Inzerce
Inzerce
Inzerce

Corelia: Proč chce přibrat? Co na to odbornice?

 1. Dosavadní životní styl
 2. Doporučení nutriční terapeutky
 3. Doporučení fyzioterapeutky

Dosavadní životní styl

Jméno:  Iva
Věk: 30

Aktuální míry:
Výška: 172 cm
Váha: 51 kg

Prsa: 86 cm
Pas: 63 cm
Boky: 90 cm

Dětství a dospívání

Odmalička jsem byla hubeňour. Svoji váhu jsem se nikdy nesnažila nějak cíleně upravovat ať už nahoru nebo dolů. Ve 14 letech jsem vážila 40 kg a měřila 161 cm. Pamatuji se, že na střední škole nám během hodiny tělocviku měřili podkožní tuk takovými plastovými kleštěmi a já byla mimo tabulku. :-)

Těhotenství a porucha štítné žlázy

Moje váha se v dospělosti pohybovala okolo 55 kg. Když jsem poprvé otěhotněla, přibrala jsem asi 11 kg, takže k porodu jsem šla s váhou 66 kg. Po porodu mi moje původní váha vrátila téměř hned, aniž bych se o to nějak snažila, ale bohužel jsem hubla stále, až jsem vážila necelých 50 kg. To už mi všichni okolo říkali, že jsem strašně hubená, ať nehubnu atd. Jelikož jsem se o to cíleně nesnažila tak jsem konzultovala s lékařem možnosti vyšetření. Bylo mi vyhověno, a zjistilo se, že opravdu mám problém se štítnou žlázou. Prý se to někdy po porodu stává. No, začala jsem brát léky a za pár měsíců jsem opět otěhotněla. Takže jsem opět začala přibírat. I k druhému porodu jsem šla s váhou 66 kg, takže jsem přibrala cca 16 kg v druhém těhotenství. Po druhém porodu šla váha dolů pozvolněji, ale i tak jsem zhubla víc, než jsem si přála.

S mojí lékařkou na endokrinologii jsem konzultovala moje hubnutí, jelikož jsem se všude dočetla, že moje onemocnění naopak způsobuje problémy s hubnutím, tloustnutí apod. Ale já hubnu. Paní doktorka mi vysvětlila, že pokud se správně dávkuje hormon ve formě léků, není důvod, abych hubla ani přibírala.

Inzerce

Inzerce

Jak Ti tedy paní doktorka vysvětlila Tvé hubnutí?

Moje hubnutí mi nikdo nijak nevysvětlil a já doufám, že až přestanu kojit a budu spát třeba celou noc v kuse tak se to zlepší. Přece jen jsem nezhubla nijak drasticky, vždycky jsem byla hubená.

Jak vypadá Tvůj běžný den?

Ráno vstanu, obléknu se a nakrmím děti, pak podle počasí. Jdeme ven, buď na hřiště, nebo spíš častěji jsme doma a něco tvoříme na zahradě, sázíme, zalíváme apod. Občas jdeme do krámu nebo navštívit kamarádku. Jinak na dlouhé túry moc nechodíme. V poledne stvořím nějaký oběd a po jídle jdeme zas ven nebo jsme doma. Večer kluci chodí spát mezi 7 a 8 hodinou. Pak mám chvíli klídek a jdu spát. Chodím brzy, kolem deváté - desáté. V noci Adama cca 3x kojím.

Jak se stravuješ?

Jím nepravidelně, málo piju, někdy nejím skoro nic a jindy zas nevím co sníst dřív. :-)
Pokud bych měla být víc konkrétní. Ráno snídám okolo 6 – 7 hodiny. Většinou velký hrnek čaje nebo melty, k tomu většinou 1 – 2 krajíce chleba s máslem a sýrem, nebo medem, marmeládou apod.
Okolo poledne buď oběduju klasický oběd, nebo se někdy odbudu rohlíkem nebo chlebem. Pak většinou jím až večer kolem půl 8, když jsou děti v postýlkách, protože si konečně můžu dopřát jídlo bez vyrušování a v klídku. Obvykle si dám opět hrnek čaje, melty apod. A k tomu nějaké pečivo, okurku, rajče, někdy jogurt. Někdy čokoládu nebo nějakou tyčinku apod.  Během dne piju většinou čaj nebo meltu. Občas si dám kousek ovoce nebo pár piškotů.

Kolik toho denně vypiješ?

Piji převážně čaj (ovocný, černý) a meltu. Většinou tak 1,5 litru. Vodu piji málokdy, hlavně při cvičení, nebo když je venku vedro. To piji většinou obyč. vodu z vodovodu. Vím, že moc nepiji a mám problém, že se musím trochu nutit.

Cvičíš?

Myslím, že moje tělo je docela unavené ze dvou těhotenství i z kojení a doufám, že až kojit přestanu tak pár kilo zase zpět naberu. Ráda, bych ale svoje tělo zpevnila a proto jsem se rozhodla chodit na Zumbu, která je teď velkým hitem a opravdu mě to baví. Jestli to bude mít nějaký efekt na zpevnění postavy, to uvidím časem. Zatím je to pro mě hlavně odreagování. Na Zumbu chodím jednou týdně.

Iva  – změny v tělesné hmotnosti

Rok Změny v tělesné hmotnosti
  + 11 kg těhotenství
  - 11 kg (po porodu)
- 5 kg
  + 16kg těhotenství
- 15 k

Milá Ivo,

stejně jako problém nadváhy, tak i podváha může být problémem životního stylu. Na tělesnou konstituci působí i vlivy genetické a zdravotní (porucha funkce štítné žlázy). Období laktace je velmi energeticky náročné, více než celé těhotenství. Průměrně se zvyšuje energetická hodnota stravy až o 450 kcal (1890 kJ) na den – rovnoměrně rozdělených během celého dne. Píšete: „Jím nepravidelně, málo piju, někdy nejím skoro nic…“. Váš režim je – snídaně (6 – 7 h), oběd (12 h) a večeře (19:30 h) s pauzami dopoledne 5 h a odpoledne dokonce až 7,5 h. Máte velké pauzy mezi jednotlivými jídly. Pravidelná strava ve více chodech o dostatečné energetické hodnotě je prevencí stavů „…někdy nevím, co sníst dřív.“ Ve vašem případě, kdy chcete docílit zvýšení tělesné hmotnosti, je důležité dodržovat principy vyvážené stravy – zastoupení všech živin ve stravě. Zvýšený energetický příjem může být vzhledem k navýšení množství jídla problém ujíst. Proto lze zařadit do jídelníčku energeticky bohatší potraviny. Největším nositelem energie ve stravě je tuk a cukr. Neznamená to, že budete jíst pouze špek a sladkosti. I Vaše strava musí splňovat zásady zdravé výživy. Nemusíte ale striktně hlídat obsah tuku a cukru v potravinách, jako se o to snažíme v redukční dietě. Nejedná se o režim přejídání. Pokuste se dospět do stavu bez hladovění.

Na základě Vámi udaných tělesných údajů by se Váš energetický příjem měl pohybovat kolem 8 500 kJ (připočítána i potřeba na kojení). Nelze přesně hodnotit vzhledem k nepřesným záznamům stravovacího režimu. Vy sama si tvořte záznam a o stravě přemýšlejte, abyste měla představu o tom, co všechno sníte. Pomocníka najdete v jakékoli kalkulačce přístupné na www.

Úkol pro Ivu:
1. Nastolte si režim.
2. Jezte pravidelně (5 - 6x denně)
3. Zkraťte pauzy mezi jednotlivými jídly.
4. Při jídle si vytvořte klidné prostředí.
5. Naučte se pravidelně pít (1,5 - 2 l za den), tzn. 1dcl za 1 hodinu.
6. Používejte plnotučné mléko a tučnější mléčné výrobky.
7. Svůj příjem zvyšujte postupně.
8. Držím palce!

Milá Ivo,

po přečtení Vašeho příspěvku mám pocit, že toho moc nejsem schopna vymyslet, protože všechno je u Vás hlavně o skladbě JÍDELNÍČKU. Na tomto místě se omlouvám paní Eliášové, protože jí mluvím do stravy. Je potřeba jet podle staré klasiky.

Inzerce
 • Mám větší energetický příjem než výdej, pak mi roste hmotnost.
 • Jsem v kalorickém deficitu - hubnu.
 • Abych místo svalů neměla tuk, cvičím.

To jsou jednoduché zákonitosti, bez kterých se neobejdeme. Jsou tu 2 cesty jak nabírat - rychle a pomalu.

První způsobem nabereme více svalů ale i tukové hmoty. Druhým jde vše pomaleji.

Inzerce

Osobně preferuji první způsob, který je často nazýván objemovým obdobím. Na konci nabírání je vhodné zařadit redukční dietu, díky které shodíme přebytečný tuk a zkvalitní se nám tak aktivní hmota. Hmotnost by nám neměla růst příliš rychle, musíme si uvědomit, že tělo má omezené možnosti kolik aktivní hmoty může „vyrobit“. Systém by měl probíhat odobně jako při redukční dietě. Změřit se, zvážit se, a potom za stejných podmínek každý týden kontrolovat svoji váhu. Pokuď se během 14 dní nic nezmění, musí se přidat další porce jídla. Optimální se zdá přírustek 1-2 kg za měsíc. Přičemž rozpětí se může pohybovat od 0,5 kg do 3 kg za měsíc. Vše záleží na zvolené strategii a trénovanosti cvičence. U začátečníků roste hmotnost mnohem rychleji než u pokročilých, svaly se tvoří daleko rychleji.

Radila bych tedy:
- jezte každé 3 hodiny, tělu musíte neustále dodávat živiny
- nevynechávajte snídaně, zařaďte před Zumbový a po Zumbový proteinový kokteil
- snažte se mít co nejpestřejší jídlo
- sacharidy jsou vhodné v komplexní formě (těstoviny, rýže, brambory, celozrnné pečivo, obilniny)
- bílkoviny čerpejte zejména z živočišných zdrojů (maso, mléčné výrobky, vajíčka), vybírejte ty s nejlepší stravitelností
- tuky preferujte nenasycené nebo polynenasycené(rostlinné) ,

Co se týče cvičení doporučovala bych krátké, ale intenzivní dvacetiminutovky 4-5x týdně. Cvičení platí stále stejné. Posilování bříška, zadečku, nohou rukou i zad. Modelové cviky již jsou napsány.

Vydržte Kamila Vorlová

Držíme Ti Ivo palce a těšíme se na další zprávu!

Tým Hubneme

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Corelia: Proč chce přibrat? Co na to odbornice? - diskuze

 • Děkuji!!
  Mockrát děkuji za tento článek!  V podstatě jste mi zvedli náladu! Konečně vím, že v tom nejsem sama! Jsem skoro ten samý případ, jen já se cpu průběžně celý den, vypiji 2-3 litry tekutin a pořád se zuby nehty držím 50 kil. Už jsem z toho docela zoufalá.
  Všem přeji pevné nervy, hodně síly, energie a štěstí v nabírání nových kil!!! 
  verous.bures   | 17.06.2011 08:30:10
  Reagovat | URL příspěvku
 • jsem zvědavá jak to dopadne :) !
  také se hlásím do klubu podvýživených matek :D, já měla před otěhotněním 48kg,teď po 10 měsících kojení se potácím na hraně 43kg a mého synka 10,5kg už taktak unesu....a přitom jím vysocekalorická jídla,tak kde je zakopaný pes?
  marsmail   | 15.06.2011 22:04:09 | Reakcí: 3, poslední: 16.06.2011 20:55:19
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: jsem zvědavá jak to dopadne :) !
   tyjo, kolik měříš? 43 kilo to je síla! Já teď kojím už taky přes deset měsíců, teď už jen tak dvakrát denně....já spoléhám na to, že s ukončením kojení se váha trochu srovná...
   corelia   | 16.06.2011 11:06:28
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE: jsem zvědavá jak to dopadne :) !
    měřím 163cm a je pravdou,že jsem odjakživa drobnější..ale tahle váha mi fakt moc nesedí,mám trochu obavy abych byla schopná podruhé otěhotnět  
    marsmail   | 16.06.2011 20:55:19
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE: jsem zvědavá jak to dopadne :) !
   Taky se hlásím do klubu :-) Před otěhotněním jsem měla 50kg, po roce, když jsem končila s kojením 45 a teď 2,5 roku od porodu 47kg a s tím už nemůžu pohnout :-(
   Mishu   | 16.06.2011 12:01:05
   Reagovat | URL příspěvku
 • Fajn článek, vidím v tom sama sebe   Ráno snídám müsli za pochodu, obědy zpravidla vařím, ale vzhledem k tomu, že při svém obědu jím s dcerou, většinou své jídlo dojídám studené a pak až večeře, což je aktuálně především mozarella s rajčaty (chlebu a rohlíkům jsem nikdy moc nedala), případně obložená bagetka. No a večer už se pak cpu sladkým, na kterém jsem lehce závislá. Rada jíst často, pravidelně a v klidu se ale dvakrát moc s dítětem neslučuje a jak vidím, nejsem v tom sama. Ostatně ani s pracovním procesem to moc dohromady nejde, člověk honí termíny a když na to přijde, ani ten oběd kolikrát nestíhá. Samozřejmě je jasné, že když chceme přibrat, je nutné jíst často, ale jaksi realizace (aspoň v mém případě) dost vázne... Každopádně přeju hodně štěstí  
  Petardice   | 15.06.2011 13:13:57 | Reakcí: 1, poslední: 16.06.2011 11:07:34
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Konečně článek pro nás hubeňoury..
  V prosinci jsem potřetí porodila, takže kojim a kojim, miminko se má k světu, ve věku 5 a pul měsíce 8 kg, já 47.5 kg při výšce 168 cm. Piju hodně, mám i žízeň, jím stále víc, snažím se i víckrát denně, vařit pravid. nestíhám, takže si dávám pečivo s medem, cereální
  polštářky apod.Poslední chod mám v deset večer,to už je klid...Lehce pravid. posiluju břicho a pánev dno. Jsme sportovní rodina, takže nepravid. vyjíždíme na kola, brusle...Za tím vším je genetika, maminka je také hubená. Není to moc častý jev v české kotlině,ale všeho moc také škodí-tak snad se nám,maminy, podaří přibrat.J.
  krtek10   | 15.06.2011 10:52:07 | Reakcí: 3, poslední: 16.06.2011 11:11:32
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Ahoj holky, ani nevíte jak ráda čtu že v tom nejsem sama. Mám dvě holčičky a váha si mi taky hned vrátila na původních 50kg, při 169cm. Závistivých pohledů a hloupých poznámek jsem si užila až až. Od narážek na anorexii až po to že asi neumím ani vařit...Přitom první těhotenství jsem nabrala 29kg a o pět let později u druhé dcerky už jen 18kg. Nechápu proč mi nezůstalo aspoň něco. Mám od prvního těhotenství alergii na laktózu, takže jsem spoustu věcí musela nahradit sojou, ale i tak si myslím že stravu mám pestrou. Vyzkouším ještě rady z článku a pak už to asi vzdám. Mému muži se líbím i hubená a aspoň nemám problém s šatníkem :-) Držím palce aby jsme za chvíli byly všechny se sebou spokojené! Martina  
   MartinaP.   | 15.06.2011 14:00:11
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Důležité je, že jsi v pohodě a líbíš se manželovi...Holt někdo má problém zhubnout a někdo přibrat...  Držím palce ať ti rady z článku pomůžou. 
    corelia   | 16.06.2011 11:11:32
    Reagovat | URL příspěvku
  • \
   RE:
   No moje miminko nemá osm kilo ani v deseti měsících :-D Pěkně ho vykrmuješ.   Souhlasím, že genetika dělá hodně, naše rodina je taky celkově štíhlá.
   corelia   | 16.06.2011 11:09:28
   Reagovat | URL příspěvku
 • Ivo mám stejný problém měřím 166cm a má váha před otěhotněním byla 47,5kg.V těhotenství jsem přibrala na 63kg.A postupně po porodu šla má váha rychle dolů.Teď jsou malé dva roky,stále kojím a má váha se zatím zastavila na 49,5 až 5O,5kg.S jídlem jsem na tom pododně,někdy jím hodně někdy se najím sotva 3krát denně.
  Tak hodně štěstí
  Elma   | 15.06.2011 10:08:33 | Reakcí: 2, poslední: 16.06.2011 11:02:52
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Tyjo, ty jsi drobek...  Já kojím zatím stále dvakrát až třikrát denně, ale pomalu to asi ukončím. Pak uvidím jestli se něco změní....Děkuju.
   corelia   | 15.06.2011 10:19:00
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Tak jestli se něco změní až přestaneš kojit tak mi dej vědět. :-)
    Taky bych chtěla přibrat na váhu tak 55kg.To by mi stačilo :-)
    Kdyby to u nás šlo tak jednoduše přestat kojit,malá je totální závislák takže si to vždy vyřve. Je to mé první dítě tak asi ani nevim jak na to.jiná mléka nechce :-(
    Elma   | 16.06.2011 11:02:52
    Reagovat | URL příspěvku
 • držym pěsti!!!
  Mam manžela ze stejnym problemem jako mate Vy. Ten ji co mu pod ruce vleze ale stejně nepřybira...Je fakt že malo pije a ji nepravidelně. Budu Vam držet pěsti     
  mamusia   | 15.06.2011 08:35:24 | Reakcí: 1, poslední: 15.06.2011 10:19:20
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
 • Ivo mám stejný problém jako ty,jím 5x denně,vypiju 2,5 litru a stejně vážím jen 52kg,jsme z toho nešťastná.Každý si myslí že držím diety,bohužel mi to nikdo nevěří.Držím ti pěstičky pro štěstí
  petula31   | 15.06.2011 08:34:08 | Reakcí: 1, poslední: 15.06.2011 10:22:36
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   No já se taky snažím jíst častěji, někdy to je trochu problém, protože mám ráda jídlo v klidu a to je s dvouma prckama skoro neřešitelný..   Ale člověk si zvykne. S tím okolím, které si myslí, že držíš dietu, tě naprosto chápu....Taky to občas slyším, že určitě nejím a ať nehubnu... Je to boj to vysvětlování. Díky.  
   corelia   | 15.06.2011 10:22:36
   Reagovat | URL příspěvku
 • Taky držím pěsti a úplně to chápu. Mám stejný problém a vážím ještě méně než ty. tak se drž :-)
  Natália1810   | 14.06.2011 23:43:28 | Reakcí: 2, poslední: 15.06.2011 20:05:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Děkuju   . Je pravda, že od doby, kdy jsem tento příběh psala, doteď uběhlo pár měsíců a už jsem kilo a půl přibrala.. snažím se jíst častěji, ale stejně to není žádný zázrak....Ale aspoň už mi nepadají kalhoty. 
   corelia   | 15.06.2011 08:03:01
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Na internetu jsem četla, že když chce někdo přibrat, tak má jíst piškoty a arizony. Ale je potřeba i cvičit, aby se nabraná hmota hned měnila na svaly. Nevýhodou asi je, že nejdřív jde všechno do bříška a až pak přibereš i v ostatních partiích.
    Natália1810   | 15.06.2011 20:05:01
    Reagovat | URL příspěvku
 • Držím pěsti... Ale popravdě to stejně nechápu, tolik z nás by chtělo mít postavu jako máš Ty... 
  Denni   | 14.06.2011 15:37:43 | Reakcí: 2, poslední: 15.06.2011 08:59:25
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Díky...Já doufám, že to tu nebude bráno jako provokace... a je mi jasný, že ti, kdo mají opačný problém mě asi nepochopí. Já jen chtěla využít odborné pomoci a zjistit, proč jsem po dětech zhubla. A ráda bych tak dvě kila nabrala zpět. Není to sice moc, ale je to hodně znát.
   corelia   | 15.06.2011 08:01:21
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
    Možná máš takové štěstí jako moje švagrová. Ta dokud kojila, hubla a hubla a hubla. Když přestala kojit všechno se do půl roku srovnalo a už dokonce tři kila nabrala   . Ale jinak to chápu, je lepší se starat než něco zanedbat   .
    Denni   | 15.06.2011 08:59:25
    Reagovat | URL příspěvku
 • teeda jsem moc zvedava a drzim palce   
  Andrea81   | 14.06.2011 09:16:14 | Reakcí: 1, poslední: 15.06.2011 07:57:20
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jak zdravě přibrat

| Janakolo | 10.06.2022, 11:48

Dobrý den,

po dětech jsem zhubla, aniž bych držela nějakou dietu a vážím méně, než jsem kdy vážila a to jsem vždy byla celkem hubená. Chtěla bych pár kilo (tak pět) nějak zdravým způsobem přibrat. Jím pořád stejně, pohybu mám celkem dost, snažím se víc spát, i když to se mi moc nedaří. Co byste mi doporučila? Děkuji

Dobrý den,
základním pravidlem pro zvýšení TH je, že váš energetický příjem musí být vyšší než výdej. Postup je takový, že nejdříve je nutné stanovit vaši energetickou potřebu a cíl jehož chcete dosáhnout., rozbor vašeho jídelníčku aj. Samozřejmě to lze i tzv. zdravě. Přece jenom jde o delší proces, který nelze shrnout bez potřebných informací do stručné odpovědi. Doporučuji vám se obrátit na odborníka, který vás tímto procesem provede, nejlépe nutričního terapeuta. Takové investice do sebe jistě nebudete litovat.
Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 29.06.2022, 15:32
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×