Dosavadní životní styl
Jméno: Iva
Věk: 30
Aktuální míry:
Výška: 172 cm
Váha: 51 kg
Prsa: 86 cm
Pas: 63 cm
Boky: 90 cm
Dětství a dospívání
Odmalička jsem byla hubeňour. Svoji váhu jsem se nikdy nesnažila nějak cíleně upravovat ať už nahoru nebo dolů. Ve 14 letech jsem vážila 40 kg a měřila 161 cm. Pamatuji se, že na střední škole nám během hodiny tělocviku měřili podkožní tuk takovými plastovými kleštěmi a já byla mimo tabulku. :-)
Těhotenství a porucha štítné žlázy
Moje váha se v dospělosti pohybovala okolo 55 kg. Když jsem poprvé otěhotněla, přibrala jsem asi 11 kg, takže k porodu jsem šla s váhou 66 kg. Po porodu mi moje původní váha vrátila téměř hned, aniž bych se o to nějak snažila, ale bohužel jsem hubla stále, až jsem vážila necelých 50 kg. To už mi všichni okolo říkali, že jsem strašně hubená, ať nehubnu atd. Jelikož jsem se o to cíleně nesnažila tak jsem konzultovala s lékařem možnosti vyšetření. Bylo mi vyhověno, a zjistilo se, že opravdu mám problém se štítnou žlázou. Prý se to někdy po porodu stává. No, začala jsem brát léky a za pár měsíců jsem opět otěhotněla. Takže jsem opět začala přibírat. I k druhému porodu jsem šla s váhou 66 kg, takže jsem přibrala cca 16 kg v druhém těhotenství. Po druhém porodu šla váha dolů pozvolněji, ale i tak jsem zhubla víc, než jsem si přála.
S mojí lékařkou na endokrinologii jsem konzultovala moje hubnutí, jelikož jsem se všude dočetla, že moje onemocnění naopak způsobuje problémy s hubnutím, tloustnutí apod. Ale já hubnu. Paní doktorka mi vysvětlila, že pokud se správně dávkuje hormon ve formě léků, není důvod, abych hubla ani přibírala.
Jak Ti tedy paní doktorka vysvětlila Tvé hubnutí?
Moje hubnutí mi nikdo nijak nevysvětlil a já doufám, že až přestanu kojit a budu spát třeba celou noc v kuse tak se to zlepší. Přece jen jsem nezhubla nijak drasticky, vždycky jsem byla hubená.
Jak vypadá Tvůj běžný den?
Ráno vstanu, obléknu se a nakrmím děti, pak podle počasí. Jdeme ven, buď na hřiště, nebo spíš častěji jsme doma a něco tvoříme na zahradě, sázíme, zalíváme apod. Občas jdeme do krámu nebo navštívit kamarádku. Jinak na dlouhé túry moc nechodíme. V poledne stvořím nějaký oběd a po jídle jdeme zas ven nebo jsme doma. Večer kluci chodí spát mezi 7 a 8 hodinou. Pak mám chvíli klídek a jdu spát. Chodím brzy, kolem deváté - desáté. V noci Adama cca 3x kojím.
Jak se stravuješ?
Jím nepravidelně, málo piju, někdy nejím skoro nic a jindy zas nevím co sníst dřív. :-)
Pokud bych měla být víc konkrétní. Ráno snídám okolo 6 – 7 hodiny. Většinou velký hrnek čaje nebo melty, k tomu většinou 1 – 2 krajíce chleba s máslem a sýrem, nebo medem, marmeládou apod.
Okolo poledne buď oběduju klasický oběd, nebo se někdy odbudu rohlíkem nebo chlebem. Pak většinou jím až večer kolem půl 8, když jsou děti v postýlkách, protože si konečně můžu dopřát jídlo bez vyrušování a v klídku. Obvykle si dám opět hrnek čaje, melty apod. A k tomu nějaké pečivo, okurku, rajče, někdy jogurt. Někdy čokoládu nebo nějakou tyčinku apod. Během dne piju většinou čaj nebo meltu. Občas si dám kousek ovoce nebo pár piškotů.
Kolik toho denně vypiješ?
Piji převážně čaj (ovocný, černý) a meltu. Většinou tak 1,5 litru. Vodu piji málokdy, hlavně při cvičení, nebo když je venku vedro. To piji většinou obyč. vodu z vodovodu. Vím, že moc nepiji a mám problém, že se musím trochu nutit.
Cvičíš?
Myslím, že moje tělo je docela unavené ze dvou těhotenství i z kojení a doufám, že až kojit přestanu tak pár kilo zase zpět naberu. Ráda, bych ale svoje tělo zpevnila a proto jsem se rozhodla chodit na Zumbu, která je teď velkým hitem a opravdu mě to baví. Jestli to bude mít nějaký efekt na zpevnění postavy, to uvidím časem. Zatím je to pro mě hlavně odreagování. Na Zumbu chodím jednou týdně.
Iva – změny v tělesné hmotnosti
Rok | Změny v tělesné hmotnosti |
+ 11 kg těhotenství | |
- 11 kg (po porodu) - 5 kg | |
+ 16kg těhotenství - 15 k |
Milá Ivo,
stejně jako problém nadváhy, tak i podváha může být problémem životního stylu. Na tělesnou konstituci působí i vlivy genetické a zdravotní (porucha funkce štítné žlázy). Období laktace je velmi energeticky náročné, více než celé těhotenství. Průměrně se zvyšuje energetická hodnota stravy až o 450 kcal (1890 kJ) na den – rovnoměrně rozdělených během celého dne. Píšete: „Jím nepravidelně, málo piju, někdy nejím skoro nic…“. Váš režim je – snídaně (6 – 7 h), oběd (12 h) a večeře (19:30 h) s pauzami dopoledne 5 h a odpoledne dokonce až 7,5 h. Máte velké pauzy mezi jednotlivými jídly. Pravidelná strava ve více chodech o dostatečné energetické hodnotě je prevencí stavů „…někdy nevím, co sníst dřív.“ Ve vašem případě, kdy chcete docílit zvýšení tělesné hmotnosti, je důležité dodržovat principy vyvážené stravy – zastoupení všech živin ve stravě. Zvýšený energetický příjem může být vzhledem k navýšení množství jídla problém ujíst. Proto lze zařadit do jídelníčku energeticky bohatší potraviny. Největším nositelem energie ve stravě je tuk a cukr. Neznamená to, že budete jíst pouze špek a sladkosti. I Vaše strava musí splňovat zásady zdravé výživy. Nemusíte ale striktně hlídat obsah tuku a cukru v potravinách, jako se o to snažíme v redukční dietě. Nejedná se o režim přejídání. Pokuste se dospět do stavu bez hladovění.
Na základě Vámi udaných tělesných údajů by se Váš energetický příjem měl pohybovat kolem 8 500 kJ (připočítána i potřeba na kojení). Nelze přesně hodnotit vzhledem k nepřesným záznamům stravovacího režimu. Vy sama si tvořte záznam a o stravě přemýšlejte, abyste měla představu o tom, co všechno sníte. Pomocníka najdete v jakékoli kalkulačce přístupné na www.
Úkol pro Ivu:
1. Nastolte si režim.
2. Jezte pravidelně (5 - 6x denně)
3. Zkraťte pauzy mezi jednotlivými jídly.
4. Při jídle si vytvořte klidné prostředí.
5. Naučte se pravidelně pít (1,5 - 2 l za den), tzn. 1dcl za 1 hodinu.
6. Používejte plnotučné mléko a tučnější mléčné výrobky.
7. Svůj příjem zvyšujte postupně.
8. Držím palce!
Milá Ivo,
po přečtení Vašeho příspěvku mám pocit, že toho moc nejsem schopna vymyslet, protože všechno je u Vás hlavně o skladbě JÍDELNÍČKU. Na tomto místě se omlouvám paní Eliášové, protože jí mluvím do stravy. Je potřeba jet podle staré klasiky.
- Mám větší energetický příjem než výdej, pak mi roste hmotnost.
- Jsem v kalorickém deficitu - hubnu.
- Abych místo svalů neměla tuk, cvičím.
To jsou jednoduché zákonitosti, bez kterých se neobejdeme. Jsou tu 2 cesty jak nabírat - rychle a pomalu.
První způsobem nabereme více svalů ale i tukové hmoty. Druhým jde vše pomaleji.
Osobně preferuji první způsob, který je často nazýván objemovým obdobím. Na konci nabírání je vhodné zařadit redukční dietu, díky které shodíme přebytečný tuk a zkvalitní se nám tak aktivní hmota. Hmotnost by nám neměla růst příliš rychle, musíme si uvědomit, že tělo má omezené možnosti kolik aktivní hmoty může „vyrobit“. Systém by měl probíhat odobně jako při redukční dietě. Změřit se, zvážit se, a potom za stejných podmínek každý týden kontrolovat svoji váhu. Pokuď se během 14 dní nic nezmění, musí se přidat další porce jídla. Optimální se zdá přírustek 1-2 kg za měsíc. Přičemž rozpětí se může pohybovat od 0,5 kg do 3 kg za měsíc. Vše záleží na zvolené strategii a trénovanosti cvičence. U začátečníků roste hmotnost mnohem rychleji než u pokročilých, svaly se tvoří daleko rychleji.
Radila bych tedy:
- jezte každé 3 hodiny, tělu musíte neustále dodávat živiny
- nevynechávajte snídaně, zařaďte před Zumbový a po Zumbový proteinový kokteil
- snažte se mít co nejpestřejší jídlo
- sacharidy jsou vhodné v komplexní formě (těstoviny, rýže, brambory, celozrnné pečivo, obilniny)
- bílkoviny čerpejte zejména z živočišných zdrojů (maso, mléčné výrobky, vajíčka), vybírejte ty s nejlepší stravitelností
- tuky preferujte nenasycené nebo polynenasycené(rostlinné) ,
Co se týče cvičení doporučovala bych krátké, ale intenzivní dvacetiminutovky 4-5x týdně. Cvičení platí stále stejné. Posilování bříška, zadečku, nohou rukou i zad. Modelové cviky již jsou napsány.
Vydržte Kamila Vorlová
Držíme Ti Ivo palce a těšíme se na další zprávu!
Tým Hubneme
Následující článek:
1. týden přibírání na váze
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.