Inzerce
Inzerce
Inzerce

Školkáček Andulka od Veru-beru 2011-2012

„Ahoj,

jmenuji se Veronika, je mi 33 a řídím jednu normální rodinku. Mám muže Lukáše, který je o 6 let mladší a syna Štěpánka, který je veselý a zvídavý a budou mu dva roky.

Mám taky chytrou a krásnou dcerku Aničku, které je 4,5 roku. Do naší smečky patří ještě štěně francouzského buldočka "Pepa",“ představuje se nám Veru-beru.

V Praze přijetí do školky nehrozilo

Letos jim doma nastává velká změna, Anička půjde do školky, ale nepředbíhejme:

„Vloni jsme bydleli ve městě, které mělo jedno z nejvyšších čísel novorozených občánků a tak odevzdání přihlášek do 3 státních školek nezaručovalo přijetí tehdy 3,5 leté Aničky. Nepřijali ji. Byla jsem doma se Štěpánkem, tak mně to nevadilo. Jen mi bylo dcerky líto, že kromě nás a hrstky sousedů nezná nikoho jiného.“

Stěhování na „venkov“ a návštěva místní školky

Na podzim se Veroničina rodina přestěhovala do menšího městečka, připomíná spíše vesnici, ale má vlastní školku i základní školu.

Veronika netrpělivě vyhlížela avízo o zápisu do školky. Nakonec se z něj vyklubal Den otevřených dveří s odevzdáváním přihlášek. Areál školky se Veronice zamlouval. Velká zahrada nabízela dětem obrovské vyžití, spousta houpaček, skluzavek apod.

„Přes zahradu jsme dorazily do budovy rozdělené na jednotlivé třídy. Vše na mě tehdy působilo vesele a přátelsky až na jednu paní učitelku. Ta ani nezvedla oči při našem příchodu a pozdravu. Nakonec se ukázala být na děti velmi milá a Anička se díky ní okamžitě začlenila do kolektivu. Když ji pak pozvali ke stolu, ať si s nimi vyrobí a vystříhá berušku, byla v sedmém nebi. Při odchodu mě Anička přemluvila, že chce s dětmi zůstat. Paní učitelka tedy Aničku připojila k dětem, na mě si vzala telefon, že za hodinu a půl zavolá. Všechno proběhlo na jedničku a ke spokojenosti všech stran.“

Bude přijata?

Za pár týdnů Veronice přišlo kladné vyjádření o přijetí dcery. Nadšení jí však vydrželo pouze do přijetí následujícího dopisu.

Utáhneme to finančně?

V něm byly již podrobnosti o docházce a také informace o ceně. „Na to, že se jedná o státní školku, to byl docela mazec, platí se bez mála 2000 Kč měsíčně,“ svěřuje se Veronika. „Už teď vím, že nám ty peníze budou chybět. Rodinu živí pouze manžel a moje mateřská, a to jsme 4. Co s tím? Manžel řekl, že to nějak zkusíme, ale jak se nevyjádřil.“ Veronika je připravena na to, že když školku neutáhnou, bude muset Aničku odhlásit. „Je mi z toho smutno a nechci ji o to ochudit, je strašně laskavá na ostatní děti, menším pomáhá. Mám dokonce obavu, že ji bude štvát, když bude někdo jednat nefér. Také mě již doma občas rozčiluje, a já si říkám, „Ať už je v té školce!“, ale vím, že o ní budu mít strach.“

Školka nabízí i rozličné kroužky, „myslím, že zkusíme tanec“

Ke školce patří několik kroužků. „Zahlédla jsem tam tanec, což bude jasná volba, ale třeba mě Andulka překvapí a nebude tam chtít chodit,“ píše s obavami Veronika.

Inzerce

„Loni totiž docházela do tanečků, které byly ve vedlejší vesnici. Ale letos to vypadá, že vše bude díky školkovnému hlavně o penězích, proto nevím, jak a kam ji budu moci přihlásit. Moc ráda taky maluje a dělá předškoláčkovské úkoly z příruček a sešitů a miluje si na něco hrát. Jak slyším „Mami, ty budeš jako...." , tak jsem vyřízená, mě to šíleně nebaví, raději jí dělám bludiště a úkoly na papíře, nebo si s ní jdu zahrát stolní hru, konečně se naučila i prohrávat!“

Co si všechno nachystat a nakoupit do školky? Hlavně poutka na oblečení

Do školky jsem shánět nic nemusela, oblečení na převlečení máme to běžné a holky Bolky mne všechny ujistily, že nic extra kupovat do školky není nemá smysl, protože dítě vše ve školce zničí. Bačkorky jsem měla už koupené a nic jiného ředitelka nepsala. Náhodou jsem za jednu práci dostala poukaz do firmy, kde jsem si vybrala látkové štítky - poutka s potiskem (jménem) dítěte, to bude jediná příprava na školku, našít štítky na oblečení.“ Také stačí koupit látkovou stuhu, tu dostatečně dlouhou našít na oblečení, aby se dítěti dobře věšelo. Úzká poutka jsou pro dítě trápením. Na poutko nezapomeňte fixou na oblečení napsat jméno dítěte.

Nácvik režimu

„Abych vlastně nezapomněla, dala jsem si za úkol, že ji budu ukládat večer dříve, aby si zvykla a měla ráno sílu vstát. Takto si nacvičíme do začátku školního roku. Tohle bude pro nás největší změnou. Zatím nás ráno čas netlačil.“ 

„Je jasné, že když jsem doma na mateřské, budu Andulku do školky vodit já, ale mám obavy o Štěpánka, že tam bude taky chtít, že se zasekne na jejich zahradě a bude to dennodenní scénka.“ Pomoc s ranním umístěním Aničky do školky nabízí i manžel. Anička již od roku a půl po obědě nespí. Veru má obavy, že ji tam budou nutit ležet a odpočívat, a tudíž nebude šance ji později po obědě vyzvednout.

A co na to Anička? Těší se? Je na školku připravená? Co již všechno umí?

„Do školky se Andulka moc těší, má ideální představu o přátelském prostředí plném kamarádů, tak jak vše viděla při Dni otevřených dveří. Ale příliš často o tom mluvit nechci, aby neznejistěla. Zamýšlela jsem se, co po ní budou ve školce chtít. Obléknout se i obout, umýt ruce, utřít se na WC umí, jen s jídlem je potíž, šťourá se v něm a vlastně jí hodně málo. Změna je poslední dobou v tom, že začala jíst maso. Pak jsem jí taky začala dávat k talíři nůž, Štěpánkovi všechno krájím a jí automaticky také.“

Tak se nechme překvapit, jak Andulka vykročí z domova do světa.

Na základě vyprávění Veru-beru zpracovala Naďa Barochová.

Inzerce
Inzerce

ŘÍKAČKY PRO CHYTRÉ HLAVIČKY

představení knihy pro děti

Interaktivní set Říkačky pro chytré hlavičky formátu A5 obsahuje 3 části: Hlavní kniha Říkačky – říkanky pro děti (pohybové říkanky, malovací, naučné, o světě kolem nás,..), Kreslení dle předlohy - doplňovačky pro děti, Pexesové karty – 3 sady karet - 12 listů (obrázkové, písmenkové, prázdné pexeso). Říkanky s praktickou kroužkovou vazbou posunou Vaše dítě dále! O zdraví, bezpečnosti a světě kolem nás s cvičením a kreslením.

Ucelená řada vzdělávacích knížek Babyonline pro děti 0-7 let s videi.

Po dětské literatuře jsme se zaměřili na 2 důležitá období v životě ženy: těhotenství – kniha Zdravé těhotenství a po 40 – kniha Žena po 40 – sebevědomá a v kondici.

www.prochytrehlavicky.cz

 

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Představení školkáčka Andulky - diskuze

Poradna

Zavírání se v pokoji

| Ada1215 | 18.10.2020, 16:29

Dobrý den, dceři je 12 let a v poslední době se neustále zavírá ve svém pokoji, nechce s námi moc komunikovat a dokonce jí i vadí, nechávat otevřené dveře do svého pokoje, i když ví, že tam bez jejího vědomí nebudeme vstupovat. Snažíme se její soukromí respektovat, vždy klepeme na dveře, pokud s ní chceme mluvit. Nevím, jestli je to puberlou nebo proč nám jako rodičům přestala věřit. Podotýkám, že se u nás doma nic nezměnilo, vše funguje jako dřív. Někdy mám pocit, že jí i vadí jen moje přítomnost. Přitom jsou ale dni, kdy se spolu normálně bavíme, dokonce se mi tu a tam s něčím svěří. Ale takových chvil je čím dál méně a bojím se, aby nevymizely úplně. Vím, že má nějaké problémy s kamarádkami, ale o tom vůbec nechce mluvit. Dále mě trápí její vztah s otcem . mým manželem. Ten je na ní poměrně přísný, což vůbec není na škodu, ale mám pocit, jako by se úplně vytratilo jakékoliv prřátelství mezi ní a otcem. Dokonce se i vyjádřila v tom smylsu, že by bylo lepší, kdyby s námi vůbec nebydlel. Všechno je mi to hrozně líto. Poradíte mi, prosím, jak vylepšit komunikaci a vztahy v rodině? Jak docílit toho, aby se situace ještě nezhoršovala? Dcera ví, že ji mám moc ráda a že mlže kdykoliv přijít, pokud ji bude něco trápit. Myslím, že ví, že mi může věřit.
Děkuji za radu.

Dobrý den, u vás doma se jak píšete, nic nezměnilo, ale jak to tak vypadá, tak se změnila vaše holčička. Vaše dcera podle popisovaných projevů evidentně vstoupila do období dospívání a chová se adekvátně svému věku a vývojovému období. Vy jako rodiče respektujte její potřebu většího soukromí a zavřené dveře jejího pokoje. Naopak pokud dcera přijde a bude si s vámí chtít povídat, pak tyto chvilky využijte na maximum a snažte se na ni udělat čas a vyslechnout ji. Příležitost si s ní popovídat, dozvědět se také nějaké informace o ní a o tom co prožívá se nemusí po delší dobu opakovat a to že byste na ni neměli čas může podkopat její důvěru ve vás. Nevyzvídejte nic o vztazích s kamarádkami, nepodsouvejte jí problémy, ale naslouchejte. V případě vyzvídání se dcera ještě více uzavře do sebe a neřekne vám nic. O období dospívání bylo napsáno mnoho literatury, stačí zapátrat na internetu, který se jen hemží radami jak komunikovat s dospívajícími dětmi. Lze také vyhledat některou z poraden pro rodinu a mezilidské vztahy, kde můžete pod vedením odborníka na komunikaci v rodině pracovat. Přesto všechno se připravte na to, že toto období je pro všechny zúčastněné členy náročné, ale také důležité. Vždyť z vaší holčičky se má stát sebevědomá mladá žena. Ohledně vztahu s otcem nejsou popisované projevy také nic neobvyklého, je ale potřeba i ze strany otce zapracovat na zlepšení komunikace  a přiblížení se dceři. Na tomto místě si níže dovolím vložit odkaz na článek, který jsem v létě četla na internetu a kde možná najdete některé odpovědi na vaše dotazy.

S pozdravem Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | 19.10.2020, 10:28
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce