Inzerce
Inzerce
Inzerce

S plenou na výlet? Proč ne!

Byli jste akční rodina s kalendářem plným výletů? Nebo pouze rádi jezdíte navštěvovat příbuzné a známé? Jestliže jste tyto výlety provozovali často a mnohdy na více dní, asi se ptáte, jak to bude s dítětem. Cestování omezovat nemusíte, jen se na něj musíte pořádně připravit. Babyonline vám přináší zkušenosti a tipy maminek, které cestování s miminky vyzkoušely na vlastní kůži.

Často se setkáváme s názorem, že novorozencům a mladším kojencům je v podstatě jedno, kde se nacházejí, neboť údajně potřebují jen láskyplný kontakt s rodiči, suchý zadeček a dostatek jídla. Rádi bychom tento názor doplnili. Děti kromě uspokojení svých potřeb by měly cestu i pobyt prožít také v únosných klimatických a hygienických podmínkách. Vždy je nutno zvážit, zda bude mít dítě větší bonus z přítomnosti cestování chtivých rodičů, plán dovolené bude navržen tak, aby si i dítě přišlo na své nebo mu bude lépe u prarodičů a rodiče si budou moci aktivně odpočinout bez omezení. MUDr. Ludvíkovská k věku, od kdy cestovat s dětmi dodává: „Problematiku cestování s dítětem jsme již probraly v některé z kapitol, v podstatě se s novým očkovacím kalendářem nic nemění, nijak rodiče neomezuje, je pouze na jejich odpovědnosti, kam s dítětem do 1 roku věku odcestují. Ošetřující lékař dítěte může vyjádřit svůj názor, kterým se rodiče mohou nebo nemusí řídit.“

Cestovatel od narození aneb příprava mléka s bruslemi na nohou

Cestování s dítětem si nemůže vynachválit v diskuzi na webu  Babyonline maminka s přezdívkou Sphinx. „ My cestovali hodně často. Asi od pěti týdnů jsme jezdívali přes celou republiku k mým rodičům. Na dovolenou jsme jeli poprvé přesně v osmi týdnech, a to na lyže do Krkonoš. Ve čtyřech měsících jsme byli necelý týden na bruslích na Lipně, pak hned na prodloužený víkend na bruslích v Děčíně.  A k tomu spousta menších výletů. V podstatě, téměř každý víkend jsme něco podnikali. Všechny dovolené a výlety jsme si užili a nikdy nic neodstonali.  Máme pohodové dítě, které cestuje rádo a naprosto bez problémů,“ říká maminka, kterou ve výletech nemohlo nic zastavit. Dokonce ani fakt, že nemohla svého syna kojit.

„Stala jsem se mistrem přípravy mléka ve volné přírodě, často i s bruslemi na nohou. Nepostradatelná pro mne byla termoska s horkou vodou, dávkovače sušeného mléka, jednorázové přebalovací podložky, jednorázové pleny, vlhké ubrousky a cestovní postýlka,“ svěřuje se Sphinx.

Inzerce

Na výlety v rámci České republiky do půl roku věku dítěte vzpomíná většina maminek. Co jim jako první přišlo na mysl, tak spousta věcí, kterou s sebou pro dítě musely vzít – viz dále. Jejich první cesta většinou směřovala za prarodiči.

Vyrazit z domu hned po šestinedělí se nebála maminka Damiánka. „Malému bylo těsně šest týdnů a zvládli jsme cestu k mým rodičům na Moravu, vzdálenou asi 250 kilometrů. Jelikož byl malý opravdu hodný, tak celou cestu tam i zpět prospal,“ říká Damiánka.

Inzerce

Odhadnout tu správnou dobu, kdy poprvé vytáhnout paty z domu bývá těžké. Dodnes na naplánovanou rodinnou oslavu vzpomíná čtenářka Babyonline s přezdívkou Polova. „Náš syn Štepán měl tři týdny, když jsme na oslavu odjeli. V plánu bylo, že tam jednu noc přespíme. A jak to dopadlo? Náš syn skoro celou dobu prospal, za to já byla hladová a neskutečně protivná,“ popisuje Polova.

První cesta do zahraničí, první let

Některé maminky si netroufají cestovat na větší vzdálenosti s novorozencem. Jednak si teprve zvykají na „běhání“ kolem miminka, jednak některé neví, jak se na takovou cestu připravit. Většina z nich proto poprvé vyrazí s miminkem na delší cestu autem až po prvních třech měsících jeho života.

Že se dá ale dobrodružná cesta podniknout i dříve, dokazuje maminka s přezdívkou Plaz. „Cestovali jsme s malým v podstatě od narození. Měl zhruba dva měsíce, když jsme jeli do Bratislavy. A výlet zvládl ve zdraví.  Syn byl na umělé výživě, proto pro mě bylo nejdůležitější, mít u sebe vše podstatné – mléko, lahvičky, konvici na převaření vody a dostatek převařené vody na cestu. Když měl čtyři měsíce, vyrazili jsme do Egypta ,“ vzpomíná maminka.

Inzerce

Ani cestování letadlem se nemusíte obávat. SaraK žijící v Bruselu vzpomíná na první let s dítětem, kdy letěli z Bruselu do Prahy a následně je čekala ještě 350km cesta na Moravu. „Dítě bylo úplně v pohodě, za to já se vzpamatovávala ještě nejmíň den. Kojenec potřebuje mámu, pleny, dudlík a hračku. Cestu k rodičům a pobyt jsme přežili ve zdraví a bez jediné komplikacea.“

Pokud plánujete cestu delší než dvě hodiny, kontaktujte leteckou společnost a objednejte si speciální přepravní kolíbku, která vám usnadní cestování. Kočárek totiž musíte zanechat těsně před nástupem do letadla. Obsluha vám jej vrátí zase až při vystupování. Pokud je letadlo volnější, zkuste poprosit letušky, aby vás usadily na sedačku, vedle níž bude ještě jedno volné místo. Miminko totiž nemá nárok na vlastní sedadlo a při startu i přistání musí být připoutané k jednomu z rodičů.

Inzerce

Jakmile se v letadle usadíte, připravte se před startem na kojení či krmení z lahve. Při vzletu i přistání totiž dětem zaléhají ouška a polykání jim pomáhá tento problém překonat.

Pokud cestujete sama, nebojte se o pomoc přihlásit u letušek. Ochotně vám dítě pohlídají, když půjdete na toaletu, pomohou převařit vodu nebo opláchnout špinavý dudlík. S přebalováním si také nedělejte starosti, většina toalet na palubě mívá přebalovací pult.

Nejpohodlnější je cesta autem

Podle maminek je ideální, pokud je místo vašeho výletu v dosahu několikahodinové jízdy. Pro takové příležitosti lze totiž využít auto, do kterého snadno naskládáte vše potřebné a ještě s ním můžete kdekoliv zastavit, dítě pohodlně přebalit, nakrmit a odpočinout si.

Maminka Jezurka ráda vzpomíná na cestu do Chorvatska, kterou podnikli, když bylo dceři Veronice pět měsíců. „Kdo váhá, jestli jet s miminkem někam do ciziny, určitě doporučuji. My i Verunka jsme si to báječně užili,“ vzpomíná maminka, která o své dovolené napsala i vlastní povídání na http://blog.babyonline.cz/jezurka/clanek/1378/.

Ne vždy to probíhá v pohodě…

Maminka ročního chlapečka Terča80 se nám svěřila, že cestu na chalupu, vzdálenou 100 km, zkusili poprvé kolem 3. měsíce a nedopadlo to moc dobře. „Malý byl zmatený z nového prostředí, plakal, usínání horor a to samé pak zpět doma, takže jsme to odložili na 6. měsíc, a to už vše proběhlo v pohodě. Na delší výlety si netroufáme ani dnes, ta chalupa je maximum, co se délky trasy týká a i tak je to někdy děs, protože jsou cesty, kdy prostě neusne, začne se nudit a vříská.“

Bez konzultace s lékařkou jsem rodině naplánovala týden u moře ve 2 měsících věku syna. Proč? Předpokládala jsem, bohužel správně, že v roce bude stejně jako dcera k neudržení a s růstem zubů také prodělávat průjmy. Cítila jsem, že již bez sluníčka a moře tak dlouho nevydržím. A také syn by je potřeboval, hned po narození dostal těžší virózu od dcery, měl problém s kůží. Škoda, že je k moři tak dlouhá cesta. Syn trpěl na tříměsíční koliky, navíc nebyl rád upoután, takže cesta tam, ale hlavně zpět, v neskutečné zácpě, byla hororová. Řev dítěte, nervozita manžela za volantem. Navíc jsem si z dovolené přivezla boreliózu, takže hned po příjezdu jsem musela na pohotovost. Tam mně byla chybně jako kojící matce nasazena antibiotika, která přecházejí do mateřského mléka – upozorňovala jsem na to, ale bohužel ctila autoritu lékařky a užívala je. Výsledkem bylo 8denní hladovění dítěte, které ten „chemický koncentrát“ z prsa odmítal, stejně jako umělé mléko. Navzdory těmto okolnostem si myslím, že dovolená dětem velmi prospěla. Syn bývá od té doby minimálně nemocný, problémy s kůží se mu vždy u moře zcela upraví. A i já jsem si pár dní odpočinula od stereotypu prvních měsíců po narození miminka.

…ale naštěstí většinou děti cestu prospí

Výše popsané případy jsou naštěstí ojedinělé. Čtenářky Babyonline se shodují, že jejich děti většinu dlouhé cesty do zahraničí prospí. „Když byly Karolínce tři měsíce, vyrazili jsme do Chorvatska.  Jeli jsme v noci, takže většinu času prospala. Pokud se probudila, nakojila a přebalila jsem jí stejně jako doma. Pro ni se vlastně nic nezměnilo, téměř celé dny trávila buď v kočáře, na dece ve stanu, nebo jsem ji nosila v šátku.  Nakonec přežila i čerstvé fíky, kterými jsem se ládovala,“ svěřuje se maminka Small.

Calamity.J - manžel s dcerou Sophií.

Amalie2011 - Tobi na výletě

Co s sebou vzít?

S balením si rozhodně nedělá starosti Eliška – zajíc, maminka dvou dětí, včetně měsíčního miminka, která s dětmi jezdí na výlet skoro každý den. Na vesnici se totiž jezdí pořád, tak nikomu nepřijde, že by to neměl zvládnout. „Nejlepší je, když je dítě kojené, to se pak nebere nic extra. Já už jsem takový profík, že na týdenní dovolenou balím maximálně hodinu.“

Je ovšem pravda, že jestli je něco na cestování s dětmi kolizní a konfliktní, tak balení věcí na cestu. Není výjimkou, že před nakládáním zoufalá matka u každé tašky musí tatínkovi dítěte objasňovat, proč tohle určitě na cestu potřebují. Živě mám před sebou scénu z jednoho odjezdu do Chorvatska. Tehdy byl manžel připraven vyhodit jako naprosto nepotřebný kruh (máme přece korkové rukávky) a chodníkové křídy. Po menší roztržce jsem pozici obou hraček v kufru uhájila. Nakonec se ukázaly těmi nejpraktičtějšími z celé dovolené. Nafukovací kruh jsem přibalila, opět za poznámek manžela, na výlet ke slanému jezeru. Nemít jej tam, tak musím 2 hodiny syna ve vodě držet. Křídy jsme jim vzali k moři poslední den. Byla to pro ně taková změna, že si na blízkém chodníku ve stínu vydrželi malovat celé dopoledne. Krásně jsme před cestou zpět zrelaxovali.

Maminky BOL radí nezapomenout hlavně pleny a potřeby k přebalování a koupání miminka – vlhčené ubrousky, mast, také látkové pleny, dostatek oblečení, hračky, knížky, dudlík, u nekojených termosku s vařící vodou, mléko, dávkovač na mléko, lahvičky, kojeneckou vodu, rychlovarnou konvici, přesnídávky se lžičkou, bryndák. Není na škodu i u kojených dětí si pro případ potřeby přibalit jedno balení umělého mléka. Nebude-li postýlka na místě, pak je vhodné při častém cestování pořídit si postýlku cestovní. Nezapomeňte na očkovací průkaz dítěte, průkazku pojišťovny, léky pro dítě i celou rodinu, a také teploměr. Budete-li si chtít užít pěkný večer ve společnosti mimo pokoj dítěte, pak je vhodné si přibalit chůvičku. V létě nezapomeňte na opalovací krém, čepičku nebo klobouček a dostatek pití.

Meridene - cestovní taška a výbava

Zvykejte dítě opatrně a pomalu, neplánujte hned obletět zeměkouli

Pokud patříte k aktivním rodičům, kteří byli zvyklí na časté cestování a výlety, promyslete, který bude na úvod pro dítě nejvhodnější. Podmínky a časový plán výletu či cestování uzpůsobte potřebám dítěte. Pokud výlet budete plánovat s pocitem, že dítě na něm je problém a budete z jeho přítomnosti již dopředu nervózní, raději cestování odložte. V chování dítěte se totiž velmi dobře a rychle zrcadlí rozpoložení rodiče. Takže hlavně s pozitivní myslí, ve které nechybí výhody výletu pro miminko typu: budeme společně, budeme na čerstvém vzduchu apod. Jedině tak vás čeká pohodový výlet či dovolená.

Celou diskuzi maminek na téma cestování s miminkem najdete: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=244&id=785244#record785244

Pro Babyonline zpracovala Mgr. Nela Matašeje a MUDr. Jana Martincová.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

S plenou na výlet? Proč ne! - diskuze

  • hezké :) opět mě dostala pohotovostní kabela Meridene  
    ještě bych dodala k cestování autem - moc se nestresovat, cestovat průběžně, dítě si zvykne, že to je běžná záležitost a není tak otrávené  
    my nacestujem každý měsíc služebně s manželem min 1500km a Verunka, na to jak je živé dítě, a občas řádí v autě jako tygr, tak si zvykla a ví, že cestování k životu patří  
    jezurka   | 27.09.2011 13:06:30
    Reagovat | URL příspěvku
  • cestování s malým mimi
    mi příjde fajn, podniknout nějaký výlet apod...ale příjde mi naprosto nezodpovědné tahat pro svoje nutné potěšení tříměsíčního kojence do egypta, když děti mají problémy snážet letní podmínky i tady.
    Cestovali jsme taky po babičkách a přespali, máme to štěstí,že to máme jen 15 km na obě strany a všude 100% servis. Ale pro blaho prcka i naše si necháváme daleká teplé exotické kraje na později....
    johankazarku   | 26.09.2011 09:05:45 | Reakcí: 1, poslední: 26.09.2011 12:51:12
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
    • \
      RE: cestování s malým mimi
      Nojo, ale ta maminka má manžela egypťana, tak je to něco trochu jiného...myslím že tam pak rok bydleli jestli se nepletu...
      medox   | 26.09.2011 12:51:12
      Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda je pravděpodobné, že jsem otěhotněla 24.11., když na uz, který proběhl 30.1. byl vidět pouze gestační váček a 15.2. už byla potvrzena srdeční akce? Nemám pravidelnou menstruaci, ale nejsem si jistá termínem porodu.

Moc děkuji za Váš čas

Dobrý den,

datace těhotenství a od toho termín porodu se koriguje na prvotrimestrálním ultrazvukovém vyšetření, v rámci internetové poradny se více radit bohužel nedá.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | dnes, 07:40
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×