Inzerce
Inzerce
Inzerce

Manžel a tatínek, výchova 

Rastislav Maďar Mauricius

Rozhovor byl pořízen 27. února 2013

Pane docente, máte cestovatelství tak zvaně v anamnéze. Je pravda, že ač jste se tam nenarodil, ruština se stala Vaší mateřštinou? Jak jste se ocitl jako dítě v Rusku?

Inzerce

Pár měsíců po mém narození dostal otec příležitost studovat jedinou vysokou školu pro hasiče ve východním bloku v Moskvě. Když pro nás zařídil bydlení a další důležité věci, odjeli jsme za ním. Tříčlenná mladá rodina s pronajatým bytem však nemohla žít dlouho jen z vysokoškolského stipendia, takže jsem musel do jeslí k ruským dětem a maminka sehnala práci na recepci Československé ambasády. V dětském kolektivu se mluvilo samozřejmé jen rusky, takže jsem měl i místní přízvuk. Jak se blížila školní docházka, rodiče na mě mluvili víc a víc slovensky, ale já zásadně odpovídal rusky a chtěl jsem výlučně ruské pohádky. Kvůli způsobu naší komunikace si asi dost lidí myslelo, že si mě rodiče v Rusku adoptovali.

Jak v Rusku probíhalo Vaše dětství a kdy jste se vrátili do Československa?

Inzerce

Skromně a šťastně, řekl bych. Měl jsem u sebe tatínka i maminku, to je to hlavní, co malé dítě potřebuje. Věci, které v Rusku v té době nebyly, jsme si nakoupili u nás. Dlouhé přesuny na prázdniny domů jsme absolvovali občas letadlem, ale většinou lůžkovým vlakem. Až do konce základní školy mě zvuk jedoucího vlaku vždy spolehlivě uspal.

Rastislav Maďar Grand CanariaJakým zálibám jste se věnoval v dětství?

Inzerce

Začínal jsem na základní škole hereckým kroužkem, ale vždy jsem chtěl hrát nějaký sport. Nakonec jsem zakotvil u basketbalu, a to na poměrně vysoké úrovni. Bylo to ale na úkor volného času, nakonec mnoho rodičů sportujících dětí to dobře zná: škola, trénink, učení. Téměř každý víkend zápasy, v létě trojfázové tréninky. Věděl jsem, že chci na medicínu a na mise, takže jsem musel mít výborné výsledky ve škole a pracoval jsem i na své angličtině. Už za socializmu jsme byli jako dorostenci zváni na turnaje na kapitalistický západ a myslím dokonce, že jsme všechny vyhráli. Mám doma i medaili z federálního mistrovství Československa. Sport mi mnoho dal, ale něco i vzal, myslím tím pro tento sport typické problémy s koleny. Jednou jsem kvůli tomu putoval z vysokoškolského turnaje na operační sál. Nikdy jsem ale nelitoval a ke sportu budu vést i svého syna.

Jak velké máte děti?

Inzerce

Zatím jednoho syna, koncem ledna mu byly 3 roky. Jmenuje se Dominik Alex, a protože se naučil brzy mluvit, už poměrně dlouho nám je partnerem.

Pane docente, máte vůbec přes své pracovní vytížení dostatek času věnovat se dětem? Nebo spočívá péče na Vaší paní?

Snažím se být s rodinou co nejvíce, ale základní provoz domácnosti i výchova jsou samozřejmě na manželce. Když přijede přes den nějaký opravář, nemohu s ním ztrácet svůj čas. Naštěstí její práce ji tu flexibilitu umožňuje. Rád ale pracuji na malé zahrádce, kterou za řadovým domkem máme.

Rastislav Maďar MauriciusJe Vaše paní také z oboru? Jak jste se při Vašem akčním životním stylu seznámili?

Manželka vlastní cestovní a vzdělávací agenturu. Významnou částí její klientely jsou lékaři. Navíc po svatbě jsme začínali manželství skromně na koleji v lékařské buňce, a tak má k medicíně blízko. Vždy říkala, že kdybychom se seznámili dříve, chtěla by studovat medicínu se mnou. Absolvovala komerční ruštinu a potom ještě ekonomickou fakultu. S manželkou jsem se seznámil v roce 1998 v Chorvatsku. Vzal jsem na dovolenou do Medulinu své anglické přátele a jeden den jsme se chtěli proletět malým letadlem nad pobřežím. Ona stála jako zástupce české cestovní kanceláře na hotelové recepci a tvářila se suverénně, takže jsme předpokládali, že bude vědět, kde je to malé místní polní letiště. Ze začátku jsme spolu mluvili anglicky, potom jsme si ještě nějakou dobu vykali. Se znalostí plynulé chorvatštiny nám vše potřebné zjistila, a protože zážitek z letu nad Jadranem byl báječný, napsal jsem jí děkovný vzkaz. Tím to začalo a za rok na to jsme se na skále nad mořem v Pule zasnoubili. Svatební cesta již nebyla do Chorvatska, ale do Tuniska.

Jste přísný tatínek?

Malé dítě nemůže dělat věci výlučně podle představy dospělých, na svět musí mít jiný pohled. Nebylo by to ani fyziologické. Snažím se proto mít pochopení, i když někdy se člověk musí hodně ovládat. Naštěstí má dobré srdíčko, je soucitný a interaktivní. Přísný tedy nejsem. Netoleruji ale občasné schválnosti. Musí mít jistá pravidla a mantinely, za které nemůže. V rámci učení na něj však budu určitě náročný.

Odlišujete se v přístupu k dětem od svých rodičů?

Snažím se odlišovat. Jako dítě jsem měl občas pocit, že ten výprask jsem si nezasloužil, což je možná běžné u všech dětí. Snažím se tomu ale u svého syna vyvarovat. Dnešní rodiče jsou méně autoritativní, demokratická výchova vysvětlováním a pohovorem však musí mít své hranice. Potom už se zvyšuje hlas.

Rastislav Madar MauriciusNemáte na základě svých zážitků vůči svému synovi tendenci používat: „V Africe umírají hlady a Vy si tady ničeho nevážíte?“

Synovi to připomínám, když mám pocit, že něco bere jako samozřejmost. Nedovolím mu ani plýtvat vodou, i když malé děti rády otevírají kohoutky naplno. I kdyby měsíc pršelo, dostane se mu poučení, že děti v Africe musí nosit vodu z dálky, a proto si jí váží. Mám v sobě moc hluboko, že voda znamená život, a proto by se s ní mělo šetřit. Léčil jsem na venkovské misijní stanici, kde po osmiměsíčním suchu nebyla voda ani na kartáček.

Chtěl byste, aby šly děti ve Vašich šlépějích?

Jednoznačně ano, počítám s tím. Já jsem nebyl z lékařské rodiny a musel jsem hledat vlastní cestu. Rádi bychom měli ještě další dítě a pro obě bych zvolil medicínu. Nutit je však nebudu.

Jak vypadá volný čas Vašeho syna? K čemu ho vedete?

Zatím je Dominiček moc malý. Řešíme to občas miniškoličkou, dětskými koutky a rád bývá se svými prarodiči, kteří ho zbožňují.

Rastislav Maďar Grand Canaria

Rozhovor pořídila: Jana Martincová, fota: archív doc. Rastislava Maďara

Rozhovor je součástí Měsíce očkování, ve kterém nám právě pan doc. Maďar objasní význam očkování, zda je i v dnešní době potřebné, jaké je složení vakcín a jejich vývoj, odhalí nám prokázaná fakta a vyvrátí mnohé z mýtů o očkování.

Předchozí části rozhovoru:

Úvod
1. Práce v humanitárních organizacích
2. Docent cestovatel

Následující části rozhovoru:

4. Životní styl
5. Významný vědecký pracovník a popularizátor očkování

 

International Humanity

 

Humanitární organizaci International Humanity, která vynakládá všech 100 % vybraných prostředků od donorů přímo na konkrétní projekty, můžete podpořit i Vy! Jaké jsou možnosti pomoci?

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Manžel a tatínek - diskuze

Poradna

Pokakavani

| Nikolabi | 24.07.2024, 17:12

Dobry den,

obracim se na Vas s dotazem ohledne syna. V cervnu mu byli tri roky. Mame problem s chozenim na velkou. Loni v listopadu jsme zacali odplenkovavat. S curanim problem ani tak nebyl, sem tam se pocura a to i ted, ale to beru asi jako "normu". Ale bohuzel neni schopen udelat velkou potrebu na nocnik, ci zachod. Vykonava to pouze do kalhot a treba i petkrat za den. Jsou situace, kdy sedi vedle nocniku, nebo je od nej vzdalen opravdu jen kousek a presto se pokaka. Uz od zacatku jsem ho motivovala napr. gumovym bonbonkem, ci nejakou hrackou, ktera se mu libila v kramu, ale bez uspechu. Priznam se, ze posledni dva mesice jsem z toho uz tak zoufala, ze jsem mu dala za to i na zadek. On mi slibi, ze bude chodit kakat na zachod, ale pak se to treba za pul hodiny opakuje znova. Parkrat se stalo, ze tu potrebu vykonal na zachod ci nocnik, ale jen tehdy, kdyz zrovna kakal a ja jsem ho popadla a on to tam dodelal. Vetsinou se to ale pak zastavilo a nelibi se mu to, knoura. Kolikrat i odejde do jine mistnosti a tam se pokaka. Ja na nem samozrejme poznam, ze kaka a kdyz se ho zeptam, tak mi tvrdi, ze ten bobek nedela. Toto se deje i kdyz je napr. u babicky na noc. Myslim, ze jen jednou se stalo, ze sam od sebe sel na nocnik a vykakal se. To jsem zrovna nebyla doma a hlidal ho manzel. Rekla bych, ze je na me celkem dost fixovany. Bohuzel manzel je casto v praci, tak drtivou vetsinu casu je se mnou. Mam jeste starsi dceru (5 let) a ta s tim taky mela trochu problem, v tom smyslu, ze do ctyr let nekakala vubec a vecer, kdyz jsme ji dali plenku na noc, tam se behem chvilky vykakala. To jsme odbourali kolem toho ctvrteho roku. Jinak bych rekla, ze je sikovny. Uz dlouho je schopen se skoro sam uplne oblect, obuje si boty, v pohode se naji. O tom, ze se kaka do nocniku, ci na zachod si povidame nekolikrat denne, myslim, ze toto chape. Ale uz jsme z toho vsichni dost nestastni. V zari by mel nastoupit do statni skolky (a ja do zamestnani), ale obavam se, ze pokud se bude tatkto neustale pokakavat, tak ho odtamtud vylouci. Uz opravdu nevim, co s nim. Prijde mi, ze at se snazim ho presvedcit, aby chodil na zachod, tak stejne dokud nebude on sam chtit, tak se to nezlepsi. Ale pokud by vas napadlo nejaka rada, jak to zlepsit, byla bych za to velmi vdecna. Mockrat dekuji

Dobrý den,

poradila bych vám se s problémem vašeho synka obrátit na dětského klinického psychologa. Pouze na základě dotazu po e-mailu nelze dát jednoznačnou odpověď a ani zázračné rychlé řešení. Je možné, že bude potřeba podrobnější zmapování situace a dlouhodobější vedení, nebo se naopak situace může vyřešit velmi rychle. Obtíže s vyměšováním nejsou ale u batolat nic neobvyklého a objevují se. Mnoho dětí preferuje zejména defekaci (vykonání velké potřeby) do plen a má problém s přechodem na nočník či toaletu. Píšete, že syn je čerstvě tříletý. Kontrola vyměšování souvisí se zralostí nervového systému dítěte a se schopností volního ovládání svěračů. Nervový systém syna nemusí být ještě dostatečně zralý a syn tak není ještě třeba připravený na přechod na nočník či záchod. Určitě bych vám doporučila snížit na něj tlak v tomto ohledu. Váš stres se na něj přenáší, tlakem je i vaše neustálé vysvětlování, kam se potřeba vykonává. To vše syn zcela jistě již ví. Pod psychickým tlakem se obtíže ještě zhoršují a může dojít k rozvoji psychosomatických potíží, které se pak těžce odbourávání. Pokud syn ještě není dostatečně vyzrálý, pak je jedno, jestli se nachází právě vedle nočníku či WC, prostě do něj potřebu není ještě schopen vykonat, nemá nad ní úplnou kontrolu. Častost stolice cca 5x denně i obtíže s použitím nočníku bych vám také doporučila konzultovat s dětským lékařem. Mohlo by se jednat i o projev nějaké potravinové intolerance či alergie a je potřeba to vyloučit, dále je dobré se poradit o vhodném stravovacím režimu a složení stravy, je možné vyhledat i dětského dietního poradce.

Při jednání se synem se určitě zcela vyhněte výčitkám, přílišnému nátlaku i vysvětlování. Ukažte mu, kde je nočník, záchod a podporujte i každý pokus o vykonání potřeby na něj. Nezaměřujte se na neúspěchy, ale pouze na úspěchy, i třeba částečné, kdy se syn k nočníku či záchodu snažil třeba přiblížit, i když to nestihl. Tyto úspěchy "oslavujte", zaznamenejte třeba do kalendáře a na ně se při následné chvále zaměřujte, může být i odměna ve formě sladkosti, hračky apod. Pokud již potřebu vykonává, tak se snažte nepřerušovat mu ji, i když poznáte, že defekuje. On vědomě ví, že má jít na nočník, ale fyzicky to ještě nezvládá. Právě přerušení vykonání potřeby může způsobovat častost stolice, kterou syn nedokončí, protože nemá klid a způsobit např. rozvoj záměrného zadržování stolice a psychosomatické zácpy. Pokud vidíte, že syn kaká, nechte jej stolici dokončit, i když do kalhot, pak jen krátce připomeňte, že je lepší použít nočník a syn se může následně podílet na úklidu (např. odnést znečištěné oblečení do prádla, zkusit vám pomoci utřít případně znečištěnou podlahu atd.). Je potřeba synovi dopřát čas a snížit tlak na něj, také vy se situací přestaňte trápit, zaměřte se na jiné věci, které synovi jdou a že jich v jeho věku není málo. Přeji vám hodně trpělivosti, do září je ještě spousta času a mohli byste situaci zvládnout.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 25.07.2024, 09:23
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×