Inzerce
Inzerce
Inzerce

Vojna

Hra pro dvě osoby.

Pravidla hry

Zamícháme karty a rozdělíme je na dva paklíky. Každý z hrajících si položí svoji hromádku lícem dolů na stůl před sebe. Oba hráči vezmou horní kartu ze svého balíčku a položí ji lícem nahoru do řady na střed stolu. Ten, kdo vhodil kartu vyšší hodnoty, bere hrané karty a vloží si je lícem dolů naspod svého paklíku. Vhodí-li hráči karty stejné hodnoty – hrají válku – tj. vhodí postupně další tři karty ze svého paklíku a třetí karta rozhodne o dalším postupu. Vyšší hodnota bere vše, stejné hodnoty znamenají další válku.Vyhrává hráč, který získá všechny karty.

Možno hrát i s jokerovými kartami bez jokerů.

Příklad:

Mirek s Pepíčkem položí vedle sebe svojí první kartu lícem nahoru. Mirek má zelené eso a Pepíček červenou sedmičku. Eso je hodnotou vyšší. Vítězí Mirek, vezme obě karty a lícem dolů si je vloží naspod svého paklíku. Další kolo mají oba kluci sedmičku. Jdou hrát vojnu. Postupně každý dá své tři karty na svojí první hranou kartu. Mirkovi padne desítka, Pepíčkovi osmička. Opět vítězí Mirek a sbírá všechny hrané karty pod svůj paklík…

Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Vojna - diskuze

Poradna

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda mám jako učitelka nárok čerpat dovolenou v plném rozsahu, tedy 40 dnů? Na mateřskou jsem nastoupila na začátku roku, skončila mi v půlce července. Zaměstnavatele jsem včas požádala o čerpání řádné dovolené v návaznosti na ukončenou mateřskou. Účetní mi již dříve říkala, že podle ní mi bude mateřská krácena, a opravdu mi přišla na účet dovolená pouze za půlku července a srpen. Předpokládala jsem však, že mi část vyjde i na září. Prosím Vás o názor. Děkuji.

Dobrý den,

pokud Váš pracovní poměr nekončí v průběhu roku a požádala jste o čerpání řádné dovolené v návaznosti na skončení mateřské dovolené, máte nárok na celou dovolenou za kalendářní rok. Mateřská dovolená se považuje za výkon práce pro účely dovolené, díky tomu jste splnila podmínku alespoň 60 dnů konání práce v roce a máte tedy nárok na dovolenou za kalendářní rok. Pro krácení dovolené platí, že se krátí až při 100 a více zmeškaných směnách a zákoník práce přímo uvádí, že dovolenou vyčerpanou v návaznosti na mateřskou dovolenou před nástupem na rodičovskou dovolenou není možné krátit z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené (§ 223).

Ing. Lenka Kozlová | Babyonline | 17.10.2019, 15:12
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce