4. Mateřství

Jste maminka jedné dcery. Rozárka se narodila ve Vašich 37 letech, odkládala jste mateřství kvůli slibně rozjeté kariéře?

Neodkládala – a když, tak jen zpočátku. Vysokou školu jsem končila ve 28 letech a od 31 jsem se snažila přijít do jiného stavu. Jasně, že jsem při tom pořád pracovala, tak to možná tak vypadalo. Kamarádky těhotněly o sto šest, takže kdybych nepracovala, asi bych se zbláznila. Pak člověka napadá: hlavně, že mám práci, když už zůstanu bezdětná. A snažíte se na to nemyslet a myslet jen na tu hezkou práci, která vás čeká. Žijete tím, co máte a jste za to vděčná.

Otevřeně přiznáváte (stejně jako v našem posledním rozhovoru Hanka Kynychová), že dcerku máte díky umělému oplodnění. Jak vzpomínáte na první těhotenství a její narození?

Rozárka se narodila až ze třetího pokusu. Byl to dlouhý boj. Těhotenství bych pak definovala jako směsku absolutního štěstí spojeného se šíleným strachem, aby to dopadlo. Byla jsem podle svých blízkých až nepatřičně veselá. Můj milý bráška se přiznal, že měl o mě strach, že porodím předčasně, jak jsem se prý neustále smála. Je pravda, že jsem se smála ještě cestou na porodní sál, čímž jsem úplně odbourávala svého muže. Tři hodiny před narozením Rozinky nás pravda smích přešel:-).  Ale hned hodinu po porodu se vrátil a hormon štěstí, který mi tohle děťátko naordinovalo, vydržel ještě půl roku. A pak – reset. Vidím to jako dnes. Seděla jsem v létě na zahradě a usedavě plakala nad půlročním uzlíčkem, že to už dál nedám, a byla jsem k nezastavení. Jako když vypnete počítač. Tmavá prázdná obrazovka.

Co se stalo?

Vlastně ani nevím. Asi vyčerpaní organismu, pracovala jsem od jejích dvou týdnů. Teď si asi pomyslíte – je ta ženská normální, tak dlouho čekala na dítě a pak dělá kariéru? Ale ono to bylo poněkud složitější. Měla jsem v té době (rok 2007) podepsané smlouvy s ČT až do roku 2011! na seriál O Kanafáskovi, s pevně stanoveným časovým harmonogramem, kde hrozilo penále, pokud bych jej nedodržela. Navíc by mi hrozila ztráta dobrého jména v oboru a to už by se se mnou vezlo navždy. Snažila jsem se pracovat, když malá spala, a vůbec jsem neodpočívala. Navíc se ve mně asi vyčerpal ten absolutní hormon štěstí:-(.

Nakonec jsme s produkcí upravili trochu termíny, aby šlo všechno stíhat, já se dala trochu dohromady a šlape to více méně dodnes. Ale upřímně – zbývá pracující matce něco jiného? Myslím, že ani ne.
 

Galina Miklínová s dcerou Rozárkou

Rozárce je pět let. Jaká je a co ji baví?

Je to obyčejná, trošku introvertní, ale veselá a milá holčička. Baví ji se trochu loudat, čímž mě přivádí k šílenství, jelikož jsem více akční. Má svůj rytmus a já si těžko zvykám. Chodí závodně plavat, jednou týdně zpívat, ale asi z toho nic nebude. Nejraději si pořád hraje, je to taková pečovatelka našich plyšáčků.

Jaké má dcera ráda večerníčky? Vede u ní stejně jako u Vás Maxipes Fík?

Fíka má ráda také, dlouho se jí líbil Mach a Šebestová, Pane pojďte si hrát, Trnkovu zahradu, ale uznává i Kanafáska:-). Zná i zahraniční seriály, ale snažíme se si raději číst, než koukat na televizi.  

Líbilo se mi, jak jste dcerce vysvětlovala, jaká je Vaše profese. Můžete se s námi podělit, co Rozárce řekl kamarád o „malování do knížek“?

Rozinka vysvětlovala ve školce, co děla její maminka, a řekla, že kreslím do knížek. A nějaký dobře vychovaný chytrolínek hned opáčil, že to je tedy pěkné, že do knížek se přece nekreslí, že každý ví, že se to nesmí. Rozárka pak kvůli tomu plakala, ona chudinka věděla, že má pravdu , ale kamarád byl také v právu. Pak vysvětlujte dětem, že pravda může být taková i maková.

Včera jsme zrovna dočetly druhý díl Lichožroutů a Rozinka se ptala: „Je to doufám nekonečná kniha mami, že ano? Protože až nebudeš kreslit lichožrouty, tak přece umřeš?“ Tak asi takhle chápe moji profesi:-(.

Asi jako každé malé dítě dcera ráda maluje, vidíte u ní talent? A je to vůbec možné zjistit u dětí tak brzy?

Myslím, že ne. Děti vesměs až na výjimky kreslí skvěle. Navíc to vaše kreslí vždycky tak nějak trochu lépe než ty ostatní. A pak se stane jadernou fyzičkou:-). Tak to má být!

Jaká jste maminka? Naplnilo mateřství Vaše očekávání?

Nadchlo mě, jaká je to legrace a vyděsilo, jaké úzkosti můžete mít. Strach o dítě je to nejhorší, co znám. To ale potvrdí každá maminka. Jenže, když se nestanete rodičem, těžko se to dá pochopit. Jinak pro mě je mateřství dost velký odvaz. Vůbec bych neměnila, ale je to občas dost slušný adrenalin.

Co spolu s dcerkou děláte rády?

Bude to znít jako z příručky, ale rády si čteme. Zalezeme si do pelíšku a čteme a čteme. A když nás to omrzí, tak se jen tak kočkujeme. Teď jedeme už potřetí letos na lyže, Rozinka bezvadně lyžuje a mě to dojímá. Obě nás to velmi baví, protože konečně spolu jezdíme na velkých kopcích pro dospěláky. A to je panečku jízda!

Rozhovor pořídila: Beáta Matyášová, http://www.facebook.com/bea.matyas

Fotografie poskytla: Galina Miklínová

Předchozí části rozhovoru:

Úvod

1. Galinino dětství

2. Kariéra režisérky a ilustrátorky

3. Práce na volné noze

Další části rozhovoru:

5. Životní styl

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

4. Mateřství - diskuze

  • Jsem dojatá, z toho jak Galina krásně hovoří o mateřství. S odpovědí na otázku, zda mateřství naplnilo její očekávání se zcela ztotožňuji. Mám ráda upřímnost a kolem mě je pár maminek, které prostě nepřiznají jediný nezdar nebo problém. Jsou před ostatními šíleně nad věcí. A mi se moc líbí, že krom radostí a šťastných chvil s drobotinou otevřeně hovoříme i o úzkostech a strachu, které o ně máme      

    Přeji jí, aby dál měly tak krásný vztah s Rozárkou, svištěly ze svahů na lyžích, schoulená jedna k druhé v pelíšku si četly a prostě zažívaly jen a jen krásné okamžiky  
    škubanek   | 21.02.2013 13:20:15 | Reakcí: 1, poslední: 25.02.2013 08:12:15
    Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Příkrmy

| veronika001 | 21.01.2019, 16:02

Dobrý den paní doktorko, mám 5 měsíční miminko (převážně na umělém mléku) a od minulého týdne jsem začala s příkrmy. Mám na vás dotaz ohledně postupu a sestavení jídelníčku.Protože všude jsem se dočetla různé postupy a názory na to, jak začínat s příkrmy, tak se pokouším si jídelníček sestavit podle sebe,ale nevím,zda je můj postup správný. Moje lékařka mi doporučila,že mám na začátek zkusit 4-5 druhu zeleniny samostatně a až pak začít zeleninové směsi a pak přidat maso.Tady jsem se dočetla,že brokolice a květák není na začátek vhodné podávat také kvůli nadýmání,ale bohužel jinou zeleninu samostatně v příkrmech neprodávají (kromě dýně ) v první lžičce,nevím tedy zda mohu tento druh podat a nebo už mohu začít zeleninovou směsí,např.mrkev s bramborem,když už je mám vyzkoušené.Takže první den jsem začala dávat kupovanou mrkev ve skleničce,to snědl cca.2-3 lžičky,poté jsem dokrmila UM. Mrkev jsem mu dala ještě další 2 dny, to snědl o něco více,ale pořád ne celou skleničku,ani polovinu,tak jsem ho pak dokrmila mlékem.Na mrkev žádná reakce nebyla,tak jsem čtvrtý den zkusila uvařit bramboru s trochou UM a zase podávala asi dva dny. Nyní zkouším třetí druh zeleniny a to hrášek v první lžičce, i když vím,že je nadýmavý. Ráda bych vyzkoušela i tu brokolici,aby si na ni zvykl,když mu pak budu podávat zeleninové směsi. Množství zeleniny se mi moc nedaří navýšit, takže aby mi syn něco snědl tak mu vždy nabídnu příkrm a hned nechám zapít trochou mléka,tak nevím jestli to mohu takhle dělat,ale jedině tak mi něco sní. Po příkrmu mu dám napít ještě trochou kojenecké vody asi 50ml (jiné tekutiny ještě nedávám) a pak dokrmím mlékem,tak by mě zajímalo jestli mohu tento postup dodržovat,jestli to pro něj není zbytečně moc kombinací najednou. Nechávám mu pár minut odstup mezi příkrmem,vodou a mlékem, ale celé krmení tak trvá přes hodinu.Prosím o radu,zda je tento postup správný nebo si to mám rozvrhnout jinak a tu vodu nemusím nutně podávat po obědě,ale třeba dopoledne.Kaše zatím nedávám.Předem děkuji za Vaši odpověď

Dobrý den. Postup, jak píšete, může být. Každé dítě je individuální a jinak si zvyká na příkrmy. Všechna doporučení se uzpůsobují dítěti. Brokolici můžete zařadit. Pokud by mělo dítě problémy s určitou zeleninou, potom se doporučuje na 1 měsíc vysadit, poté opět zkusit.

Jsou děti, které příkrmy jí pěkně a bez problémů, jiné si zvykají pomalu, moc toho nesní, ale je třeba pomalu zvykat v malých množstvích, takže postupujte tak, jak jste zjistila, že je to pro vaše dítě nejlepší. Jen postupně nedávejte každé sousto zapíjet mlékem, po příkrmu můžete podat vodu, nebo mléko. Zeleninový příkrm podávejte místo polední dávky mléka, aby si dítě zvyklo na polední obědovou dávku a chuť.

Zeleninové příkrmy si postupně můžete vařit i sama, mají jinou chuť než skleničky a jsou pestřejší, možná to bude lépe chutnat.

Kupujte zeleninu v kamenném obchodě, nebo bio, dusičnanů se bát nemusíte.

Do 1 roku se nedoporučují papriky, kukuříce, houby, rajčata jen loupaná, cibule, česnek a porek postupně. 

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | dnes, 08:57
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce