Inzerce
Inzerce
Inzerce

Kurz: Předškolní příprava v rodině i MŠ

Vtip předškolní přípravy je v tom, že pokud jí s dítětem neprojdete, nikdy nezjistíte, jak byla pro vaše dítě důležitá.

Proč si k sešitům pořídit i kurz?

Jako základ určitě slouží Předškolákovy týdeníčky, které dítě s rodičem krásně vedou samy.

Kurz je takovou nástavbou, ale velmi užitečnou. Mnohem větší zábavu totiž dítěti i sobě z předškolní přípravy uděláte, pochopíte-li její základní principy, tedy proč ji děláme, proč za ní budeme i za pár let vděční. Zkráceně, proč je skvělé, že jsme si na ni našli těch 4x týdně 5 minut čas a energii.

Inzerce

Proč ucelená celoroční příprava?

A nejen to, kurz odkrývá, proč je označení předškolní příprava hodno pouze pro ucelenou celoroční přípravu, která dítěti jednotlivé znalosti spojí vazbami, jako když z puzzlí vytváříte obrázek. Naučí jej myslet v logických souvislostech.

Také se dozvíte, proč se připravovat ve školce opravdu nestačí? Že by skutečně příprava měla probíhat na dvou místech, nejen v MŠ, ale i rodině.

Inzerce

Jak ji pojmout zábavně, ale hlavně, že ta zábavnost souvisí se správným poskládáním úkolů. Všichni rodiče, včetně mě ocenili mít ji takto v jedné složce a nemuset hledat nejrůznější úkoly z nejrůznějších zdrojů a přemýšlet, zda jsou opravdu vývojově uspořádány správně dle obtížnosti, jako např. naše grafomotorika v sešitě Jízda tužkou nebo cvičení v Pohybovkách.

Obsah předškolní přípravy

A samozřejmě nejvíce času je v kurzu věnováno tomu, co do přípravy patří, jakým způsobem to trénovat tou nejjednodušší cestou.

Inzerce

Inzerce

Hendikepy dnešních dětí 

Neopomněli jsme s kolegyněmi pedagožkami shrnout i hendikepy dnešních dětí, jak a kdy se s nimi vypořádat. Hendikepy dítěte znamenají ve škole nejen jeho problém, ale bohužel i problém ostatních dětí ve třídě. Proto by zájmem všech rodičů mělo být, aby do školy nastupovaly připravené jak jejich děti, tak i spolužáci. Jen takováto skupina bude v čerpání nových znalostí a dovednosti postupovat snadno a hravě.

S kolegyní sexuoložkou, prim. Sejbalovou, jsme z našeho volného času a prostředků, protože nás to zajímalo a baví nás s dětmi a dospívajícími pracovat, dělaly průzkum na téma: Děti ohrožené pornografií a online sexuálními agresory. Tehdy pro nás bylo největším překvapením ze všech výsledků to, jak brzy se ocitají některé děti na pornu, dolní hranice byla 6 let a mezi 6 a 10 lety, včetně, skončilo 12 % dětí. Jaké to mělo i v průzkumu odhalené konsekvence (větší kontaktování online sexuálními agresory a vyhovění jim) a další střípky, proč začít se sexuální výchovou doma v předškolním věku, se dozvíte v poslední části kurzu. Děti poučené doma a ve škole se ocitají na pornu pouze v polovině případů oproti dětem, které poučil kamarád, spolužák nebo internet. Rodiče si těmito hovory připraví také půdu pro následnou komunikaci se svým dítětem v období dospívání. Pokud problematiku probírali v dětství, snadno na téma navážou, nebude v jejich rodině trapné nebo dokonce TABU. Pro takového hovory i lékaři potřebují kvalitní zdroj, zejména s názornými obrázky. A v tom jsme vám také, milí rodiče, nápomocni s našimi 3 knížkami sexuální výchovy.

Tolik z ochutnávky 70 minut kurzu pro rodiče, který je na jedné straně velmi srozumitelný, profesionálně zpracovaný, ale i plný mně vlastního optimismu.

Navazují na něj nesestříhané ukázky práce paní učitelky s naší tehdejší předškolačkou Baruškou, ke kterým můžete přizvat i svou předškolačku nebo svého předškoláka.

Užijte si předškolní přípravy, jak to jen půjde. Nezapomeňte Týdeníčky dítěti schovat na památku.

Za autorský tým

Jana Martincová

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Kurz: Předškolní příprava v rodině i MŠ - diskuze

Poradna

Zmena škôlky 2krát

| Astra122 | 27.04.2023, 13:33

Dobrý deň, dúfam, že nebude problém so slovenčinou. Idem si po názor a radu lebo už mi asi hlava vybuchne z toľkého rozmýšľania. Ide o zmenu škôlky po druhýkrát a nevieme sa rozhodnúť. Malá nastúpila do štátnej škôlky od januára (je januárová). S prijatím bol problém kvôli veku a voľným miestam, preto nás prijali iba do spádovej škôlky, ktorá mala rôzne recenzie. Skúsili sme im dať šancu, ale narazili sme na vyhorenú pani učiteľku, ktorá na deti kričala, nevhodne sa vyjadrovala, detom sa vyhrážala a bolo tam viac problémov (o všetkom vedenie vedelo, ale nakoľko má rok do dôchodku neriešili to). Naša malá je veľmi citlivá, potrebuje úsmev a milé slovo. Takže sme sa po mesiaci rozhodli pre inú škôlku. Keďže to bolo v strede šk. roka jediná možnosť bola súkromná. Nastúpila hneď, bez nejakej dlhšej pauzy, asi dva dni som bola v škôlke s ňou na pol dňa v rámci adaptácie a na tretí deň tam už ostala sama aj spať. Zvykla si rýchlo, bez plaču, je tam spokojná, pani učiteľky má rada. Škôlka mala iba jednu spojenú triedu, čo bolo super nakoľko pani učiteľky sa môžu naplno venovať malým deťom. Teraz je tam cca 6 malých 3-4 ročných. Lenže sme sa dozvedeli, že od septembra sa rozrastajú a budú mať cca17 malých detí a urobia druhú triedu predškolákov. Tiež sme si všimli viacero vecí, tým že mali skôr staršie deti mali aktivity zamerané na ne a malé deti sa vačšinou iba hrali. Na edukačnú časť majú iba pol hodinu, nakoľko sa zbierajú deti až do 9.00 a nemajú ani žiadne ranné rozcvičky. Málo sa učia pesničky a riekanky, skoro vôbec. Viac sa venujú aktivitám pre staršie deti a mladší sa skôr "vezú". Nemajú žiadne krúžky. Sú ako keby v začiatku a s malými deťmi sa iba začínajú učiť robiť. Keď sme sa u nich boli pozrieť dosť vecí nám bolo inak povedané. A majú aj vlastnú alternatívnu školu, na ktorú nadväzujú a aj v škôlke učia štýlom, aby pripravili deti na ich školu. Teraz máme možnosť dať od septembra malú do štátnej škôlky, kde nám ju prvýkrát nevzali iba kvôli veku. Škôlka je menšia má iba 4 triedy, má krásny dvor, deti si pestujú zeleninku, majú každý mesiac poníky, krúžky, montessori prvky a skvelé recenzie. Počtom detí v triede sú tak isto ako bude v súkromnej. Takže zmeniť škôlku? Myslím, že by v tejto štátnej dostala malá všetko a možno aj viac a za celkom inú sumu. Ale strašne sa bojím toho nového začiatku. Ona sa zvykne dosť fixovat na ľudí, niekedy aj teraz je ráno mrzutejšia keď nie je v triede jej obľúbenejšia pani učiteľka. Tiež sa obávam aby jej budova štátnej škôlky nepripomenula prvú škôlku kde mala veľmi zlé skúsenosti, nakoľko táto aktuálna súkromná škôlka ma modernejšie priestory. Bojím sa nového začiatku v novej budove s novými učiteľkami. Máme dať prednosť citovému pohodliu dieťaťa pred kvalitou škôlky? Ďakujem krásne

Dobrý den, na vaši otázku není úplně jednoduchá odpověď. Bohužel neuvádíte věk vaší dcery, což je v tomto případě informace docela zasadni. Pohoda a spokojenost dítěte v předškolním zařízení je určitě velmi důležitá. Důležitá však je také úroveň výchovně vzdělávací činnosti v MŠ, která pak následně bude dítě připravovat na úspěšné zahájení školní docházky. Jako rodiče nejlépe vaši dceru znáte a víte, jak se na nové prostředí adaptuje. Píšete, že zpočátku mívá obtíže a fixuje se na učitelky, což se v předškolním věku dá považovat za naprosto normální. V úvahu vemte také to, že do případné nové státní školky by dcera nastupovala až po prázdninách, takže pravděpodobně po určité časové prodlevě, kdy by do školky nechodila. Tato skutečnost by vám mohla vytvořit přirozený časový předěl, před nástupem do nové školky. Pro malé dítě je doba prázdnin dlouhá a dá se předpokládat, že na školku lehce pozapomene, což by vám mohlo pomoci ve vaší situaci. Koncem prázdnin můžete dceru začít připravovat na to, že nastoupí do školky nové. Ohledně budovy MŠ bych se tolik neobávala, důležité je, jaká je školka uvnitř a především to, jak se tam k dítěti chovají a zacházejí s ním. Musíte se však rozhodnout jako její zákonní zástupci sami. Mohlo by vám pomoci vzít si k ruce papír a tužku, na jednu stranu papíru si napsat všechna pozitiva změny školky, na druhou stranu zase negativa a pak tyto seznamy porovnat. Přeji vám, ať se dobře rozhodnete a ať je dcerka ve vámi vybrané školce spokojená. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 04.05.2023, 15:46
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×