banner

Rozhovor byl pořízen 27. února 2013

Jak vypadá Váš pracovní den v Česku. V kolik vstáváte? Máte nějaký ranní rituál?

Nejsem ranní ptáče, a pokud nemusím, před sedmou hodinou nevstávám. Zato před půlnocí se do postele dostanu málokdy. Když vstáváme společně, se synem jdeme do koupelny, a potom snídáme. To jsou malé rituály, které jsou pro mě symbolem rodinné pohody. Není to každý den, a proto si i tyto malé věci užívám. I když nejsem v cizině, jsem většinou každý den pracovně v jiném městě, takže popsat typický den úplně nejde. Mám rád své pacienty ve své ostravské ordinaci, jsem jim k dispozici dokonce i každou sudou sobotu. Ordinoval jsem v zástupu za kolegy už i v Olomouci, v Brně, Karlových Varech i v Praze a tam byli taky vděční pacienti.

Jak dlouho denně pracujete? Čemu všemu se věnujete?

Ordinuji, přednáším doma i v zahraničí, píšu odborné články, knížky, vedu 2 odborné společnosti, mezinárodní humanitární organizaci, jsem předsedou redakční rady 2 odborných časopisů, organizuji mezinárodní kongresy, vedu 3 internetové poradny pro pacienty, jsem odborným garantem vzdělávání lékařů i sester atd. Práce je prostě hodně a vytěžuje mě to rozhodně víc než na 8 hodin denně. Někdy je to i jednou tolik.

Co patří k Vašim koníčkům a kolik času týdně jim věnujete?

Volný čas věnuji hlavně synovi a organizaci humanitární a rozvojové pomoci. To jsou takové moje „koníčky“. Na sport mi zbývá už jen minimum času. Jen když jsem někdy sám na hotelu, zajdu si občas do fitness centra. Od září jsem členem ostravského Rotary Clubu, kam mě zavála moje potřeba pomáhat jiným, a s kolegy občas vyrazíme za kulturou do některého z ostravských divadel. Samozřejmě s partnery. Často na některé z představení vynikajícího herce a přítele Vladimíra Poláka.

Vypadáte velmi dobře, dodržujete zdravý životní styl? ? Jíte zdravě, držíte nějakou speciální dietu? Sportujete pravidelně?

Děkuji za kompliment. Dietu jsem nikdy nedržel, jím skoro všechno, ale snažím se jíst s mírou. Na pravidelný sport mi už dlouho nezbývá čas. Letos mi však bude čtyřicet, a protože se za sportovce pořád považuji, rád bych se k pravidelnosti vrátil. Bohužel den nemá 30 hodin, a protože s pomocí pro rozvojový svět bude vždy spousta práce, zatím to vypadá spíše jako mission impossible.

Jak vypadá Váš pracovní den v zahraničí?

Cíle mých zahraničních cest jsou různorodé, a tak ani tady neexistuje typický den. Nemám rád stereotyp, a proto mi to tak docela vyhovuje.

Rastislav Madar Viktoriiny vodopady Zimbabwe

Jak si „dobíjíte baterky“ na cestách?

Když cestuji s rodinou, těším se z radosti syna z nových podnětů a zážitků. A když jsem sám, nabíjí mě pozitivní energie lidí s dobrým srdcem a krása naší planety. Na chvíli se zastavím a vychutnávám krásu světa pozorováním běhu věcí. To je totiž něco, na co doma nemám čas. Nabíjí mě ale i krása přírody, například nedávno u Viktoriiných vodopádů v Zimbabwe nebo prostě jen kouzlo okamžiku, západ slunce nad slaměnými střechami hliněných afrických domků.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová, fota: archív doc. Rastislava Maďara

Rozhovor je součástí Měsíce očkování, ve kterém nám právě pan doc. Maďar objasní význam očkování, zda je i v dnešní době potřebné, jaké je složení vakcín a jejich vývoj, odhalí nám prokázaná fakta a vyvrátí mnohé z mýtů o očkování.

Předchozí části rozhovoru:

Úvod
1. Práce v humanitárních organizacích
2. Docent cestovatel
3. Manžel a tatínek, výchova

Následující části rozhovoru:

5. Významný vědecký pracovník a popularizátor očkování

International Humanity

Humanitární organizaci International Humanity, která vynakládá všech 100 % vybraných prostředků od donorů přímo na konkrétní projekty, můžete podpořit i Vy! Jaké jsou možnosti pomoci?

Sdílejte stránku

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč