banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Mám dotaz - diskuze

6 reakcí

Zobrazit příspěvky podle:
Doufám, že napíšu srozumitelně:Pokud jsem výdělečně činná osoba a mám v plánu odjet na rok pracovat do zahraničí, tudíž zůstávám občanem České republiky, jsem povinna platit si zde sociální a zdravotní pojištění? Děkuji.
já jsem to při práci v Irsku měla tak, že zdravotní pojištění mi v ČR přestalo běžet dnem, od kterýho jsem v IR měla pracovní smlouvu, stačilo tu smlouvu nafaxovat na zdravotní pojišťovnu (po předchozí domluvě)...sociální pojištění neplatíš, to platíš v dané zemi, a pokud budeš pracovat v zemi EU, započítá se ti to do důchodu...jak je to se sociálním pojištěním a zeměma mimo EU, to netuším, ale spíš nijak...ovšem já jsem fakt byla zaměstnaná normálně standardně na smlouvu, platila jsem tam i daně...
Ještě jednou děkuju, asi bych měla osvětlit. Myslela jsem si, že výdělečně činná osoba je zde v státě každý, kdo není student, důchodce, nebo na mateřské, ale asi jsem si spletla pojmy s dojmy. Manželova sestra chce jet do Holandska po škole hlídat děcka, studuje pedagogiku, ale má pocit, že prý jako učitelka si tady vydělá málo, zatím co tam by ty děcka hlídala na české za 8.000,- což teda jaksi nechápu. Tak mě zajímá, co všechno by takový dá se říct blbý nápad obnášel. A ještě něco: Pokud je teda občanem našeho státu a pracuje pryč, měla by odvádět daně z toho, co si tam vydělá?
Zdravotní pojištění - platit nemusíš, pokud máš dlouhodobý pobyt v cizině NEPŘETRŽITĚ nejméně 1 rok, tzn. že se nesmíš vrátit zpět (nebo se vrátíš na skok, ale nesmíš čerpat lékařskou péči a nikomu na pojišťovně to říci). Abys neplatila, musíš pozastavit živnost, nahlásit to na zdravotní pojišťovně (vypíšeš tam takové prohlášení o pobytu v zahaničí), musíš doložit doklad o pojištění v zahraničí a vrátit průkazku.Pokud to neuděláš, platit musíš. Mimo jiné ti v zahraničí platí průkazka pojišťovny na nezbytnou a neodkladnou péči (prostě lékařské ošetření na záchranu života.).
Pokud tomu dobre rozumim, tak jsi OSVC. Zdravotni pojisteni bych si platila, kdybys prijela na navstevu a neco se ti stalo, tak jsi minusova a socialku, pokud podnikas, tak mas nejspis nejak vymerene zalohy ne? Takze pokud ano, platila bych, pokud ne, tak bych ji neplatila. Jen je treba pocitat s tim, ze se ti ta doba, co nebudes platit nebude pocitat jako odpracovany rok do duchodu.
Kamaradka jela na rok na Novy Zeland, zdravotni si platila, socialni ne. Zdravotni myslim musis, socialni musis mit odpracovane urcite roky, abys mela narok na duchod, do toho se pocita studium, materska, rodicovska a tak, takze jeden neplaceny rok takhle v mladi se ti na duchode neprojevi.
Když jsme před 8 lety odjížděli na půl roku do USA tak jsme zdravotko myslím platili a sociálko mi mamina (mzdovačka) poradila že se sice má platit, ale ať neplatím, že na nás nijak nemůžou. Ale jak je to teď netuším, nejlepší bys měla objeít patřičné instituce.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

20 %
14 hlasů

0 %
0 hlasů

7 %
5 hlasů

55 %
38 hlasů

17 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 69 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40