Inzerce
Inzerce
Inzerce

Víte, kde koupat miminko?

Určitě se těšíte, až své miminko poprvé vykoupete doma. Víte ale, jak by mělo vypadat místo, kde budete omývací rituál opakovat pravidelně? A co všechno si musíte před prvním koupáním připravit? Na Babyonline jsme pro vás posbírali rady a tipy zkušených maminek a přinášíme vám ucelený přehled o koupání a návod, jak na to.

Kterou místnost vybrat

Jste přesvědčená, že miminko musíte koupat jedině v koupelně? Nemusí tomu tak být. Samozřejmě koupelna zůstává jednou z vhodných místností, ale pokud v ní pro první období nemáte dostatek prostoru nebo vhodnou teplotu, můžete klidně lázeň přesunout jinam. Zvláště v prvních měsících, kdy vaničku ke koupání miminka snadno umístíte na kuchyňský stůl, 2 židle apod. Zásadní je, aby místnost, kde budete miminko omývat, měla teplotu v rozmezí 24 – 25 stupňů Celsia.

Pokud zvolíte jinou místnost, než koupelnu, pamatujte na to, že zde budete muset přemístit vaničku i veškeré vybavení a kosmetické přípravky. Problematičtější bude i případné odklízení nacákané vody. Pozitivem je zase možnost vaničku si položit na něco vyvýšeného – již zmíněný stůl nebo židle, které dáte k sobě, takže vás při umývání nebolí záda. Např. v kuchyni se teplota místnosti navíc dobře udržuje. Jistě si hodně z nás vzpomene na přihlížení koupání malých příbuzných v kuchyni za současného otevření plně zapnuté pečící trouby.

Jestliže jste zvolili koupelnu, vyzkoušejte, kde se vám vanička bude obsluhovat nejlépe. Můžete si ji zkusit položit na pračku, nebo ji vložit do velké vany. Tady se nemusíte bát cákání vody a po koupeli navíc použitou vodu rychle spláchnete. Pouze záda u toho více trpí.

Inzerce

Jak to vidí maminky, kde koupaly, používaly vaničky, jak dlouho?

Většina maminek, které své zkušenosti vyměnily s ostatními v diskuzi na webu Babyonline, začínaly s koupáním v teplejších místnostech. Po pár měsících se ale obvykle přesunuly do koupelny.

Zcela klasicky v kuchyni začínala koupat dítě Moninif: „Asi měsíc jsme koupali v kuchyni v malé vaničce, pak jsme to vzdali a koupání přesunuli do velké vany v koupelně. V ní bylo umístěno molitanové lehátko a od doby, kdy dítě sedí a chodí, protiskluzová podložka. Střídáme koupání se sprchováním.“

„Nejdříve jsme zkoušeli koupat v ložnici, kam jsme chtěli vaničku nosit. Jenže je velká a i s minimem vody docela těžká, takže jsme to vzdali. Dnes koupeme v koupelně, kde je vanička na prádelním koši a pračce,“ svěřuje se maminka s přezdívkou Chezzie. Problémem při koupání v obytné části domu může být i moment, kdy je dítě čilejší a začíná kolem sebe cákat vodu. V takovém případě se zamyslete, na jaké místo v koupelně vodní lázeň přesunout.

Inzerce

Sphinx, Helenice, Lenka M23 začaly rovnou koupat v koupelně, kde měla vaničku položenou ve velké vaně.

Některé maminky se mohou inspirovat koupáním dětí už v porodnici. Sestřičky obvykle novorozence oplachují ve větších umyvadlech. „Máme velké hranaté umyvadlo, tak jsme to zkusili taky. Krásně se tam syn vešel asi až do pěti měsíců. Jen jsme ho drželi v podpaží, jak mě naučili sestřičky,“ vzpomíná jedna z maminek, s přezdívkou Angieblack.

Inzerce

Vaničky pro první dny měly maminky umístěny v bytě různě, v pokoji, v ložnici, v kuchyni, v koupelně nejen ve velké vaně, ale i vaničce na židlích. „Důvodem byla velká koupelna a nepřítomnost vany, ale sprchového koutu pro vozíčkáře,“ svěřuje se nám Ady.S.

SaraK má zase speciálně vyrobenou vaničku, aby zapadla na vanu, odpadá tedy ohýbání nad dítětem. „Skvělá věc,“ dodává SaraK.

Inzerce

Podložka versus maminčina náruč

Do dětské vaničky, po které sáhnete v prvních několika měsících, můžete použít speciální koupací podložky. V nabídce specializovaných obchodů seženete molitanové, které jsou levnější, i prošívané, které se pohybují v řádu několika set korun.

Podložka do vaničky vám může usnadnit koupání v prvních měsících života vašeho drobečka. Je stabilní, děťátko z ní nevypadne ani nesklouzne.

Zanlena koupala v malé vaničce do 10 měsíců, prvních 6 měsíců užívali ve vaničce i látkové lehátko. Ani ve 2 letech syna ve vaně nenechávala bez dozoru.

Maminky se ale shodují na tom, že je podložka do vaničky mnohdy zbytečná. „ Žádné lehátko nemáme a nepoužíváme. Dávám pod malou jenom plínku, které se drží a tak se mi ani neškube, když ji držím v podpaží,“ říká například maminka pod přezdívkou Gastrica.

Sazička rovněž lehátko nepoužívala, tak jako většina maminek svého syna Vítka držela v ruce. Ještě stran bezpečnosti dodává: „Dítě (2 roky) bez dozoru si dovolím nechat ve vaně až teď a to maximálně odběhnout vylít nočník nebo přinést pyžamo.“

Jestliže svého potomka bez problémů udržíte v náručí, je to pro něj rozhodně příjemnější. Přizvěte ke koupání i manžela, který vám může hodně pomoci. Jak dodává Chezzie: „Vždycky koupeme dva, tatínka koupání prcka taky baví.“ U Jezurky do 1 roku koupal nejvíce tatínek.

Verunka od Jezurky - koupání na chalupě

Verunka ve vaně

Pokud se pro lehátko či protiskluzovou podložku rozhodnete, nezapomínejte na pravidelné důkladné čištění a praní. Vlhké a teplé prostředí je rájem pro bakterie, které byste ke svým dětem rozhodně nechtěli připustit. Jak dodává Andělka, maminka 2 dětí: „Protiskluzovou podložku nemáme, tyhle pěstírny bakterií jsou mi nesympatické, děti jsou naučené, že se ve vaně nestojí, neběhá… sami jsou tam jen ojediněle, jakýkoliv problém hlásí v ten moment šikovnější sourozenec.“

Přebalovací pult Calamity.J v kuchyni, koupání probíhalo ve vaničce na jídelním stole

Koupání ve velkém 100 let starém umyvadle

Tři rady na závěr

1. Nezapomeňte si vše potřebné nachystat předem! Od miminka neodbíhejte, mějte jej stále pod kontrolou.

2. Mějte na paměti, že koupat není nutné každý den, stačí 1x za 3 dny!

3. Rozhodně nevynechávejte večerní cvičení – oblíbený rituál dětí i rodičů – zvláště tatínků (viz Cvičení miminek: https://www.babyonline.cz/o-baby-on-line/registrace/bonus), laskání a promasírování tělíčka.

Více o koupání miminka od lékařky: https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/koupani/koupani

Celou diskuzi maminek na téma koupání najdete: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=244&id=785242#record785242

Pro Babyonline na základě příspěvků čtenářek BOL zpracovala Mgr. Nela Matašeje a MUDr. Jana Martincová.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kde koupat miminko? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • My koupeme od narozeni v kybliku (tummy tub) - ted jsou nam skoro 4 mesice a porad se tam vejdeme a mimino ma skrcenou polohu rad - dobre se tam pridrzuje a kyblik je dost lehky - staci tam jen par litru - takze neni problem ho mit v kterekoli mistnosti (v nasem pripade obyvak na laminatove podlaze). Koupe hlavne tata. Jenom tu teplotu mistnosti jsme asi nikdy nemeli tak vysokou - u nas je porad zima a mimino zije a prospiva :)
    Jaguska   | 22.09.2011 09:58:23
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobrý den, potřebovala bych radu ohledně syna. Jsou mu 2 roky a 8 měsíců. Byl kojen 7 měsíců. Už od malinka je na mě závislý. U babiček byl dohromady čtyřikrát přes noc, nejdříve plakal, pak už to zvládl bez breku, ale nešťastný. S jídlem se trápime cca od roka. Nechce jíst s nikým jiným než se mnou. Do teď mi odmítá jíst kousky. Takže doteď mu jídlo mačkám vidličkou, když cítí maso, hned ho vyplivuje. Myslela jsem, že to bude problém s kousky jako takovými, ale sušenky a to co mu chutná normálně sní, rozkouse. Celkově ho do jídla musíme nutit. Ovoce nechce vůbec, jí pouze kapsičky. Jogurty má rad, kakao a k večeři pouze chleba se žervé. Šunku, sýr taky odmítá. Jídlo se snažíme řešit různými doplňky stravy k navození chuti k jídlu. Věřím, že z toho vyroste. Teď v září nastupuje do školky a já doufám, že až uvidí ostatní děti, tak začne papat normálně. Více mě ale trápí ta závislost na mě. Je nešťastný i s manželem. Potřebovala bych poradit, jak ho to odnaučit. Před 8 měsíci jsem začala chodit na poloviční úvazek do práce, mysleli jsme, že se to zlepsi, když nebude furt se mnou. Ale je to stále stejně. Vždycky tu dobu přetrpi, pláče když odcházím. Neustále ho ubezpečuji, že se vrátím, že jdu jen do práce. Je vidět, že tomu rozumí, ale přesto se to nelepší, spíše naopak. Moc děkuji za jakoukoliv radu. Šafránková

Dobrý den, ohledně synovy stravy se poraďte s ošetřujícím lékařem. Pokud dítě prospívá, i když konzumuje jen určitá jídla, pak není důvod k obavám. S lékařem byste ale také měli konzultovat případné doplňky stravy, které dítěti dáváte. Ne všechny musí být pro takto malé dítě vhodné. Také by možná bylo dobré, aby lékař chlapci udělal krevní obraz, jestli mu opravdu nějaké živiny chybí, abyste mu nepodávali nadbytečné množství některých živin či vitamínů. Některé děti vykazují při jídle zvláštnosti, jedí jen určitá jídla a vybírají si. Není dobré dítě do jídla nutit a nutit jej k experimentování. Nová jídla však je dobré nabízet, v případě zájmu nechat ochutnat. Chutě dětí se mění a časem třeba syn může být ke zkoušení jiných jídel přístupnější. Zvláštnosti v jídle však ale také mohou vykazovat děti např. s poruchami autistického spektra, či děti hodně v jídle konzervativní. Mám příliš málo informací a váš syn je příliš malý. Ohledně pobytu bez vás nepíšete, kdo syna hlídá, když jste v práci. To že pláče, když odcházíte bývá u dětí normální. Je potřeba mu to citlivě vysvětlit na úrovni jeho chápání a vývoje. Dobu odchodu však neprodlužovat, dítě ani nadměrně nelitovat, nemazlit apod. Potom by si myslelo, že váš odchod je něco mimořádného a je důvod se bát. Takto malé dítě také nemá ještě vyvinutý pojem času, žije přítomností a myslí si proto, že odcházíte navždycky. Trošku mi z vašeho popisu připadá, že maličko chcete, aby na váš syn byl závislý, že vám to dává dojem výlučnosti a důležitosti. To vše dítě vycítí. Proč myslíte, že dobu bez vás protrpí. Žádné malé dítě se pokud je o něj dobře postaráno, má dobře rozvinuté citové vazby a navíc třeba už zná osobu, která jej hlídá, se celé čtyři hodiny určitě netrápí a také není důvod , aby bylo nešťastné. Nemohou to být spíše vaše domněnky? Zkuste chování a vývoj syna zkonzultovat s dětským klinickým psychologem. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 24.05.2022, 06:20
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×