Inzerce
Inzerce
Inzerce

5. Radim Jančura a ženy a děti

Všimla jsem si, že tady máte zaměstnánu spoustu žen. Psal jste, že je to proto, že jsou pilné. Jsou dle Vás i loajálnějšími zaměstnanci než muži?
Jo, jo, určitě.

Platíte je na stejných pozicích stejně jako muže?
Ano.

Pracují u Vás ženy i na vedoucích pozicích?
Ano, veškerý management jsou kromě vlakařů ženy, a pokud jsou tam pánové, tak jsou to gayové.

Podporujete částečné úvazky žen – maminek?
Vždycky to záleží na konkrétním zaměstnanci. Když je dobrý, tak je pro firmu užitečné, aby pracoval třeba jenom hodinu nebo dvě hodiny denně, a to i z domova. Takže si to zaslouží samozřejmě ti, kteří jsou pro firmu přínosem. A pak jde cokoli. Pokud je zaměstnanec průměrný, tak proč si komplikovat tu židli průměrným zaměstnancem a proč tu židli dávat na 3 až 4 hodiny denně, když ji můžu někomu dávat na celý den.

Takže s profesionálkami počítáte po mateřské i na částečný úvazek?
Přesně tak, člověk, který si to zaslouží, pak může dostat cokoli. Pak je to pro tu firmu opravdu přínosem. Kvalitních lidí není nikdy dost.

Žena s dítětem je dle mého tím nejefektivnějším pracovníkem, protože má čas rozpočítaný doslova na minuty a nemůže se daným úkolem zabývat déle, než je nezbytně nutné.
Myslím si, že je to dáno tím, že ty ženy se stávají zodpovědnějšími. My nabíráme mladé cácorky, pro které je práce nutné zlo. Pak najednou zjistí, když mají dítě, že se chtějí i realizovat pracovně. U nás je to v managementu úplně naruby. Náš bývalý finanční ředitel odešel na mateřskou místo své manželky a naopak naše manažerky, které tady mají děti, tak ty pracují na full-time a na mateřské jsou zase jejich manželé.

S bývalou přítelkyní máte téměř tříletou dceru. Je těžké podle Vás trvale udržet vztah dvou lidí - rodičů? Pokud mohu být osobní, co bylo důvodem rozchodu pro Vás?
Myslím si, že určitě je, říká se, že ze 100 procent manželství se polovička rozpadne. A já se bojím, že z té druhé polovičky, co se drží, je další polovička, která se udržuje, protože jim je to hloupé se rozejít nebo nechtějí kvůli dětem, nebo se nemůžou rozejít ekonomicky. A ten život je tak strašně krátký, že lidé, když vidí, že to nejde dál, tak by se měli prostě rozejít. Najít řešení, jak se rozejít, a udělat si nový život. Když si člověk nakopne život novou láskou, tak to dá vědět pocitově naprosto všem, včetně těch dětí a ty děti jsou naprosto ok. Já jsem z rozvedené rodiny a nejsem z toho frustrovaný. Samozřejmě, kdybych vyrůstal v harmonické rodině, kde to funguje, jak má, každý má v takové rodině tu svou roli, tak je to asi bomba, člověk je silnější i do dalšího života. Mě vychovala máma a to taky není dobré.

Inzerce

A o dceru pečujete? Střídavě? Nebo se jí věnujete jednou za čas?
Dcera bydlí ode mě asi kilometr, tedy kousek. Vidíme se často. Střídavě ne, to bych zase nemohl pracovat.

Shodnete se na výchově, na vedení dítěte? To bývá často moment, kdy to mezi rodiči skřípe.
Já do toho vůbec nezasahuji.

Inzerce

Nezasahujete, necháváte to tedy v kompetenci Vaší přítelkyně.
Já si myslím, že když budu mít pocit, že to dělá špatně, tak si v rámci toho svého času, co budu s dcerou, budu hledat cesty, jak jí ukázat něco jiného. Ale je dobré, těm matkám dát trošku volnou ruku. To, že má na to chlap jiný názor, je proto, že to převzal ze své výchovy. A neznamená, že je to správně.

Berete na některé cesty i svou dceru? Nebo s ní absolvujete takové ty plážové?
Dceru mám se svojí bývalou přítelkyní. Dcera, která je tříletá, si na mě pomalinku zvyká. V lednu chci zorganizovat první víkend, kdy bych si ji vzal na chalupu, to ještě se mnou nebyla. Od tří let je to super, to už je komunikativní dítě, prostě člověk, a jestli zvládneme tohle, spíš ona, jestli to zvládne, musí si ke mně najít vztah, tak pak bych si ji velice rád vzal na dovolenou. Já jsem barovej typ, který miluje pláž a pohled na ni z baru. Což se mnou může klidně absolvovat.

Od kolika let dítěte nežijete s přítelkyní spolu? Že není takhle zvyklá?
My jsme spolu žili pouze první rok dítěte.

Co Vám rodiče dali do vínku takového pozitivního? Díky čemu Vás to v životě tak nakoplo, nějakou pozitivní vlastnost.
Za spoustu svých vlastností vděčím právě tátovi, za to logické myšlení, ač jsme nežili spolu, tak mě vždycky za těch pár dní, jak si mě půjčoval, naučil spoustu logických vychytávek, které používám dodnes. A mámě díky tomu, že byla na mě tvrdá, tak ze mě udělala tvrdého člověka, což je do byznysu dobré. K tomu rodinnému, nebo osobnímu životu horší. Já se s každou novou přítelkyní učím být lepší partner, abych byl vůbec akceptovatelný pro nějaký život. Protože moje máma mě neučila lásce, ale byla na mě tvrdá. Takže to se právě učím doma umět.

Děkuji za velmi příjemný rozhovor, přeji hodně štěstí a úspěchů nejen v podnikání, ale i v osobním životě a v učení se být lepším.Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

5. Radim Jančura a ženy a děti - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce