3. Boxér Tomio, proč zrovna box? Návrat do Japonska

Proč se Tomio shlédl v boxu?

Jakým aktivitám jste se v dětství a mládí věnoval? Četla jsem, že boxu.
Boxoval jsem pod trenérem Rostislavem Osičkou, což je v boxu známá persona, zná ho každý. On byl trenérem prvoligového týmu Uhelné sklady Praha. Trénoval jsem od 13 let. Boxoval jsem první ligu a v 15 letech jsem nastoupil k prvnímu utkání. Jezdili jsme tehdy boxovat po celých Čechách, Sokolov, Rakovník si pamatuji a další. Už tehdy bylo v té hale 2000 diváků, mně se úplně podlamovala kolena.

Z toho počtu diváků?
Ne množstvím diváků, ale strachem. Že mě tam někdo zmlátí. A právě tyhle pocity strachu jsem chtěl překonat, proto jsem se tenkrát přihlásil na box. Chtěl jsem zabojovat sám se sebou. Abych byl celkově líp připravený. Abych dokázal lépe odolávat okolí. Box byl pro mě velmi psychicky přínosný. A dodnes jsem samozřejmě fanouškem boxu. Tuhle jsem byl na jednom mezinárodním turnaji v boxu, kde jsem si výborně popovídal s kamarády z klubu, se kterými jsem dříve jezdil po těch utkáních. Dnes jsou trenéry, někteří z nich boxovali profesionálně, je jim také těch 38, 39.

Zaboxujete si ještě dneska?
Naposledy jsem boxoval před 14 dny s Jardou Foldynou (pozn. poslanec  ČSSD) v Děčíně. Měl jsem tam tehdy hezkou talkshow pro veřejnost a tak z boxerského klubu, kde ví, že jsem boxoval, přišla pozvánka, zda bych se nestavil.

Proč se Tomio vrací do svého rodiště? Jak se stane inteligentní muž popelářem? Proč a jak podporuje své rodiče?

Co Vás vedlo v mládí k návratu do Japonska?
Chtěl jsem to v Japonsku zkusit.

A nechtěl tatínek, abyste ještě studoval?
Já jsem šel na vysokou školu, ale tu jsem hnedka přerušil. V 18 letech jsem odešel z domova. Sbalil jsem se a odešel bez jediného halíře. Tatínek chtěl původně, abych vystudoval vysokou školu, protože oba moji rodiče mají vysokou školu, můj mladší bratr a starší mají dokonce dvě vysoké školy, a já jako jediný podnikám. Já jsem v 18 letech odešel a začínal jsem s těmi zmiňovanými profesemi, popelář a nabírač popcornu.
A od té doby, to mi bylo 18 a 3 měsíce, jsem si od rodičů už nikdy nic nevzal. Naopak, celoživotně, od té doby, co pracuji, oba rodiče podporuji. Každý měsíc mají příkaz na 5000 korun. Tatínkovi jsem dal k Vánocům peníze na auto a oběma jsem nechal zrekonstruovat jejich pražský byt, aby měli v Praze příjemné bydlení. Tatínkovi, který sem pravidelně lítá, vždycky zaplatím letenku, v Čechách se mu ale moc nechce žít. On má rád Japonsko.

Jak často sem lítá?
Třikrát, čtyřikrát do roka. Ale vždycky tak na měsíc. Pobývá u maminky, která chce zase žít v Čechách. Ale oni nejsou rozvedení. Rodiče dlouhodobě podporuji, protože si myslím, že je to správné. Proč? Protože i já budu jednou starý. Tak abych měl čisté svědomí. Ať se jednou můj syn o mě postará, nebo ne, tak pro své rodiče musím udělat maximum. Proto dlouhodobě podporuji oba rodiče, i když to tolik nepotřebují, jsou celkem zabezpečení. Ale to by byl přeci naprostý alibismus, říkat si, že otec má peníze, tak podporu nepotřebuje. To, že on si vydělal poctivě peníze a částečně také zdědil, nemá přeci žádnou souvislost s tím, že má tři syny. Snažím se vžít do druhého. Tedy, co bych si myslel na jeho místě. To je velmi důležité.

Co říkali rodiče na Vaši pracovní kariéru v Japonsku?
Neříkali nic, protože já jsem jim nevolal. Já jsem od nich už nic nechtěl. Když si tatínek zjistil na základě adresy, kterou jsem mu dal, na mě kontakt a dopídil se, kde jsem a co dělám, začal mi volat a nabídl pomoc. To jsem však odmítl s tím, že už přeci od něj nikdy nic nechci a chci být zcela samostatný. Právě zkušenosti z dětství mě nastartovaly k tomu, že už jsem nechtěl čekat. Já už jsem v té společnosti takhle nemohl žít. Potřeboval jsem se již odrazit, ukázat, že nejsem horší, jenom že jsem jiný.

Tomio Rocky Okamura jde za svým snem

Inspiroval jste se někým?
Obrovsky a celoživotně mě inspiroval film Rocky I, který jsem shlédl v roce 1982, příběh outsidera Rockyho Balboa, ale také známý životní příběh Silvestera Stallona. Sám Stallone prošel 2.500 tisíce castingů, nabízel svůj scénář, ale na žádný casting ho nikdy nikde nevzali, ani jeho film nikdo nechtěl točit. Rocky I je vlastně nízkorozpočtový film, kde diváci tvoří první dvě řady, nemá ani pořádný kompars. Vlastně se tam skoro nic neděje, až na ten zásadní životní příběh outsidera. Je to příběh slušného kluka, který má sen a chce něco dokázat. Tenhle příběh mě naprosto dojímal od mého útlého dětství, zvlášť ta jedna scéna. Viděla jste ten film?

Neviděla..
Tak to je chyba!  Je chyba, že neznalci vždycky říkají, že je to o boxu a přitom je to oscarový snímek na příběhu boxu, je to o boxeru Rockym Balboovi. Je to příběh člověka, který z ničeho vlastní pílí a přes obrovské množství peripetií dosáhne úspěchu. A tento příběh mě celoživotně motivoval. Při jedné ze scén, kdy běží Balboa ve Philadephii po schodech nahoru na pomník a zdvihá vítězně ruce, že něco dokázal, jsem dojatý dodnes. To je prostě skvělé. A takový jsem chtěl vždycky být. Přesně o tom jsem snil, když jsem brečel v dětském domově pod peřinou, snil jsem o tom, když mi lidé nadávali a vysmívali se mi. Snil jsem, že jim jednou ukážu, že nejsem horší. Díky tatínkově výchově jsem pochopil, že nemá smysl stát a zdržovat se, ale že je potřeba nejprve začít pracovat sám na sobě. Proto jsem v 18 letech odešel. Protože jsem nechtěl ztrácet čas ani minutu. Chtěl jsem začít. A ukázalo se, že vlastní píle přináší ovoce. Kdybych čekal a čekal s nataženou rukou, tak by mě to zásadně zdrželo a vůbec bych nedokázal zajistit se už v mládí na celý život.

Svou neznalost o víkendu po rozhovoru doháním a naplánuji rodinné kino. Rocky Balboa, díky mému přesvědčování a hlavně pochopení ostatních členů domácnosti, že s maminkou nemá smysl se přít, nakonec poráží Harryho Pottera, Top Gear a Honičky Toma a Jerryho. :-) Řekla bych, že děti zaujal snad více než dospělé. Mimo jiné dcera nechápala, proč Rocky zpočátku nechce jít do souboje s o několik tříd lepším soupeřem a téměř lomila rukama nad hlavou. Synovi se velmi líbily scény z ringu, že by podobnost s oním Tomem a Jerrym. Jelikož se dcera nespokojila se závěrem, kdy byť toho Rocky hodně dokázal, vítězem se nestal, obávám se, že box s Rocky 2 až 7, nebo kolik jich je, bude naším večerním přítelem i po několik dalších víkendů.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

3. Boxér Tomio, proč zrovna box? Návrat do Japonska - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 22.01.2019, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce