Koupání dítěte

Ve zkratce pro tatínky

 1. Jak často koupat?
 2. Očista kůže bez koupání
 3. Co si připravit před koupáním
 4. Vlastní koupání
 5. Rady navíc

1. Jak často koupat?

Jde nejen o celkovou očistu těla, ale pro většinu dětí je to příjemná změna denního režimu, kdy se může bez jakéhokoliv omezení volně pohybovat. Koupání novorozence je rituál, kterého se účastní často celá rodina. V dřívější době koupání bylo doporučováno denně, ale změněná kvalita vody, nárůst alergických projevů a vývoj lékařských poznatků vedl k tomu, že se i názory na celkovou koupel zejména novorozenců změnily.

Je třeba si uvědomit, že kůže člověka je největší orgán lidského těla a má řadu důležitých funkcí. K nim patří ochrana těla a jeho orgánů, tvorba vitaminu D, regulace tělesné teploty prokrvením kůže a pocením, funkce smyslová aj. Každodenní koupání s použitím jakýchkoli toaletních přípravků kůži zbavuje ochranného filmu, vysušuje ji, kůže praská a je podrážděná. Doporučujeme proto koupat 1x za dva až tři dny, děti se sklony nebo projevy podrážděné kůže stačí koupat jednou za týden. Pokud již musíte dítě z jakéhokoliv důvodu umývat častěji, omyjte jej pouze vodou, bez mýdla. To však neznamená, že kůži těla očistíme pouze během koupele.

2. Očista kůže bez koupání

O kůži celého těla je nutno pečovat denně. Vždy při přebalování prohlížet všechny záhyby - za ušními boltci, na krčku, končetinách, v podpaždí, podkolení, tříslech, zadečku, genitálu. V těchto partiích se shromažďují odumřelé zbytky kůže, drobné zbytky z oblečení smíšené s výměšky potních a mazových žláz. Smíšeniny se rozkládají a v tom se dobře daří různým mikroorganizmům. Výsledkem je opruzenina, která je dítěti nepříjemná.

Proto k očistě kůže během dne použijte buď jemnou bavlněnou tkaninu nebo lépe odličovací tampony, které mají povrch z jemné hladké buničiny. Tampon navlhčete dětským olejem, který dítěti vyhovuje a jemně ze všech zmiňovaných partií nashromážděnou drť odstraňte, současně prohlédněte celé tělíčko, případná suchá ložiska kůže promažte přípravkem, který rovněž dítěti vyhovuje (pleťové mléko, hydratační krém apod.)

3. Co si připravit ke koupání před koupáním

Před koupelí si všechny potřebné pomůcky včetně oblečení a plen připravte dopředu, aby bylo vše po ruce.

 • dětskou vaničku nebo koupací kyblík
 • lehátko do vaničky, pokud ji používáte
 • teploměr do vody
 • dětskou osušku, dětský ručník
 • žínku
 • dětská kosmetika - dětské mýdlo, které používáte
 • hračky do vody
 • mast na opruzeniny
 • vatové tyčinky do uší
 • hřeben na vlasy
 • plenky a dětské oblečení

4. Vlastní koupání

 • Nejvhodnější doba ke koupání je večer, asi hodinu před krmením, protože dítě koupel zklidní, příjemně unaví a dítě bude lépe usínat. Pro děti je koupání většinou velmi příjemnou relaxací.
 • Ke koupání budete potřebovat malou dětskou vaničku, protože koupat dítě v prvních měsících života ve velké vaně je nevhodné, a to z důvodu možného přenosu jakékoliv infekce.
 • K umístění vaničky zvolte bezpečné místo. Optimální místnost je samozřejmě koupelna, kde lze využít některý kout k přebalování i koupání. Důležité je také umístit ji v takové výši, která vyhovuje i mamince, aby nemusela být ohnutá. Lze samozřejmě využít i kuchyně.
 • Místnost, v níž budeme dítě koupat, má mít teplotu 24-25 °C, voda má být kolem 37 °C. Vody ve vaničce musí být málo, cca 10-15 cm.
 • S výhodou využijete speciální lehátko do vaničky, na něž dítě položíte, a tím se vám uvolní obě ruce. Jinak musíte jednou rukou podpírat zádíčka a hlavičku a k mytí máte volnou pouze jednu ruku. Lehátko do vaničky je pro dítě zcela bezpečné, protože hlavička je nad vodou, navíc povlak se snadno udržuje v čistotě, protože je prací.

 • Děťátko přebalte a očistěte zadeček.
 • Při mytí postupujte od hlavičky - v prvních měsících života není třeba používat šampon - a omyjte všechny záhyby kůže, naposledy věnujte pozornost genitálu a zadečku.
 • U děvčátek při čištění genitálu a zadečku postupujte vždy zepředu dozadu, okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte. V těchto partiích se tvoří maz, který smíšený s močí a stolicí je příčinou opruzení či zánětu genitálu. Proto je nutno jej odstranit. Vhodné je použít tampon navlhčený olejem, je třeba postupovat velmi jemně.
 • U chlapců je nutné omýt okolí penisu a šourku, předkožku nikdy nepřetahujte - zdůvodnění je v kapitole Hygiena: Jak očistit při přebalování chlapečka.
 • K očistě kůže lze použít dětské mýdlo nebo bylinkovou olejovou přísadu. Někdy se doporučuje namydlit a očistit dítě mimo vaničku, ale namydlené dítě je kluzké a přenášet je není bezpečné.
 • Koupel by měla trvat asi 5 minut, během níž na dítě stále promlouvejte klidným hlasem.
 • Poté dítě položte na připravenou osušku a jemně, nikoliv třením, ale přikládáním látky, je osušte.
 • Na závěr omyjte obličej, uši a nos nevytírejte (zbytečně dráždíte nosní sliznici a zvukovod), jen odstraňte to, co je vidět.
 • U novorozence samozřejmě musíte věnovat pozornost pupíku, zvláště, když není ještě úplně zhojený - je třeba ho po koupeli tak jako každý den dezinfikovat lihem a vysušit.
 • Po koupeli celé tělíčko natřete krémem, mastí nebo olejem, podle toho, co kůži vašeho dítěte vyhovuje.
 • Během natírání jemně celé tělíčko promasírujte od hlavy až k patám.

5. Rady navíc

 • starší kojence asi od 10 měsíců už lze koupat ve velké vaně s použitím protiskluzné podložky
 • teplotu vody i místnosti můžete postupně snižovat a tak dítě otužovat - na závěr můžete použít sprchu, která pokožku dobře prokrví
 • v letních měsících lze použít krátké osprchování k osvěžení dítěte i několikrát denně, ale vždy prohlédnout a promazat kůži

Další dotazy ke koupání dětí jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE

autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce

Plenky Happy - Happy každý den!

Plenky nejmenších velikostí – tedy BEFORE NEWBORN (0), NEWBORN (1) A MINI (2) díky indikátoru vlhkosti, netkané textilii Premium Dry a technologii Air Flow udrží miminko v suchu, pokožku chrání před opruzením a podrážděním. Je super měkká a s jedinečným výstřihem na hojící se pupík. 

Pro děti nad 5 kg by plena měla zajišťovat maximální volnost pohybu. Proto jsou pleny MIDI, MAXI, MAXI PLUS, JUNIOR, JUNIOR EXTRA vybaveny novým speciálním systémem 360° COMFORT SYSTÉM. Plena zajišťuje perfektní savostí nejen suchou pokožku, ale díky elastickým prvkům v kombinaci s anatomicky tvarovaným absorpčním jádrem je pro dítě pohodlná, netlačí a perfektně přiléhá k tělu. 

Jednorázové pleny Happy jsou zárukou bezpečí a výjimečného pohodlí! 

K dostání na: Feedo.cz, Alza.cz, Mall.cz., 

 

Ve zkratce pro tatínky

Koupání novorozence je rituál, kterého se účastní často celá rodina. Zatímco dříve se doporučovalo denně, dnes frekvence klesla na 1-2x týdně. I když nekoupeme, dítě bychom měli očistit bez koupele. Stejně tak si s ním před očistou zacvičit, děti tento každodenní večerní rituál opravdu milují. Vhodnou cvičební sestavu, pokud vám nepřišla při registraci, si můžete vytisknout v Bonus pro registrované. Dítě koupeme asi hodinu před krmením, příjemně se unaví, bude lépe usínat. Teplota místnosti by měla být kolem 25 °C, voda asi 37 °C. Vody ve vaničce musí být málo, cca 10-15 cm. Před koupelí děťátko přebalíme a očistíme zadeček. Při mytí postupujeme od hlavičky ke genitálu a zadečku. Genitál děvčátek čistíme zepředu dozadu. Jemně odstraníme z těchto partií vytvořený maz. Koupel trvá asi 5 minut, na dítě při ní klidně mluvíme. Na závěr umyjeme čistou vodou obličej. U novorozenců po koupeli i mytí ošetříme pupík. Po koupeli tělo miminka natřeme vhodným prostředkem a promasírujeme od hlavy k patám. JM

Diskuze » Poradna »
Sdílejte článek
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Komerční sdělení

Koupání dítěte - diskuze

Vložit příspěvekVšechny diskuze

Poradna

Spánek u dítěte

| Monule1985 | 22.02.2017, 10:28

Dobrý den, mám desitiměsíčního chlapečka a máme problém s nočním spánkem. Večer mi usne kolem osmé, ne-li deváté hodině u prsa. Poté ho dám do postýlky a za 2 hodiny, někdy za 3, je opět vzhůru. Vezmu ho, přiložím k prsu a během 5 min zase usne, ale moc nepije, jenom ho tak dudlá. Cumel nechce a z flašky také nepije. Když měl 3-4 měsíce, tak měl růstový spurt a spinkal s námi v posteli. Od šestého měsíce ho učím spát v postýlce a nic. Dál bez prsa neusne. Jídelníček: na snídani má ovesnou krupičku, na svačinu mateřské mléko, na oběd maso, masozeleninové jídlo, na svačinu jogurt, svačinka hamánek s tvarohem a ovocem a večer před spaním krupici. Prosím, prosím Vás o radu, jak ho naučit spát v postýlce celou noc.

Bohužel u desetiměsíčního dítěte usínání a spánek v noci u prsu je zlozvykem, v tomto věku po večerní kaši by měl dostat tekutinu - čaj, vodu, ovocnou šťávu ředěnou 1:1 vodou, v noci 1 - 2x mléko - t.j. kojení, ale jinak prso ne. Sama píšete, že jen dudlá. Odnaučování jde velmi pomalu a chce velkou trpělivost. Nabídněte tekutinu - lžičkou, injekční stříkačkou, pítkem, ale ne prso. Bude to chvíli trvat, zlozvyky se odnaučují těžko a pomalu.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.02.2017, 13:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce