Inzerce
Inzerce
Inzerce

2. Pohled do dětství

Rozhovor byl pořízen 4. ledna 2012

Z jednoho rozhovoru jsem vyčetla, že jste chtěl být v dětství opravářem televizorů, kdy se to zlomilo a své přání jste změnil? Velice mě to zajímá i osobně, neboť právě syna opravářství drží dlouho. :-)
Zlomilo se to v jednu chvíli, kdy přišly na trh barevné televize, kdy i můj táta, který jako melouch opravoval televize, řekl, že tohle již opravit nemůže. Najednou tam byly ty integrované obvody, které nikdo neviděl, nebyly tam odpory a elektronky jako dříve, které vyzkoušel, vyměnil a spravil. Takže jeho kariéra tím skončila. Abych byl opravářem televizorů, tak jsem šel na elektroprůmyslovku, pak na elektrofakultu, a čekal jsem, že mě některá z těch škol naučí, jak ta televize vlastně funguje. A to já do dneška nevím. Tatínek říkal, že už jako dítě jsem se styděl svlíkat před televizí, protože jsem myslel, že když já vidím ty lidičky, že oni vidí i mě. Nikdy jsem se nechtěl svlékat před televizí a nechápal jsem, jak ty lidičky do té televize tím koaxiálem jdou. A to nevím do dneška, jak se tam dostanou.

Tak to je krásná vzpomínka. Zaujalo mě, že jste stejně jako já rád v dětství lezl po stromech. Měl jste nějaký oblíbený? :-)
Hodně mládí jsem prožil právě v Beskydech, tam mám chalupu ve Starých Hamrech na Grúni. A tam je takový strom, na který jsme jako děti lezli.

Inzerce

A stojí tam do dnes?
Ano, je tam i dnes.

Jaké další činnosti jste jako dítě rád provozoval ve volném čase? Jak vypadal Váš volný čas? Protože dnešní děti to dle mého mají oproti nám takové sterilní, ochuzené, pouze putují z kroužku na kroužek.
Já jsem do školky skoro vůbec nechodil. Vždy, když jsme v neděli měli jet od babičky zpět do Ostravy, tak jsem utekl, schoval se u babičky do sena, a díky tomu jsem nemusel do školky. Vždycky jsem se tam před odjezdem schoval.

Inzerce

Takže o Vás pak pečovala babička?
Víceméně ano, protože u babičky jsem byl na prázdninách, a když jde o školku, tak klidně celý rok. Bavilo mě lítat s bratránky po lese, vyrábět motokáry a podobné ptákoviny. To bylo strašně fajn. Já nevím, jestli dneska děcka tohle můžou zažít. Když chtějí mít nějaké autíčko, tak se jde koupit. Ať už s motorem nebo bez motoru, šlapací, cokoliv. To dříve nešlo. My jsme prostě lítali po všech skládkách a hledali staré kočárky, z toho jsme vždycky vzali tu osku a kola, stloukli je na kus desky, jedna oska se dala takhle hýbat, takže se s ní dalo řídit, a takhle jsme lítali celé prázdniny. My jsme tomu říkali motokára a lítali jsme na ní z kopečka z lesa. To bylo úžasné, že jsme si vyráběli vlastní autíčka. Celý život jsem chtěl mít třeba auto na dálkové ovládání, to budu muset dceři koupit, za nás byla autíčka na ovládání, ale měla tu bužírku, ten drát, to byly takový mrchy, ale opravdové autíčko na ovládání, to je super věc. Pro dnešní děti není problém takové autíčko koupit za pár stovek.

Ale zase dnešní děti nejsou vedeny k takové tvořivosti.
Dnešní děti jsou hodně spojeny s počítači a to je ta nová tvořivost. Myslím si, že ten dnešní směr není špatný. Já mám pocit, že jsem pořád počítačově gramotný, šikovný, ač mi je 40. Jsem u počítače od rána do večera, ale přesto neznám spoustu technologií, které pro někoho jiného jsou běžné. Jsou to třeba takové ptákoviny jako ICQ, Skype. U nás je to ve firmě zakázané, protože by všichni skypovali. Já jenom vím, že to tam někde cvrká.

Inzerce

Nebo třeba Facebook. Já jsem se do FB přihlásil, byl jsem tam a po hodině jsem to znechuceně zavřel, protože jsem absolutně nepochopil smysl toho si tam plácat, psát o nějakých nesmyslech. Pro náš způsob myšlení je to už věc nepochopitelná, ale pro novou generaci ne.

Nebo třeba někdo, kdo je samotář, nemá rodinu, tak má možnost s někým komunikovat, jinak by nekomunikoval vůbec, to vidím jako plus. Chci říct, že jsou technologie, které nám už unikají, protože náš mozek je už nebere, ale ten smysl to určitě má. Ale náš mozek už to vidí jinak.

Inzerce

Vzpomínám si, jak dcera zdědila na konci druhé třídy můj mobil a během 5 minut tam objevila funkce, které jsem vůbec netušila, že v sobě má, a v životě jsem je také nepotřebovala. Překvapilo mě to a v koutku duše musím přiznat, že i potěšilo.
A to je právě dobře. Třeba v Čechách, tady nejsou ty velké korporace, které by všechno vlastnily, je tady spousta malých podnikatelů a pak pár globálních firem, ale nikdo si nemůže být jistý, ani já, že jednou se neobjeví nový autobusový nebo vlakový dopravce a bude to dělat ještě lépe. Ty nové technologie, ty nové nápady v oboru IT jdou tak rychle dopředu, že ta mladá generace získává díky tomu, co stará již nevidí, náskok a může tu starou předstihnout.

A nastartovat svůj byznys.
Situace, která vypadá, že už se dneska nedá nic rozjet, že je všechno rozdané, zvláště na západě, taková vůbec není. Stačí jenom najít způsob, jak pomocí nových IT technologií a nápadů vymyslet lepší byznys. Facebook je jenom nápad, ptákovina, když se na to podíváte, jednoduchá databáze, strašně jednoduché na naprogramování, není to vůbec těžké, ale někdo to vymyslel.

A má to velkou popularitu.
Přesně a je to dobře. Facebook je ptákovina, která vydělává prachy na reklamě a podobně. A de facto ji nepotřebujete. Ale v reále můžete přidat spoustu IT vychytávek k jakémukoli byznysu. Například tím, že v autobusové dopravě prodáváte přes web a SMSky. A díky takovým věcem se může nastartovat nový úspěšný byznys, protože spousta oborů je ještě technologicky zabrzděných. Nový mladý člověk si může říct, tady vidím díru, když tohle zlepším. Za chvíli přes ten internet budeme nakupovat i rohlíky.

To bude příjemné, když nám až do domu dodají čerstvé a teplé rohlíky.
Nové věci dávají novým lidem možnost rozvinout svůj byznys proti stávajícím dinosaurům.

Rozházet ty rozdané karty...
Přesně tak.

Jak Vás vlastně bavila škola? Co patřilo mezi Vaše oblíbené předměty? Nebo Vás nebavila?
Já jsem matematicko-technický mozek. Humanitní obory jsou bída. Já jsem za celý život přečet´ fakt několik knížek. Takže opravdu jenom ta matematika. Byl jsem zodpovědný, nechci říct šprt, ale zodpovědný žák.

Říkal jste, že jste byl ve škole třídní bavič.
Šašek.

Že jste neměl respekt k autoritám. A byl jste prý i drzý. To šlo? Myslím být drzý v socialistické škole?? :-)
Jo, tak ne sprostý, nepatřil jsem do skupiny těch, co seděli vzadu, ti drsňáci, co byli drsní a sprostí, ale byl jsem takový šašek.

Byl jste již v dětství stejně pracovitý jako dnes? Měl jste již takhle pevnou vůlí? Nebo to přišlo až později?
To přišlo až pak. Až na té vysoké škole. Člověk, který nejde na vysokou, ale rovnou do práce, tak se mu v té chvíli mozek tak nějak uzavře a už v tom takhle jede celý život. Nejdůležitější věcí na vysoké je, že těch 5 let po střední, od 18 do 23 let má člověk čas přemýšlet, co vlastně chce. Je ve skupině celkem talentovaných lidí, kteří umí takto přemýšlet a můžou se tak od sebe navzájem inspirovat. Já jsem hodně inspiroval své kamarády tím, že jsem začal podnikat jako první. Vlastně všichni moji kamarádi, se kterými se do dneška stýkáme a paříváme a jezdíváme na společné Silvestry a podobně, tak jsou všichni strašně úspěšní. Já jsem začal tak nějak mezi prvními, oni se inspirovali, řekli si „když Radim může být nezávislý, tak to musím zvládnout taky“.

Zmínil jste, že Vás vychovávala maminka velmi přísně. Jak se její přísnost projevovala?
Ona mne řezala, byla samoživitelkou, chodila do práce. Do školy mne nikdy nepřipravovala, to jsem musel zvládnout všechno sám, takže jsem byl absolutně samostatný. Když jsem něco provedl nebo neprovedl, tak mě řezala takovou velkou vařechou. Tu jsem nenáviděl, my jsme bydleli v garsonce, kde je 6 stěn a tam neutečete. Začala lítat s tou vařechou, vždycky mě musela plácnout, to byla takhle dlouhá vařecha (ukazuje cca 40 cm). Měl jsem to hrozně těžké, měl jsem ten pocit, že to mám těžké, ale na druhé straně ze mě vychovávala takového tvrdého člověka. Sice jsem celý život bojoval, abych pracoval na svém vlastním sebevědomí…

To asi každý.
Přesně. Vlastně máme všichni stejný mozek, všichni máme stejné předpoklady. Jediný rozdíl je, jestli si věříme nebo ne.

Vy jste právě v jenom rozhovoru zmínil, že na vzdělání a sebevědomí záleží, zdali člověk bude bohatý nebo chudý. Na druhé straně přiznáváte, že právě Vy jste sebevědomím dnešní mladé generace netrpěl. Není ten Váš příměr tedy trochu nepravdivý? Nemělo by přece jenom to sebevědomí odpovídat umu? Pokud je člověk přehnaně sebevědomý a nic za tím nestojí, tak se to stejně časem proflákne.
To asi jo, to je jasné. Musí to být něčím podložené, nemůže to být frejkovské sebevědomí, ale věřit si je hrozně důležité. Když si nevěříte, tak jste o tři kroky zpátky.

Je vidět, že i přes přísnou výchovu se to sebevědomí dá v dospívání dohnat.
To sebevědomí už dneska jakýsi mám, ale je pravda, že jsem to vydřel, takže, jak jste říkala, to vzdělání je plus. Vysoká škola je sice obecně na prd, k ničemu, ale máte pocit, že určitě nemůžete být hloupější, než všichni okolo. Když nemáte žádnou školu, tak spousta lidí musí mít pocit, že ti ostatní musí chytřejší, když mají nějaké ty školy. Vzdělání důležité samozřejmě je, ale…

Hodně se na to hledí v našich končinách, to si musíme přiznat.
Což je samozřejmě blbě. Já na vizitce nemám titul, dokonce z občanky jsem si titul vymazal, pak jsem toho litoval, co když mě na silnici zastaví nějaký policajt, říkal by pane inženýre, co s tím uděláme... Já jsem sebevědomí nikdy neměl a do dneška s tím celkem bojuju, ale prostě jsem to vydřel, jenom pílí. Takže když už, tak vzdělání je dobrý podklad, to sebevědomí, s tím člověk musí bojovat, ale tím základem je píle a pevná vůle. Všechno se dá vydřít, každý může dosáhnout úplně čehokoliv, jen to musí prostě vydřít.

Rozhovor pořídila: Jana Martincová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

2. Pohled do dětství - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Jde o hladovou stoličku?

| GabkaS | 21.06.2024, 16:25

Dobrý den paní doktorko,

ráda bych se na vás obrátila s dotazem, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou kojence nebo alergií na laktózu. Nás plně kojený chlapeček (ukončený 6. týden) má problémy s vyprazdňováním, trpí meteorismem, to však celou dobu od narození, větry jdou ven, ale miminko je podrážděné a plačtivé. Podáváme mu vit. D formou Terezie, BabyCalm před každým kojením a ProbioMaxík jednou denně. Do šestého týdne měl stolici každý den, nyní se nám dvakrát stala jednodenní prodleva (1. prodleva fotka celého miminka - normální zbarvení; další prodleva - stolice tmavší), dnes je již třetí den bez stolice. Dítě prospívá, za 4 týdny přibral 650 g. Zkusili jsme zavést i rourku, ale bez úspěchu, stolice nevyšla. Původně jsem měla za to, že miminko zkrátka trpí na prdíky a kojené mléko trápí všechno beze zbytku. Po přečtení starších příspěvků a vašich odpovědí jsem však znejistěla, vzhledem ke tmavšímu zabarvení poslední stolice, zda se nepotýkáme s hladovou stoličkou.
Z jiných příspěvků bych měla i dotaz, zda by se nemohlo jednat o nesnášenlivost laktózy vzhledem ke tvorbě pupínků na tvářích miminka.

Budu velmi ráda za Váš názor, neradi bychom něco zanedbali, jelikož miminko mělo novorozeneckou žloutenku.

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pupínky na tvářích jsou kojenecké akné, způsobené hormony z mateřského mléka, zkuste obklady z černého čaje, Bepanthen Sensiderm nebo AD Calcis, ale časem samo vymizí.

Co se týká stolice, není hladová natolik, aby musel dostat dokrm, je řidší, není ani příznakem intolerance laktózy, myslím, že by stačila úprava stravy maminky, přídavek kvalitních bílkovin – maso, kysané mléčné výrobky, tvrdé sýry… Ve stolici nejsou hrudky a není denně, tedy si myslím, že dítě spotřebovává maximum bílkovin. Hnědé zabarvení je způsobeno probiotiky.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 21.06.2024, 19:58
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×