Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kurz: Předškolní příprava v rodině i MŠ

Vtip předškolní přípravy je v tom, že pokud jí s dítětem neprojdete, nikdy nezjistíte, jak byla pro vaše dítě důležitá.

Proč si k sešitům pořídit i kurz?

Jako základ určitě slouží Předškolákovy týdeníčky, které dítě s rodičem krásně vedou samy.

Kurz je takovou nástavbou, ale velmi užitečnou. Mnohem větší zábavu totiž dítěti i sobě z předškolní přípravy uděláte, pochopíte-li její základní principy, tedy proč ji děláme, proč za ní budeme i za pár let vděční. Zkráceně, proč je skvělé, že jsme si na ni našli těch 4x týdně 5 minut čas a energii.

Inzerce

Proč ucelená celoroční příprava?

A nejen to, kurz odkrývá, proč je označení předškolní příprava hodno pouze pro ucelenou celoroční přípravu, která dítěti jednotlivé znalosti spojí vazbami, jako když z puzzlí vytváříte obrázek. Naučí jej myslet v logických souvislostech.

Také se dozvíte, proč se připravovat ve školce opravdu nestačí? Že by skutečně příprava měla probíhat na dvou místech, nejen v MŠ, ale i rodině.

Inzerce

Jak ji pojmout zábavně, ale hlavně, že ta zábavnost souvisí se správným poskládáním úkolů. Všichni rodiče, včetně mě ocenili mít ji takto v jedné složce a nemuset hledat nejrůznější úkoly z nejrůznějších zdrojů a přemýšlet, zda jsou opravdu vývojově uspořádány správně dle obtížnosti, jako např. naše grafomotorika v sešitě Jízda tužkou nebo cvičení v Pohybovkách.

Obsah předškolní přípravy

A samozřejmě nejvíce času je v kurzu věnováno tomu, co do přípravy patří, jakým způsobem to trénovat tou nejjednodušší cestou.

Inzerce

Inzerce

Hendikepy dnešních dětí 

Neopomněli jsme s kolegyněmi pedagožkami shrnout i hendikepy dnešních dětí, jak a kdy se s nimi vypořádat. Hendikepy dítěte znamenají ve škole nejen jeho problém, ale bohužel i problém ostatních dětí ve třídě. Proto by zájmem všech rodičů mělo být, aby do školy nastupovaly připravené jak jejich děti, tak i spolužáci. Jen takováto skupina bude v čerpání nových znalostí a dovednosti postupovat snadno a hravě.

S kolegyní sexuoložkou, prim. Sejbalovou, jsme z našeho volného času a prostředků, protože nás to zajímalo a baví nás s dětmi a dospívajícími pracovat, dělaly průzkum na téma: Děti ohrožené pornografií a online sexuálními agresory. Tehdy pro nás bylo největším překvapením ze všech výsledků to, jak brzy se ocitají některé děti na pornu, dolní hranice byla 6 let a mezi 6 a 10 lety, včetně, skončilo 12 % dětí. Jaké to mělo i v průzkumu odhalené konsekvence (větší kontaktování online sexuálními agresory a vyhovění jim) a další střípky, proč začít se sexuální výchovou doma v předškolním věku, se dozvíte v poslední části kurzu. Děti poučené doma a ve škole se ocitají na pornu pouze v polovině případů oproti dětem, které poučil kamarád, spolužák nebo internet. Rodiče si těmito hovory připraví také půdu pro následnou komunikaci se svým dítětem v období dospívání. Pokud problematiku probírali v dětství, snadno na téma navážou, nebude v jejich rodině trapné nebo dokonce TABU. Pro takového hovory i lékaři potřebují kvalitní zdroj, zejména s názornými obrázky. A v tom jsme vám také, milí rodiče, nápomocni s našimi 3 knížkami sexuální výchovy.

Tolik z ochutnávky 70 minut kurzu pro rodiče, který je na jedné straně velmi srozumitelný, profesionálně zpracovaný, ale i plný mně vlastního optimismu.

Navazují na něj nesestříhané ukázky práce paní učitelky s naší tehdejší předškolačkou Baruškou, ke kterým můžete přizvat i svou předškolačku nebo svého předškoláka.

Užijte si předškolní přípravy, jak to jen půjde. Nezapomeňte Týdeníčky dítěti schovat na památku.

Za autorský tým

Jana Martincová

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kurz: Předškolní příprava v rodině i MŠ - diskuze

Poradna

Dobrý den, vlastně ani nevím, zda se budu ptát správně. Zda jsem tu správně.
Mám 15 letou vnučku a ta jako velká většina teenagerů, s okolním světem a přáteli komunikuje přes PC. Nedávno mi zaslala adresu stránek, kde komunikuje se svými známými a hraje s nimi počítačové hry online. Byla jsem ale nemile překvapená, že do éteru mluví i o své menstruaci. Když jsem ji naznačila, že by o takových intimních věcech neměla hovořit takhle veřejně, ohradila se, že je to tak správně, že je to normální.
Jsem z toho špatná, tak se chci zeptat, zda jsem tak konzervativní nebo se situace změnila a opravdu už se dnes o takových věcech hovoří otevřeně i v éteru mezi "známými" lidmi.
Děkuji za odpověď.
Chci být dobrá babička, ale v tomto případě nevím, jak se zachovat

Jana

Dobrý den, role babičky je v tomto ohledu nevděčná. Musíte mít na paměti, že vychovatelé vaší vnučky jsou její rodiče. Oni by ji také měli o bezpečném chování v prostředí sociálních sítí a na internetu poučit. Můžete zkusit situaci probrat s nimi a oni by s vnučkou mohli její počínání na internetu rozebrat. Vnučku by ale bylo dobré upozornit, že si s maminkou nebo s tatínkem promluvíte. Můžete však také vyjádřit svůj názor a sdělit jí, že se vám tento s kamarády sdílený obsah nezdá být vhodný. Je pravda, že obecně se komunikace o záležitostech týkajících se intimního života, sexuality a podobných témat hodně vyvíjí a uvolňuje, témata, která byla ještě nedávno tabu, jsou již nyní zcela normální. Tady se však jedná o osobní intimní témata, ne o společenskou obecnou diskuzi o sexu. Můžete se zkusit vnučky zeptat, jestli by o své menstruaci vyprávěla kamarádům při osobním setkání. Nebo zda by chtěla, aby se jejími vyjádřeními o svém intimním životě uspokojoval nějaký pedofil či sexuální deviant. Upozorněte ji, že všechno tohle se pod zdánlivou anonymitou sociální sítě může stát. Můžete ji upozornit na film "V síti", který tuto problematiku mapuje a rizika ukazuje. Ať vnučka zkusí sama zvážit, co chce a co nechce ze svého intimního života sdílet s širokým okolím. V patnácti letech by to již měla být schopna vyhodnotit. Nečekejte, že uzná, že třeba pochybila, je dost možné, že bude reagovat odmítavě, ale své počínání na internetu pravděpodobně příště lépe promyslí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 28.04.2022, 08:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×