Jak často koupat?
Jde nejen o celkovou očistu těla, ale pro většinu dětí je to příjemná změna denního režimu, kdy se může bez jakéhokoliv omezení volně pohybovat. Koupání novorozence je rituál, kterého se účastní často celá rodina. V dřívější době koupání bylo doporučováno denně, ale změněná kvalita vody, nárůst alergických projevů a vývoj lékařských poznatků vedl k tomu, že se i názory na celkovou koupel zejména novorozenců změnily.
Je třeba si uvědomit, že kůže člověka je největší orgán lidského těla a má řadu důležitých funkcí. K nim patří ochrana těla a jeho orgánů, tvorba vitaminu D, regulace tělesné teploty prokrvením kůže a pocením, funkce smyslová aj. Každodenní koupání s použitím jakýchkoli toaletních přípravků kůži zbavuje ochranného filmu, vysušuje ji, kůže praská a je podrážděná. Doporučujeme proto koupat 1x za dva až tři dny, děti se sklony nebo projevy podrážděné kůže stačí koupat jednou za týden. Pokud již musíte dítě z jakéhokoliv důvodu umývat častěji, omyjte jej pouze vodou, bez mýdla. To však neznamená, že kůži těla očistíme pouze během koupele.
Očista kůže bez koupání
O kůži celého těla je nutno pečovat denně. Vždy při přebalování prohlížet všechny záhyby - za ušními boltci, na krčku, končetinách, v podpaždí, podkolení, tříslech, zadečku, genitálu. V těchto partiích se shromažďují odumřelé zbytky kůže, drobné zbytky z oblečení smíšené s výměšky potních a mazových žláz. Smíšeniny se rozkládají a v tom se dobře daří různým mikroorganizmům. Výsledkem je opruzenina, která je dítěti nepříjemná.
Proto k očistě kůže během dne použijte buď jemnou bavlněnou tkaninu nebo lépe odličovací tampony, které mají povrch z jemné hladké buničiny. Tampon navlhčete dětským olejem, který dítěti vyhovuje a jemně ze všech zmiňovaných partií nashromážděnou drť odstraňte, současně prohlédněte celé tělíčko, případná suchá ložiska kůže promažte přípravkem, který rovněž dítěti vyhovuje (pleťové mléko, hydratační krém apod.).
Vlastní koupání
- Nejvhodnější doba ke koupání je večer, asi hodinu před krmením, protože dítě koupel zklidní, příjemně unaví a dítě bude lépe usínat. Pro děti je koupání většinou velmi příjemnou relaxací.
- Ke koupání budete potřebovat malou vaničku, protože koupat dítě v prvních měsících života ve velké vaně je nevhodné, a to z důvodu možného přenosu jakékoliv infekce.
- K umístění vaničky zvolte bezpečné místo. Optimální místnost je samozřejmě koupelna, kde lze využít některý kout k přebalování i koupání. Důležité je také umístit ji v takové výši, která vyhovuje i mamince, aby nemusela být ohnutá. Lze samozřejmě využít i kuchyně.
- Místnost, v níž budeme dítě koupat, má mít teplotu 24-25 °C, voda má být kolem 37 °C. Vody ve vaničce musí být málo, cca 10-15 cm.
- S výhodou využijete speciální lehátko, na něž dítě položíte, a tím se vám uvolní obě ruce. Jinak musíte jednou rukou podpírat zádíčka a hlavičku a k mytí máte volnou pouze jednu ruku. Lehátko je pro dítě zcela bezpečné, protože hlavička je nad vodou, navíc povlak se snadno udržuje v čistotě, protože je prací.
- Před koupelí si všechny potřebné pomůcky včetně oblečení a plen připravte dopředu, aby bylo vše po ruce.
- Děťátko přebalte a očistěte zadeček.
- Při mytí postupujte od hlavičky - v prvních měsících života není třeba používat šampon - a omyjte všechny záhyby kůže, naposledy věnujte pozornost genitálu a zadečku.
- U děvčátek při čištění genitálu a zadečku postupujte vždy zepředu dozadu, okraje stydkých pysků rozhrňte a omyjte. V těchto partiích se tvoří maz, který smíšený s močí a stolicí je příčinou opruzení či zánětu genitálu. Proto je nutno jej odstranit. Vhodné je použít tampon navlhčený olejem, je třeba postupovat velmi jemně.
- U chlapců je nutné omýt okolí penisu a šourku, předkožku nikdy nepřetahujte - zdůvodnění je v kapitole Hygiena: Jak očistit při přebalování chlapečka.
- K očistě kůže lze použít dětské mýdlo nebo bylinkovou olejovou přísadu. Někdy se doporučuje namydlit a očistit dítě mimo vaničku, ale namydlené dítě je kluzké a přenášet je není bezpečné.
- Koupel by měla trvat asi 5 minut, během níž na dítě stále promlouvejte klidným hlasem.
- Poté dítě položte na připravenou osušku a jemně, nikoliv třením, ale přikládáním látky, je osušte.
- Na závěr omyjte obličej, uši a nos nevytírejte (zbytečně dráždíte nosní sliznici a zvukovod), jen odstraňte to, co je vidět.
- U novorozence samozřejmě musíte věnovat pozornost pupíku, zvláště, když není ještě úplně zhojený - je třeba ho po koupeli tak jako každý den dezinfikovat lihem a vysušit.
- Po koupeli celé tělíčko natřete krémem, mastí nebo olejem, podle toho, co kůži vašeho dítěte vyhovuje.
- Během natírání jemně celé tělíčko promasírujte od hlavy až k patám.
Rady navíc
- starší kojence asi od 10 měsíců už lze koupat ve velké vaně s použitím protiskluzné podložky
- teplotu vody i místnosti můžete postupně snižovat a tak dítě otužovat - na závěr můžete použít sprchu, která pokožku dobře prokrví
- v letních měsících lze použít krátké osprchování k osvěžení dítěte i několikrát denně, ale vždy prohlédnout a promazat kůži
Další dotazy ke koupání dětí jsme zodpověděli v rámci pravidelného Pediatr ONLINE
autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Ve zkratce pro tatínky
Koupání novorozence je rituál, kterého se účastní často celá rodina. Zatímco dříve se doporučovalo denně, dnes frekvence klesla na 1-2x týdně. I když nekoupeme, dítě bychom měli očistit bez koupele. Stejně tak si s ním před očistou zacvičit, děti tento každodenní večerní rituál opravdu milují. Vhodnou cvičební sestavu, pokud vám nepřišla při registraci, si můžete vytisknout v Bonus pro registrované. Dítě koupeme asi hodinu před krmením, příjemně se unaví, bude lépe usínat. Teplota místnosti by měla být kolem 25 °C, voda asi 37 °C. Vody ve vaničce musí být málo, cca 10-15 cm. Před koupelí děťátko přebalíme a očistíme zadeček. Při mytí postupujeme od hlavičky ke genitálu a zadečku. Genitál děvčátek čistíme zepředu dozadu. Jemně odstraníme z těchto partií vytvořený maz. Koupel trvá asi 5 minut, na dítě při ní klidně mluvíme. Na závěr umyjeme čistou vodou obličej. U novorozenců po koupeli i mytí ošetříme pupík. Po koupeli tělo miminka natřeme vhodným prostředkem a promasírujeme od hlavy k patám. JM