mastnou pletí, kterým make-up vydrží vždy méně. Pro dosažení maximální trvanlivosti jsou nepostradatelné nejrůznější podkladové báze, které umí opravu zázraky (podklad na obličej, podklad na oční víčka). Právě použití těchto bázi spolu s dalšími kvalitními výrobky zabrání stečení make-upu či slití očních stínů do nehezké linky.

Inzerce

Kosmetička nebo vizážistka?

Při vytváření make-up můžete mít více než u účesu dojem, že byste přípravu zvládla i sama, ale právě z výše zmíněných důvodů bych doporučovala obrátit se odborníky. S nalíčením se můžete obrátit buď na kosmetičku, nebo na vizážistku, ale pozor, tyto profese nejsou totožné. Kosmetičky se zabývají zejména péčí o pleť (čištění, masky, depilace) a ne vždy mají dostatek zkušeností s líčením, protože se nejedná o jejich hlavní náplň práce. Naproti tomu vizážistky se zabývají pouze líčením a dají se tedy u nich předpokládat větší zkušenosti i lepší vybavení. Kvalita konkrétních lidí je však proměnlivá u obou profesí a je tedy třeba si dobře vybírat.

Pokud víte, že sama se nalíčíte opravdu nejlépe, rozhodně investujte do kvalitních přípravků, zejména podkladových bází a kvalitního make-upu. Pokud si vybíráte vizážistku, která se o vaše svatební líčení postará, sledujte její práci a také značku kosmetiky, se kterou pracuje. Většina běžně dostupných značek z drogerie či katalogů se pro profesionální líčení příliš nehodí – zejména kvůli trvanlivosti, sytosti a výběru výrobků. Při rezervaci vizážistky platí stejné pravidlo jako u kadeřnice – čím dříve, tím lépe (ideálně půl roku předem).

Inzerce

Inzerce

Jaké líčení zvolit?

Samotný výběr make-upu je nejvíce ze všeho záležitostí vkusu a toho, v čem se cítíte dobře. Ve svatebním líčení neexistuje žádný jednotný diktát, co je či není moderní a co byste měla nebo neměla mít. Tento druh líčení příliš nepodléhá ani trendům, takže hlavním kritériem je váš pocit z líčení. Nejoblíbenější svatební líčení má většinou střední intenzitu, takže se cítíte slavnostně, ale zároveň přirozeně.

V líčení nejčastěji dominují oči, které zdůrazňují pohled nevěsty a přitahují k ní pozornost. Důraz na oči je výhodný i kvůli trvanlivosti, protože líčení očí vydrží nezměněné celý den. Ideální je použití neutrálních barevných tonů jako jsou odstíny hnědé a šedé, do kterých se může přidat barevný akcent ladící se svatební barvou. Nikdy nezklame také klasické kouřové líčení a velmi efektně vypadá i nalepení umělých řas, které vám zajistí neodolatelný pohled.

Inzerce

Rty i tváře jsou nejčastěji v přirozených tónech staro růžové, jahodové a broskvové, což vytváří velmi svěží dojem. Cílem svatebního líčení je zvýraznit nevěstu, ale zároveň nestrhávat pozornost k líčení samotnému a přebíjet nevěstu jako celek. Z tohoto důvodu nejsou příliš vhodné výrazné barvy jako modrá či zelená.

Najdou se však i nevěsty, které pojmou líčení extravagantně a stylizují se například do retro make-upu s výrazným líčením rtů, který je dnes velmi oblíbený. Svatební make-up vždy vychází z vaší osobnosti a odvahy. Pokud se v civilu téměř nelíčíte, je pravděpodobné, že i na svatbu se budete cítit dobře v jemném make-upu a obráceně. Pokud před svatbou hledáte inspiraci pro make-up na internetu, myslete na to, že to co se vám líbí na jiných, se vám nemusí líbit na sobě. Pokud je běžně vaším maximem řasenka, ale sníte o tmavě kouřových očích, je dost pravděpodobné, že si v nich nakonec budete připadat zmalovaná. Na paměti mějte i to, že make-up vybraný na známé modelce nebo herečce bude na vaší tváři vypadat jinak.

Proč je důležitá zkouška líčení?

Součástí svatebního líčení je také zkouška, kde se s vizážistkou domluvíte na tom, jak by vaše líčení mělo vypadat a vše uděláte nanečisto. Zkoušku rozhodně nepodceňujte, protože ve svatební den byste mohla být nemile překvapena a připravila byste si zbytečný stres. Zkouška líčení je užitečná i jako test odolnosti líčení, protože máte možnost pozorovat, jak bude make-up vypadat po pár hodinách. Případné nedostatky se pak dají včas doladit.

Co mít raději během svatebního dne u sebe?

I přes všechnu snahu o trvanlivost má i tento make-up svoje limity a v den svatby je dobré mít s sebou alespoň základní opravné prostředky. Nejdůležitější ze všech je pudr, který budete mít celý den při sobě a budete si hlídat případný lesk na tváři (zejména v průběhu focení).

Nezapomeňte, že ani u ženicha nevypadá lesklý nos nebo čelo na fotkách dobře, obzvlášť v kontrastu k perfektně nalíčené nevěstě. V kabelce by vám neměl chybět ani lesk na rty nebo rtěnka, kterou si průběhu dne poopravíte líčení. Barvu pudru i rtěnky konzultujte na zkoušce s vizážistkou, abyste si líčení nepokazila špatným odstínem.

Pokud trpíte alergickou rýmou nebo máte výraznější problémy s akné, přibalte s sebou ještě korektor nebo make-up ve formě pudru, kterým si nedokonalosti snadno sama opravíte.

Zkoušku je ideální uskutečnit zhruba měsíc před svatbou, aby byl v případě potřeby ještě čas pracovat s tvarem obočí či stavem pleti. Pokud se rozhodnete absolvovat kosmetiku, depilaci či cokoliv jiného, na co nejste běžně zvyklá, rozhodně doporučuji dostatečný časový odstup, pokud by se objevila nějaká alergie. Po důkladné přípravě již nic nebrání tomu, abyste se ve svůj svatební den cítila krásná a sebejistá.

Článek připravila Hana Čihánková, které moc děkujeme!

Hana Čihánková
Make-up Artist & Hair Stylist
tel.:  +420 731 106 226
e-mail: hana@cihankova.com
web: www.cihankova.com

Téma k diskuzi: Využila jste ve svatební den služeb vizážistky či kosmetičky? Nebo jste se líčila sama?

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Svatební líčení - diskuze

 • :)
  Jo svatební líčení... Pamatuji si to, jako by to bylo včera, kéž bych tehdy našla článek podobného tipu:
  http://weddingmag.topzine.cz/jak-na-uzasne-svatebni-liceni-rady-odbornika... Ale tak co, sice jsem doslova vyhodila prachy za družičku, ale s družičkami jsme to vyřídili :)
  lenicka.kram   | 20.02.2017 18:11:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • .
  Mě přišlo zbytečné vyhazovat peníze za kosmetičku, když se dokážu hezky namalovat sama. Použila jsem kosmetiku Mary Kay. Svatbu jsme měli v Červenci a bylo vážně hrozný horko, make up mi ale vydržel   Nejraději kupuji kosmetiku na http://www.notino.cz mají lepší ceny než ostatní a rychlé dodání    
  Pokorma   | 06.02.2017 09:39:57 | Reakcí: 1, poslední: 09.02.2017 10:10:32
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: .
   Jste šikovná, to já bych byla hrozně nervozní, že se mám líčit sama. Také tam nakupuji parfémy a kosmetiku, jsem moc spokojená :-)
   DanielaSupinova1   | 09.02.2017 10:10:32
   Reagovat | URL příspěvku
 • Salon
  Také jsem nic neponechala náhodě a na svůj svatební den jsem se svěřila do rukou odborníků v salonu v Praze. Měla jsem trochu představu o tom,jak bych chtěla vypadat, ale na zkoušce líčení a účesu jsme se stylistkou a kadeřníkem moje představy trochu upravili. Když jdete na zkoušky, nemusíte se pak před svatbou stresovat, jak budete vypadat.
  kamilkano   | 23.02.2015 14:12:59
  Reagovat | URL příspěvku
 • Na svatební líčení jsem se ohromně těšila, protože se maluji málo a zajímalo mě, jak budu vypadat s makeupem apod.    Při první zkoušce mě čekal velký šok, nepoznávala jsem se a připadala si spíš jako plakát, takže jsme se dohodly na jen opravdu decentním líčení a byla jsem spokojená. 
  Evulik25   | 14.02.2012 15:09:39
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce