Rozhovor byl pořízen 27. února 2013
Jak mnozí víte, jedním z našich autorů a lékařů „na mailu“ v poradně je pan docent Rastislav Maďar. Pro tentokrát si dovolím tituly za jménem vynechat, vždycky ty zkratky mezinárodních odborných titulů musím překontrolovat. O ně totiž dnes nejde.
Pan docent se kromě své české lékařské praxe věnuje i jednomu bohulibému koníčku, a to charitativní činnosti. Již několikrát jsme o jeho vlastní humanitární organizaci International humanity psali.
Tato „soukromá“ nezisková organizace nás zaujala hned, když jsme ji objevili. Proč?
- Veškeré náklady na misi si hradí lékaři ze svého
- Nemá téměř žádný administrativní aparát
- Každá vybraná koruna jde na účel, ke kterému je poslána
- Nečerpá žádné granty a dotace, které jsou v případě pomoci jinde tolik diskutované, ale vše hradí z darů soukromých dárců
Letošní mise
I letos lékaři-dobrovolníci společně s docentem Maďarem odlétají na misi, a to za necelé 3 týdny, přesně 29. července 2017. Proto jsme se zeptali, kam letí, co bude náplní mise a co ještě na misi potřebují zajistit.
„Letíme přes Etiopii do hlavního města Malawi Lilongwe. Z něj nás čeká dvouhodinová cesta autem po asfaltové silnici do okresního města Mchinji a odtamtud už většinou cestování po prašných silnicích až do míst našich projektů,“ svěřuje se nám pan docent Maďar.
Letos mise zavítá i na nová místa. Lékaři o to byli požádáni pravděpodobně příštím prezidentem Malawi. Ten velice ocenil práci českých lékařů v oblasti, kde stojí jimi vybudovaná nemocnice (má 3 budovy, takže podle pana docenta spíše nemocnička). Výsledky jejich práce jsou dle zástupců Malawi výrazné, ať již pokles počtu těžce podvyživených dětí i zanedbaných stavů (např. vředy infikované mouchami) či dekompenzované epilepsie a další nemoci.
„Nikdy předtím jsme v oblasti, kam směřujeme nyní, nebyli, proto zatím nevíme, jak budeme bydlet. Musíme si všechny léky, materiál a nástroje přivézt s sebou. Na vodu máme vlastní filtrační láhve, které nám umožňují čerpat vodu i z kontaminovaných vesnických studní. Na oběd proteinové tyčinky a na večeři si vezeme pytel rýže. Snad nám to místní uvaří,“ doufá pan docent.
„Nemocnici už v nových oblastech stavět nebudeme, i když je nízkonákladová, protože na to zatím finance nemáme. Letos bychom však v Africe chtěli pořídit nějaké starší auto, v přístavech v Mosambiku nebo v JAR, kde jsou nejlevnější, které by sloužilo jako sanitka či mobilní klinika.“
Co je ještě potřeba, čím můžeme přispět? Léky, materiálem nebo penězi?
„Kvůli recidivě nemoci nám letos vypadla z týmu stomatoložka, tím jsme přišli i o dvě zavazadla. Nepobereme proto nic víc než léky, které již máme. Nejlepší jsou proto finance, za ty koupíme v hlavním městě léky, které u nás nelze sehnat. Pokud by to byla větší částka, rádi nafotíme místní děti s jejich logem firmy nebo jménem, jak to běžně děláme.
Naším hlavním principem je samozřejmě, že chudým doputuje každá darovaná koruna, např. se dá koupit koza v hodnotě 1500 Kč nebo pytel sóji a manioku, který jim zajistí bílkoviny a potravu i po čas sucha.
Letenky i všechno ostatní si jako vždy všichni účastníci mise platí ze svého.“
Co je smyslem této humanitární organizace? Možná zachránit Evropu…
„Snažíme se pomáhat nejchudším lidem na světě a i s relativně malým obnosem financí to děláme velmi úspěšně. Nekrmíme je, nedáváme jim přímo peníze, vše si musí zasloužit. Díky naší pomoci však neutíkají za lepším do ciziny. Nejlíp je každému doma, jen musí mít šanci svou rodinu uživit a žít alespoň trochu důstojně.“
Chcete-li pomoci i Vy, můžete:
Zaujalo Vás nasazení International Humanity, nadšení pro věc a výsledky týmu zdravotníků v Malawi? Pokud ano a chcete pomoci, můžete zaslat finanční dar na účet: 212911674/0300, zadat variabilní symbol 812, příp. se domluvit na jiné, např. materiální pomoci.
Více na: www.internationalhumanity.cz, Facebook International Humanity
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
BMI
Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem, které nám pomáhají se zorientovat v naší tělesné hmotnosti. Body Mass Index (BMI) udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI může provést odborník, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů, typ postavy a celkový životní styl.