Inzerce
Inzerce
Inzerce

Dokrm kojence odstříkaným mlékem

Sání z prsu je pro dítě velká fyzická námaha. Některé drobnější děti (nebo děti se srdeční vadou) se tak unaví, že nikdy nevypijí potřebnou dávku, potom jsou neklidné a plačtivé, jindy naopak nápadně spavé a na váze přibírají velmi málo. V těchto případech je vhodné po kojení mléko odstříkat do malé vyvařené misky a dítě po lžičkách odstříkaným mlékem dokrmit. 1 čajová lžička má objem 4 ml, takže 5 lžiček je 20 ml, což většinou k dokrmení stačí. Pro dítě to není fyzická námaha a navíc nespolyká vzduch. Některé maminky si v prvních dvou týdnech po porodu mnohdy neví rady, zda jejich děťátko vypije dostatečné množství, jsou nejisté, zvláště když dítě často pláče. A k tomu jim radí všechno možné a nemožné babičky, sousedky či kamarádky a matčina nejistota se stále zvyšuje. Malý tvoreček vycítí nejistotu matky a celá situace se jenom zhoršuje a často bývá příčinou snížené tvorby mléka. Náprava je velmi jednoduchá - obrátit se na ošetřujícího dětského lékaře, který zvolí optimální postup.

Ten většinou spočívá v tom, že se dítě zváží před a po kojení, aniž se přebalí a rozdíl ve váze je množství mléka, které dítě vypilo. Dnes není problém opatřit si kojeneckou váhu - lze ji zapůjčit nebo koupit. Podle množství vypitého mléka se dítě dokrmí odstříkaným mateřským mlékem, popřípadě lékař doporučí dokrmit dítě náhradním mlékem. Jakmile se zklidní dítě a jeho přírůstek na váze bude přiměřený, zklidní se i maminka. Tvorba mléka se obnoví, takže dokrm náhradním mlékem většinou již není zapotřebí.

garant: prof. MUDr. Hana Hrstková, CSc.

Inzerce
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek
Autor: MUDr. Květoslava Ludvíkovská
Diskuze » Poradna »
Sdílejte
Poslat odkaz příteli Vytisknout článek

Související témata

Komerční sdělení

Související články

Dokrm kojence odstříkaným mlékem - diskuze

Poradna

Jaké pečivo pro batole?

| haliska | 01.03.2023, 11:46

Dobrý den, můj syn (18 měsíců), od mala upřednostňuje z bílého pečiva hlavně rohlíky, chleba mi odmítá jíst. Četla jsem tady v doporučeních, že rohlíky jsou "horší" než chleba. Já jsem myslela, že rozdíl není, když je oboje bílé pečivo. Nevadí tedy, že rohlíky snídá téměř denně? Nebo můžu zkusit střídat např. s celozrnným pečivem? Někde jsem četla, že ale toto nedoporučují malým dětem. Děkuju za odpověď.

Dobrý den,

v dětské (batolecí) výživě upřednostňujeme pečivo s nižším obsahem vlákniny, tedy pečivo z bílé (nízkovymleté) mouky pro její lepší stravitelnost. Postupně je do stravy vhodné zařazovat i další druhy pečiva, chleba včetně pečiva celozrnného. Rozdíl mezi přípravou rohlíků a chleba je v použití jiného (tmavého) typu bílé mouky. Mouka využívaná k pečení chleba je přece jenom biologicky hodnotnější. Nevadí tedy, že nabízíte synovi rohlíky. Doporučuji ale postupně s věkem zařazovat dalamánky, grahamové rohlíky, pečivo pšenično-žitné, špaldové, žitno-pšeničné a nakonec i celozrnné typy pečiva. Takové pečivo by mělo být základem už školního dítěte. 

S pozdravem Jana Eliášová

Mgr. Jana Eliášová | Babyonline | 10.03.2023, 10:49
Položit dotaz Všechny dotazy a odpovědi
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. V pořádku Další informace
Inzerce
×