Inzerce
Inzerce
Inzerce

Andulka se po nemoci vrátila do školky. Rozhovor s paní učitelkou i ostatními rodiči. Situace se obrací k lepšímu.

Andulka se po týdnu absence vrací do školky

Byla jsem napnutá, jak Anička po týdnu absence školku zvládne. Vstávání a ranní povinnosti proběhly velice dobře, ve školce už to šlo hůř. I když ve třídě čekala mladá paní učitelka, Anička se na mě nalepila a nechtěla se pustit. Jedna holčička si přinesla super hračku z domova a nakonec to Aničce nedalo, pustila se mě a zvědavě se přidala ke skupince obdivovatelů. Já jsem nahlásila, že Anička půjde po obědě a nenápadně se vytratila.

Po rozhovoru s ostatními rodiči bylo zřejmé, že ve školce není vše v pořádku

Na chodbě jsem se pustila do intenzivního vyzvídání od ostatních rodičů. Jedna maminka cokoli špatného absolutně popřela, další dvě mi "cosi" potvrdily a s jednou jsem šla kus cesty domů v živém hovoru. Byla hodně překvapená a mě zase bylo líto, že její holčička se při otázce na učitelku rozplakala. Je jasné, že ve školce to neklape.

Při vyzvedávání byla Anička veselá a chválila jídlo. Má novou kamarádku Evičku a s tou si hrála celý den. Vyprávěla jen hezké zážitky.

Konečně  vím, proč má Andulka opruzeniny

V úterý ráno nás vzbudil obě Štěpán už v 6 hodin a všechno se posunulo, kluci zůstali doma a my došly do školky už v 7.30 a povídaly si chvíli s mladou paní učitelkou, Andulka mi ukázala znovu celou třídu, ložnici a záchod a díky tomu jsme přišly na to, proč má opruzeniny. Děti mají jeden košíček s natrhanými papírky a na koho se dostane místo daleko od košíčku, tak se prostě neutírá. Poradila jsem jí, ať si papírek vezme předem a odloží si ho vedle mísy na zem. Taky jsem ve třídě poprvé zahlédla el. piáno, triangl a ozvučná dřívka.

„Andulčin je drak s modrou oblohou.“

Rozhodla jsem se, že je na čase promluvit si otevřeně s paní učitelkou

Při vyzvednutí mi paní učitelky řekly, že se Aňa tahala s někým o knížku a nakonec ho polila čajem a že se umí pěkně vztekat, bylo mi trapně a navíc jsem si chtěla promluvit i s tou starou učitelkou, ale po tomhle? Ale na co čekat? I když jsem tam měla obě děti, dalo se docela popovídat. Začala jsem tím, že Anička s ní má problém. Paní učitelka popřela, že by říkala dětem, že něco dělají špatně, nebo že by jim dělala bolesti. Celkově mluvila docela rozumně a já jsem se snažila nebýt zaujatá.

Hovor se ale změnil v monolog obhajoby

Paní učitelka se hájila, že je jediná kvalifikovaná učitelka, ta druhá že si školu dodělává, a je tam jen na půl úvazku. Děti že jsou chaotické, že ona nad nimi má jen dozor a nic jiného se nedá zvládnout. Že ona má spoustu dětí, které se k ní vrací i ze školy, aby ji pozdravily, že loni měla být u starších, se kterými byla od malička, ale ředitelka rozhodla, že to půjde srovnat sem k novým. Rodiče prý dokonce sepsali petici, aby zůstala kde je, ale ředitelka k tomu byla hluchá. Stará učitelka vypadala smutná a říkala, že by si sama přála, aby ji děti měly rády, že ji to mrzí a že to z nich cítí. Že by je ráda učila, že i rodiče si platí za vzdělání, ale v tomto počtu to nejde. Navíc tam má chlapečka (mě samotné přišel trochu jiný), kterého musí hlídat, protože kouše a bije děti. Dokonce ani nemluví, ale je tam "z tlačenky" a ona s tím nemůže hnout. Ve třídě je 17 kluků a 6 holek a že ti kluci jsou a budou divocí. Mladá paní učitelka je cukrářka a i když je skvělý a báječně hodný člověk, pedagogicky jí něco chybí. Ona že pro ni připravuje po večerech veškeré podklady a sama je absolutně vyčerpaná a že je ráda, že jsem jí to řekla, že jedině tak se s tím asi bude něco dělat. Najednou odešla a vypadalo to, že jde dát výpověď. A tak jsem odcházela a místo abych si ulevila a něco vyřešila, bylo mi jí vlastně líto, ale jen to posílilo mé odhodlání jít za ředitelkou.

O státním svátku jsem s Aničkou vyrazila na dětský den a potkaly jsme tam hodně maminek ze školky, to bylo moc príma.
 

Ve čtvrtek jsem  zaznamenala první změny

Ráno jsme zaspali, ale společně s manželem se vše povedlo, on vzal Aňu do školky a já Štěpu k lékaři na kontrolu se srdíčkem, ta nedopadla úplně podle mých představ a musíme se objednat do Prahy na kardio.

Ve školce dnes nebyla mladá paní učitelka, ale ta starší a jedna na zástup. Při vyzvednutí byla Anička veselá, říkala mi, jak se jí dnes ve školce líbilo, předala mi ji osobně starší paní učitelka a povídaly jsme si ještě o tom úterním hovoru. Říkala, že jí to bylo fakt líto a že šla opravdu za ředitelkou, která jí řekla, že řešení není. Že nejsou kvalifikované učitelky a že to musí zvládnout. A že ta mladá učitelka má být prý přísnější, nebo že ji přeřadí do jiné třídy. Trochu zmatek.

Ale něco se opravdu hnulo, Anička mi řekla hned novou básničku a byla z celého dne prostě nadšená. Musím uznat, že kvalita pedagogů se projevila hned první den a tak bych snad i oželela mladou paní učitelku? Najednou se na nástěnce také objevilo datum schůzek, to je NÁHODA.

V pátek Andulka ve školce zůstala i na odpočinek

Ráno jsem Aničce zkusila navrhnout, že by zkusila po obědě odpočinek. Moc se jí nechtělo, tak jsem se vymluvila na Štěpánka. Také jsem si říkala, že teď nebo nikdy, a pokud jsou tam dvě opravdové učitelky, tak to půjde.

Kousavý chlapeček měl ve třídě maminku a tak si pro Aničku učitelka došla osobně a přivítala ji a pomohla mi s přesvědčením odpočinku. Neuvěřitelná změna v přístupu. Když jsem odcházela mávala na mě Anička z okna a jen jsem odezírala a kývala, myslím, že se chtěla přesvědčit, že si ji vyzvednu po pohádce.

Byla jsem jako na trní, Štěpánek začal docela hodně neposlouchat. Když konečně usnul po obědě, mohla jsem alespoň uklidit tu spoušť, co nadělal. Pro Aničku jsem šli pěšky s motorkou - už nikdy. Byla s ostatními dětmi vzadu za školkou na hřišti. Když nás viděla, tak skoro plakala dojetím a pořád se tulila.

Moc jsem se nevyptávala, sama mi pak povídala, že pohádka byla moc pěkná a že se jí trochu stýskalo, jednou ji prý vyskočily slzičky, ale že si je utřela pod peřinou a poslouchala dál. Starší paní učitelka prý byla moc hodná.

Takže já úplně koukám a říkám si, jestli je takový obrat vůbec možný? Moc by mě potěšilo kdyby ano!

Na základě vyprávění veru-beru připravila Naďa Barochová.

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

5. týden: návrat po nemoci do školky, rozhovor s paní učitelkou - diskuze

 • Veru tak to je paráda, že už je Andulka fit a že ve školce nastal obrat k lepšímu...jen tak dál 
  kamila   | 05.10.2011 22:04:09
  Reagovat | URL příspěvku
 • Taky se mi vehnaly slzy do očí,stejně jako foREVer.Andulka je moc šikovná holčička a je moc dobře,že se to začíná lepšit a paní učitelky mají snahu s tím něco dělat   
  veverka77   | 04.10.2011 21:11:08
  Reagovat | URL příspěvku
 • Veru, mě to zase vehnalo slzy do očí.
  Kéž už by bylo všechno v pořádku  
  foREVer   | 04.10.2011 11:23:05
  Reagovat | URL příspěvku
 • Jé,to jsem moc ráda,že se to zlepšilo.A ano,muže takový rozhovor pomoc.Honzová učitelka ve škole si k němu hledala cestu rok a pul.Pak jsem ji začala otravovat a obhajovat Honzu a ona se asi zamyslela a k Honzovi si cestu našla a jsou spolu dobří partáci. 
  Honafa   | 04.10.2011 07:54:10
  Reagovat | URL příspěvku
 •   super! jsi dobrá, že sis to nenechala líbit a šla situaci s paní učitelkou řešit   ať máte nakonec na školku jen pěkné vzpomínky  
  jezurka   | 04.10.2011 06:48:02
  Reagovat | URL příspěvku
 • Téda takový obrat.Ale je to moc dobře a doufám,že to jen povede k lepšímu.I nadále držím palce     
  Zuzbr   | 04.10.2011 06:21:59
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Krupková | Babyonline | 29.03.2020, 15:26
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce