Inzerce
Inzerce
Inzerce

9. Recept na poklidný rozvod a celoživotní přátelství, podnikání maminky 3 dětí

Rozhovor byl pořízen 12. září 2011

Jak se Tomio vyrovnal s manželkou?

S Mie, Vaší bývalou manželkou vycházíte velmi dobře, dokonce spolu podnikáte. Jste jedni z mála, kteří se na výchově smírně dohodli. Znáte tedy úspěšný recept na poklidný rozvod?
Já myslím, že je potřeba, aby ti lidi byli rozumní. Z kraje mě chtěla taky různě dusit a hlavně její české kamarádky jí pořád naváděly…
(jsme přerušeni telefonátem)

Ono to u nás bylo hodně specifické, já ten recept nemám. Za prvé, chtěl jsem být rozumný, ona to byla hodná, slušná holka, to jsem si vybral dobře. Mie je Japonka. To manželství trvalo pouze 4 roky, od 20 do 24 let, takže velmi dávno. Nyní má českého manžela, který u nás taky pracuje v jedné firmě. A mají spolu dvě malé děti, ty mi říkají strejdo a máme spolu pěkný vztah. Já jsem nekonfliktní, já se prostě s žádnými ženskými nehádám, nikdy. Proč bych se měl hádat s nějakou ženskou? Já nevím, o čem bych se měl hádat. To by musela být nějaká strašně marginální věc a ta mě nezajímá. To já to radši ženám pokud možno odkývám. A mám klid. To je zbytečné, abych ztratil energii tím, že se budu hádat doma s nějakým jednotlivcem. Já se radši „pohádám“ v nějaké společenské debatě, kde to zajímá už milion lidí. To mě baví. To „pohádat“ myslím samozřejmě ve významu výměny názorů. Hádat se doma s fyzicky slabším člověkem, to by mne nebavilo. A navíc se ženskou nemá smysl se hádat, protože toho chlapa stejně nečeká nic dobrého. Když se rozejdete a jste hodný, tak jsem přesvědčen z vlastní zkušenosti, že ve více než polovině případů Vás ta žena má stejně dál ráda, a nikdy nevíte, kdy se co hodí.

Syna mám oficiálně ve své péči

Vy jste říkal, že do toho zasahovaly taky nějaké její kamarádky.
Nějaké její, které jsem neznal. Říkaly, že když jsem bohatý… Tak zvyšovala pořád požadavky. Ale potom přijdete k tomu, že Vás má stejně ráda a já ji mám taky dodnes rád. Byli jsme hrozně mladí, seznámili jsme se v hrozně mladém věku. O syna se celoživotně staráme oba dva, takže i v těch 20 letech, kdy jsem neměl vůbec nic a dělal jsem prodavače, tak jsem tu odpovědnost za rodinu na sebe vzal. U nás to bylo tak, že jsme si pak nerozuměli, tak jsme se rozešli. Dohodnout jsme se museli. Protože Mie, když byla naštvaná, tak říkala, že se vrátí do Japonska a nejlépe se synem. Na to jsem jí odpověděl, že ne. Co by tam dělala, když kvůli mně přerušila střední školu. V Japonsku by práci nenašla. To si taky potom uvědomila. Oba dva jsme měli Ruye rádi, takže jsme byli na vážkách, jak by bez jednoho rodiče vyrůstal, kdyby se vrátili do Japonska. Udělal jsem vstřícný krok. V době, kdy jsme se rozváděli, jsme již v Praze vlastnili čtyři byty i více aut. Věnoval jsem jí ten nejlepší byt, který jsme měli na Vinohradech. Dále auto, a aby nemusela pracovat, tak jsem jí do 18 let věku syna, pokud zůstanou v Česku, slíbil finanční podporu. Chápal jsem, že když jako Japonka neumí česky, nebudu ji přeci uvádět do problémů, protože já jsem ji měl taky rád, tak proč jí dělat naschvály. Kdyby se cítila špatně, tak se bude špatně cítit i syn. V tomhle jsem viděl hned z kraje spojené nádoby, rozhodl jsem se jí dávat 15.000 měsíčně čistého, aby vůbec nemusela pracovat. Kromě bytu, auta a měsíční částky jsem jí ještě zaslal 500.000 Kč na vrch na účet. Ale výměnou za to jsem chtěl, aby syn zůstal tady. Chtěl jsem jej mít napsaného na sebe. Což se jí zase strašně nelíbilo, ale nakonec si uvědomila, že to myslím s ní i se synem vážně a seriozně. Takže mám syna napsaného paradoxně na sebe.

Jak Mie začala podnikat

Takže Vy máte syna ve své péči?
Ano, oficiálně ano. Ale nikdy od té doby na to debata nedošla. Protože se v péči o něj oba dva střídáme, teď už je velký, je mu 17 let. Těch 15.000 už jí neplatím skoro 8 let. Proč? Protože za mnou před 8 lety přišla, že má nápad, že by chtěla otevřít první obchod s japonskými potravinami, módou a dalším. Jestli bych ji na to nedal investici. Něco jako televizní pořad Den D. Na projekt jsem se podíval a nechal jej dopracovat. Na začátku byly trošku problémy, jelikož nám trvalo po tak dlouhé době, co se známe, tu spolupráci převést do pracovní roviny. Často jsme se v téhle fázi dohadovali, z její strany se tam prolínaly emoce, ale nebyly to osobní hádky, souvisely s přístupem k byznysu. Tehdy jsem říkal, že přeci nemůžu dát peníze někomu, kdo to vidí emočně, od toho že se musí oprostit. Jestli spolu máme podnikat, spolupracovat, tak se v byznysu musíme od vzájemných pocitů oprostit. A vidíte, Mie vybudovala krásný obchod, který generuje obrat téměř 20 miliónů ročně. Stará se o to celé sama, má zaměstnance, já jsem tam maximálně půl hodiny týdně, kdy máme krátkou poradu, jak to šlo v minulém týdnu. V tom s.r.o. jsem spolumajitelem, máme to 50 na 50. A od té doby, co jsem jí dal investici na podnikání, jí po vzájemné dohodě nic neplatím. Má mnohonásobně vyšší příjem, proč bych jí měl dávat ještě 15 tisíc navrch. Mie to uznala. Žádnou psanou dohodu nemáme. Oficiálně by měla platit alimenty ona mně podle dohody o péči o syna. Dokonce tam je nějaká částka napsaná, ale to bych ji musel dohledat. Nikdy jsme to neřešili. Oba máme hodně práce, takže abychom se přetahovali o Ruye, k tomu nedošlo. Naopak jsme uvítali, že se o něj může postarat jeden i druhý, protože třetí osoba moc nepřipadala v úvahu. Máme na to japonský přístup, myslím si, že dítě by mělo být pokud možno s rodiči. Nevyužívali jsme k hlídání ani babičku.

My vlastně spolu podnikáme v jedné z mých firem už 8 let. Funguje to fantasticky, přesně je to ten člověk, kterému můžu absolutně finančně věřit. V té firmě pracuje na malý úvazek i její současný manžel, což si museli doma vyřešit. Mají ten model, že manžel se stará doma o jejich dvě děti a ona pracuje.

Máme výborný vztah i zajímavý byznys

Máme výborný vztah, vyplatilo se mi, že se nehádám s ženskými, naopak se snažím být milý a u lidí vidět vždy tu lepší stránku. Vrátilo se mi to i finančně, že jsem se choval k Mie korektně a slušně, generuje mi ještě zajímavý byznys. Vyplatilo se mi být velkorysý, jak u rozvodu, tak následného podnikání, věděla, že za mnou může přijít se svým nápadem, že mi může věřit a že mám k dispozici startovací investici do začátku. Bylo to 7 milionů korun. Spousta lidí nemá k dispozici tak velké volné peníze. Vybudovala to velmi hezky. Matka tří dětí. Vlastně 2 malých, prvnímu jsou 4 a druhému 2 roky, našemu synovi bude 17. Takže se třemi nezletilými dětmi vlastně vybudovala obchod s velkoobchodem s několika zaměstnanci, s obratem téměř 20 miliónů ročně. A všechno sama. A to ještě navíc každý měsíc musí létat do Japonska a jinam za dodavateli. Opravdu to jede.

Zákazníci jsou tedy nejen Japonci, ale i Češi?
Japonců je mnohem míň. Japonců je tak 20 %. 80% jsou místní, Češi a cizinci žijící v Česku. Takže i Američani, Rusové.

Mluvíme česky

Mluví Mie česky?
Ano, v běžné konverzaci nemá problém. Anglicky mluví bez problémů.

Jak komunikujete s Ruyem? Japonsky nebo česky?
Česky.

A s bratry?
Taky česky. Ale Mie s Ruyem mluví anglicky. Ruy chodí od začátku do anglické školy, angličtinu má tedy v malíčku.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Závěr rozhovoru Vám přineseme zítra.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

9. Recept na poklidný rozvod a celoživotní přátelství - diskuze

 • Typickej chlap
     
  Kdo to řekl, Werich
  Ženská řeší nepodstatné věci, jako co bude k obědu a jestli mají děti úkoly, a chlap to důležité, jako vztah rodiny k dálnému východu. 

  Pořádně se pohádat, to je někdy skoro tak super jako si pořádně zasouložit. Skvělé cvičení v argumentaci.
  zajic   | 13.10.2011 13:27:28
  Reagovat | URL příspěvku
 • rozesmály mě ty české kamarádky     typicky české maloměšťácké  
  paní Mii velmi fandím  
  jezurka   | 13.10.2011 09:56:58
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Cysty na mozečku

| Jandulka30 | 20.06.2024, 11:06

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jsem 20+4 a našly naší princezně cysticky na mozecku a doktor mi řek že by bylo lepší podstoupit odběr plodové vody ale mam strach a hlavně říkal že do 24 týdne by měly zmizet tak si myslí že je zbytečné riskovat a chodit na plodovou vodu jakej máte nazor vy mockrát děkuji

Dobrý den,

já Vám samozřejmě v rámci internetové poradny nemohu říkat, co máte či nemáte dělat, nicméně odběr plodové vody patří mezi nízké rizikové výkony v těhotenství. Řiďte se doporučením Vašeho ošetřujícího lékaře.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 20.06.2024, 10:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×