Inzerce
Inzerce
Inzerce

Žolík

Hra pro více osob.

Věk: od 4 až 5 let

Pravidla hry

Karty řádně zamícháme, jeden vždy hromádku přeloží a podívá se na první tři přeložené karty. Je-li jedna z nich žolík, ponechá si ji, pak při rozdávání obdrží o jednu méně, aby měl stejně karet jako ostatní. Vrchní kartu nechá otočenou lícem pod hromádkou pro vyložení z ruky.

Další rozdává. Rozdávající a překládající se točí po směru hodinových ručiček. Rozdá se 10 karet každému, více děti neudrží v ruce. Jednomu, který zpočátku nebere, ale pouze první kartu vyhodí se dá 11 karet - opět se střídá po směru hodinových ručiček, kdo obdrží 11 karet.

U malých dětí, než pochopily pravidla, jsme hráli tzv. otevřeného žolíka, kdy rodič dítě učí pravidla a cílenými dotazy dochází vždy k nejvhodnější variantě - co vyhodíš, co máš již za trojice, můžeš již vyložit, jaké karty si dáš k sobě.

Cílem hry je vyložit a vyhodit všechny karty. Vykládat se mohou postupky, minimálně trojice po sobě jdoucích karet stejné barvy, nebo nejméně 3 shodná čísla různých barev. Jednou z variant je rovněž vyložení karet jedné barvy z ruky. Hodnota všech čísel při prvním vyložení je minimálně 40. Kdo má vyloženo, může dokládat k vyloženým kartám další, nejen u svých, ale i u vyložených karet spoluhráčů a zbavovat se tak karet. Hodnota kluka, dámy, krále, esa je 10 bodů, eso se dá použít také jako jednička, pak má hodnotu 1.

Karty se berou z hromádky. Pokud někdo před Vámi vyhodí kartu, která se Vám hodí k okamžitému vyložení, můžete ji vzít, ale musíte vyložit. Pokud se Vám hodí první sejmutá karta pod hromádkou, můžete ji použít, ale pak musíte vyložit z ruky, tedy úplně všechny karty najednou, po vyhození poslední Vám žádná již nezbyde a hra končí.

Buď můžete hrát pouze na vítěze, nebo si můžete jednotlivá kola bodově zapisovat a body postupně sčítat. Kdo vyhraje vyložením z ruky má minus 20 bodů, kdo normálním vyložením má minus 10 bodů, ostatním se sečtou karty, které jim zbyly, při ukončení hry vyložením z ruky se ještě vynásobí ty zbylé dvěma. Vyhrává ten, kdo má nejméně bodů.

Čemu děti naučí?

Logice, kombinačnímu myšlení, zaměřena na zrakové vnímání - rozlišování 4 "barev" - srdce, kára, píky, kříže, posloupnost čísel.

Inzerce

Za fotografii děkujeme uživatelce Calamity.J.

Inzerce
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Komerční sdělení

Žolík - diskuze

Poradna

Dobrý den chtěla jsem se zeptat jak to funguje s PPM po neschopnosti. Do práce jsem nastoupila 1.9.22 a od 20.2.23 jsem z důvodu častých nemoci v těhotenství doma. Tak jsem se chtěla zeptat zda mám nárok na celých 28 týdnu PPM a nevíte jak je to s nevyčerpanou dovolenou? Mám vlastně nárok na dovolenou ikdyz jsem dlouhodobě v neschopnosti? A jak to řešit? Sice mám termín porodu až po půlce srpna ale jelikož jsem těhotná poprvé tak s tím nemám žádné zkušenosti a chtěla bych být připravena

Dobrý den, pracovní neschopnost nemá vliv ne délku čerpání peněžité pomoci v mateřství. Podle uvedených informací byste měla splňovat potřebných 270 dní nemocenského pojištění (neuvádíte, že by pracovní poměr měl končit), a budete mít tedy nárok na celých 28 týdnů peněžité pomoci v mateřství. Dovolenou můžete vyčerpat po skončení mateřské dovolené před nástupem na rodičovskou dovolenou. Nárok na dovolenou vzniká i za dobu mateřské dovolené. Jako výkon práce pro nárok na dovolenou se při splnění podmínek započítává i pracovní neschopnost v rozsahu max. 20 týdnů (dvacetinásobku stanovené týdenní pracovní doby).

Ing. Lenka Poláková | Babyonline | 21.03.2023, 15:59
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×