Inzerce
Inzerce
Inzerce

Životní styl

Rozhovor byl pořízen 27. února 2013

Jak vypadá Váš pracovní den v Česku. V kolik vstáváte? Máte nějaký ranní rituál?

Nejsem ranní ptáče, a pokud nemusím, před sedmou hodinou nevstávám. Zato před půlnocí se do postele dostanu málokdy. Když vstáváme společně, se synem jdeme do koupelny, a potom snídáme. To jsou malé rituály, které jsou pro mě symbolem rodinné pohody. Není to každý den, a proto si i tyto malé věci užívám. I když nejsem v cizině, jsem většinou každý den pracovně v jiném městě, takže popsat typický den úplně nejde. Mám rád své pacienty ve své ostravské ordinaci, jsem jim k dispozici dokonce i každou sudou sobotu. Ordinoval jsem v zástupu za kolegy už i v Olomouci, v Brně, Karlových Varech i v Praze a tam byli taky vděční pacienti.

Inzerce

Jak dlouho denně pracujete? Čemu všemu se věnujete?

Ordinuji, přednáším doma i v zahraničí, píšu odborné články, knížky, vedu 2 odborné společnosti, mezinárodní humanitární organizaci, jsem předsedou redakční rady 2 odborných časopisů, organizuji mezinárodní kongresy, vedu 3 internetové poradny pro pacienty, jsem odborným garantem vzdělávání lékařů i sester atd. Práce je prostě hodně a vytěžuje mě to rozhodně víc než na 8 hodin denně. Někdy je to i jednou tolik.

Inzerce

Co patří k Vašim koníčkům a kolik času týdně jim věnujete?

Volný čas věnuji hlavně synovi a organizaci humanitární a rozvojové pomoci. To jsou takové moje „koníčky“. Na sport mi zbývá už jen minimum času. Jen když jsem někdy sám na hotelu, zajdu si občas do fitness centra. Od září jsem členem ostravského Rotary Clubu, kam mě zavála moje potřeba pomáhat jiným, a s kolegy občas vyrazíme za kulturou do některého z ostravských divadel. Samozřejmě s partnery. Často na některé z představení vynikajícího herce a přítele Vladimíra Poláka.

Inzerce

Vypadáte velmi dobře, dodržujete zdravý životní styl? ? Jíte zdravě, držíte nějakou speciální dietu? Sportujete pravidelně?

Děkuji za kompliment. Dietu jsem nikdy nedržel, jím skoro všechno, ale snažím se jíst s mírou. Na pravidelný sport mi už dlouho nezbývá čas. Letos mi však bude čtyřicet, a protože se za sportovce pořád považuji, rád bych se k pravidelnosti vrátil. Bohužel den nemá 30 hodin, a protože s pomocí pro rozvojový svět bude vždy spousta práce, zatím to vypadá spíše jako mission impossible.

Inzerce

Jak vypadá Váš pracovní den v zahraničí?

Cíle mých zahraničních cest jsou různorodé, a tak ani tady neexistuje typický den. Nemám rád stereotyp, a proto mi to tak docela vyhovuje.

Rastislav Madar Viktoriiny vodopady ZimbabweJak si „dobíjíte baterky“ na cestách?

Když cestuji s rodinou, těším se z radosti syna z nových podnětů a zážitků. A když jsem sám, nabíjí mě pozitivní energie lidí s dobrým srdcem a krása naší planety. Na chvíli se zastavím a vychutnávám krásu světa pozorováním běhu věcí. To je totiž něco, na co doma nemám čas. Nabíjí mě ale i krása přírody, například nedávno u Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe nebo prostě jen kouzlo okamžiku, západ slunce nad slaměnými střechami hliněných afrických domků.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová, fota: archív doc. Rastislava Maďara

Rozhovor je součástí Měsíce očkování, ve kterém nám právě pan doc. Maďar objasní význam očkování, zda je i v dnešní době potřebné, jaké je složení vakcín a jejich vývoj, odhalí nám prokázaná fakta a vyvrátí mnohé z mýtů o očkování.

Předchozí části rozhovoru:

Úvod
1. Práce v humanitárních organizacích
2. Docent cestovatel
3. Manžel a tatínek, výchova

Následující části rozhovoru:

5. Významný vědecký pracovník a popularizátor očkování

International Humanity

Humanitární organizaci International Humanity, která vynakládá všech 100 % vybraných prostředků od donorů přímo na konkrétní projekty, můžete podpořit i Vy! Jaké jsou možnosti pomoci?

 

 
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Životní styl - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace