Kde koupat miminko?
Určitě se těšíte, až své miminko poprvé vykoupete doma. Víte ale, jak by mělo vypadat místo, kde budete omývací rituál opakovat pravidelně? A co všechno si musíte před prvním koupáním připravit? Na Babyonline jsme pro vás posbírali rady a tipy zkušených maminek a přinášíme vám ucelený přehled o koupání a návod, jak na to.
Kterou místnost vybrat
Jste přesvědčená, že miminko musíte koupat jedině v koupelně? Nemusí tomu tak být. Samozřejmě koupelna zůstává jednou z vhodných místností, ale pokud v ní pro první období nemáte dostatek prostoru nebo vhodnou teplotu, můžete klidně lázeň přesunout jinam. Zvláště v prvních měsících, kdy vaničku ke koupání miminka snadno umístíte na kuchyňský stůl, 2 židle apod. Zásadní je, aby místnost, kde budete miminko omývat, měla teplotu v rozmezí 24 – 25 stupňů Celsia.
Pokud zvolíte jinou místnost, než koupelnu, pamatujte na to, že zde budete muset přemístit vaničku i veškeré vybavení a kosmetické přípravky. Problematičtější bude i případné odklízení nacákané vody. Pozitivem je zase možnost vaničku si položit na něco vyvýšeného – již zmíněný stůl nebo židle, které dáte k sobě, takže vás při umývání nebolí záda. Např. v kuchyni se teplota místnosti navíc dobře udržuje. Jistě si hodně z nás vzpomene na přihlížení koupání malých příbuzných v kuchyni za současného otevření plně zapnuté pečící trouby.
Jestliže jste zvolili koupelnu, vyzkoušejte, kde se vám vanička bude obsluhovat nejlépe. Můžete si ji zkusit položit na pračku, nebo ji vložit do velké vany. Tady se nemusíte bát cákání vody a po koupeli navíc použitou vodu rychle spláchnete. Pouze záda u toho více trpí.
Jak to vidí maminky, kde koupaly, používaly vaničky, jak dlouho?
Většina maminek, které své zkušenosti vyměnily s ostatními v diskuzi na webu Babyonline, začínaly s koupáním v teplejších místnostech. Po pár měsících se ale obvykle přesunuly do koupelny.
Zcela klasicky v kuchyni začínala koupat dítě Moninif: „Asi měsíc jsme koupali v kuchyni v malé vaničce, pak jsme to vzdali a koupání přesunuli do velké vany v koupelně. V ní bylo umístěno molitanové lehátko a od doby, kdy dítě sedí a chodí, protiskluzová podložka. Střídáme koupání se sprchováním.“
„Nejdříve jsme zkoušeli koupat v ložnici, kam jsme chtěli vaničku nosit. Jenže je velká a i s minimem vody docela těžká, takže jsme to vzdali. Dnes koupeme v koupelně, kde je vanička na prádelním koši a pračce,“ svěřuje se maminka s přezdívkou Chezzie. Problémem při koupání v obytné části domu může být i moment, kdy je dítě čilejší a začíná kolem sebe cákat vodu. V takovém případě se zamyslete, na jaké místo v koupelně vodní lázeň přesunout.
Sphinx, Helenice, Lenka M23 začaly rovnou koupat v koupelně, kde měla vaničku položenou ve velké vaně.
Některé maminky se mohou inspirovat koupáním dětí už v porodnici. Sestřičky obvykle novorozence oplachují ve větších umyvadlech. „Máme velké hranaté umyvadlo, tak jsme to zkusili taky. Krásně se tam syn vešel asi až do pěti měsíců. Jen jsme ho drželi v podpaží, jak mě naučili sestřičky,“ vzpomíná jedna z maminek, s přezdívkou Angieblack.
Vaničky pro první dny měly maminky umístěny v bytě různě, v pokoji, v ložnici, v kuchyni, v koupelně nejen ve velké vaně, ale i vaničce na židlích. „Důvodem byla velká koupelna a nepřítomnost vany, ale sprchového koutu pro vozíčkáře,“ svěřuje se nám Ady.S.
SaraK má zase speciálně vyrobenou vaničku, aby zapadla na vanu, odpadá tedy ohýbání nad dítětem. „Skvělá věc,“ dodává SaraK.
Podložka versus maminčina náruč
Do dětské vaničky, po které sáhnete v prvních několika měsících, můžete použít speciální koupací podložky. V nabídce specializovaných obchodů seženete molitanové, které jsou levnější, i prošívané, které se pohybují v řádu několika set korun.
Podložka do vaničky vám může usnadnit koupání v prvních měsících života vašeho drobečka. Je stabilní, děťátko z ní nevypadne ani nesklouzne.
Zanlena koupala v malé vaničce do 10 měsíců, prvních 6 měsíců užívali ve vaničce i látkové lehátko. Ani ve 2 letech syna ve vaně nenechávala bez dozoru.
Maminky se ale shodují na tom, že je podložka do vaničky mnohdy zbytečná. „ Žádné lehátko nemáme a nepoužíváme. Dávám pod malou jenom plínku, které se drží a tak se mi ani neškube, když ji držím v podpaží,“ říká například maminka pod přezdívkou Gastrica.
Sazička rovněž lehátko nepoužívala, tak jako většina maminek svého syna Vítka držela v ruce. Ještě stran bezpečnosti dodává: „Dítě (2 roky) bez dozoru si dovolím nechat ve vaně až teď a to maximálně odběhnout vylít nočník nebo přinést pyžamo.“
Jestliže svého potomka bez problémů udržíte v náručí, je to pro něj rozhodně příjemnější. Přizvěte ke koupání i manžela, který vám může hodně pomoci. Jak dodává Chezzie: „Vždycky koupeme dva, tatínka koupání prcka taky baví.“ U Jezurky do 1 roku koupal nejvíce tatínek.
Verunka od Jezurky - koupání na chalupě
Verunka ve vaně
Pokud se pro lehátko či protiskluzovou podložku rozhodnete, nezapomínejte na pravidelné důkladné čištění a praní. Vlhké a teplé prostředí je rájem pro bakterie, které byste ke svým dětem rozhodně nechtěli připustit. Jak dodává Andělka, maminka 2 dětí: „Protiskluzovou podložku nemáme, tyhle pěstírny bakterií jsou mi nesympatické, děti jsou naučené, že se ve vaně nestojí, neběhá… sami jsou tam jen ojediněle, jakýkoliv problém hlásí v ten moment šikovnější sourozenec.“
Přebalovací pult Calamity.J v kuchyni, koupání probíhalo ve vaničce na jídelním stole
Koupání ve velkém 100 let starém umyvadle
Tři rady na závěr
1. Nezapomeňte si vše potřebné nachystat předem! Od miminka neodbíhejte, mějte jej stále pod kontrolou.
2. Mějte na paměti, že koupat není nutné každý den, stačí 1x za 3 dny!
3. Rozhodně nevynechávejte večerní cvičení – oblíbený rituál dětí i rodičů – zvláště tatínků (viz Cvičení miminek: https://www.babyonline.cz/o-baby-on-line/registrace/bonus), laskání a promasírování tělíčka.
Více o koupání miminka od lékařky: https://www.babyonline.cz/pece-o-dite/koupani/koupani
Celou diskuzi maminek na téma koupání najdete: https://www.babyonline.cz/diskuzni-klub/potreby-pro-dite-kocarky-obleceni?site=244&id=785242#record785242
Pro Babyonline na základě příspěvků čtenářek BOL zpracovala Mgr. Nela Matašeje a MUDr. Jana Martincová.
Inzerce
Předchozí článek:

Co pomáhá při zácpě?
Následující článek:

Jak dětem prakticky zařídít prostor k jídlu
Kde koupat miminko? - diskuze


Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků