Inzerce
Inzerce
Inzerce

4. Jak vidí Radim Jančura Českou republiku

Rozhovor byl pořízen 4. ledna 2012

Jak je podle Vás možné, že i 20 let po listopadu vypadá cestování Českými drahami, jak popsal jeden tazatel Vašeho online rozhovoru, „že očkování proti žloutence by mělo být povinné nejen na WC, ale i na místech k sezení“. Souvisí to s tím, že je to státní firma?
Jasně, že je to státní, ale například Česká pošta je taky státní, ale funguje. Když přijdete na klasickou poštu, tak to tam voní jako před 20 lety, moje babička, s kterou jsem vyrůstal, byla pošťačka, takže vím, jak to tam vonělo a na té České poště to taky vypadá pořád stejně a nemusíte mít strach, že tam chytnete žloutenku. Ale Česká pošta je zisková a nějak funguje. Ty pošťačky jsou fajn, znají Vás, jsou milé, nezažil jsem ještě pošťačku, která by byla nepříjemná. Jsou takový? Ale relativně to funguje. České dráhy, to je záhada, proč to nefunguje. Podle mě je to proto, že České dráhy se nikdy nemohly rozhodovat svobodně, co si nakoupí a kde si to nakoupí. České dráhy ovládá hrstka politiků nebo lidí nějakým způsobem spojených s politikou a i toaletní papír, který dneska koupíte v obchodě za 3 kačky, tak oni nakoupí dráž. Vlastně všechno jde přes firmy, které jsou nějakým způsobem spřátelené a zatím se neobjevil žádný takový manažer, který by měl sílu to rozseknout. Co vím, tak třeba i pan Žaluda se první půlrok o to snažil, ale pak si uvědomil, že je lépe se do toho systému připojit a s tím systémem žít a z toho systému odsávat. A to je systém, který se nedá moc rozbít. Tam těch zájmů je strašně moc. Kdyby to bylo jenom to, že se musí kupovat drahé vlaky od Škody Plzeň, tak je to jediný nákup a dá se rozbít, ale těch nákupů je tak strašně moc, to je strašně těžké. Samozřejmě budoucnost Českých drah není velká, pokud s tím politici nebudou něco dělat, tak tady České dráhy fakt nemusí jednou být. Nemá smysl u Českých drah dělat nějakou privatizaci, protože se z toho stane zase jenom postkomunistický podnik, je třeba o ty výkony na železnici soutěžit. Aby se během 10 let všechno vysoutěžilo a buď to vyhrají České dráhy, nebo to vyhrají soukromníci a spousta stran na tom ušetří. Důležité je, aby v tom kraji jezdilo vícero dopravců. Nebudou si konkurovat na té jedné trase, vždycky se vysoutěží celá ta trasa, ale v tom servise budou porovnatelní. A i ty České dráhy ve chvíli, kdy tady budou mít svého prvního konkurenta, tak v tu chvíli budou pracovat úplně jinak, ať už ti lidé, tak i ten management.

Nepřijde Vám současný systém řízení státu neefektivní? Politici jsou podle Vás bezpáteřní nýmandi. Ministr mohl dle Vás ušetřit až 350 miliónů korun ročně, kdyby Vaši nabídku na železniční dopravu neodmítl. Politici napojení na ČEZ a České dráhy dle Vás tahají z těchto polostátních firem peníze pro firmy svých přátel. Vlastní zájmy jsou jim důležitější než zájmy občanů. Proč jim to stále ještě prochází? Jak to, že si Standa Gross užívá svých miliónů, které by bez veřejné funkce nenabyl?
Ono je asi ještě hodně daleko, aby z nich někdo šel do tepláků a někoho zavřeli. Třeba toho Martina Romana, který seděl na třech židlích - byl v Českých drahách, v ČEZu a v té Škodovce. A navzájem si prodával za miliardy, nevím, ale myslím si, že ho nezavřou. Ale aspoň to, že to teda praskne a ten člověk odejde, on teda ještě ani neodešel, je pořád v ČEZu, tak aspoň to je fajn. Teď ti ministři padají jeden za druhým a už jenom, když je nějaké podezření, jak tam někdo odklonil 16 miliónů a podobně.

Inzerce

Myslíte, že to už je pozitivní signál?
Na to, jak to tady bylo, je to super. Např. bývalý ministr dopravy Řebíček. Všichni věděli, co je to za grázla a byl tam dva roky a nikomu nevadil. Všichni se jenom divili, jak je možné, že ta jeho firma, ve které už nemá být, má najednou tak velké obraty. Nyní už je to jenom malinký závan, pár milionků a okamžitě daný člověk odchází, to je fakt dobrý. To už je obrovský úspěch.

Nejste jediný podnikatel, který si stěžuje na zmanipulování veřejných zakázek. Jaký je vůči tomu i uvedenému v předchozí otázce opravný prostředek. Volby evidentně v současném „kamarády provázaném“ systému nefungují. Protože ať se tam vyskytne slušný člověk, tak stejně nenajde odvahu to tzv. rozseknout.
Ti korupčníci do teď žili v období absolutního klidu a beztrestnosti. Oni věděli, že je nezavřou. Žili v takovém pocitu klidu, ve kterém již nežijí. Dnes tady máme i tu aktivitu Karla Janečka, který říká: „Naprášíš-li velkou korupci, dostaneš milion korun, protože v tu chvíli Tvá kariéra bude na nějakou dobu ohrožena.“ A to je strašný průser, že nevíte, jestli ten, co sedí před Vámi, Vás nenahrává. To už nejde nyní tak hladce, takže si myslím, že aspoň tohle je fajn. Korupci lze nejlépe vyřešit lusknutím prstu, a to tím, že se napíše dobrý koncept zákona o veřejných zakázkách.

Inzerce

Proč ještě není?
Protože není vůle. On je pořád lepší a lepší, ale pořád ten zákon umožňuje dělat spoustu lotrovin ve smyslu výběru té správné firmy. Ale věřím, že se to teď bude hodně měnit. Třeba ta ODSka, jak se teď očistila, Nečas a Svoboda, primátor pražský, se zbavili těch nežádoucích, tak já věřím, že tihleti dva týpci jsou čistí, že si nenašli nové kumpány, kmotry. Myslím si, že nyní jsou všichni ti korupčníci připosraní. Oni nejsou zas takoví střelci. Když se trochu zboří ta jejich struktura, nebudou tak silní v kramflecích.

Myslíte si tedy, že už je to v Česku na dobré cestě?
Ano, já jsem o tom přesvědčen, a hlavně noviny o tom začaly hodně psát.

Inzerce

Tam u těch novin mi připadá, že jdou vždycky za tou korupcí do určité úrovně. Třeba u toho zdravotnictví.
Ono by bylo strašně krásné u toho zdravotnictví, kdyby se vyhlašovaly tendry celonárodně, nejenom na drahé stroje, ale i léky. Na Slovensku to dokonce už začali, ti Slováci jsou vždycky o něco napřed, soutěžit o služební auta pro státní sféru, takže když jakékoli Ministerstvo nebo úřad chce nové auto, má možnost si vybrat ze všech možných typů od firmy, která soutěž vyhrála. Nějakých tisíc aut, kdy výrobce dal stabilní cenu na následujících x let. A když je možné vysoutěžit auta pro celou státní sféru na následujících 5 let, od typu Felicie až po Superba, kde si každý úředník může vybrat podle své úrovně, proč to nejde v nějakých zdravotnických přístrojích typu CT a podobně, které stojí obrovské peníze. A těch nemocnic jsou desítky a poliklinik je spousta, tak proč by se to nemělo i do nich nakupovat centrálně?

Zmínil jste Slováky jako hrdý národ, že je žene kupředu touha nás předstihnout? Myslíte si, že jsou skutečně tak motivovaní a mohou toho dosáhnout? Jak se díváte na Čechy jako národ?
Tak nevím, jestli chtějí předstihnout zrovna nás, ale tady pracuje spousta Slováků. A oni jsou opravdu hrdí na to, že jsou Slováci.

Inzerce

Nacionalisti?
Nevím, jestli je to nacionalismus, ale v každém případě je to pozitivní nacionalismus.

Nebo spíš vlastenectví.
A tady jsme vlastenci jenom tehdy, když hrajeme v hokeji nebo když umře Václav Havel. Ovšem je to taky tím, když vidíme, co za plebsy nás tady řídí. Proč bychom pak měli být vlastenci? Protože být hrdý na svou zemi znamená být hrdý i na své politiky. To s tím taky trochu souvisí.

Oni tam ale na Slovensku taky nemají žádné lumeny?
Tak třeba ministr dopravy, pan Figeľ, bývalý europoslanec, tak to je úplně neuvěřitelný pán. To byl úplný zážitek, když jsme podepisovali smlouvu právě na ty vlaky, hrozně mě to dojalo, když on řekl: „Toto je historický den v historii Slovenské republiky, kdy přichází první soukromý dopravce na státní železnici, aby ukázal státní železnici, jak se to má dělat.“ Nebo něco takového. Pán Figeľ vypadá jako doktor Sova z Nemocnice na kraji města. Úplně stejně, krásná řeč, krásný člověk a strašně slušný, na kterém vidíte, že to není žádný zlodějíček. Fakt pěkný. Ten náš Paroubek je ještě zlatý proti Ficovi, co tam byl premiérem a brzy asi premiérem zase bude. Nebo dlouhé roky tam měli Mečiara, oni na ty leadery neměli teda štěstí.

Proč se nespojíte s ostatními úspěšnými, konstruktivně a logicky myslícími podnikateli a nevytvoříte vládu této země, s maximálními pravomocemi a zodpovědností právě ve Vašich rukou. Bez těch několika stovek jedinců v parlamentních a senátních lavicích, kteří pouze blokují dobré nápady, mystifikují lidi a užírají z veřejných peněz, nejen na platech, ale hlavně svých prebendách z erárního? Nenapadlo Vás to někdy vytvořit takovou konstruktivní vládu?
Já se sem tam bavím s nějakými lidmi, teď se mám setkat i s panem Babišem. Možná na to nemám víc energie a všeho, ani nějaký takový obecný rozhled, takže já bych do politiky určitě nepatřil. Nicméně mám takových pár jednoduchých názorů, které by tu situaci mohly vylepšit. Znám spoustu lidí, kteří by se tam hodili a byli by dobrými vládci, ale ta doba musí teprve přijít. Zatím lidi tupě volí mezi ČSSD a ODS. I když musím přiznat, že ODS nikdy nebyla tak hezká jako teď, tak akceptovatelná. Ono se ještě ukáže, do voleb je času dost. Uvidíme, co bude s Babišem. Já myslím, že tenhle ten rok bude zásadní.

A vy tomu věříte, že to není čistě o jeho zájmech? Že tam jde o nějakou vizi, celospolečensky prospěšnou vizi?
Já myslím, že jo, já jsem ho teda ještě nikdy neviděl, ale ten člověk už je natolik bohatý, že to nemá zapotřebí. On už z těch veřejných zakázek tolik nežije, možná pěstuje na svých polích nějaký ten umělý diesel, řepku nebo co, ale zas moc s veřejnými zakázkami podle mě spjatý není. Dle mého se mu věřit určitě dá. On nemá zapotřebí skončit jako Bárta. Všichni viděli, jak dopadl. Taky jsme mu všichni věřili, já jsem ho volil, pak jsem ho párkrát viděl, a to je neštěstí, pán Bárta.

Právě, aby to nebyl druhý Bárta.
Bárta přišel, dá se říct, jako nula z ABLky, aby se ukázal jako Napoleon, ale pan Babiš nemá důvod se ukazovat, on si může dožít v klidu. Protože je tady příklad Bárty, který ztratil důvěru a kredit, se kterým přišel a vírou, kterou jsme do něj vkládali. Kdyby přišel politik, který to myslí opravdu upřímně a začal tu zemi trošičku manažersky řídit, tak si prostě zaslouží jednou pomník vedle Masaryka nebo i Havla. A ten nový politik, který by to rozrýpnul a začal stavět za polovičku dálnice, by si to zasloužil. Ale musí se najít nějaký silný člověk. Samozřejmě Babiš je člověk, který neumí mluvit, takže to může maximálně sledovat z povzdálí, může to financovat. Ale buďme rádi za každého člověka, který to chce rozrýpnout. I ten Bárta, ať je jaký je, tak to rozrýpl dobře. Začali se teď všichni navzájem odposlouchávat, možná ten důvod odposlouchávání bylo vydírání a získávání vlivu, což je pak nebezpečné, ale to že aspoň něco z toho bahna začalo vyplavávat na povrch, je pozitivní. Ono to zpočátku vypadalo, že je tady najednou strašně moc bince, ale byl to binec, který se najednou zviditelnil. Politici si přestali důvěřovat mezi sebou a každý začal nahrávat každého, což je vlastně v tuto chvíli ideál. Když velké strany mají na své nahrávání rozvědky a kontrarozvědky, které taky nějak ovládají, tak proč by malá strana nemohla mít svoje ABL. Dokud to nezneužívá k vydírání svých protivníků, tak je to v pohodě.

Rozhovor pořídila: Jan Martincová.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

4. Jak vidí Radim Jančura Českou republiku - diskuze

 • tak to je smutna cast rozhovoru
  ale asi ma pravdu. Ten Rebicek, to byl fakt narez.
  Jen si myslim, ze slovensky nacionalis,us neni pozitivni, treba u madarskych hranic, a slovensti politici jsou taky peka sebranka
  zajic   | 16.02.2012 13:50:54 | Reakcí: 1, poslední: 20.02.2012 23:15:01
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE: tak to je smutna cast rozhovoru
   Slovenský nacionalismus rozhodně není pozitivní. Teda aspoň v okolí které znám já :)
   luciasek84   | 20.02.2012 23:15:01
   Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Dobry den,
chtela bych se zeptat ohlede menstruace kterou jsem dostala pred laparoskopickym zakrokem s mimodeloznim tehotenstvi. Zacala mi ten den kdy jsem sla na zakrok a trvala tak jak klasiky tech sedm dni muzu ji pocitat mezi prvni tri cykly po operci?

Dobrý den,

tohle zhodnotit takto v rámci internetové poradny nelze, při mimoděložním těhotenství často dochází ke krvácení, které si můžeme mylně vykládat jako menses. Jako menstruaci bych považovala krvácení, které nastane až po operaci.

MUDr. Pavla Zahrádková | Babyonline | 18.04.2024, 09:16
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×