Inzerce
Inzerce
Inzerce

JAK děti s důležitými informacemi o sexualitě seznámit?

 1. Známe vůbec cestu JAK? Formu, jakou problematiku mládeži prezentovat? 
 2. Knihy pro náctileté na českém knižním trhu
 3. Forma knihy sexuální výchovy
 4. Přitažlivá forma sexuální výchovy pro náctileté dívky jako základ – nesmí chybět zajímavý nápad
 5. JAK s náctiletými komunikovat, jak se vyjadřovat? 
 6. Jak oslovit dívky zajímavými tématy a souvislostmi
 7. Reakce dívek na knihu
 

Již jsme si odpověděli na dotazy:

- KDE vést sexuální výchovu

- KDY

Inzerce

- PROČ vést sexuální výchovu

- CO by mělo být její náplní

Teď nás čeká otázka nejdůležitější a nejtěžší: JAK, jak ji vést.

Známe vůbec cestu JAK? Formu, jakou problematiku mládeži prezentovat? 

Tady více než kde jinde platí: Když dva dělají totéž, není to totéž. 

Nejvíce jsem se o významu tohoto přísloví přesvědčila při zakládání portálu Babyonline. Nedokážete si představit, kolik lidí se mě snažilo odradit od mého plánu větou: „Takových webů už je!“ Já neviděla ani jeden. Ani jeden, který by poctivě přinášel rodičům prakticky zpracované informace přímo od odborníků. 

Inzerce

Stejně tak toto přísloví platí u sexuální výchovy. Proto si své konání skutečně dobře promyslete. Navíc tímto citlivým terénem dospívající duše není vhodné se valit jako tank, ale je potřeba našlapovat po špičkách.

Také si dovolím říci, že se žádný rodič neobejde bez kvalitní publikace, čím kvalitnější a obrázkovitější – schematičtější, tím lépe. Proč – najdete v předchozích dvou článcích o tom, jakými neznalostmi trpí, nebo co chtějí vědět náctiletí.

Inzerce

Dnešní náctiletí jsou na četbu mnohem náročnější a dá proto velkou práci je zaujmout. Pojďme se podívat, co se na našem knižním trhu pro náctileté nabízí. S dovolením teď veškeré odpovědi na JAK přesunu do oblasti puberty, kde je problematika již poněkud náročnější než u malých dětí.

Knihy pro náctileté na českém knižním trhu

V průběhu posledního roku – po vydání knížky pro náctileté slečny – jsme se zkusili podívat, co ještě uvidíme na našem knižním trhu na poli sexuální výchovy mladistvých. Zajímalo nás, co vydali jiní.

Knížky nás na první pohled na e-shopech zaujaly, protože všechny měly krásnou, barevnou titulní stranu-obálku. O to více jsme byli překvapeni při jejich otevření. Proč?

Ani jedna z nich nebyla více než jednobarevná a místo fotografií a obrázků se vydavatelství zmohly maximálně na ikony u částí kapitol. 

Ukázka knížek pro náctileté zakoupených v posledním roce

Je skutečně takto prezentovaná informace tím, co náctileté zaujme?

U formy prezentace informací se určitě nechci detailně rozepisovat, zvláště nad čím vším jsme se museli zamýšlet. Zkusím pro srovnání ukázat až náš vlastní výsledek. 

Forma knihy sexuální výchovy

I když je základním informačním médiem náctiletých dívek internet, v sexuální výchově se bez kvalitní ucelené publikace s obrazovým doprovodem opravdu neobejdeme. S vlastními dětmi mluvím o problematice kontinuálně, ale na mnoho aspektů, které zatím nepotřebují, nejsou soustředěny. Proto je vhodné jim v dospívání předat ucelený materiál, kde si budou moci vše podrobně dohledat, když se do dané situace během dospívání dostanou, když dané téma bude pro ně aktuální. 

Knížku s obrázky potřebuje nejen rodič, který se mnohdy stydí a nemá k tématu vhodné vyjadřovací schopnosti, ale i pedagog. 

Na otázku, jaká kniha může náctileté zaujmout, nechť si zkusí každý odpovědět sám, co by raději četl, příp., co si myslí, že by oslovilo teenagera. 

 • Zda kniha plná textu, nebo ta, která bude doplněna obrázky, fotkami, schématy. 
 • Jestli školometské poučování nebo naopak příběhy, které se v životě udály. 
 • Zda báchorky, ze kterých si nakonec myslíte, že otěhotníte z polibku, nebo reálně popsaná skutečnost? 
 • Jde dětem o to, abychom jim vymýšleli někdy až trapné opisy pohlavních orgánů? Nebo chtějí znát jasné a reálné názvy, kdy penis byl, je a doufám i nadále zůstane penisem? 
 • Bude pro ně příjemné jim vnucovat jedinou správnou cestu? Nebo bude lepší nastínit možnosti, ze kterých si budou moci vybrat tu svou? 
 • Chceme ve snaze ušetřit dětem předložit černobílou knihu textů, podobnou zprávám ze schůzí? Nebo důležitá fakta předvést ve formě a designu, které dnešní náctileté osloví?
 • Myslím, že většina z vás bez většího přemýšlení dospěje k variantě odpovědí číslo 2. 

Přitažlivá forma sexuální výchovy pro náctileté dívky jako základ – nesmí chybět zajímavý nápad

U většiny dotazů dospívajících je kromě neznalosti základů problematiky vidět i neschopnost a neochota přemýšlet, číst a chápat psaný text. Mnoho dnešních teenagerů čte klipovitě. Nejsou schopni přečíst souvislý text, nejsou zvyklí přečíst text tahem. Chtějí si knížku kdekoliv otevřít a přečíst si pouze konkrétní část. Souvislý text je nudí. 

Ukázka z knížky sexuální výchovy pro nejmenší Jak děti přicházejí na svět

Obrázky vs. text

Pro zajímavost kniha „Jak děti přicházejí na svět“ má celkem 53 stran. Kdybychom umístili text a obrázky zvlášť, kolik myslíte, že zabere samotný text? Nebudu vás napínat. Z těch 53 stran by se věty textu za sebou vešly zhruba na 7, maximálně 10 stran. Zbytek plochy, tedy 43 stran, zaujímají obrázky dokreslující v knize uvedený příběh.

Ale obrázky a popisky nejsou pouze doménou malých dětí.

I náctiletí by již z obrázku měli pochopit, o co se jedná, obrázky, které nejsou pouze ilustrační, by měly mít určitou výpovědní hodnotu, dospívající by z něj měli získat potřebnou informaci / nabýt určitou znalost.

Při tvorbě pro náctileté se určitě neobejdeme bez dobrých nápadů. Ony totiž i obrázky s popisky umístěné v knížce mohou působit křečovitě. Někdy to, bohužel, chvíli trvá, než se správné nápady dostaví.

Např. u cviků, kde by málokdo předpokládal, že se dají objasnit jinak než textem, se nám po několikatýdenním přemýšlení, nebo spíše ponechání uležení nejrůznějších nápadů, podařilo cviky vyjádřit pomocí fotek s popisky a šipkami k příslušné části těla. Instruktážní část neobsahuje jedinou souvislou větu. Zařadili jsme design, který by v tomto případě náctileté dívky i v této pro ně nezáživné oblasti mohl oslovit, mohly by jej díky fotkám a grafice přijmout.

Ukázka grafického ztvárnění jednotlivých částí knihy Co se od kamarádek nedozvíš, včetně cviků

Stejně tak brožura pro náctileté dívky má líbivou podobu.

Zpracování konceptu dvou brožur pro náctileté dívky

JAK s náctiletými komunikovat, jak se vyjadřovat? 

Adekvátně pokládaným dotazům a schopnostem porozumění. Dovolili jsme si jak do knížky, tak brožury dívkám uvést dotaz v podobě, ve které nám nejednou přišel mailem. Jak hlásil hlasatel u filmů před rokem 89: „Nastavili jsme zrcadlo.“ Dialogy jsou pak v knize upraveny přímo náctiletými.

Ukázka dotazu náctiletých dívek ztvárněná v knize i brožuře

Jak oslovit dívky zajímavými tématy a souvislostmi

Chceme-li dívky zaujmout, informace jim prodat, je vhodné přidat k těm „nezbytným“ i nějakou zajímavost, přidanou hodnotu, kterou může být pro dívky např. jak se líčit, účesy, recepty na holčičí párty apod. Upřímně, vy byste si chtěli číst několik desítek stran pouze o svých pohlavních orgánech?

Reakce dívek na knihu

Samozřejmě jsme po vydání knihy netrpělivě očekávali, jak se nám práce povedla. Jestli jsme se trefili a kniha se líbí nebo naopak. Těší nás, že aktivita k nákupu knihy nepochází pouze od rodičů, ale i ze strany dívek: „Dcera si ji přála k narozeninám a byla velmi spokojená,“ je jednou z reakcí na Heureka.cz. Přijetí knížky náctiletými dívkami nám činí radost. Dcery k nám pro knížku posílají matky, ale máme i zajímavé zážitky z akce, kde jsme prezentovali převážně knížky pro nejmenší a které bohužel svědčí o stálém TABU v komunikaci o těchto tématech.

Dvě maminky na jednu akci pro rodiny s menšími dětmi přivedly i své náctileté dcery. Ty si naprosto neomylně během chvilky ve vystavené nabídce knihy všimly a svíraly ji v ruce s nátlakem na matku do doby, než ta svolila ke koupi. Jedna z dvojic dokonce odešla s tím, že si to rozmyslí a po čase se vrátily knihu koupit. Matka totiž „byla dost z knížky vedle“, doslova nad některými stránkami pronesla: „To je hardcore.“ Myslím, že i tato reakce dokládá situaci ve společnosti, tabuizaci sexuální výchovy na nepravém místě. 

Od této nálady ve společnosti se odvíjí i postoj náctiletých dívek. Také u nich není obvyklé přiznat, že mají doma takovouto knížku. Proto nás potěšilo dvojnásob, že se tak stalo právě na FB. A to v diskuzi mezi záplavou příspěvků, které na knížce řešily hlavně motiv Tardisu na sukni dcery na úvodní fotografii publikace.

Tardis: Další ze zajímavostí, kterou dívky holdující sci-fi seriálům v knize objevily

 

Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Jana Martincová
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Související články

JAK děti s důležitými informacemi o sexualitě seznámit? - diskuze

Poradna

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jak funguje změna rodičovského příspěvku. Doma jsem si vypočítala kolik už jsem vybrala a kolik mi zbývá, ale chtěla bych vědět, jestli mi to na úřadě ještě přepočítají a zkontrolují, nebo tam musím přijít už s hotovým návrhem?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

na úřadě by Vám měli poskytnout informaci, jaká částka rodičovského příspěvku Vám ještě zbývá, a do jakého data Vám tedy vychází příspěvek po úpravě.

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 21.09.2023, 09:05
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Odmítnout Další informace
Inzerce
×