Hygiena kojící matky
Zásady hygieny při kojení
Kojení je ta nejpřirozenější, a tudíž nejvhodnější výživa dítěte. Ale je nutno při něm zachovávat určitá hygienická pravidla, na něž se v poslední době bohužel zapomíná.
Před každým kojením si nejprve řádně umyjte ruce, jste-li v situaci, kdy to není možné, použijte vlhčené ubrousky.
Dodržujte pečlivě každodenní osobní hygienu.
Před každým kojením omyjte dvorec a bradavku převařenou vodou a osušte. I když se dnes objevují názory, že to není nutné, je třeba mít na paměti, že v řasách kůže na dvorci se snadno mohou uchytit plísně, a to zejména v letním období. Tyto partie jsou vlhké od unikajícího mléka a právě vlhko a teplo jsou ideálním prostředím pro vznik plísní. Nákazu jimi pak snadno přenesete děťátku do úst. Není třeba používat mýdlo a dezinfekční prostředky, ale jste-li typ, který se snadno zpotí (nebo jsou-li extremní vedra, nevhodně se oblečete), je lépe pře kojením prs omýt převařenou nebo borovou vodou a jemně osušit. Pokud jste v situaci, kdy to není možné, otřete prs alespoň navlhčeným ubrouskem nebo žínkou, a pak jemně osušte.
Prsa udržujte v suchu, často měňte vložky do podprsenky, jak již bylo řečeno, vlhko a teplo jsou živnou půdou pro šíření plísní, které snadno můžete přenést na dítě.
Jak přerušit kojení
Upusťte od doporučovaného postupu k otevření úst dítěte pomocí malíku ruky či zklidnění plačícího dítěte vložením prstu do úst - je nevhodný, neboť může vést k poranění jemné sliznice dásní dítěte (je totiž třeba vyvinout k otevření úst značné úsilí, protože dítě se brání) a ke snadnému poranění bradavky prsu.
Potřebujete-li přerušit kojení, lehce dvěma prsty stiskněte nosní křídla dítěte. K nadechnutí totiž dítě musí otevřít ústa, a tím stisk úst hladce uvolní. Je to velmi jednoduchá a nejúčinnější metoda, jak stisk úst dítěte uvolnit. Nijak mu tím navíc neublížíte, současně chráníte sebe i dítě.
Prst matky či jiné pečující osoby do úst dítěte k jeho utišení nepatří. Nikdy nevíte, čeho jste se dotkli a infekci snadno přenesete na dítě. Onemocní-li plně kojené dítě salmonelózou či jiným průjmovým onemocněním, příčinou je vždy nějaký hygienický prohřešek.
garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.
Předchozí článek:

Sterilizace potřeb pro dítě
Následující článek:

Příběh odsávání mléka
Hygiena kojící matky - diskuze
Umyt prsa pred kazdym kojenim?
To je pro me docela nepredstavitelne, leckdy si nestihnu ani umyt ruce a musim hasit hystericky vylev maleho hladovcePoradna
Dobrý den, dcera 21měsíců má odvápnění prý zubů, začínají ji už i takové růst. Jak ji můžu pomoct? Měla 8krát antibiotika a hodně často kojím. Ale to už ji nejednou pomohlo a tak se mi kojení ukončovat nechce. Může jí pomoct i třeba nějak doplnit vápník?
Dobrý den,
odvápnění neboli demineralizace je počínají fáze kazu, který lze ještě zastavit bez nutnosti vrtání. Zastaví se dokonalou ústní hygienou. Je třeba děťátku opravdu kvalitně čistit zuby 2x denně ( i za cenu zaklenutí a křiku dítěte), bez toho se neobejdeme. Poté je dobré používat kvalitní zubní pasty např. Biorepair od 0 měsíců. Určitě je na místě navštívit dentální hygienistku, která by měla zvolit vhodnou fluoridační techniku pro ordinační i domácí aplikaci. Hygienistka vám pomůže i s technikou čištění, vhodnými kartáčky a mezizubními pomůckami. Můžete také odhalit možného viníka demineralizací. Na vině mohou být antibiotika, nedokonalé čištění nebo i pitný režim (slazené pití po celý den či noc, sirupy na kašel či antipyretika, jiné léky). Kojení se vzdávat nemusíte, jen musíte dokonale čistit. Určitě navštivte dentální hygienistku. V této fázi je děťátku možné celkem snadno pomoci, jakmile se kazy propadnou už je nutné ošetření u lékaře, tedy vrtání (vzrůstá jak finanční zátěž tak hlavně psychika dítěte může trpět).
S pozdravem Petra Koucká

Pro akci je nutné přihlášení