banner
Napadlo vás něco zajímavého nebo hledáte inspiraci? Řešíte právě problém s těhotenstvím, porodem, kojením nebo výživou? Pojďme společně sdílet své radosti, starosti, zkušenosti, tipy a triky a podporovat se.

Pro tuto akci musíte být přihlášení

Kde například je vápník. opisuju z: Pravda o mléce... - diskuze

1 reakce

Zobrazit příspěvky podle:
kravské mléko má 100-118 mg Ca ve 100g.
mořské řasy (dává se velikost poštovní známky, najemno nakrájí,takže není problém to sníst)hiziki 1400mg, wakame 1300, kombu 800mg.Petrželka 200mg, sušená ředkvička 400mg, listy bílé ředkve 180, listy tuřínu 130 mg, sójové boby cca 200 mg, sezamová semena 630- 1160 mg, mandle cca 250 mg, lískové oříšky cca 200 mg, semena slunečnice 120 - 140 mg. Pak také ryby s bílým masem, luštěniny, zelené zeleniny, zelené natě všech zelenin, tříletý čaj banča a kukiča.

Nelekejte se,že třeba některé věci neznáte nebo by vás nenapadlo je jíst. Chcete vápník nebo ne? Tak tady jsou příklady. Nechci být protivná, ale mamky, nepřehánějte to s mlíkem, informujte se. V těhotenství vám na pálení žáhy mléko trvale nepomůže, naopak při trávení vás víc okyselí a pro to mimčo v bříšku to taky není zdravý. Nehledě na to, že ty kravky, od kterých všechny ty mlíčný výrobky jsou, mají vemena k prasknutí,léky na zánět vemen (kojíte?představte si trvale žít s plnými napnutými prsy a bolestí). A vaše telátko, pro které to mlíčko bylo, by vám vzali,a dali na umělou výživu. tak to chodí ve velkých podnicích. Je mi líto,že reklamy lžou.
Přikládáme osobní odpověď Mgr. Jany Eliášové: Dostatečné množství vápníku nám zaručí smíšená strava. Sama za sebe jsem pro navyšování příjmu z rostlinných zdrojů, ale to neznamená vyloučení těch mléčných. Mléko a mléčné výrobky ve stravě je důležité hodnotit komplexně nejenom z pohledu vápníku. Ve výživě lze erudovaným přístupem jistě nahradit jeden zdroj vápníku za jiný – otázkou je za jakou cenu a s jakým úspěchem. Uvedené zdroje vápníku jsou jistě v pořádku. Nechávám na vašem zvážení, zda a jak tyto teoretické informace lze úspěšně využít při praktické skladbě vyváženého dětského jídelníčku. Dávám k zamyšlení. Víte, jaký je objem 100 g petrželky? Jen pro představu obvyklá porce petrželky je 1-2 g. Je schopno malé dítě ujíst objemné dávky zelených natí či listové zeleniny? Jak často jsou v jídelníčku vašeho dítěte mořské řasy, listy tuřínu či sušená ředkvička? Denně? Co sójové boby? To není potravina, která by měla být zařazována přehnaně často. Jen zopakuji, co bylo uvedeno - při vyloučení mléka a mléčných výrobků (z jakéhokoliv důvodu) obsahuje pestrá strava průměrně 200 mg vápníku na 4 200 kJ – 1 000 kcal, proto je důležité zvážit zařazení dalších významných potravinových zdrojů. Zkuste si zapisovat vše, co dítě jí – a to sedm po sobě následujících dnů, nejlépe i s udáním hmotnosti. To vám pomůže si udělat prospektivní nárys o skutečném příjmu – v našem případě vápníku. Zapisování by nemělo být důvodem k navození změny v obvyklých jídelních zvyklostech. Přeji, aby výsledky pro vás byly pozitivním zjištěním. Ať už se jedná o neutrály, mlékofoby či mlékofily, je nutné, aby naše strava vápník bezpodmínečně obsahovala. Držme se zásady: pestře, střídmě a vyváženě.

Vybraná anketa

Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?

17 %
11 hlasů

0 %
0 hlasů

8 %
5 hlasů

58 %
38 hlasů

18 %
12 hlasů

Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků

Diskuze 0

Mohlo by vás zajímat

Knihy vysoce hodnocené odborníky i rodiči zaštiťuje matka-lékařka Jana Martincová.

Žena po 40 – sebevědomá a v kondici

Desatero péče po 40
Know-how od odborníků. Tradiční i progresivní oblasti péče o tělo i duši po 40. Pouze pro odvážné, přemýšlivé, schopné vytvořit si vlastní recept.
cena pouze u nás: 349 Kč
Žena po 40