Inzerce
Inzerce
Inzerce

Víte, kde koupat miminko?

Určitě se těšíte, až své miminko poprvé vykoupete doma. Víte ale, jak by mělo vypadat místo, kde budete omývací rituál opakovat pravidelně? A co všechno si musíte před prvním koupáním připravit? Na Babyonline jsme pro vás posbírali rady a tipy zkušených maminek a přinášíme vám ucelený přehled o koupání a návod, jak na to.

Kterou místnost vybrat

Jste přesvědčená, že miminko musíte koupat jedině v koupelně? Nemusí tomu tak být. Samozřejmě koupelna zůstává jednou z vhodných místností, ale pokud v ní pro první období nemáte dostatek prostoru nebo vhodnou teplotu, můžete klidně lázeň přesunout jinam. Zvláště v prvních měsících, kdy vaničku ke koupání miminka snadno umístíte na kuchyňský stůl, 2 židle apod. Zásadní je, aby místnost, kde budete miminko omývat, měla teplotu v rozmezí 24 – 25 stupňů Celsia.

Pokud zvolíte jinou místnost, než koupelnu, pamatujte na to, že zde budete muset přemístit vaničku i veškeré vybavení a kosmetické přípravky. Problematičtější bude i případné odklízení nacákané vody. Pozitivem je zase možnost vaničku si položit na něco vyvýšeného – již zmíněný stůl nebo židle, které dáte k sobě, takže vás při umývání nebolí záda. Např. v kuchyni se teplota místnosti navíc dobře udržuje. Jistě si hodně z nás vzpomene na přihlížení koupání malých příbuzných v kuchyni za současného otevření plně zapnuté pečící trouby.

Inzerce

Jestliže jste zvolili koupelnu, vyzkoušejte, kde se vám vanička bude obsluhovat nejlépe. Můžete si ji zkusit položit na pračku, nebo ji vložit do velké vany. Tady se nemusíte bát cákání vody a po koupeli navíc použitou vodu rychle spláchnete. Pouze záda u toho více trpí.

Jak to vidí maminky, kde koupaly, používaly vaničky, jak dlouho?

Většina maminek, které své zkušenosti vyměnily s ostatními v diskuzi na webu Babyonline, začínaly s koupáním v teplejších místnostech. Po pár měsících se ale obvykle přesunuly do koupelny.

Inzerce

Zcela klasicky v kuchyni začínala koupat dítě Moninif: „Asi měsíc jsme koupali v kuchyni v malé vaničce, pak jsme to vzdali a koupání přesunuli do velké vany v koupelně. V ní bylo umístěno molitanové lehátko a od doby, kdy dítě sedí a chodí, protiskluzová podložka. Střídáme koupání se sprchováním.“

„Nejdříve jsme zkoušeli koupat v ložnici, kam jsme chtěli vaničku nosit. Jenže je velká a i s minimem vody docela těžká, takže jsme to vzdali. Dnes koupeme v koupelně, kde je vanička na prádelním koši a pračce,“ svěřuje se maminka s přezdívkou Chezzie. Problémem při koupání v obytné části domu může být i moment, kdy je dítě čilejší a začíná kolem sebe cákat vodu. V takovém případě se zamyslete, na jaké místo v koupelně vodní lázeň přesunout.

Inzerce

Sphinx, Helenice, Lenka M23 začaly rovnou koupat v koupelně, kde měla vaničku položenou ve velké vaně.

Některé maminky se mohou inspirovat koupáním dětí už v porodnici. Sestřičky obvykle novorozence oplachují ve větších umyvadlech. „Máme velké hranaté umyvadlo, tak jsme to zkusili taky. Krásně se tam syn vešel asi až do pěti měsíců. Jen jsme ho drželi v podpaží, jak mě naučili sestřičky,“ vzpomíná jedna z maminek, s přezdívkou Angieblack.

Inzerce

Vaničky pro první dny měly maminky umístěny v bytě různě, v pokoji, v ložnici, v kuchyni, v koupelně nejen ve velké vaně, ale i vaničce na židlích. „Důvodem byla velká koupelna a nepřítomnost vany, ale sprchového koutu pro vozíčkáře,“ svěřuje se nám Ady.S.

SaraK má zase speciálně vyrobenou vaničku, aby zapadla na vanu, odpadá tedy ohýbání nad dítětem. „Skvělá věc,“ dodává SaraK.

Podložka versus maminčina náruč

Do dětské vaničky, po které sáhnete v prvních několika měsících, můžete použít speciální koupací podložky. V nabídce specializovaných obchodů seženete molitanové, které jsou levnější, i prošívané, které se pohybují v řádu několika set korun.

Podložka do vaničky vám může usnadnit koupání v prvních měsících života vašeho drobečka. Je stabilní, děťátko z ní nevypadne ani nesklouzne.

Zanlena koupala v malé vaničce do 10 měsíců, prvních 6 měsíců užívali ve vaničce i látkové lehátko. Ani ve 2 letech syna ve vaně nenechávala bez dozoru.

Maminky se ale shodují na tom, že je podložka do vaničky mnohdy zbytečná. „ Žádné lehátko nemáme a nepoužíváme. Dávám pod malou jenom plínku, které se drží a tak se mi ani neškube, když ji držím v podpaží,“ říká například maminka pod přezdívkou Gastrica.

Sazička rovněž lehátko nepoužívala, tak jako většina maminek svého syna Vítka držela v ruce. Ještě stran bezpečnosti dodává: „Dítě (2 roky) bez dozoru si dovolím nechat ve vaně až teď a to maximálně odběhnout vylít nočník nebo přinést pyžamo.“

Jestliže svého potomka bez problémů udržíte v náručí, je to pro něj rozhodně příjemnější. Přizvěte ke koupání i manžela, který vám může hodně pomoci. Jak dodává Chezzie: „Vždycky koupeme dva, tatínka koupání prcka taky baví.“ U Jezurky do 1 roku koupal nejvíce tatínek.

Verunka od Jezurky - koupání na chalupě

Verunka ve vaně

Pokud se pro lehátko či protiskluzovou podložku rozhodnete, nezapomínejte na pravidelné důkladné čištění a praní. Vlhké a teplé prostředí je rájem pro bakterie, které byste ke svým dětem rozhodně nechtěli připustit. Jak dodává Andělka, maminka 2 dětí: „Protiskluzovou podložku nemáme, tyhle pěstírny bakterií jsou mi nesympatické, děti jsou naučené, že se ve vaně nestojí, neběhá… sami jsou tam jen ojediněle, jakýkoliv problém hlásí v ten moment šikovnější sourozenec.“

Přebalovací pult Calamity.J v kuchyni, koupání probíhalo ve vaničce na jídelním stole

Koupání ve velkém 100 let starém umyvadle

Tři rady na závěr

1. Nezapomeňte si vše potřebné nachystat předem! Od miminka neodbíhejte, mějte jej stále pod kontrolou.

2. Mějte na paměti, že koupat není nutné každý den, stačí 1x za 3 dny!

3. Rozhodně nevynechávejte večerní cvičení – oblíbený rituál dětí i rodičů – zvláště tatínků (viz Cvičení miminek: https://www.babyonline.cz/o-baby-on-line/registrace/bonus), laskání a promasírování tělíčka.

Více o koupání miminka od lékařky: https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/koupani/koupani

Celou diskuzi maminek na téma koupání najdete: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=244&id=785242#record785242

Pro Babyonline na základě příspěvků čtenářek BOL zpracovala Mgr. Nela Matašeje a MUDr. Jana Martincová.

Inzerce

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Kde koupat miminko? - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí
  • My koupeme od narozeni v kybliku (tummy tub) - ted jsou nam skoro 4 mesice a porad se tam vejdeme a mimino ma skrcenou polohu rad - dobre se tam pridrzuje a kyblik je dost lehky - staci tam jen par litru - takze neni problem ho mit v kterekoli mistnosti (v nasem pripade obyvak na laminatove podlaze). Koupe hlavne tata. Jenom tu teplotu mistnosti jsme asi nikdy nemeli tak vysokou - u nas je porad zima a mimino zije a prospiva :)
    Jaguska   | 22.09.2011 09:58:23
    Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nárok na porodné

| Janice78 | 19.02.2020, 13:46

Dobrý den,
ráda bych se na Vás obrátila s dotazem či pomocí ve věci zamítnutého nároku na porodné.
Jsem samoživitelka, OSVČ.
Dotaz, proč nedosáhnu na porodné jsem zaslala úředníkovi, který mou žádost vyřizoval na jeho email i do datové schránky. Níže zasílám svůj dotaz a jeho odpověď. Nechápu ale, proč po mě chtěl úředník dokládat i zálohy z pssz a ze zdravotní pojišťovny pro účely zjištění nároku na porodné, když se ve finále odkazuje na odstavec ze zákona, kde vycházejí z průměru a ne z mých skutečných příjmů.
Z jakého důvodu se neřídili odstavcem 4?
(4) Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost, započítává se jí jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu za každý měsíc

a) jedna dvanáctina příjmů uvedených v daňovém přiznání za kalendářní rok, který bezprostředně předchází kalendářnímu roku, do něhož spadá počátek období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku, a to bez ohledu na to, kolik měsíců osoba ve zdaňovacím období samostatnou výdělečnou činnost vykonávala a zda tato činnost byla ve zdaňovacím období vykonávána jako činnost hlavní či vedlejší, nebo
b) jedna dvanáctina příjmů, jde-li o příjmy podléhající dani z příjmů stanovenou paušální částkou, ze kterých byla stanovena daň paušální částkou, není-li dále stanoveno jinak.

Zde zasílám emailovou komunikaci
Dobrý den,

odkazuji Vás na ustanovení § 5 odst. 5 písm. a) zákona č. 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře:

„Vykonává-li osoba podle svého prohlášení v rozhodném období samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní činnost, započítává se jí však jako příjem z této činnosti do rozhodného příjmu vždy nejméně částka 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství.“

a odst. 7)

„Částka průměrné měsíční mzdy se zjišťuje za kalendářní rok předcházející období od 1. července do 30. června následujícího kalendářního roku a vyhlašuje ji Ministerstvo práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů a mezinárodních smluv sdělením podle průměrné mzdy v národním hospodářství vyhlášené Českým statistickým úřadem, s tím, že tuto částku zaokrouhluje na celé stokoruny dolů.“

Více Vám již sdělit nemohu. Proti vyrozumění se neodvoláváte, odvolání je proti rozhodnutí. Vyrozumění je pro Vás možnost se písemně nebo osobně vyjádřit, vyjádření e-mailem není považováno za písemnou formu, protože e-mail není opatřený elektronickým podpisem, a vysvětlení Vám poskytuji pouze jako odpověď na dotaz. Vzhledem k tomu, že jste s dítětem sama, pak hranice příjmů, pod které se musíte dostat, je velmi nízká a díky tomu nárok pak podle platných ustanovení zákona nevzniká.

Považuji tuto odpověď za dostačující a dále na případné e-maily nemohu odpovídat, mám zde dalších 500 žádostí o dávky, které čekají na zpracování.

S přáním hezkého dne,

cid:image001.png@01D5B035.29F5AF60

Lukáš Marek
Odborný referent – pracovník SSP a dávek PP pro správní obvod Praha 15 a 22
E: lukas.marek@uradprace.cz

Úřad práce ČR – Kontaktní pracoviště Praha 10
Vršovická 1429/68
Vršovice
101 00 Praha 101

Datová schránka: w7aznwp
http://www.uradprace.cz

From: Jana Dlouhá <D.Jana@seznam.cz>
Sent: Tuesday, February 18, 2020 4:57 PM
To: Marek Lukáš (UPA-ABJ) <lukas.marek@uradprace.cz>
Subject: Porodné, spis.zn.2730-20-AB

Dobrý den, pane Marku,

na základě Vašeho vyrozumění ohledně možného nároku na porodné bych se chtěla touto cestou
odvolat a požádat o vysvětlení, jak jste k finální příjmové částce 14700Kč dospěl.
Dle DAP za rok 2017, z kterého se má nárok vypočítávat byl základ daně 153.070,-Kč,
což je po vydělení 12, měsíční příjmová částka 12755,80 Kč
Jiné příjmy jsem v tomto roce neměla. Není mi tedy známo, jak jste k výsledné částce dospěl
a žádám tedy o vysvětlení

Předem děkuji

S pozdravem

Dlouhá J.


Neobtěžovala bych Vás s tímto dotazem, ale podle pana Marka je jeho odpověď dostačující a už se k ní zřejmě nehodlá vyjadřovat. Proto zkouším Vás, zda by jste byli ochotni mi danou záležitost vysvětlit, případně pomohli s odvoláním a přezkumem jejich výsledku

Předem velice děkuji

S pozdravem

Jana Dlouhá

Dobrý den,

postup úřadu je v souladu se zákonem. Pokud jste v rozhodném období vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, zjišťují se příjmy podle § 5 odst. 4). Pokud se ale jedná o hlavní činnost a jsou takto zjištěné příjmy nízké, tedy nedosahují nejméně 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, započítává se místo Vašich skutečných příjmů právě těchto 50 % průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství, tak jak to uvádí § 5 odst. 5) a související odst. 7). Pokud byste vykonávala samostatnou výdělečnou činnost v rozhodném období, ale v předchozím zdaňovacím období byste ji nevykonávala, postupovalo by se podle odst. 6).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 21.02.2020, 09:54
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce