Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dejmalka a její předčasně narozená dcerka

V nově otevřeném diskuzním tématu „Dítě: Předčasně narození, vrozené vady, opožděný vývoj, Vojtova metoda“ jsme zaregistrovali příběh předčasně narozené Danielky. Zkontaktovaly jsme proto její maminku a ona souhlasila s tím, že se s námi o jejich příběh podělí.

Svatba

Po 3424 dnech známosti,
z toho 329 týdnech společného soužití,
z toho 14 měsících ve vlastním,
zlegalizujeme své dosavadní počínání
v kapli Nejsvětější trojice na Hrubém Rohozci,
neboť jsme se rozhodli, že ten
desátý rok se stane prvním manželským
na několik příštích desetiletí,
klidně i více než jedno půlstoletí.

Takto světu oznámili, že se budou brát. Přečtěte si, jak příběh pokračoval.

Je čas začít se pokoušet miminko

Ani ne rok po svatbě, jsme se rozhodli, že začneme zkoušet mimi. Já vlastně ještě ani dítě nechtěla, protože jsem právě dokončila teprve první ročník dálkového studia na VŠ. Ale právě, jak člověk slyší okolo ty příběhy, že otěhotnět není jen tak. Tak jsme vzhledem k našemu věku a ne moc dobrým dispozicím začali, abychom měli kdyžtak pár let na běhání po doktorech. Manželovi bylo v té době 39, mě 29. Ani jeden žádný sportovec, oba nadváhu a kuřáci od dětství.
2 měsíce před vysazením HA jsem přestala kouřit, pomocí akupunktury, homeopatik a nikotinových žvýkaček. Nevím, co zabralo nejvíce, asi to že jsme odjeli na dovolenou do Rakouska bez cigaret.:-)

22. srpna 2008, jsem si naposledy zobla HA, prostudovala návody a postupy na internetu, že si mám po akci aspoň 15 min poležet apod., dělala si ovulační testy...

Nedočkavec jsem si dělala testy gravidity, div že ne už druhý den po každé souloži. Ty samozřejmě vyšly negativní. Už jsem se smiřovala s tím, že to nevyšlo, že by to byl přece zázrak hned na poprvé. A pak se tam ta druhá čárka objevila. Nějak jsem tomu nemohla uvěřit. Uvěřila jsem, až když mi to potvrdila gynekoložka. Na větu, kterou pronesla potom, co jsem jí řekla, že mi asi nastydly vaječníky, nikdy nezapomenu. „Vaječníky vám nenastydly, to ony tak makaj, protože jste těhotná.“

Průběh těhotenství

První trimestr nás s manželem opět ohromně sblížil, společné tajemství, kdy jsme se skoro předháněli, kdo řekl lepší vyhýbavou odpověď na otázku, jestli čekáme. Nevolnostmi jsem netrpěla, jen trochu nechutenstvím, maso a čokoláda mi smrděly. Takže jsem jedla jen pomeranče, smažák, brambory na loupačku, zapečenou brokolici se sýrem, cuketový koláč apod.



Začaly se ale projevovat hormony v práci. Spolu s počínající hospodářskou krizí mi tam „všichni ti rozhodnutí neschopní chlapi“ lezli příšerně na nervy. Párkrát jsem se i rozčílila tak, že o mě až kolegyně dostaly strach, abych nedostala infarkt. Celá rudá, rozklepaná ještě hodinu po výměně názorů s vedoucím výroby.

Začínají problémy

Ve druhém trimestru začaly dle gynekoložky běžné problémy, placenta níž, začala jsem špinit, tvrdla mi děloha. CS 2. Asi i těmi stresy, nemohla jsem vůbec spát. Pracovala jsem ale ještě měsíc, protože jsem musela předat svoji agendu, i když mi to OG nedoporučila. Kvůli krizi jsem ji nepředávala jednomu člověku, ale šesti kolegům. (Bylo to opravdu krátkozraké. Cca za půl roku mou pozici nově obsadili a agendu znovu sjednotili.)

Magnézium zabralo rychle a velmi dobře, takže jsem tu bodavou bolest už nepociťovala, cítila jsem se velmi dobře, ale už jsem se těšila, že z práce vypadnu. Byla jsem psychicky opravdu vyčerpaná. Jinak bych asi pracovala dál.

Začátkem 3. trimestru, cca ve 29. týdnu jsem opět začala pociťovat bolest v podbřišku. OG mi sdělila, že se pravděpodobně jedná o Braxton Hicksovy kontrakce, kdy děloha jakoby trénuje na porod.
Jako prvorodička jsem opravdu netušila, že těhotenství není nemoc a že tedy nemá bolet. Takže jako husákovo dítě, zvyklé zatnout zuby, jsem si více nestěžovala a držela.

Poslední cesta do školy

V pátek 3. dubna 2009 (32+0) jsem jela do Liberce na přednášku a zároveň opakovaný zápočet z NJ za zimní semestr. Ráno mě po cestě na autobus opět přepadla urputná bolest, kdy jsem si říkala, že mám snad slepák a že snad na ten autobus nedojdu. Ale rozchodila jsem to a jela do školy. Ve škole vše pohoda, užívala jsem si, že už nechodím na záchod každou chvilku jako ve druhém trimestru. V 16:00 jsem měla vše odbyto, šla jsem do oblíbené hospůdky u školy na limču, než mi pojede v 17:10 autobus domů.

Prasklá plodová voda a převoz do nemocnice

Cca v půl páté, když jsem se už chystala platit, mi praskla plodovka. Já myslela, že jsem se počůrala, volala jsem manželovi, aby brnkl švagrovi, který bydlí v Liberci, ať mi přinese nějaké tepláky. V tu chvíli přišla pinglice, „kýbl jste asi nevyčůrala“ a vedla s sebou 2 sestřičky z nemocnice, které tu shodou okolností něco oslavovaly. Zavolali mi sanitku a v pět už jsem byla na příjmu. Jedna z prvních věcí, které mi tu doktor řekl, bylo „to jim nebylo v poradně divné, že nepřibíráte, i tlustý ženský přibíraj“ Přibrala jsem jen 0,5kg. Což ovšem není ani rozdíl mezi téměř letními kalhoty a těhotenskými manšestrovými lacláči. (den po porodu jsem měla o 7kg míň než před otěhotněním).

Měla jsem vlastně štěstí, stát se mi to doma, kde bych byla sama, tak opravdu nevím. Navíc by mě vezli do Turnova, tam řekli, že mě nechtějí a odvezli by mě nejspíš do Hradce Králové, kde většinou předčasně rodí Semilačky, i když už hodně dlouho jsme součástí kraje libereckého.

Jak situace vypadala při příjmu?

CS 0, děloha absolutně klidná, žádné kontrakce. Díky tomu však měli dost času mi napíchat kortizol na dozrání plic miminka. Od pátku do neděle ráno jsem byla připíchnutá na kapačkách, většinou v nich byla antibiotika. Protože jak mi bylo sděleno, nejčastější příčina předčasných porodů je infekce, která naruší plodový obal a čípek bohužel není špunt. Pravou příčinu jsem se dověděla až za měsíc z propouštěcí zprávy Danielky. Opravdu to byla infekce. Měly jsme ji holky obě, bakterie E-coli v moči. Tato bakterie je tam přítomna většinou při zánětech močových cest. Mým jediným příznakem ale byly pouze ty bolesti v podbřišku.

Danielka je na světě

Danielka se narodila v neděli 5. dubna 2009 po vyvolávačce, vážila 1920g a měřila 40cm. Hned nám ji samozřejmě „ukradli“ do inkubátoru na neonatologickou jednotku. Manžel ji viděl hned, já až druhý den. Ani placenta totiž nechtěla ven, chtěla dál vyživovat mimi. Takže její škrábání a následné šití nepřipravených porodních cest trvalo déle než porod samotný.



Tím, že jinak vývoj plodu probíhal, jak má, neměla Danielka vůbec žádné následky, od začátku sama dýchala, žádné potíže, jen týden brala také ATB na to E-coli. Ani moc žloutenku neměla, čekali jsme jen, až bude schopna si udržet svou vlastní tělesnou teplotu a vyvine se pořádně sací reflex. Laktaci jsem si rozjížděla sama, až jsem si nadělala modřiny svou urputností, ale povedlo se. První přiložení bylo bohužel neúspěšné, protože jsem teprve měsíc před porodem začala formovat vpáčené bradavky, které sice teď byly už jen ploché, ale pro Danielku stále nepolapitelné. Cca do 2 měsíců jsme krmily jenom odstříkanou mateřinkou a pak jsme více než měsíc přeučovaly na prso. Povedlo se, stále plně kojíme. V té době jsem jen odstříkávala a vyvařovala lahvičky. Nakupoval, vařil, žehlil apod. manžel, kterému to přišlo také jako samozřejmé. Nemít v něm tuto oporu, možná bychom to nezvládly.

Inzerce

Danielka smí konečně domů, ale netrvá dlouho a musí se nakrátko do nemocnice vrátit

24. dubna jsme si ji konečně vezli domů. Žádné návštěvy jsme ale nepřijímali, dokud nebude mít aspoň 2,5kg. Nejvíc smutná z toho byla moje mamka, která to velice prožívala, protože se uměla velice vcítit, vzhledem k tomu, že mou sestru rodila ve 36. týdnu. Z 28. na 29. 4. jsme zažili šok. 2x se spustil monitor dechu a opravdu nedýchala, začala dýchat, až když jsem jí vzala na ruce. Volala jsem ráno lékařce, ta nás po konzultaci s Libercem odeslala sanitkou zpět. Danielka měla nález na plicích, který způsobil tu poruchu dýchání, pravděpodobná příčina: vdechnutí mateřského mléka. Opět nasadili antibiotika. Protože se víckrát už monitor nesepl, pustili nás po třech dnech pozorování domů.

Jaký byl dále Danielčin zdravotní stav?

Vše probíhalo normálně, hlídali jsme pupeční kýlu, kterou mají všichni nedonošenci, krmili, dávali  vitamíny. Kromě Vigantolu a Kanavitu i Acidum Folicum a Pyridoxin a Maltofer (železo, všichni nedonošenci mají anemii). Absolvovali kyčličky bez problémů, ušní - neboť jak byla malinká, nešlo zkontrolovat už v porodnici - a kontrolu očního pozadí. Na kontroly na oční budeme chodit až do dvou let, neboť vysoké procento nedonošenců mívá s očičkama problémy. Zatím to vypadá vše v pořádku, první tři měsíce jsme jezdily každý měsíc, pak až v šesti měsících, kdy měřili i dioptrie, a další kontrola bude až v roce.

Začínáme s Vojtovou metodou

Ve dvou měsících, po první kontrole u neurologa, jsme začaly cvičit Vojtovku. Diagnostikovali nám predilekci, hypotonii (ochablá záda opět mají snad všichni nedonošenci), a tendenci k extrémním kinesám (předváděla šílené záklony), přitom byla celá stažená - umýt jí podpaží byl opravdu boj. Cvičily jsme poctivě 4x i 5x denně. Na kontrole v 6 měsících už byla predilekce pryč, dohnala vrstevníky, ale stále má slabá záda. Takže ve cvičení pokračujeme, neboť kdybychom přestaly, mohla by mít v budoucnu lordozu nebo skoliozu. Ale už cvičíme jen 3x denně.

Skoro vše nám posunuli podle gestačního věku (podle temínu porodu). Především očkování. Proti TBC půjde dokonce až po roce, neboť kvůli častým reakcím na toto očkování, a její nízké váze řekli, že je menší riziko nákazy, než následky v případě alergické reakce. Stejně tak první příkrmy. V jejím případě ano, někdy se nemusí, podle příčiny a je to kvůli jistotě dozrání vnitřních orgánů.
Takže nás dětská moc chválí, že stále kojíme i v létě jsem jen kojila, žádný čajík. Protože i ten je zátěž na ledviny. MM je ideální na trávení a tím jsem snad trochu pomohla vyrušit její budoucí možné choroby, doufám, čas ukáže. Je totiž časté, že pokud je příčina např. zánět močových cest, trpí touto chorobou a sklony k zánětům ledvin dítě po celý život. Toto jediné byl problém vysvětlit starší generaci, chtěli jí už ve dvou měsících dávat příkrmy, aby brzo přibrala, a zároveň se skoro cítili uraženi, že je nutím si dezinfikovat ruce než na ni šáhli (přitom to není tak dlouho, co tu byla epidemie žloutenky z nemytých rukou).

Zatím je naštěstí stále zdravá, až na pár rýmiček, které ale nebyly infekční (pouze bílá) nás opravdu nic nepotkalo. Danielka roste sice pomalu, ale jak se říká, užíváme si déle malé miminko. Prý je akorát, ale já bych ji chtěla mnohem, mnohem baculatější :-). Dělá nám jenom radost, šikulka už zkouší lézt, to prý ale mít ty kila, co bych jí přála, zas nezvládla.



Tím, že je takováhle šikulka, zůstává stejný náš plán mít druhé do dvou let. Nebojíme se, máme potvrzeno, to co jsme stejně věděli vždycky, že spolu zvládneme všechno.
 

Když jsi ležela v porodnici a čekala na porod, měla jsi strach?

Strach ne. Spíš zmatek, zoufalství, neschopnost a naštvání, že se mnou nikdo pořádně nekomunikuje. I dlouho potom, po porodu, jsem furt cítila vztek na doktory, že mi nejsou schopni nic pořádně říci. Jestli bude mít následky, jaká jsou rizika. Na Internetu je také minimum informací. Až později z příběhů různých maminek mi došlo, že opravdu záleží na každém dnu a každém genu. Lékaři se bojí sdělovat jakékoliv prognózy, aby se to neobrátilo proti nim, a zároveň v naší republice fungují stále bílé lži. Pro mě osobně byla důležitá jakákoliv informace, to jestli je dobrá nebo špatná měli nechat na mě, ať si to přeberu.
 

Inzerce

Ptala ses pak svého gynekologa, jak je možné, že ho neznepokojilo to, že nepřibíráš? Máš ve svého lékaře stále důvěru?

Neptala. Sdělila jsem jí, že jsem měla E-coli v moči. Její reakce byla, že to v těhotenství bývá často. Jinými slovy mi došlo, že i kdyby mi ty stěry udělala, nijak by to stejně neřešila. Vzhledem k tomu, že jsem z maloměsta a příliš velký výběr tu není, zůstávám u ní. Ale příště při jakékoliv pochybnosti pojedu do porodnice. Radši budu třikrát za hysterku, než si znova zažívat tu nejistotu a strachy po porodu nedonošence.
 

Rodila jsi dost brzy, měli jste již pro mimi vše přichystané?

Ano, vše bylo přichystáno. V den, kdy mi praskla voda, už jen zůstala na sušáku viset nevyžehlená hromada dětských hadříků. Jinak kočár objednaný, postýlka koupená i kolotoč nad ni, monitor dechu doma, taška do porodnice sbalená. Prostě vše. Jako bych to tušila. Dokonce jsem si týden předtím udělala bramborový salát, protože jsem na něj dostala příšernou chuť, jako bych tušila, že na Velikonoce si ho už nedám. Jsem ráda, že jsem se nenechala manželovými řečmi ukolébat, že je času dost, neumím si představit v té hektické situaci mu do telefonu diktovat, co má jít kam koupit, jaké vložky atd.
 

Inzerce

Pokračuješ ve studiu na VŠ?

Ano, ve škole mi vyšli vstříc a dodělávala jsem některé zkoušky ještě v říjnu. Vždy odstříkám a manžel nakrmí z flašky. Tím, že na ní vyrostla, není problém. Prso je teda lepší. Při prvním krmení se prý vždy chvíli vzteká, že by radši prso, ale po chvíli začne pít, protože od tatínka prostě nic jiného nedostane.

Inzerce

Podle příběhu Dejmalky zpracovala Naďa Barochová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Dejmalka a její předčasně narozená dcerka - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • predcasnatko
    krasny clanek :) hodne stesti
    bedna21   | 01.11.2016 16:04:08
    Reagovat | URL příspěvku
  • praju at jste spokojeni a zdravi a mas muj obdiv jak jste vse super zvladli
    versacek   | 07.12.2009 13:46:53
    Reagovat | URL příspěvku
  • Je to správný kulíšek :-)
    Jsi šikulka a samo i tatínek,vypadá to zvládnuté na jedničku.Souhlasím s názorem o lékařích,mám pár zážitků s novorozenecké JIP a co jsem si nevydupala, to jsem nevěděla.Vlastně si pamatuju pouze na úvodní otázku z každého rozhovoru po vizitě? "To je vaše prvé bábetko?" a pak už nevím, nikdo neměl čas...však víš.
    Ať jste už jen v pořádku!!!!!!
    veru-beru   | 05.12.2009 14:05:12
    Reagovat | URL příspěvku
  • Danielka je překrásná....jste fajn lidi....překonali jste to a tedka už si jen a jen užívejte štěstí,které Vám malá bude přinášet a přeji hooodně zdravíčka a sourozence Danielce.Tentokrát už musí vyjít v pohodě,přeji Vám to. 
    petersim2   | 04.12.2009 22:31:47
    Reagovat | URL příspěvku
  • Je skvělé, že jste si s manželem oporou. Jste moc hezká rodinka, která toho zvládně hodně.     
    Hela   | 04.12.2009 16:18:42
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×