Inzerce
Inzerce
Inzerce

Když nevíte, zeptejte se dětí

Když jsem si jako rodič nebo autorka dětských knížek nevěděla rady, zeptala jsem se dětí. Vymyslely vždy báječné věci. I samy na sebe pro lepší spolupráci :-),“ vzpomíná lékařka Jana Martincová.

U tohoto motta si vždy vybavím dvě situace. 

Inzerce

Jednu s dcerou ve věku 9 let, kdy jsme intenzivně dokončovali Předškolákovy týdeníčky a ona měla potřebu mě stále o něčem informovat. Když za mnou přišla do domácí kanceláře již potřetí, intuitivně jsem vzala velký plakát Babyonline s tím, že by mohla na prázdnou stranu pro děti navrhnout něco, kam by si lepily nálepky, třeba kosmickou mapu. A nejlépe i podobu těch nálepek. Když Sofi za několik desítek minut přinesla nakreslený vesmír s planetami a kosmické nálepky včetně mimozemšťanů i s jejich jmény, nevěřila jsem, co to dítě ve svém věku dokáže. Ty planety měla i ve správném velikostním poměru a legrační bylo, když to ilustrátorka nakreslila jinak, Sofi vyděšeně volala: „Mamíííí, to snad nemyslíš vážně! Mít Jupiter, největší planetu, takhle mrňavou, a naopak Merkur větší než…“ (už nevím co). Takže nám 9leté dítě vychytalo faktickou chybu, kterou jsme na mapě měli.

Druhá situace se týká syna. Po jednom jeho zdařilém hyperaktivně-impulzivním kousku spadající do jeho diagnózy jsem se zamyslela a říkám: „Ríšo, co bys jako rodič dělal, kdyby Ti dítě…“ a popsala jsem přesně situaci, kterou jsme řešili. Ani nevíte, kolikrát mi takto syn pomohl sám se sebou. :-)

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

Když nevíte, zeptejte se dětí - diskuze

Poradna

Dobrý den,
moje miminko bude mít za dva dny 7 týdnů a dnes jsem nahmatala že má na pravé straně hlavičky takový důlek, že to má propadlé.. Na levé straně hlavičky takový důlek nemá. Vyděsilo mě to, všimla jsem si i, už delší dobu že dává hlavičku převážně na levou stranu, umí ji dát i rovně i na pravou, ale preferuje hodně levou stranu i když se snažím ji motivovat hračkou, sama ji i hlavičku dávám na pravou stranu, ale pokaždé si ji ihned dá zase na levou stranu.. Bojím se aby neměla tu hlavičku slehlou nebo tak, co mám dělat? Mám zavolat doktorce radši? Jak jsem psala už od začátku preferuje levou, tak jsem se snažila ji dávat na pravou a už ji sama i na pravou dávala, ale posledních pár dní vidím, že zase preferuje prostě tu levou a ještě jsem nahmatala důlek, jsem z toho vyděšená...
Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Dobrý den,

k posouzení "důlku" kontaktujte svého pediatra. Predilekční postavení hlavičky je v tomto věku běžné, doporučuje se pravidelně polohovat celé dítě střídavě na jeden a druhý bok, postupně vývojem začne polohovat hlavičku samo na obě strany.

MUDr. Ludmila Vomelová | Babyonline | 11.04.2024, 15:51
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
×