Inzerce
Inzerce
Inzerce

Většina rodičů se svými dětmi před nástupem do školy nepracuje, děti pak ve škole musí dohánět

Jen zhruba třetina rodičů se svými dětmi před nástupem do školy pravidelně pracuje. Přitom nepřipravené děti a jejich rodiče se mohou v 1. třídě potýkat s velkým handicapem a dítě musí hodně dohánět. To je pro děti i rodiče často stresující. Proto je lepší s přípravou u předškoláků začít hned na podzim, stačí pak pět minut čtyřikrát v týdnu. Rodičům s přípravou mohou pomoci Předškolákovy týdeníčky od lékařky Jany Martincové, kterou k vytvoření publikací předškolní výchovy motivovala výchova syna s ADHD.

Z opakovaných anket na portálu Babyonline.cz, který navštěvují především matky zajímající se o vzdělání svých dětí, vyplývá, že v předškolním roce se svým dítětem pravidelně pracuje jen 29 procent rodičů. Oproti roku 2016 je to navíc pokles téměř o polovinu.

Inzerce

„Někteří vůbec netuší, že se to dělá, což byla i má situace u prvního dítěte. Další mají pocit, že je to úloha pouze školky. Nebo jsou tak vytížení, že nemají na dítě čas a nemají ani energii se o to zajímat. Také se bojí, že to může být složité, že by to nezvládli,“ vypočítává autorka předškolní přípravy. A rovnou dodává, že u předškolní výchovy pomocí Předškolákových týdeníčků mohou být rodiče naprosto v klidu, zabere to pouze čtyřikrát týdně 5 minut. Publikace jako jediná na tuzemském trhu kompletně připraví dítě do školy, aniž by rodič potřeboval cokoliv dalšího.

Pokud dítě přichází do školy nepřipravené, musí podle zkušeností pedagogů překonávat velký handicap a místo radostného přijímání nových informací, znalostí a dovedností musí dohánět to, co mělo zvládnout bez stresu v předškolním roce. Podle učitelky Ireny Košutové, která pro portál Babyonline.cz vytvořila videa předškolní přípravy, do školy často nastupuje s vadou řeči až polovina dětí. Někteří učitelé pak musí dokonce třídu rozdělit na dvě části a s tou nepřipravenou vše dohánět v průběhu prvního ročníku.

Inzerce

Co vlastně zahrnuje předškolní příprava?

„Předškolní příprava je opravdu celoroční, komplexní záležitost, kdy rodič v poměrně krátké době systematicky a od nejjednoduššího k nejsložitějšímu s dítětem hravou formou zopakuje vše, s čím se šestileté dítě doposud v životě setkalo,“ vysvětluje autorka, která úkoly v Předškolákových týdeníčcích sestavila společně s odborníky. Kromě psycholožky a učitelek základních a mateřských škol se na publikaci podílela také speciální pedagožka, která dohlížela na to, aby zejména grafomotorická cvičení byla správně poskládána dle vývoje předškolního dítěte.

Dítě si opakováním znalostí vytvoří logické vazby a souvislosti. „Vždy říkám, že jednotlivé dílky puzzle si v hlavičce spojí do obrázku. Právě proto pak takové dítě reaguje velmi rychle na jakoukoliv otázku, řešení problému, kdy se mu v té hlavičce nastíní možná cesta. Nové situace ve škole i životě se pro něj stanou hravou výzvou, kterou začne řešit stejně jako ty zábavné úkoly z přípravy. Není to pak pro něj nepřekonatelný problém, u kterého se rozpláče, jak se některým dětem ve škole opravdu stává,“ doplňuje Martincová, jejíž předškolní výchovou už prošlo přes 20.000 dětí.

Inzerce

Předškolákovy týdeníčky pro chytré hlavičky jsou souborem čtyř sešitů. V jednom si dítě procvičí grafomotoriku, cviky k uvolnění ruky a správné držení tužky. Další jsou zaměřené na pohybovou a tělesnou zdatnost a praktické znalosti, jako jsou hygienické návyky, zdravé stravování, poznávání času, ale třeba i zásady chování. Nechybí ani sešit, který rozvíjí mentální stránku dítěte a nabízí logické a paměťové úkoly, úkoly na procvičení jednoduchého počítání či výslovnosti.

K tomu Jana Martincová doporučuje ještě Písmenkové kartičky, které zábavnou formou procvičí hláskování a slabikování. Lze je využít také k paměťovým a logickým hrám a vyprávění příběhů.

Inzerce

Kromě publikace Předškolní týdeníčky Martincová nově natočila pro samotné rodiče nebo mateřské školy videokurz předškolní přípravy. Kurz objasňuje důležitost předškolní přípravy pro dítě a je postaven tak, že příprava s ním nebude pro rodiče žádnou kosmickou vědou.

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Většina rodičů se svými dětmi před nástupem do školy nepracuje - diskuze

Poradna

Dobrý den, vlastně ani nevím, zda se budu ptát správně. Zda jsem tu správně.
Mám 15 letou vnučku a ta jako velká většina teenagerů, s okolním světem a přáteli komunikuje přes PC. Nedávno mi zaslala adresu stránek, kde komunikuje se svými známými a hraje s nimi počítačové hry online. Byla jsem ale nemile překvapená, že do éteru mluví i o své menstruaci. Když jsem ji naznačila, že by o takových intimních věcech neměla hovořit takhle veřejně, ohradila se, že je to tak správně, že je to normální.
Jsem z toho špatná, tak se chci zeptat, zda jsem tak konzervativní nebo se situace změnila a opravdu už se dnes o takových věcech hovoří otevřeně i v éteru mezi "známými" lidmi.
Děkuji za odpověď.
Chci být dobrá babička, ale v tomto případě nevím, jak se zachovat

Jana

Dobrý den, role babičky je v tomto ohledu nevděčná. Musíte mít na paměti, že vychovatelé vaší vnučky jsou její rodiče. Oni by ji také měli o bezpečném chování v prostředí sociálních sítí a na internetu poučit. Můžete zkusit situaci probrat s nimi a oni by s vnučkou mohli její počínání na internetu rozebrat. Vnučku by ale bylo dobré upozornit, že si s maminkou nebo s tatínkem promluvíte. Můžete však také vyjádřit svůj názor a sdělit jí, že se vám tento s kamarády sdílený obsah nezdá být vhodný. Je pravda, že obecně se komunikace o záležitostech týkajících se intimního života, sexuality a podobných témat hodně vyvíjí a uvolňuje, témata, která byla ještě nedávno tabu, jsou již nyní zcela normální. Tady se však jedná o osobní intimní témata, ne o společenskou obecnou diskuzi o sexu. Můžete se zkusit vnučky zeptat, jestli by o své menstruaci vyprávěla kamarádům při osobním setkání. Nebo zda by chtěla, aby se jejími vyjádřeními o svém intimním životě uspokojoval nějaký pedofil či sexuální deviant. Upozorněte ji, že všechno tohle se pod zdánlivou anonymitou sociální sítě může stát. Můžete ji upozornit na film "V síti", který tuto problematiku mapuje a rizika ukazuje. Ať vnučka zkusí sama zvážit, co chce a co nechce ze svého intimního života sdílet s širokým okolím. V patnácti letech by to již měla být schopna vyhodnotit. Nečekejte, že uzná, že třeba pochybila, je dost možné, že bude reagovat odmítavě, ale své počínání na internetu pravděpodobně příště lépe promyslí. S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 28.04.2022, 08:34
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
×