Inzerce
Inzerce
Inzerce

Prosinec a leden: Školní vánoční a mikulášská besídka, schůzka s paní ředitelkou a navržený adaptační program na spaní pro Aničku

Ve školce jsou nemocné děti

Další měsíc pokračoval trošku nemocemi, děti ve školce si stále předávají stejné bacily a ty se zdají více a více odolnější vůči lékům. Zaslechla jsem, jak paní učitelka nabádá děti, aby se při odchodu nepusinkovaly, že se vzájemně nakazí, takže nemocné děti jsou ve školce oficiálně.

Mikulášská besídka

Na začátku prosince proběhla ve školce mikulášská besídka pro děti, Andulka si přinesla skromnou nadílku a pěkný zážitek. My jako rodina jsme tradičně jeli na Mikuláše k řádovým sestřičkám, kde se v kapličce sejdou děti a svatý Mikuláš každému z nich čte z knihy hříchů a anděl odměňuje. Anička to proplakala, bála se čerta, který byl jako vždy ošklivý. Štěpánek to ani moc neřešil a ve chvíli kdy čert promluvil, tak vykřikl : "Aój dedó"  (ahoj dědo) – ano, byl to můj táta.

Vánoční besídka pro rodiče

O pár dnů později se ve školce konala vánoční besídka pro rodiče. Maminky mohly donést cukroví, tak jsme také něco připravili.Mrzí mě, že manžel besídku nestihl, začínala totiž už v 15:30. Ale pozvala jsem tchýni s tchánem a také mého tátu, který dorazil s malými brášky a všichni jsme si to užili. Děti zpívaly, tančily a maminky dojetím slzely, mě nevyjímaje.

Na náměstí máme informační centrum, kde se občas promítá dětem, pořádají se malé výstavy a setkání, sezónní akce v radniční zahradě a na Vánoce je tam Betlém v životní velikosti, takže o jedné procházce se byly děti podívat na výstavu, jak se slavily Vánoce kdysi. Aničce se to moc líbilo.

Změnil se nějak Váš režim?

Technicky se nic nezměnilo, ráno jde s Aničkou do školky manžel a v poledne ji vyzvedávám já se Štěpánkem, je to ale pokaždé náročnější. Ostatní mladší sourozenci sedí v šatně, případně jdou do třídy a stojí na místě. Štěpána posadím v šatničce a jdu pro Aničku do třídy, ale během vteřiny je Štěpán u mě, nebo lépe řečeno prolítne kolem mě v botách a já ho honím po třídě. Přivázat do kočárku ho nemůžu, už se z něj umí rozepnout, uplatit bonbóny se, jak je vidět, nedá a zavřít ho v autě a nechat ho tam samotného si netroufnu a křičet na něj ve třídě taky nechci. Než se pak dostaneme domů, je po 13. hodině a těžko pak Štěpánka uspávám, pomalu a jistě přestává s poledním spaním.

Od půlky prosince byla Andulka doma

Od poloviny prosince už Anička do školky nešla, bylo to hned po besídce. Měla kašel s rýmou a Štěpánek opět onemocněl. Díky mým pracovním víkendům a jejich nemocem jsme se ani nedostali mezi lidi a nenasáli tu pravou vánoční atmosféru, ale i tak se Vánoce, myslím, povedly a i rodinné návštěvy byly příjemné. Anička nedostala vše, co si napsala a dojala mě před štědrovečerní večeří, když řekla: „Mami, mě ani nebude vadit, když nedostanu dvě panenky, ať dostanou taky ostatní děti a mají hezké Vánoce a štěstí." A když pak dostala ty dárečky, tak se dívala do stropu a volala: „Děkuju ti Ježíškůůůů!" Štěpánek byl na tom hůř, po silných lécích byl také silně neurotický a nedalo se s ním vydržet, ale už je všechno zase fajn. Silvestra děti doma prospaly, ohňostroje nevzrušily ani našeho pejska.

Návrat do školky zvládla Anička na jedničku

Po Novém roce Anička nastoupila do školky úplně v pohodě. A stále chodí domů po obědě. Učitelky to trochu naťukávaly a tak jsme se s Aničkou domluvily a ve druhém týdnu ji nechali na spaní. A ona se vážně těšila. Mluvila o tom, jak bude Ewičku hladit, že mají postýlky vedle sebe. Učitelka nám poradila, ať si Aňa vezme z domova knížku a že může sedět na lehátku a prohlížet si. Realita byla ale trochu jiná od představ. Učitelky vypráví asi 20 minut pohádku a pak pustí CD na 2 hodiny. A v tom okamžiku si Anička začala prohlížet, po 10 minutách ji ale měla přečtenou a co dál? Učitelka ji opět dovolila sedět na klíně, jít čurat a vše možné. Při předání mi sdělila, že to bylo náročné a že to Andulka proplakala. Mně se zdá čas přes dvě hodiny na lůžku prostě strašně dlouhá doba, i pro mě samotnou (dospělou a ukázněnou) by to bylo příliš, pokud bych musela. Aničku už jsme na spaní ve školce nenechali, ale domluvila jsem si schůzku u paní ředitelky.

Schůzka s paní ředitelkou – domluvili jsme pro Aničku adaptační program na spaní

Schůzka začala tím, že jsem se zeptala, jak pokračuje podle ní Anička ve školce. Odpověď hned negativem, že to, jak si usurpuje jednu holčičku (Ewičku) pro sebe, tak to že stále trvá, ale jinak že se zapojuje a je v pohodě. No nic, polkla jsem tu jedovou slinu a vyprávěla jí, že pokus o spaní nevyšel a co dál. Pak jsem se zeptala, zda si budu moci Aničku vyzvedávat třeba dříve a prý ano a nakonec to vše dostalo i jméno - adaptační program na spaní. Takže Anička se s dětmi převlékne a já si ji vyzvednu po mluvené pohádce. To znamená, že cca před 13 hodinou. Podle ředitelky v půl druhé, tak to máme asi obě jiné informace...Také jsem se vyptala, co bude příští rok a zda mi zaručí, že jako předškolák bude Anička na lůžku maximálně hodinu. Prý ano, jenže podle učitelek je praxe jiná. Takže si to budu muset nechat vše napsat na papír a zřejmě se tím pak budu ohánět. Aby Anička vydržela v příštím roce ve školce až do odpoledne, je pro naší rodinu důležité, já musím do práce, jinak nebudeme mít co jíst.

Anička opět onemocněla

Hned jak jsme se s ředitelkou dohodly na tom adaptačním spacím režimu, dostala Anička angínu. Přišla tím o výlet do kina. Sama nevím, zda to bylo u nás ve vesnici, nebo v nedalekém městě. Na nástěnce nebylo nic a Anička mi jen řekla, že si měli vzít batůžek a svačinku.

Štěpánek definitivně přestal spát po obědě, usne jedině když kolem poledne jede v autě anebo v kočárku, možná že to vyzvedávání Aničky až v jednu odpoledne bude v tomto směru lepší i pro mě. Cílem je prodlužovat Aničce ten pobyt na lůžku až si zvykne. Já nechci malovat čerta na zeď, ale znám ji.

Na základě vyprávění veru-beru připravila Naďa Barochová.

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Prosinec a leden: Školní vánoční a mikulášská besídka, adaptační program na spaní pro Aničku - diskuze

 • besídka byla moc hezká   škoda že si Anička vybrala tolik nemocí, přeji aby už se jí vyhýbaly a ve školce se jí líbilo čímdál víc  
  jinak souhlasím s tím, že spaní dětí by měl být problém učitelek a ne rodičů, pokud vyloženě dítě nepláče a toleruje to, že ostatní odpočívají, tak v tom nevidím žádný problém.. podle mě si učitelky zjednodušují práci, nevím, nikdy jsem o žádných zvláštních režimech neslyšela.. to je jako by ve škole poslali dítě domů dřív, protože ve výtvarce nechce malovat nebo v tělocviku cvičit  
  jezurka   | 21.01.2012 22:57:18 | Reakcí: 2, poslední: 22.01.2012 09:41:19
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Jé,tak to by Gabka šla z tělocviku hned. 
   Honza ten by odešel z češtiny,že ho to nezajíma.
   Zuzi by odešla,že je jí smutno po mě.
   Honafa   | 21.01.2012 23:25:19
   Reagovat | URL příspěvku
   • \
    RE:
          no právě, přeci když je hodná, tak ať si čte nebo maluje nebo pomáhá učitelce.. já to tak beru ze své pozice vedoucí táborů, když dítě nechtělo dělat jakoukoliv činnost nebo večer spát nevolali jsme nikdy rodičům, ať už jsme měli práce sebevíc, tak jsme se o dítě postarali   a v naší školce to bylo normální, většina odpočívala, někteří jen chvilku a pak si šli potichu hrát, nevidím žádný problém.. papíry si učitelka může zvládnout při tom a kafe vypít taky  
    jezurka   | 22.01.2012 09:41:19
    Reagovat | URL příspěvku
 • To je fajn, že ti vyšli alespon trochu vstříc....tak ted hlavně zdravíčko     
  kamila   | 20.01.2012 18:36:07
  Reagovat | URL příspěvku
 • S těma nemocema je to těžké
  Nejvíc je člověk infekční těsně před vypuknutím, tedy v době, kdy ani neví, že je nemocný. Druhý den už to ví, ale to už je pozdě. Ve chvíli, kdy už teče nudle, to už takový průšvih není.

  Jak řeší to spaní ostatní děti? To je Anička jediné dítě, které nevydrží 2 hodiny spát? To se mi nezdá, protože neznám dítě nad 3 roky, které by po obědě nějak ve velkém spalo.
  zajic   | 20.01.2012 12:45:47
  Reagovat | URL příspěvku
 • Pul roku,ze školního roku od října do března,dubna je venku ošklivo a tudiž i nemoci.Uvidíš ,že až bude tepleji ubude i to.To se nedá nic dělat.S tím spaním nespaním je to na pytel,podle mě by si s tím měli poradit učitelky.Si vem ten klíde,chodit pro ní až ve 3 odpoledne.Takhle nemužeš nic stíhat.
  Honafa   | 20.01.2012 09:01:26 | Reakcí: 3, poslední: 26.01.2012 07:36:47
  Reagovat | Zobrazit reakce | URL příspěvku
  • \
   RE:
   Přesně. Navíc chudák Štěpánek se ani nevyspí. Já si to dovedu úplně živě představit. Kdybych měla chodit pro Kubíka po obědě, tak už mi Hanička neusne a tak od 16 hodin bude totálně na zabití.
   nadule1   | 20.01.2012 12:00:52
   Reagovat | URL příspěvku
 • Přeju,aby Anička byla brzo fit.Matyáška čeká školka od února, takže jsem taky zvědavá,vyzvedávat ho budu prozatím po obědě.
  Zuzbr   | 20.01.2012 06:57:13
  Reagovat | URL příspěvku
Vložit příspěvekČlanky s diskuzí

Poradna

Vyvoj 14 ti mesicniho syna

| Cucollino | 29.03.2020, 11:38

Dobry den,memu mladšímu synovi za tyden bude 14 mesicu..Mam par obav zda je u nej vse v poradku co se tyka vyvoje.
Mam jeste starsiho syna,u toho resime otazku autismu ci VD,jeste nema stanovenou diagnozu a je mu 4,5 roku..
Co se tyka mladsiho,tak ten se narodil od 14 dni drive,co se tyka motorickeho vyvoje,je zrejmne vse tak jak ma byt,leze po čtyřech,sedi,obchází nabytek,za ruku jde ale nema odvahu se pustit a jit sam.Vsude tedy vyleze na gauc,postel,schody uplne bez problemu uz od 11 ti mesicu..
Spis co me trapi je to zda je to ostatni v poradku..Kdyz mu treba ukazu 5 zvířátek v radě a zeptam se kde je krava,prase,kocka,pes atd tak bez váhání bud schodi nebo vezme do ruky.Kdyz se ho zeptam aniz by je videl tak je videt ze hleda,ale jakmile vidi neco jineho tak si jde proste po svem :-) Kdyz mu reknu dej,bud se zacne rozcilovat ze mi to neda,nebo to po me hodi a parkrat tedy mi to dal do ruky.Ale nejake prines,ukaz to zatim jinak ne..kostky kdyz postavim komín schazuje ale nepostavi.Za to kazde smitko na zemi sebere..Zacina tedy pouzivat na vse ukazovacek autickem jezdi i tim ukazovackem,ale ucelne k ukazovani ho jeste nepouziva,to taky nevim zda je v normlne nebo ne.Co se tyka ocniho kontaktu tak ten je v poradku,je mazlivej,kdyz delam blbinky smeje se,kdyz se mu nevo nelibi da tez najevo,kdyz znizim z dohledu ted jde ke dverim a place.Co se tyka reci,tak po ockovani 1 hexy mi prestal zvatlat,pak zacal po 2 mesicich opet zvatlat,takze jedeme bababa,dadada,dedede,tatata,bada,vaba atd a obcas kdyz teda me vidi tak rika mamama..paci paci umi,papa taky,varila myšička kasicku tez ale udela jen kdyz se mu chce.Co se tyka treba návštěv taky nema problem,je vcelku kontaktni,takze se smeje kdyz se na nej nekdo usmeje,necha se pochovat atd..Ale porad si me hlida.Na fotce ukaze kde je mama a kde je tata a kde je bracha taky uz se nam povedlo..Na jmeno reaguje tez z 90 ti procent,pokud neni nejak zaneprázdněn ..Na starsiho je spise jako lepidlo :-) porad by s nim chtel byt nejak v kontaktu ale kdyz ma starsi špatnou naladu tak se mu to nelibi,samozrejme tahanice o hracky jsou u nas bezna vec.Co ma starsi musi mit i mladsi.Kdyz neni po jeho je tez problem a vyjádří svuj nesouhlas.Co s tyka zvirat,mame dva psi takze s tim problem taky neni..Porad jim zkoumá usi,zuby,oci :-)
Prijde mi jako zvídavé ditko.Posila auticka po zemi,vse musi zmacknou a vyzkouset co to dela a umi.Kdyz mu neco nejde tak se vzteka.A dalsi vec co mne trapi,je to,ze sve jidlo musi mit rozmixovane,kousky nesnese,ale pecivo a mnamky co se mu da do ruky sni bez problemu.
Nevim zda jsem vse popsala srozumitelné ale zajimal by mne Vas nazor zda mam popripade vyhledat i nejakeho odborníka a nebo zda pockat.Vim ze se dela screening ale jen by mne zajimal Vas nazor na dane veci.
Dekuji moc za odpoved.S pozdravem Monika

Dobrý den, pouze podle popisu chování vašeho synka a bez možnosti chlapce vidět, vám nemohu zodpovědně odpovědět na dotaz ohledně jeho vývoje. Vývoj syna by podle některých popisovaných projevů mohl být nerovnoměrný. Píšete ale, že se starším synem chodíte na nějaká odborná vyšetření, je v řešení možnost poruchy autistického spektra. Pokud vám jde o vyloučení obdobných potíží u mladšího chlapce, pak bych vám doporučila dohodnut si konzultace u odborníků, kam chodíte se starším synem, což bych považovala za nejrychlejší řešení. Potom samozřejmě probíhá screening, který pravdivě vyplňte. Zdravím Mgr. Michaela Matoušková, dětský psycholog

Mgr. Michaela Matoušková | Babyonline | dnes, 07:52
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce