Inzerce
Inzerce
Inzerce

3. Boxér Tomio, proč zrovna box? Návrat do Japonska

Proč se Tomio shlédl v boxu?

Jakým aktivitám jste se v dětství a mládí věnoval? Četla jsem, že boxu.
Boxoval jsem pod trenérem Rostislavem Osičkou, což je v boxu známá persona, zná ho každý. On byl trenérem prvoligového týmu Uhelné sklady Praha. Trénoval jsem od 13 let. Boxoval jsem první ligu a v 15 letech jsem nastoupil k prvnímu utkání. Jezdili jsme tehdy boxovat po celých Čechách, Sokolov, Rakovník si pamatuji a další. Už tehdy bylo v té hale 2000 diváků, mně se úplně podlamovala kolena.

Z toho počtu diváků?
Ne množstvím diváků, ale strachem. Že mě tam někdo zmlátí. A právě tyhle pocity strachu jsem chtěl překonat, proto jsem se tenkrát přihlásil na box. Chtěl jsem zabojovat sám se sebou. Abych byl celkově líp připravený. Abych dokázal lépe odolávat okolí. Box byl pro mě velmi psychicky přínosný. A dodnes jsem samozřejmě fanouškem boxu. Tuhle jsem byl na jednom mezinárodním turnaji v boxu, kde jsem si výborně popovídal s kamarády z klubu, se kterými jsem dříve jezdil po těch utkáních. Dnes jsou trenéry, někteří z nich boxovali profesionálně, je jim také těch 38, 39.

Zaboxujete si ještě dneska?
Naposledy jsem boxoval před 14 dny s Jardou Foldynou (pozn. poslanec  ČSSD) v Děčíně. Měl jsem tam tehdy hezkou talkshow pro veřejnost a tak z boxerského klubu, kde ví, že jsem boxoval, přišla pozvánka, zda bych se nestavil.

Proč se Tomio vrací do svého rodiště? Jak se stane inteligentní muž popelářem? Proč a jak podporuje své rodiče?

Co Vás vedlo v mládí k návratu do Japonska?
Chtěl jsem to v Japonsku zkusit.

A nechtěl tatínek, abyste ještě studoval?
Já jsem šel na vysokou školu, ale tu jsem hnedka přerušil. V 18 letech jsem odešel z domova. Sbalil jsem se a odešel bez jediného halíře. Tatínek chtěl původně, abych vystudoval vysokou školu, protože oba moji rodiče mají vysokou školu, můj mladší bratr a starší mají dokonce dvě vysoké školy, a já jako jediný podnikám. Já jsem v 18 letech odešel a začínal jsem s těmi zmiňovanými profesemi, popelář a nabírač popcornu.
A od té doby, to mi bylo 18 a 3 měsíce, jsem si od rodičů už nikdy nic nevzal. Naopak, celoživotně, od té doby, co pracuji, oba rodiče podporuji. Každý měsíc mají příkaz na 5000 korun. Tatínkovi jsem dal k Vánocům peníze na auto a oběma jsem nechal zrekonstruovat jejich pražský byt, aby měli v Praze příjemné bydlení. Tatínkovi, který sem pravidelně lítá, vždycky zaplatím letenku, v Čechách se mu ale moc nechce žít. On má rád Japonsko.

Jak často sem lítá?
Třikrát, čtyřikrát do roka. Ale vždycky tak na měsíc. Pobývá u maminky, která chce zase žít v Čechách. Ale oni nejsou rozvedení. Rodiče dlouhodobě podporuji, protože si myslím, že je to správné. Proč? Protože i já budu jednou starý. Tak abych měl čisté svědomí. Ať se jednou můj syn o mě postará, nebo ne, tak pro své rodiče musím udělat maximum. Proto dlouhodobě podporuji oba rodiče, i když to tolik nepotřebují, jsou celkem zabezpečení. Ale to by byl přeci naprostý alibismus, říkat si, že otec má peníze, tak podporu nepotřebuje. To, že on si vydělal poctivě peníze a částečně také zdědil, nemá přeci žádnou souvislost s tím, že má tři syny. Snažím se vžít do druhého. Tedy, co bych si myslel na jeho místě. To je velmi důležité.

Co říkali rodiče na Vaši pracovní kariéru v Japonsku?
Neříkali nic, protože já jsem jim nevolal. Já jsem od nich už nic nechtěl. Když si tatínek zjistil na základě adresy, kterou jsem mu dal, na mě kontakt a dopídil se, kde jsem a co dělám, začal mi volat a nabídl pomoc. To jsem však odmítl s tím, že už přeci od něj nikdy nic nechci a chci být zcela samostatný. Právě zkušenosti z dětství mě nastartovaly k tomu, že už jsem nechtěl čekat. Já už jsem v té společnosti takhle nemohl žít. Potřeboval jsem se již odrazit, ukázat, že nejsem horší, jenom že jsem jiný.

Tomio Rocky Okamura jde za svým snem

Inspiroval jste se někým?
Obrovsky a celoživotně mě inspiroval film Rocky I, který jsem shlédl v roce 1982, příběh outsidera Rockyho Balboa, ale také známý životní příběh Silvestera Stallona. Sám Stallone prošel 2.500 tisíce castingů, nabízel svůj scénář, ale na žádný casting ho nikdy nikde nevzali, ani jeho film nikdo nechtěl točit. Rocky I je vlastně nízkorozpočtový film, kde diváci tvoří první dvě řady, nemá ani pořádný kompars. Vlastně se tam skoro nic neděje, až na ten zásadní životní příběh outsidera. Je to příběh slušného kluka, který má sen a chce něco dokázat. Tenhle příběh mě naprosto dojímal od mého útlého dětství, zvlášť ta jedna scéna. Viděla jste ten film?

Neviděla..
Tak to je chyba!  Je chyba, že neznalci vždycky říkají, že je to o boxu a přitom je to oscarový snímek na příběhu boxu, je to o boxeru Rockym Balboovi. Je to příběh člověka, který z ničeho vlastní pílí a přes obrovské množství peripetií dosáhne úspěchu. A tento příběh mě celoživotně motivoval. Při jedné ze scén, kdy běží Balboa ve Philadephii po schodech nahoru na pomník a zdvihá vítězně ruce, že něco dokázal, jsem dojatý dodnes. To je prostě skvělé. A takový jsem chtěl vždycky být. Přesně o tom jsem snil, když jsem brečel v dětském domově pod peřinou, snil jsem o tom, když mi lidé nadávali a vysmívali se mi. Snil jsem, že jim jednou ukážu, že nejsem horší. Díky tatínkově výchově jsem pochopil, že nemá smysl stát a zdržovat se, ale že je potřeba nejprve začít pracovat sám na sobě. Proto jsem v 18 letech odešel. Protože jsem nechtěl ztrácet čas ani minutu. Chtěl jsem začít. A ukázalo se, že vlastní píle přináší ovoce. Kdybych čekal a čekal s nataženou rukou, tak by mě to zásadně zdrželo a vůbec bych nedokázal zajistit se už v mládí na celý život.

Svou neznalost o víkendu po rozhovoru doháním a naplánuji rodinné kino. Rocky Balboa, díky mému přesvědčování a hlavně pochopení ostatních členů domácnosti, že s maminkou nemá smysl se přít, nakonec poráží Harryho Pottera, Top Gear a Honičky Toma a Jerryho. :-) Řekla bych, že děti zaujal snad více než dospělé. Mimo jiné dcera nechápala, proč Rocky zpočátku nechce jít do souboje s o několik tříd lepším soupeřem a téměř lomila rukama nad hlavou. Synovi se velmi líbily scény z ringu, že by podobnost s oním Tomem a Jerrym. Jelikož se dcera nespokojila se závěrem, kdy byť toho Rocky hodně dokázal, vítězem se nestal, obávám se, že box s Rocky 2 až 7, nebo kolik jich je, bude naším večerním přítelem i po několik dalších víkendů.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

3. Boxér Tomio, proč zrovna box? Návrat do Japonska - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce