Inzerce
Inzerce

Boj Danielka o život

Právě jsme obdrželi s žádostí o pomoc tento příběh jedné naší čtenářky.

Byla jsem ve 24. týdnu těhotenství, když jsem měla autonehodu, která mi navždy změnila život. Po ní jsem byla pro kontrakce a rozbíhající se porod hospitalizována. Po čtyřech dnech, jsem byla 4. září 2011 letecky transportována do Prahy, kde jsem ještě 14 dní vydržela.

Už 20. září mi ale odtekla plodová voda a pokračovalo otevírání. Špatně mi fungovala placenta, a miminko nepřibývalo, přesto ale lékaři doufali, že ještě vydržíme, ale ani kapačka s Gynipralem už kontrakce zastavit nepomohla.

Porod v 28. týdnu

V úterý 20. září 2011 se v 17:51 narodil Danielek císařským řezem ve 28+6tt s váhou 990 g. Já jsem celou noc pobrečela na JIPce. Jiným maminkám nosili miminka na kojení a já jsem měla šílený strach o to své. Z neonatologie mi měli přijít pediatři podat info, ovšem několikrát na mě zapomněli nebo na mně neměli čas. Sestřička z oddělení tam několikrát volala, až nakonec kolem půlnoci přišel primář se zprávou, že Danielek je docela životaschopný, na sále křičel a zatím dýchá sám, ale pravděpodobně ho budou muset v průběhu noci zaintubovat a první dny tak budou kritické. Tak se i stalo. V noci jej intubovali, ale druhý den odpoledne zase extubovali (a to byla naše osudová chyba, kdyby zůstal pár dní zaitubován, mohlo to být bez následků).

Rychlé zhoršení Danielkova stavu

Danielek byl na umělé ventilaci a sám dýchal. Na JIPce jsem ráno byla první, kdo se zvedl z postele ve snaze dostat se co nejdříve z JIPky, spolupacientky to nezvládly. Tak moc jsem chtěla za Danečkem. Následoval přesun na oddělení G2, kde jsem po půl hodině zkolabovala. Nakonec mne kolem poledne jedna hodná lékařka vzala za Danielkem. Sestřičky Danečka chválily, jak moc je šikovný. Byl tak neskutečně maličký, v čepičce a ponožkách vypadal jako malá panenka, byl nádherný. Držel se statečně. Odpoledne ho extubovali na umělou ventilaci, dokonce i pěkně toleroval mlíčko. Ve čtvrtek ráno v 9 hodin jsem se na něj byla na chviličku podívat. Byl v pořádku a už měl 7 ml mlíčka po třech hodinách. V deset hodin byla vizita, na níž bylo vše v pořádku, pět minut po vizitě (během minuty) ale zkolaboval. Praskly mu naráz obě plíce a začal prudce krvácet do plic.
 

Lékaři ho museli resuscitovat. Čůral krev, měl velice silnou acidózu (okyselení krve) a rozvrácené vnitřní prostředí. V 10 hodin mě za ním nepustili, snažili se jej stabilizovat. O hodinu později za mnou přišel lékař se špatnými zprávami. Danielek je ve velmi kritickém stavu a do hodiny tak musíme počítat s nejhorším. Zeptala jsem se, jestli má alespoň nějakou naději, ale bylo mi řečeno, že i kdyby se z toho dostal, tak jakmile by se mozek znovu okysličil, přišlo by velké krvácení do mozku, které by mělo fatální následky. V té chvíli byl Daneček na maximálních dávkách resuscitačních léků a víc pro něj prý udělat nemohou. Nic ho ale prý nebolí, protože mu dávají velké dávky opiátů.

Inzerce

Hrozivé čekání na chodbě

Daniel bojoval statečně. Večer byla i acidóza o maličko lepší. Ledviny však stále nepracovaly, pořád čůral krev a jeho stav zůstával i nadále velmi kritický. Ráno mě pak čekalo nedorozumění na oddělení, kde Daniel ležel. Asi třikrát jsem tam zvonila, a i přesto mne nechali asi hodinu čekat na chodbě. Myslela jsem si, že už je po všem. Brečela jsem tam a byla naprosto zoufalá, protože mi nikdo nic neříkal, všichni jen chodili okolo mě. Naštěstí si mne pak všimla lékařka a omlouvala se, že na mě zapomněli.

Zkontaktování léčitele a malý zázrak

Protože jsem ráno už nevěděla co dál, zkontaktovala jsem léčitele, který mě v té chvíli hodně držel nad vodou a Danielkovi se snažil na dálku pomoci. V deset hodin se jako zázrakem začal Danielkův stav pomaličku zlepšovat a pomalu se dařilo ho stabilizovat. Odpoledne mu začaly pracovat ledviny, přestal čůrat krev a postupně mu začali vysazovat léky na krevní oběh a srdce. Danielek na snižování léků nereagoval, a tak mu nakonec zůstal jen morfin. Lékař říkal, že je to na dobré cestě a že je zázrak, že se dostal z tak těžké sepse. Nezapomněl ovšem dodat, že může kdykoliv nastat krvácení do mozku a nikdo neví, do jaké míry hrozí poškození. Postupně se Daniel zlepšoval a krvácení do mozku se naštěstí neobjevilo.

 

Druhé pohlazení

Druhý den už na tom byl tak dobře, že mu začali dávat 1 ml mlíčka po 3 hodinách, i když nároky na kyslík byly kolem 90 procent. Postupně se kyslík snižoval, v neděli byl už jen na 35 procentech, a tak se lékaři rozhodli v úterý zkusit Daniela převést na malý ventilátor. V úterý ráno jsem ho mohla podruhé pohladit. Zlepšení jeho stavu zhodnotil lékař jako obrovský zázrak.

Probuzení z umělého spánku, infekce a zápal plic

27. září se lékařům podařilo probudit Danielka z umělého spánku. Byl stále zaintubovaný a pak ho dali na nekonvenční ventilátor. Jeho stav se pomalu lepšil. Uběhl týden a já jsem mohla Danielka poprvé klokánkovat. Vážil 1000 g, byl tak maličký. V noci začal mít problémy s dýcháním, v krvi se mu objevila infekce a těžký zápal plic. Začala další velká krize a náš strach o jeho život. Antibiotika nezabírala, ale i tento boj s přispěním léčitele Daniel vyhrál.


 
K 5. říjnu Daniel vážil 1,2 kg.

Inzerce

20. října se lékařům podařilo Daniela extubovat na umělou ventilaci. To byl náš další velký úspěch. Plíce byly podle rentgenu hodně poškozené - s rozvinutou bronchopulmonální dysplazií s prognózou, že bude několik měsíců na umělé ventilaci a minimálně do roka na kyslíku. Měsíc jsem mohla zůstat v nemocnici u malého, a tak jsem každý den od rána do večera seděla u jeho inkubátoru.

Z ultrazvuku se bohužel zjistilo, že má Daniel těžce poškozený mozek

26. října mu lékaři udělali UTZ mozku a bohužel pro nás měli špatné zprávy. Při té krizi s plícemi, kdy nebyl mozek okysličovaný, došlo k rozšířené atrofii mozku. Danielkův mozek je tak těžce poškozený, má velké cysty v bílé hmotě tam, kde vedou nervové dráhy ve velkém rozsahu – periventikulární leukomalacie 3. stupně s velkou pravděpodobností mozkové obrny. V jakém rozsahu se uvidí až v jeho roce, protože takovou prognózu není schopen nikdo dopředu udělat.

Každodenní dojíždění za Danielem

Od 1. listopadu už pro mě nebylo v nemocnici místo, a tak abych mohla být u Danielka, dojížděla jsem každý den 120 km ráno tam a večer zpět. 8. listopadu se nám pak postupně podařilo dostat Danielka na kyslíkové brýle, na střídačku s umělou ventilací. Pořád byl na kyslíku kolem 30 % a po 14 dnech už zvládl jen kyslíkové brýle. Na kyslíkových brýlích byl stabilní, a tak mi 27. listopadu Danečka převezli do nemocnice v Mladé Boleslavi, kde mě ihned hospitalizovali k němu. Po dvou dech na JIPu, kde jsem si ho mohla poprvé přebalit (to už měl váhu 2 500 g, ale stále byl na kyslíku), mi ho dali na pokoj. Tady jsme poprvé začali zkoušet krmit Danečka stříkačkou (v Praze byl jen sondován). Po třech týdnech kolem Vánoc už zvládal baštit celou dávku odstříkaného mlíčka z lahve.

Daniel dýchá sám!

3. ledna 2012 nám začali vyřizovat kyslík domů. V tu chvíli se ale Daniel rozhodl, že zabojuje a bude den po odeslání žádosti na kyslík na pojišťovnu dýchat sám. Najednou mu nepadala saturace, což byl velký úspěch.  11. ledna 2012 nás tak konečně propustili domů. Danielek vážil 3 850 g.

Daneček se začíná opožďovat, návštěva léčitele

Daneček byl doma moc hodné miminko, tak jsme si konečně užívali domov. Po dvou měsících se ale začal opožďovat ve vývoji. Následovala silná hypertonie nožiček a ručiček, a tak jsme pravidelně jezdili na rehabilitaci a doma cvičili Vojtu. Daneček se na mě doma krásně usmíval, začal povídat, byl hodně vnímavý… dělal mi radost. Koncem dubna ale špatně dopadla návštěva neurologa. Začaly se u něj objevovat spastické rysy a vývoj spěl do spastické DMO, začali jsme proto vyřizovat Janské lázně. Absolvovali jsme také první návštěvu u léčitele, a to s neuvěřitelným výsledkem. Nevím sice jak, ale odstranil mu svalové napětí. Když jsme přijeli domů, byl Daneček krásně uvolněný, začal se hezky hýbat, a tak jsem si ho hned natočila na video. Ráno jsme jeli na rehabilitaci a sestřička žasla, jak je krásně uvolněný, že se s ním úplně jinak pracuje. Čekalo nás 14 dní synergetické reflexní terapie, kdy jsme chodili každý den ráno kromě víkendu na rehabilitaci

Daneček je zpět v nemocnici, lékař zjišťuje epilepsii

23. května se ale začal kolem půlnoci Danielek dusit. Nemohl dýchat a měl vysokou horečku 39,8 °C, tak jsem zavolala záchranku. V nemocnici se jim Danečka podařilo stabilizovat a dali mu kapačku. Ráno mu ale z odběrů zjistili infekci močových cest. Protože Daniel na ručičkách nemá moc dobré žilky, musel dostat kanylu do hlavičky. Ta se mu ale vždy druhý den ucpala, a tak mu ji museli přepichovat - žilky praskaly, někdy jej přepichovali i dvakrát denně. Ve čtvrtek večer sebou při horečce Daneček divně škubal, sestra to ale neviděla. V pondělí jsme jeli na EEF a k neurologovi, kde mu byla zjištěna epilepsie. Lékař se obává, že se jedná o těžkou formu, která může závažně poškodit mozek. V úterý nás pustili z nemocnice a ve středu po poradě s Motolem lékař nasadil léky na epilepsii. Ve čtvrtek ve tři ráno ale začal mít Daneček zase horečku a šíleně zvracel. Ráno nás pak doktorka poslala zpět na příjem do nemocnice, kde ale Danielek chytil rotavirovou innfekci. Byl tak dehydrovaný, že se jim nepodařila napíchnout kapačka. Rozpíchali ho od hlavičky po nožičky, ale žilky praskaly, tak mu zavedli kapačku nasogastrickou sondou do žaludku.

V 8 měsících váží Daniel 5 kilogramů

Další čtyři dny prožil ve velkých horečkách, kdy mě skoro nevnímal, léky na epilepsii ho totiž hodně utlumili. Včera, když na mě od rána vůbec nereagoval, nevnímal mě, neotočil ani hlavičku, nesmál se, prostě nic, jsem se slušně sesypala. Dnes mu lékař snížil dávku léku na epilepsii, tak snad se trochu zlepší. Prý si musí na lék zvyknout. Jiný dostat nemůže, protože ostatní léky zabírají až po několika týdnech a na to my nyní nemáme čas, protože nekompenzovaná epilepsie by ho mohla hodně poškodit ve vývoji. Večer se na mě Daneček po týdnu začal poprvé usmívat, až mě rozbrečel… koukat se, jak maličký leží v postýlce a skoro mě nevnímá, je dosti stresující. Zhubnul půl kila, takže nyní máme v 8 měsících 5 kg (5 měsíců korigovaně), je to drobeček. Máme ale vyhlídky, že nás pustí domů. Pak budeme čekat, až se uvolní místo v Motole na neurologii na hospitalizaci, MR a video EEG.

Účet pro pomoc Danečkovi

A dnešní optimistická zpráva nakonec, dnes (4.6.) nám schválil krajský úřad ve Zlíně otevření účtu pro sbírku na Danielkovu hiporehabilitaci. Doufám jen, že už bude Danečkovi lépe a dostaneme se domů. Hlavně aby byl brouček v pořádku.
 

Protože se snažíme sehnat prostředky na rehabilitaci, prosíme o pomoc a děkujeme každému za jakoukoliv částku, která může Danečkovi pomoci.

Danielek má účet na Avevia, za otevření účtu moc děkujeme!

Inzerce

http://www.avevia.cz/projekt_view.php?id=108
 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Boj Danielka o život - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
 • Danielek bojuje o život podruhé
  Danielek na neurologii v motole chytl tezky zapal plic,nyni bojuje o zivot,dnesni noc bude kriticka
  ajinka-t   | 24.06.2012 21:51:26 | Reakcí: 7, poslední: 02.07.2012 23:12:42
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Danielek bojuje o život podruhé
   Myslim na vas at to Danielek zvládne!  
   Ophrys   | 25.06.2012 23:15:34
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Danielek bojuje o život podruhé
   Budeme na Vás moc myslet. Určitě to zvládnete. Jste bojovníci.L
   garganica   | 28.06.2012 13:12:29
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Danielek bojuje o život podruhé
   DRŽTE SE. Myslím na Danečka ať vše dobře dopadne. Přeji hodně síly  
   IvankaB   | 28.06.2012 23:41:05
   Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: Danielek bojuje o život podruhé
   Danielek boj se zápalem plic opět vyhrál, založili jsme mu profil na facebooku
   http://www.facebook.com/daniel.trdla
   kde můžete sledovat fotky a jak se mu daří
   ajinka-t   | 30.06.2012 17:04:45
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Danielek bojuje o život podruhé
    Je to opravdu velký bojovník. Moc vám držím palce.      
    nadule1   | 30.06.2012 19:16:12
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Danielek bojuje o život podruhé
    To je skvělá zpráva. Nám se pere o život vnouček. Narodil se dneska v 32. týdnu a musí ho operovat. Zatím nevím nic přesného. Syn bude volat večer. Držte se. L.J.
    garganica   | 02.07.2012 17:08:44
    Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: Danielek bojuje o život podruhé
    To je skvěla zprava, moc jsem na vas porad myslela a držela palečky! Jen tak dal. Maly je úžasný určitě si svůj život vybojuje!    
    Ophrys   | 02.07.2012 23:12:42
    Reagovat | URL příspěvku
 • Myslíme na Vás
  Ahoj, moc na Vás myslíme a poslali jsme pár korun. Nikdy nepřestanu být vděčná za zdravý děti . I když jsem na to druhé čekala 22 let.Držíme palce. Lenka, Lucka a Jakub
  garganica   | 19.06.2012 10:18:18 | Reakcí: 3, poslední: 28.06.2012 13:03:18
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: Myslíme na Vás
   vsem moc dekujeme
   dnes jsme nastoupili do Motola na neurologii kvuli epilesii, zatim udelali eeg a nevypada to dobre,budou menit lecbu,aby nemel zachvaty a epilepsie neposkozovala mozek,jako by toho nemel malo za sebou
   vyvojove je na tom podle dr.hur nez jsem myslela
   ve ctvrtek na nas myslete bude narkoza na magnetickou rezonanci
   Danielek, je rošťák v nemocnici se mu vyloženě líbí,ještě teď místo aby spal tady juchá na starší děvčata,jevyloženě společenský tip a je vidět jakou má radost ze života
   no nic,jdu vybalit karimatku a deku a jdeme spat,nemam narok na luzko a samotneho ho tu nenecham....
   ajinka-t   | 19.06.2012 21:50:58
   Reagovat | URL příspěvku
 • Moc držím palce
  Mám téměř stejně starého chlapečka, jako by byl ten váš, kdyby se narodil v termínu. Moc mě váš příběh dojal a zasáhl, už proto, že jste si vy ani chlapeček situaci nezavinili a i proto, jak statečně bojujete. Chlapeček je nádherný, škoda, že jeho start do života je tak dramatický. Penízky jsem poslala a sdílela jsem váš příběh na FB, je to to nejmenší. Moc držím palečky ať vás potkávají už jen samé zázraky a chlapeček dobře prospívá. Zasloužíte si to oba! 
  Ophrys   | 18.06.2012 15:55:03
  Reagovat | URL příspěvku
 • Danielkovi moc držím palce. Je to velký bojovník, tak přeji, ať máte pořád dostatek sil - vy všichni. Držte se.
  nadule1   | 18.06.2012 11:27:44
  Reagovat | URL příspěvku
 • Přeji hodně síly, ať to s Danielkem zvládnete. Pošlu nějaké penízky, držte se!
  bongie   | 14.06.2012 12:01:41
  Reagovat | URL příspěvku
 • Držíme Danielkovi palečky a do budoucna přejeme především více zdravíčka a rodičům hodně trpělivosti a sil :-)
  mazurec   | 14.06.2012 10:39:11
  Reagovat | URL příspěvku
 • Danielku   držíme Ti pěsti   Moc na Tebe myslíme.
  Rodičům přejeme moře síly a trpělivosti   Příběh pošlu dál a věřím že kdo může pomůže 
  waldekerova   | 13.06.2012 22:59:04
  Reagovat | URL příspěvku
 • Slzy mi tečou po tvářích a koukám na svojí 11-ti měsíční dcerku a jsem šťastná,že je zdravá.Penízky určitě pošlu.Moc držím palečky.
  Szilva11   | 13.06.2012 10:39:51
  Reagovat | URL příspěvku
 • dovolila sem tvuj pribeh vlozit na fb funancne ti nepomuzu ale buduho sdilet a verim ze ti znami prispejou :-)))
  kaacca   | 13.06.2012 07:55:30
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, prosila bych o radu mám nepravidelně cykly rozmezí 31-50 ovulaci mám 20 dní od poslední menstruace. Poslední menstruace byla 17.3. 4.4 byl na ultrazvuku vidět folikul nebylo řečeno kolik měřil nic jen že tam je 7.4 pozitivní ovulační test Atén den i pohlavní styk dne 9.4 jsem byla znova na gynekologii a bylo mi řečeno že ovulace probíhá byla vidět tekutina. Dne 19.4 slabý zašpinění předpokládám že nidace když 20.4 byl pozitivní těhotenský test. Dne 22.4 jsem byla na krvy jako samoplatce to bylo 40.33 dne na pohotovosti dne 28.4 jsem začala špinit hnědé nebylo ani na vložku gestační váček odpovídal 5 týdnů ale nikdo se neptal zda je menstruace pravidelná. Podle mých výpočtu když byla ovulace 7.4 s 20 denim zpožděním tak můj výpočet je že jsem byla 3+1 dne 30.4 kontrola u gynekologa tam též odpovídal váček 5tydnu ale zase se nikdo neptal zda je pravidelná nebo kdy byla ovulace nebo jestli ovulace není zpožděná .pak další špinění ale červená krev bylo
na pohotovosti dne 5.5 podle ultrazvuku byl váček 5+5 takže povyrostl podle mě byl stále úroveň kolem 4 týdne ale byl bez žloutkového váčku dne 15.5 byly kontrola u me gynekoložky a ultrazvuk odpovídal stále 5+ byla jsem poslána na kontrolu do nemocnice za je to na revizi 15.5 na pohotovosti váček údajně 6+2 ale stále bez plodů a bez žloutkového váčku ale nikdo nepočítal to že můžu mít nepravidelnou menstruaci nebo ovulaci o 20 dní od poslední menstruace .moje otázka zní jít na revizi nebo počkat jestli se ještě objevy nikdo nebral ani krev na hcg takže se neví hodnota mohly už od začátku váček blbě změřit. Podle ultrazvuku Nebo tím že mám nepravidelný cykly tak by se neshodovaly s datem menstruace a nepočítá se pak to podle ultrazvuku jinak než u běžné pravidelně menstruace a ovulace co je pak v půlce cyklu jen nechci jít na potrat zbytečně chci mít jistotu že jsem udělala vše revize dne 24.5 děkuji za odpověď

Dobrý den,

takto se to obtížně posuzuje, nicméně před provedením revize by stejně měl být proveden ještě kontrolní ultrazvuk, takže pokud tam nebudou již bezpečně patrné embryonální struktury, tak těhotenství prosperující s největší pravděpodobností není a revize je v takovém případě potenciálně na místě, o všem ale rozhodujete s lékařem, který Vás má možnost vyšetřit, nikoliv v rámci internetové poradny.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.05.2024, 16:41
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×