Inzerce
Inzerce
Inzerce

3. Práce na volné noze

Na čem zrovna pracujete?

Právě jsem dokončila ilustrace pro knihu Evy Papouškové „Kosprd a Telecí“. Byla to po dlouhé době práce na zakázku pro nakladatelství Albatros. Text byl vtipný a přesný, bavilo mě to. S Pavlem dokončujeme naši lichoságu – letos by měl vyjít třetí a poslední díl: „Lichožrouti navždy“. Pustila jsem se i do karetní hry „Černá fusekle“ s lichožroutím tématem, vydáme ji spolu s trojkou.

Současně připravuji rodinný plánovací kalendář na rok 2014 pro Patagonii.

Dlouhodobě chystám celovečerní film podle knihy Lichožrouti, výroba teď ale bohužel zrovna stojí, uvidíme, s čím přijde producent na jaře.

Galina Miklínová_Lichožrouti

V jednom z rozhovorů jste se svěřila, že Vám vyhovuje práce „na volné noze“. Nikdy jste nepracovala v kanceláři, klasicky od – do?

Ale ano! Hned po střední škole, když mě nevzali na vysokou. Kreslila jsem v propagační kanceláři poutače a plakátky. Píchačky v šest, vstávala jsem v půl páté, abych se tam vůbec dostala načas. Vydržela jsem tam devět měsíců. Pak jsem šla rovnou dělat uklízečku. Jako propagační výtvarnici mi nezbýval čas pro přípravu na další talentovky. Pak jsem ještě krátce učila na LŠU mezi dvěma úklidy –  uklízela jsem školu a pak kanceláře na Vojenských stavbách.

Inzerce

Galina Miklínová_autorské čtení

Jaké jsou výhody práce z domova?

Inzerce

Můžete vést skype konferenci v kalhotách od pyžama:-) .

Jaké jsou naopak její nevýhody? Necítíte se někdy opuštěná, dlouho izolovaná?

Doma máte spoustu lákadel. Plná lednička, vana, knihovna ... den by se dal tak krásně prolenošit. Jenže to jde jednou, podruhé,... ale potřetí už si to tak neužijete. A k tomu vás straší termíny a výčitky svědomí.  

Opuštěná se necítím, když to s délkou „pracovní samotky“ nepřešvihnu. Navíc jsou se mnou příběhy, na kterých právě pracuji. Dobrovolnou izolaci jsem si sama vybrala i tím, že jsme se odstěhovali z Prahy na venkov.

Co mě ale rozčiluje, že na vesnici se setkávám s názorem, ze když jste doma, tak vlastně nepracujete. Je mi to jedno, pokud se to netýká mé rodiny, že třeba někdo dceři řekne: „Maminka to může udělat, ona stejně nemá co na práci, přece si jen tak kreslí“. To slůvko „si“ mě vytočí doběla! A nebo vám dítě nevezmou do školky, protože vy jste přece doma a nepotřebujete to. Moje práce vyžaduje velké soustředění a byly doby, kdy když zakokrhal kohout a přetrhl mi myšlenku, nebyla jsem schopná hodinu pokračovat. Tohle už je naštěstí za mnou, dítě vám to dost změní. To pak pracujete v každé volné chvíli a na dvoře kohoutí sbor může kokrhat třeba serenádu. Ale když je dcera doma, nepracuji. Oboje bych dělala jen napůl.

Galina Miklínová_Harry Potter

Jste na sebe přísná? Jak se Vám daří udržet si řád?

Poslední půl rok to jde hůře. Ani nevím, proč ... opracování materiálu, únava, tvůrčí krize? Jinak jsem na sebe poměrně přísná. Ale nebylo to hned. Těsně po promoci jsem si dala měsíc volno, vstávala jsem ve dvanáct. Pak jsem ale zjistila, že mě nebaví ležet v posleli, když partner je od sedmi v jednom kole, a já jsem živá ještě ve tři v noci, zatímco on už dávno spí. Takže jsem si naordinovala jasný řád, který čas od času s radostí poruším a těším se, až se zase vrátím do zavedených kolejí.

Galina Miklínová_Verunka a kokosový dědek

Co všechno ještě Vaše profese obnáší? Vím například, že jezdíte po besedách a účastníte se tvůrčích dílen, vystavujete, poskytujete rozhovory. Prozradíte ostatním maminkám, jak to všechno stíháte?

Horko - těžko:-(. Přiznávám, že je to občas pěkná honička, hlavně když selže logistika. Navíc skloubit práci v Praze a školku na venkově, to je kombinace téměř neslučitelná s klidným rodinným životem.

Galina Miklínová_autorské čtení

Pomáhá Vám někdo s péčí o dceru a o domácnost?

Babičky bohužel z různých důvodů fungují málo. Mám ovšem obrovské štěstí na naše „Mary Poppinsové:-)“.  Teď máme druhou v řadě a jedna byla lepší než druhá. Nevyužíváme jejich služeb příliš, tak jednou týdně, ale i to je báječné. Ta současná mi pomáhá i s úklidem, přišla s tím sama z vlastní iniciativy, a je to k nezaplacení. Praktikujeme to takhle už půl roku a pořád mě uvádí v úžas ten pořádek, když přijdu ve čtvrtek domů. Je to stejné, jako když mi někdo uvaří, jsem za to vděčná až za hrob.

S mým mužem se doma snažíme o genderový přístup k věci. Oba pracujeme, oba vyděláváme peníze, oběma se nám narodilo vytoužené dítě a tak se o něj OBA staráme. Ale to už naštěstí v poslední době není u současných otců takový nadstandart, jako býval dříve.

Rozhovor pořídila: Beáta Matyášová, http://www.facebook.com/bea.matyas

Fotografie poskytla: Galina Miklínová

Předchozí části rozhovoru:

Úvod

1. Galinino dětství

2. Kariéra režisérky a ilustrátorky

Další části rozhovoru:

4. Mateřství

5. Životní styl

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

3. Práce na volné noze - diskuze

Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce