Po odstranění pupečního pahýlu na novorozeneckém oddělení (většinou 3.-4. den) je třeba spodinu šetrně každodenně čistit a dezinfikovat - nejlépe lihem (60% líh dostanete v lékárně). Jizva po odstranění pupečního pahýlu se hojí zhruba 10-14 dnů. Spodina je zpočátku vlhká, může se objevit občasné drobné krvácení, okolí může být mírně zarudlé, postupně se však okolí pupíku zklidňuje a spodina zasychá. Hojení pupeční jizvy je velmi individuální, někdy může být spodina široká a mokvající, proto je hojení delší.
Jak ošetřovat pupíček?
- Nejdříve si připravte potřebné pomůcky - vatové tyčinky, líh a nějakou nádobku nebo tácek (stačí i papírový ubrousek), kam budete odkládat použité vatové tyčinky.
- Po rozbalení dítěte si pečlivě umyjte ruce, pupíček dvěma prsty jedné ruky rozevřete, druhou rukou namočte vatovou tyčinku v lihu a šetrně vytřete spodinu. Jeli mokvání intenzivnější, postup opakujte až je spodina suchá. Vždy použijte novou tyčinku, jednou použitou vždy vyhoďte. Potom očistěte opět novou tyčinkou namočenou v lihu okolí pupíčku včetně případných záhybů kůže a tyčinku vyhoďte. Pupíček nezasypávejte ani nepřelepujte.
- Drobná příměs krve je běžná. Čistit a dezinfikovat spodinu pupíčku je nesmírně důležité, protože toto místo je vstupní branou infekce do těla dítěte. Nebojte se proto čistit spodinu pupíčku, dítěti nemůžete ublížit.
- Pokud pupík ještě mokvá, dbejte na to, aby se při koupání bříško neponořilo do vody a pupík ošetřete a dezinfikujte až po koupání.
- Je-li mokvání intenzivnější, jemně ošetřete popsaným způsobem pupík i během dne - po přebalení, ale vždy si pečlivě umyjte ruce, ničím nepřelepujte a nezasypávejte!
- Pokud je okolí pupíku stále zarudlé nebo se zarudnutí zvětšuje, objeví se silnější krvácení, neváhejte navštívit ošetřujícího dětského lékaře.
Jakmile spodina pupíku zaschne (při rozevření kožní rasy není zřetelné mokvání a vatová tyčinka po dezinfekci pupíku je opakovaně čistá), to znamená, že pupeční jizva je zhojená, není již třeba pupík čistit a dezinfikovat každodenně, stačí vždy jen po koupání a není už třeba používat lihu. Čistěte jej ale po koupání vždy, protože ze záhybů kůže je třeba odstranit nahromaděné kožní šupinky.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.