Inzerce
Inzerce
Inzerce

„Už mám své místo u stolu“ aneb jak prakticky dětem zařídit prostor k jídlu

Uteče to rychle a vaše miminko se pomalu začne učit sedět. Jakmile už v této poloze setrvává často, je na čase pořídit mu místo k sezení a především prostor, kde by se mohlo pohodlně najíst. Víte, které židličky jsou ideální, a kdy můžete dítě přizvat ke stolu?

Pokud si nevíte rady, kdy máte s pořizováním židle začít, zaměřte se na pokroky svého miminka. Jakmile „usedí“ dobu od patnácti do třiceti minut, nastal ten vhodný okamžik, kdy mu ukážete, jak se člověk vlastně správně stravuje. Jídelní židličku užijete déle než rok, někdy i několik let, proto buďte ve výběru opatrní.

Který typ vybrat?

Na trhu je k dispozici hned několik typů jídelních židliček pro děti. A jak už to tak bývá, je těžké se v nich vyznat. Pokud jste zrovna nezdědili dřevěnou jídelní židličku po vaší generaci, může být výběr jídelní dětské židle velké dilema. Co tedy pořídit? Dřevěnou, plastovou nebo pouze cestovní?

Jak píše Luciasek84: „Chtěla jsem dřevěnou židličku, jako jsem měla, když jsem byla malá, ale nakonec jsem vybrala plastovou. Jsem maximálně spokojená.“ Židličku má na rozdíl od většiny maminek v obýváku.

1. Klasická dřevěná židle, stoleček se židličkou

Přestože je dřevěný typ poněkud těžký a méně skladný, lidé mu dávají obvykle přednost. Známe ho totiž spoustu let a jeho používaní je osvědčené hned několika generacemi. Dřevěné židličky navíc vyjdou levněji, jsou velmi stabilní a takřka nerozbitné. V současné době je navíc seženete v různých provedeních, takže si je můžete vhodně zkombinovat s designem nábytku v kuchyni.

Dřevěné židličky si pochvalují i samy maminky, jak je vidět na internetové diskuzi Babyonline.cz.  Ve své domácnosti je v prvních letech miminka měly maminky s přezdívkami Liberte,  Ady S., Cukrblik  SaraK,  Yasmin, Meridene, jana 1260, soni, zuzka 83, jezurka, polova, helenice, nebo LenkaM23. „My máme dřevěnou jídelní židličku, ze které lze udělat pro větší dítě stoleček se židličkou. Později jsme koupili i podsedák, na kterém náš syn Vítek sedí s námi u stolu. Jsem s oběma spokojená. Vítek si tak může vybrat, zda chce jíst s námi u stolu či u svého malého. Podsedák doporučuji, je super i na cesty,“ říká jedna z maminek s přezdívkou Sazička, která se o své zkušenosti v diskuzi také podělila.

Inzerce

Na obrázku: Dcera Verunka od uživatelky Jezurka

Inzerce

Praktická je následná přestavba čidle na stoleček se židličkou, u kterého dítě nejen jí, ale může si u něj po jídle i kreslit, tvořit, hrát si.

2. Plastová židle

Jsou velmi lehké, snadno se přenáší a obvykle jsou také variabilní. Designéři je také vyrábějí v pestrobarevném provedení, což se dětem velice líbí. Jediným negativem je, že jsou tyto kousky dražší. Opět ale vydrží.

Zkušenosti s touto židlí má například maminka s přezdívkou Sphinx.  „Se zavedením příkrmů jsme pořídili jídelní židličku, kovovo-plastovou, polstrovanou, omyvatelnou a polohovatelnou do všech směrů.  Dřevěnou jsem nechtěla, nejsou tak variabilně polohovatelné ani výškově nastavitelné, složitelné a podle mne jsou i hůře omyvatelné. Asi v necelých dvou letech dostal syn svůj malý stoleček se židličkou. Od té doby už jídelní židličku nepoužíváme. Když jí sám, jí u stolečku, když jíme společně, sedí s námi, na běžné židli bez podsedáku, u jídelního stolu. Máme propojenou kuchyni s jídelnou i obývákem, takže židlička bývala u stolu nebo v prostoru jídelny, stoleček je v obývákové části,“ líčí maminka.

Inzerce

Mezi plastovýmí židlemi obvykle vítězí výrobky společnosti Chicco nebo Ikea. „Výběr ovlivnilo, že se mi plastová líbí víc než dřevěná. Také jsem myslela, že budu syna poutat těmi pásy, co tam jsou. Nakonec byl připoutaný zkušebně tak dvakrát a dál při jídle nepoutáme. Máme modrou židličku se zebrou, která výběr asi nejvíc ovlivnila,“ říká maminka s přezdívkou Medox.

S plastovou židličkou se můžeme setkat také v domácnostech Angieblack, Corelie, Miky.81, Andělky, Ivuliska, Small – tam již přežila 3 děti, Val.J35 – ta následně přešla na níže uvedený stoleček se židličkami.

Inzerce

3. Cestovní židle

Užijete je při přejíždění z domu na chalupu, při cestování po světě nebo na dovolené. Cestovní židličky jsou vyrobené tak, aby se daly připojit k nábytku. Některé typy se dají postavit přímo na židli, jiné jsou nafukovací. Zásadní ale je, že do nich nesmíte dát děti těžší než 15 kilogramů.

Stejně tak maminky hojně využívají ke krmení i klasickou autosedačku. „U prvního dítka jsme řešili krmení v mimi věku v autosedačce na stole. Stejně tak sloužila jako lehátko, houpačka a dokonce v ní syn dospával, když ho něco uprostřed noci probudilo. Když už seděl, dostal dřevěnou židličku se stolečkem, ta ovšem nepřežila synovi jiné než jídelní aktivity. Druhý syn taky začínal jíst v autosedačce, v zápětí mu byla pořízena umělá stolička s pultíkem z Ikea. Je lehká, skladná a vhodná na cesty,“ říká další z maminek Andělka.

Pamatujte samozřejmě na to, že ať už vyberete jakýkoliv typ židličky, musí být stabilní a pro dítě bezpečný.

4. Malý dětský stoleček se židličkami

Mnohé rodiny poté, co dítě odroste z jídelní židličky, zakoupí stoleček se židličkou. Je další variantou pro děti nejen pro jídlo, ale i kreslení a hraní. U toho pak dítě může jíst a tvořit až do nástupu do školy, někdy i déle. Jak dodává Moninif: „Když je doma víc dětí, tak se malý dětský dřevěný stůl z pokoje nastěhuje do kuchyně. Dospělí pak jí u velkého stolu a děti u svého malého.“ Stejný dětský dřevěný stůl se židličkami do kuchyně pořídila i Soni.

Nemusíte mít vše nové

Jídelní židlička je další z mnoha investicí během vývoje dítěte. I na ní můžete ušetřit. Kvalitní židle se dědí z generace na generaci, je jich také spousta v nabídce dětských bazárků. Zkuste se poptat příbuzných, jejichž dítě již z židličky odrostlo. Jak nám píše Zanlena: „Nejprve jsme chtěli nějakou plastovou židličku koupit, ale pak se nabídla švagrová, že nám půjčí po jejích dětech, zrovna to mladší odmítlo už v židličce sedět. Až před 3 měsíci jsme Petříkovi ve 2 letech pořídili plastový stoleček s křesílkem. Stejně jako židličku, vše máme umístěno v kuchyni a Petřík střídavě jí v židličce nebo křesílku.“

Přidává se Akilah: „Vzhledem k tomu, že jsme neměli peníze na koupi nové židličky, mám bílou plastovou půjčenou od kamarádky. Ale tak do půl roku bude s námi u stolu, bez podsedáku, neboť je naše malá nadprůměrně veliká. U prarodičů má starou dřevěnou židličku se stolečkem ještě po nás.“

Kam s ní?

Židli už jste pořídili, ale nevíte, kam ji umístit? Rozhodně by měla patřit do kuchyně. Dítě potřebuje stereotypy a velmi rychle si navyká. Pokud byste začali svého potomka krmit v židličce jinde, než v kuchyni či jídelně, mohli byste mít později problém. Nebraňte se a umístěte jeho židličku ke stolu. Zafixuje si tak, že jídelní stůl souvisí s obědem nebo večeří, navíc bude v centru dění, protože jak známo – kolem kuchyně se organizuje veškerý domácí život a nejdůležitější rozhovory v rodině.

Celou diskuzi našich maminek na téma jídelního koutku najdete:  https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=243&id=785240#record785240

Pro Babyonline na základě názorů maminek z BOL zpracovala Mgr. Nela Matašeje a MUDr. Jana Martincová.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Jak dětem prakticky zařídít prostor k jídlu - diskuze

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce