5. Radim Jančura a ženy a děti

Všimla jsem si, že tady máte zaměstnánu spoustu žen. Psal jste, že je to proto, že jsou pilné. Jsou dle Vás i loajálnějšími zaměstnanci než muži?
Jo, jo, určitě.

Platíte je na stejných pozicích stejně jako muže?
Ano.

Pracují u Vás ženy i na vedoucích pozicích?
Ano, veškerý management jsou kromě vlakařů ženy, a pokud jsou tam pánové, tak jsou to gayové.

Podporujete částečné úvazky žen – maminek?
Vždycky to záleží na konkrétním zaměstnanci. Když je dobrý, tak je pro firmu užitečné, aby pracoval třeba jenom hodinu nebo dvě hodiny denně, a to i z domova. Takže si to zaslouží samozřejmě ti, kteří jsou pro firmu přínosem. A pak jde cokoli. Pokud je zaměstnanec průměrný, tak proč si komplikovat tu židli průměrným zaměstnancem a proč tu židli dávat na 3 až 4 hodiny denně, když ji můžu někomu dávat na celý den.

Takže s profesionálkami počítáte po mateřské i na částečný úvazek?
Přesně tak, člověk, který si to zaslouží, pak může dostat cokoli. Pak je to pro tu firmu opravdu přínosem. Kvalitních lidí není nikdy dost.

Žena s dítětem je dle mého tím nejefektivnějším pracovníkem, protože má čas rozpočítaný doslova na minuty a nemůže se daným úkolem zabývat déle, než je nezbytně nutné.
Myslím si, že je to dáno tím, že ty ženy se stávají zodpovědnějšími. My nabíráme mladé cácorky, pro které je práce nutné zlo. Pak najednou zjistí, když mají dítě, že se chtějí i realizovat pracovně. U nás je to v managementu úplně naruby. Náš bývalý finanční ředitel odešel na mateřskou místo své manželky a naopak naše manažerky, které tady mají děti, tak ty pracují na full-time a na mateřské jsou zase jejich manželé.

S bývalou přítelkyní máte téměř tříletou dceru. Je těžké podle Vás trvale udržet vztah dvou lidí - rodičů? Pokud mohu být osobní, co bylo důvodem rozchodu pro Vás?
Myslím si, že určitě je, říká se, že ze 100 procent manželství se polovička rozpadne. A já se bojím, že z té druhé polovičky, co se drží, je další polovička, která se udržuje, protože jim je to hloupé se rozejít nebo nechtějí kvůli dětem, nebo se nemůžou rozejít ekonomicky. A ten život je tak strašně krátký, že lidé, když vidí, že to nejde dál, tak by se měli prostě rozejít. Najít řešení, jak se rozejít, a udělat si nový život. Když si člověk nakopne život novou láskou, tak to dá vědět pocitově naprosto všem, včetně těch dětí a ty děti jsou naprosto ok. Já jsem z rozvedené rodiny a nejsem z toho frustrovaný. Samozřejmě, kdybych vyrůstal v harmonické rodině, kde to funguje, jak má, každý má v takové rodině tu svou roli, tak je to asi bomba, člověk je silnější i do dalšího života. Mě vychovala máma a to taky není dobré.

A o dceru pečujete? Střídavě? Nebo se jí věnujete jednou za čas?
Dcera bydlí ode mě asi kilometr, tedy kousek. Vidíme se často. Střídavě ne, to bych zase nemohl pracovat.

Shodnete se na výchově, na vedení dítěte? To bývá často moment, kdy to mezi rodiči skřípe.
Já do toho vůbec nezasahuji.

Nezasahujete, necháváte to tedy v kompetenci Vaší přítelkyně.
Já si myslím, že když budu mít pocit, že to dělá špatně, tak si v rámci toho svého času, co budu s dcerou, budu hledat cesty, jak jí ukázat něco jiného. Ale je dobré, těm matkám dát trošku volnou ruku. To, že má na to chlap jiný názor, je proto, že to převzal ze své výchovy. A neznamená, že je to správně.

Berete na některé cesty i svou dceru? Nebo s ní absolvujete takové ty plážové?
Dceru mám se svojí bývalou přítelkyní. Dcera, která je tříletá, si na mě pomalinku zvyká. V lednu chci zorganizovat první víkend, kdy bych si ji vzal na chalupu, to ještě se mnou nebyla. Od tří let je to super, to už je komunikativní dítě, prostě člověk, a jestli zvládneme tohle, spíš ona, jestli to zvládne, musí si ke mně najít vztah, tak pak bych si ji velice rád vzal na dovolenou. Já jsem barovej typ, který miluje pláž a pohled na ni z baru. Což se mnou může klidně absolvovat.

Od kolika let dítěte nežijete s přítelkyní spolu? Že není takhle zvyklá?
My jsme spolu žili pouze první rok dítěte.

Co Vám rodiče dali do vínku takového pozitivního? Díky čemu Vás to v životě tak nakoplo, nějakou pozitivní vlastnost.
Za spoustu svých vlastností vděčím právě tátovi, za to logické myšlení, ač jsme nežili spolu, tak mě vždycky za těch pár dní, jak si mě půjčoval, naučil spoustu logických vychytávek, které používám dodnes. A mámě díky tomu, že byla na mě tvrdá, tak ze mě udělala tvrdého člověka, což je do byznysu dobré. K tomu rodinnému, nebo osobnímu životu horší. Já se s každou novou přítelkyní učím být lepší partner, abych byl vůbec akceptovatelný pro nějaký život. Protože moje máma mě neučila lásce, ale byla na mě tvrdá. Takže to se právě učím doma umět.

Děkuji za velmi příjemný rozhovor, přeji hodně štěstí a úspěchů nejen v podnikání, ale i v osobním životě a v učení se být lepším.Rozhovor pořídila: Jana Martincová

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

5. Radim Jančura a ženy a děti - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Nimenrix a Hexacima

| Nela H. | 15.11.2018, 13:50

Dobrý den, pane doktore,
můj syn (4,5 měsíce) byl dnes na druhé dávce Hexacimy. Jsou to přesně 3 týdny od první dávky Nimenrixu. Včera večer jsem si studovala nějaké detaily ohledně očkování na internetu (jsem silně proočkovací typ a občas moc čtu, což je zároveň i můj problém) a na příbalovém letáku Nimenrixu jsem se dočetla, že by Nimenrix měl být podán společně s vakcínou proti tetanu nebo alespoň měsíc před (s tím, že po Nimenrixu byla zjištěna vyšší koncentrace protilátek proti tetanu). Ptala jsem se na to doktorky, ale ta řekla, že odstup min. 14 dní je v pořádku a tohle jsou už tři týdny. Své doktorce samozřejmě důvěřuji, ale zároveň bych ještě ráda znala jeden názor. Je to takto v pořádku? Nemůže pouze třítýdenní rozestup vadit? A proč to tak vůbec je?
Můj syn má již ve 4,5 měsících kromě povinného očkování také Prevenar, Rotateq, Bexsero i Nimenrix. Není to pro něj velká zátěž? Očkovala jsem vše, co nám naše doktorka doporučila,ale mám strach, abych syna a jeho imunitu naopak nezatěžovala. Moc Vám děkuji za odpověď.

Dobrý den, 

oceňuji Váš aktivní přístup v ochraně svého dítěte. Můžete být skutečně vzorem mnoha jiným. Počet antigenů, které Váš syn získal očkováním a na které si vytvořil ochranné protilátky je jen symbolický v porovnání s tím, kolik antigenů potkal za tu dobu z jiných zdrojů vnějšího prostředí. Imunitu by neporovnatelně více zatížila nemoc, kterou už díky Vám nedostane. Paní doktorka uvedené možnosti prevence doporučila velmi správně, pro své dítě jste v tomto ohledu udělala maximum. Všechny uvedené vakcíny jsou neživé a Rotateq funguje přes jinou složku imunity než ty ostatní, jelikož to není injekční vakcína. Nemusíte mít obavu. 

Pokud jde o Nimenrix, když se mohou obě vakcíny očkovat v jeden den, mohou se nepochybně podat i s odstupem 3 týdnů. Nevidím v tom problém, z hlediska příbalové informace půjde jen o preventivní opatrnost z hlediska snahy o snížení počtu lokálních reakcí v místě vpichu, které jsou ale klinicky nevýznamné.   

S pozdravem 

Rastislav Maďar 

Doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., FRCPS | Babyonline | 16.11.2018, 06:55
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Zavřít reklamu
Inzerce