Inzerce
Inzerce
Inzerce

S.stana: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice?

 1. Dosavadní životní styl
 2. Doporučení nutriční terapeutky
 3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl

Jméno: Stanislava
Věk: 31

Aktuální míry:
vel: 42 - 44
Výška: 167 cm
Váha:  83 kg

Prsa: 109 cm
Pas: 98 cm
Boky: 115 cm

Narodila jsem se s porodní váhou 4,5 kg. Jinak tehdejší váhu ani míru nevím. Maminka si deníček nevedla. V dětství jsem váhu neřešila V 9 – 10 letech jsem často omdlévala. Doktoři říkali, že jsem se hodně vytáhla. Byla jsem prsaté vyžle.

Stěhování k příteli, rozchod a seznámení s manželem

Do 18 let jsem váhu držela na 60 - 63 kg, pak jsem se přestěhovala k prvnímu příteli. Tam jsem si našla i práci. Váha vystoupala na 75 kg.  Po 5,5 letech jsme se rozešli a já během 2 let zhubla 15 kg.  Možná to bylo i tím, že jsem začala kouřit. Pak jsem si našla manžela. Žádné diety jsem nikdy nedržela, vždy jsem vážila kolem 70 kg.

Inzerce

Těhotenství

Rok 2005 a 1. těhotenství - přibrala jsem 15 kg a po porodu šla celá váha, kterou jsem přibrala, dolů. Kojila jsem rok, takže kila šla dolů sama a já se jen držela. Měla jsem 74 – 80 kg. Nikdy jsem necvičila. Jen třeba přes léto jsem jezdila na kole a chodila na delší procházky s malým Tadeášem. Za 3 roky jsem znovu otěhotněla. Při početí byla váha 74 kg a přibrala jsem 11 kg, ale poslední 2 měsíce těhotenství jsem 3 kila shodila a po porodu dokonce i 4 kg navíc.

Současnost

Jsem po porodu 11 měsíců a váha je ještě větší, než když jsem otěhotněla. Teď mám 83 kg a to i díky tomu, že po večeři si dám chipsy nebo oplatku. Kojím už jen dvakrát denně, ráno a v noci. Před pár dny jsem byla za sestrou, která mi řekla, že mám se sebou něco dělat nebo mi manžel uteče. A to asi byl ten záblesk, kdy jsem si řekla, že bych mohla své tělo zpevnit a trošku váhu snížit. Hlavně potřebuji zpevnit zadek, břicho, stehna a boky.

Inzerce

Držela jsi někdy dietu?

Ne, nikdy. Jen jsem vyzkoušela koktejly, ale že bych držela přísnou dietu, to ne. Vůle chyběla.

Zdravotní problémy

Od narození mám bloudivou ledvinu. Po 2. těhotenství mi zjistili žlučníkové kameny a ještě mám od dětství atopický ekzém. Ten se mi během 2. těhotenství zhoršil a po porodu jsem měla celé tělo jako šmirgl papír (jeden červený flek).

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Jsem na mateřské. Takže ráno budíček v 6 - 6:15, vstáváme všichni do půl 7. Posnídám hrnek 250 ml caro s mlékem + 1 lžička cukr, k tomu 1 krajíc chleba s marmeládou nebo 2 rohlíky s marmeládou nebo se sýrem. Pak jí Matyášek a manžel s Tadeáškem. V 8 hodin jdeme s Tadeáškem do školky. Já jdu buď domů, uklízím a vařím nebo jdeme 2 km pěšky do města. Kolem 10. hodiny si dávám kávu (turka s mlékem + 1 lžička cukru), hraji si s Matyáškem, dovařím oběd a ve 12 hodin jdu pro Tadeáše do školky. Ze školky jdeme domů. Malý jde spát a Tadeášek si hraje. Já obědvám. Pak jsem na pc nebo si hraji s Tadeášem. Kolem 14 hodiny si dávám 2 kafe s mlékem a něco ke kávě, buď oplatku nebo jogurt (ten jen málo kdy, protože mám žaludeční potíže). Odpoledne jdeme ven, buď na procházku, nebo před barák se sousedkami. Kolem 17. hodiny jdeme domů. Já si dám rohlík nebo buchtu. V 18:15 koupu Matyáše, nakrmím ho a jdeme v 19 hodin spát. O Tadeáše se většinou postará manžel. Večeřím po půl osmé a do desáté večer stihnu čaj pro kojící matky + ovoce + třeba chipsy nebo tyčinky. Pak jdu spát.

Jak se stravuješ?

7:00 - caro + krajíc chleba s marmeládou nebo salámem
9:30 - 10:00 - kafe turek s mlékem + 1 lžička cukru
13:30 - kafe turek s mlékem + oplatka nebo buchta
12:15 - oběd: polévka, brambor, maso
17:00 - rohlík se šunkou nebo pomazánkou
19:30 – 2 krajíce chleba se salámem + rajče nebo paprika
Čaj pro kojící matky ovoce nebo chipsy, tyčinky.

Jak vypadá Tvůj pitný režim?

Abych řekla pravdu, piji málo. A to i přesto, že mám bloudivou ledvinu a kojím. Denně vypiji max. 1,5 l, někdy dokonce jen 1 l.

Cvičíš?

Ne, nemám vůli a často jsem unavená. Nechce se mi.

Cíl

Zpevnit bříško, zadek, stehna a boky. Snížit váhu na 65 kg - 68 kg a zpět vel. 40 - 42.

Stanislava – změny v tělesné hmotnosti

Rok Změny v tělesné hmotnosti
  + 15 kg
-  15 kg
2005 + 15 kg (těhotenství)
-  15 kg (po porodu)
2008 + 11 kg (těhotenství)
-  3 kg (těhotenství)
2009 -  12 kg (po porodu)
2011 + 11 kg ( 11 měsíců po porodu


Milá Stanislavo,

rozhodnutí je důležité – vydržet ještě důležitější. Podmínkou k dosažení Vašeho cíle je zavedení takového životního stylu, aby příjem energie nepřevyšoval její výdej zavedením stravovacího a cvičebního režimu. Razantní hubnutí není ve Vašem případě vhodné, ještě kojíte a i proto by Vaše strava měla být plnohodnotná.

Plnohodnotná strava znamená, že obsahuje všechny základní živiny ve fyziologickém poměru a další ochranné látky – vitamíny, minerální látky aj. Příjem některých látek v aktuální stravě ovlivňuje i jejich koncentraci v mateřském mléce - vitamín C, vitamíny skupiny B, vitamín A, jód či selen. Začněte se stravovat pravidelně s cca 3 hodinovými pauzami. Jíte cca 5x denně, v první polovině dne přijímáte menší množství energie, snídaně a oběd po 5 hodinách. Zařaďte si dopolední svačinu. Káva není jídlo, ale ani nápoj - jen takové zpestření a spíše zvyk. Upravte si režim. Pravidelný příjem energie by mohlo pomoci s únavou i chutí na sladké. Volte potraviny, které mají sytící schopnost při současné zachování jejího objemu (množství) a nízké energetické hodnotě = zelenina. Zvyšte příjem zeleniny a ovoce v poměru 2 : 1 až na 0,5 kg za den. Váš jídelníček ji téměř neobsahuje. Postupně začněte snižovat příjem tuků. Nakupujte potraviny s nižším obsahem tuků – týká se to především mléčných výrobků a masa, masných výrobků jako jsou uzeniny. Jaký salám konzumujete Vy?

Hlídejte si množství jídla, pomůže Vám kuchyňská váha a rámcový jídelní lístek (viz Vyvážená strava). Z počátku si můžete vést záznam - co a kolik toho sníte. Může Vás samotnou překvapit, jak na tom jste. Váš energetický příjem by se mohl pohybovat kolem 6000 kJ, vždy záleží na výdeji energie, a to minimálně. Podstatné je v jakém režimu a v jaké formě, např. zvýšený přísun jednoduchých cukrů změňte na přísun energie ve formě složených cukrů. Dostatečný pitný režim je velmi důležitý. Stejně jako příjem jídla, tak i tekutiny pijte v pravidelných intervalech a pochopitelně v dostatečném množství (alespoň 2 l). Chipsy, tyčinky a jiné pochutiny omezte nebo úplně vylučte z jídelníčku. Vše je o přijatém množství, tyto typy pochutin je velmi problematické jíst jen v symbolickém množství, proto je vhodnější je nejíst vůbec. Obecně obsahují i vysoké množství soli.

Inzerce

Stávající Stánin stravovací režim

 

čas chod jídla dávka v kg potravina nebo pokrm
7:00 snídaně    ? Caro
chléb - krajíc
salám nebo marmeláda
9:30         káva s mlékem + 1 lžička cukru
12:15 oběd    ? polévka, maso, brambor
13:30      káva s mlékem + oplatek nebo buchta
17:00 svačina ? rohlík
šunka nebo pomazánka
19:30 večeře    ? chléb -2 krajíce salám + rajče nebo paprika
CHIPSY, TYČINKY
Tekutiny – 1 – 1,5 l, 2 kávy

Úkol pro Stanislavu:
1. Dostatek vůle ke změně.
2. Práce na změně denního režimu – zaměřit se na rozdělení stravy v ČASE A MNOŽSTVÍ (hypertextový odkaz vyvážená strava)
3. Nezapomínejte na principy zdravé výživy.

Milá Stáňo,

myslím, že už jen ta představa, že by se manžel mohl rozhlížet jinde, je dostatečná motivace začít - nastartovat a těšit se na první dílčí úspěchy. Začít pomalu, ale začít. Dát si rozumnou dobu, po kterou budete cílit svou snahu. Ale hlavně se nevymlouvat na to, že se mi nechce. To je špatně, protože Vám se chce a moc. Tak hurá na start.

Držím palečky

Kamila Vorlová

Věříme, že se Ti podaří dosáhnout cíle!

Inzerce

Tým Hubneme

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

S.stana: Proč chce zhubnout? Co na to odbornice? - diskuze

 • Ahoj Stáni, držím palce ať se daří    
  Small   | 25.05.2011 20:56:46
  Reagovat | URL příspěvku
 • Držím palce, aby se zadařilo.
  zanlena   | 24.05.2011 23:00:06
  Reagovat | URL příspěvku
 • Přeju hodně úspěchů a pevné vůle...já bojuju s vůlí, ale zatím jdou kila pomalu dolů...tak at se daří i Tobě!
  kamila   | 24.05.2011 22:20:34
  Reagovat | URL příspěvku
 • Milá Stáni, moc držím palečky. Máme stejné jméno a i věkem se shodujem 
  Stáňa   | 24.05.2011 08:57:27 | Reakcí: 2, poslední: 25.05.2011 07:45:28
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahoj Stani,je to moc mile,že držiš palečky mam s toho trochu strach,ale snad se to vše podaři a ja trochu sfrmuju postavu.dik Stana    
   s.stana   | 24.05.2011 20:57:35
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Stáni, to bude v poho. Buď na sebe přísná a hodně silnou vůli. Pak to půjde samo. Budeš se cítít určitě lépe.   
    Stáňa   | 25.05.2011 07:45:28
    Reagovat | URL příspěvku
 • Moc držím pěsti, když se chce, jde to. Jsem toho sama důkazem. Uvidíš, jak budeš potom sama se sebou spokojená, tak přeji pevnou vůli, výsledky opravdu za to stojí.
  famfara   | 24.05.2011 08:34:47 | Reakcí: 1, poslední: 24.05.2011 20:59:02
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahojky moc dik za podporu hodně to potěši a věřim že docilim všeho dik Stana   
   s.stana   | 24.05.2011 20:59:02
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×