Zásady hygieny při kojení
Kojení je ta nejpřirozenější, a tudíž nejvhodnější výživa dítěte. Ale je nutno při něm zachovávat určitá hygienická pravidla, na něž se v poslední době bohužel zapomíná.
Před každým kojením si nejprve řádně umyjte ruce, jste-li v situaci, kdy to není možné, použijte vlhčené ubrousky.
Dodržujte pečlivě každodenní osobní hygienu.
Před každým kojením omyjte dvorec a bradavku převařenou vodou a osušte. I když se dnes objevují názory, že to není nutné, je třeba mít na paměti, že v řasách kůže na dvorci se snadno mohou uchytit plísně, a to zejména v letním období. Tyto partie jsou vlhké od unikajícího mléka a právě vlhko a teplo jsou ideálním prostředím pro vznik plísní. Nákazu jimi pak snadno přenesete děťátku do úst. Není třeba používat mýdlo a dezinfekční prostředky, ale jste-li typ, který se snadno zpotí (nebo jsou-li extremní vedra, nevhodně se oblečete), je lépe pře kojením prs omýt převařenou nebo borovou vodou a jemně osušit. Pokud jste v situaci, kdy to není možné, otřete prs alespoň navlhčeným ubrouskem nebo žínkou, a pak jemně osušte.
Prsa udržujte v suchu, často měňte vložky do podprsenky, jak již bylo řečeno, vlhko a teplo jsou živnou půdou pro šíření plísní, které snadno můžete přenést na dítě.
Jak přerušit kojení
Upusťte od doporučovaného postupu k otevření úst dítěte pomocí malíku ruky či zklidnění plačícího dítěte vložením prstu do úst - je nevhodný, neboť může vést k poranění jemné sliznice dásní dítěte (je totiž třeba vyvinout k otevření úst značné úsilí, protože dítě se brání) a ke snadnému poranění bradavky prsu.
Potřebujete-li přerušit kojení, lehce dvěma prsty stiskněte nosní křídla dítěte. K nadechnutí totiž dítě musí otevřít ústa, a tím stisk úst hladce uvolní. Je to velmi jednoduchá a nejúčinnější metoda, jak stisk úst dítěte uvolnit. Nijak mu tím navíc neublížíte, současně chráníte sebe i dítě.
Prst matky či jiné pečující osoby do úst dítěte k jeho utišení nepatří. Nikdy nevíte, čeho jste se dotkli a infekci snadno přenesete na dítě. Onemocní-li plně kojené dítě salmonelózou či jiným průjmovým onemocněním, příčinou je vždy nějaký hygienický prohřešek.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.