Vyšetření miminka po šestinedělí u fyzioterapeutky
Proč se pohybové vyšetření miminka po šestinedělí na fyzioterapii stává standardem? Proč se již netýká pouze předčasně narozených dětí a dětí jinak indikovaných po problémovém těhotenství či dramatickém porodu?
O tom a, jak konkrétně vyšetření vypadá, si dnes povídáme s fyzioterapeutkou Kamilou Vorlovou, kterou si možná pamatujete ze cvičení v těhotenství. Ač jsme to dopředu takto neplánovali, tak jsou s námi 2 maminky a 2 miminka, která si rozhodně neprošla cestou standardního porodu, o to více je jejich návštěva na fyzioterapii vhodná.
Naše cvičenky
Předčasně narozená Leuška
Obě maminky prožívaly naprosto pohodové těhotenství. S Lenkou jste se mohli setkat v představení těhotenské módy, kdy byla ve 30. týdnu těhotenství a kdy jsme se loučily slovy: „Ještě Vás v září využijeme.“ To jsme již nestihly, protože Lenka o dva týdny později porodila akutně císařským řezem pro náhle vzniklou preeklampsii. Leuška vážila necelé kilo třista, ale úspěšně vše dohání a dnes je to již 4kilové miminko. Dokonce je na Leušce u fyzioterapeutky vidět, že je starší, protože vykazuje prvky, které mladší miminko neukáže.

Po porodu nedýchající Silvinka
Stejně bezproblémové těhotenství prožívala i Marcela, kterou jsme sledovali v rámci Rodíme ONLINE 2017. Silvinku moc chtěla porodit i po předchozím porodu císařským řezem standardně, ale to jí bohužel nebylo umožněno. Po příjmu do porodnice nebyly slyšitelné ozvy, Marcela rodila opět akutně císařským řezem a Silvinka, která po porodu nedýchala, byla ihned převezena na jednotku intenzivní péče brněnské Dětské nemocnice. Vše vám Marcela popsala ve svém porodním příběhu i to, že nad vývojem Silvinky po této prožité anabázi stále visí otazník.

I když obě miminka mají doporučenu fyzioterapii díky dramatickému příchodu na svět, dnes budeme hovořit s fyzioterapeutkou právě o tom, proč se toto vyšetření stává standardem i u dětí s „normálním“ příchodem na svět, proč je i u těchto kojenců vhodné, jak probíhá první vyšetření miminka na fyzioterapii, čeho všeho si fyzioterapeutka všímá a jaká doporučení rodičům předá.
Co fyzioterapeutka Kamila u miminek zjistila?
Maminky s očekáváním upíraly při vyšetření zrak na Kamilu, která je nejen brněnskou kapacitou v oblasti fyzioterapie. O tom svědčí už jen to, že ač „jede“ mimo pojišťovnu, má plno na 3 měsíce dopředu a nové pacienty nemá doslova kam zařazovat.
V ordinaci bylo po vyšetření Silvinky doslova slyšet, jak Marcele spadl kámen ze srdce po vyřčení závěru: „Miminka neprojevují i přes dramatický příchod na svět a hned počáteční znevýhodnění žádné patologické vzorce.“ Kamila maminky uklidnila, že to nevypadá, že by holčičky měly mít v budoucnu jakýkoliv pohybový hendikep. Myslím, že spadl kámen ze srdce i Kamile, která se díky porodním příběhům miminek, jež jsme ji před vyšetřením poslaly, určitě obávala mnohem horších nálezů.
Až 90 % miminek se dle fyzioterapeutky rodí s diastázou
= rozestupem přímých břišních svalů
Fyzioterapeutka u obou miminek zjistila „pouze“ diastázu, tedy rozestup mezi přímými břišními svaly.
Kromě rizika pupeční kýly u miminka může mít diastáza dopad na pohybový vývoj. U dětí může být v budoucnu problém s pasením koníčků, může jim padat hlavička, v dospělosti mohou trpět vadným držením těla. Čili fyzioterapeutka cviky, které maminkám ukázala, vnímá právě jako prevenci vadného držení těla. A rozhodně není ochotna nad diastázou mávnout rukou, jak se to běžně dělává.
![]() | ![]() |
K ovlivnění diastázy Kamila maminky učí správnému otáčecímu mechanizmu s miminkem, vhodnému držení apod.
Co dále je vhodné s miminkem cvičit?
Ukazuje i vhodné cvičení s kyčlemi, které jsou opět prevencí nejrůznějších vad postavení v tomto kloubním spojení.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Přidává i úžasný cvik Panda, který je součástí 10 cviků s miminkem před koupáním, kdy hlavička následuje tělíčko ze strany na stranu. Je současně i vyšetřovacím cvikem stavu pohybového vývoje miminka.
![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() | ![]() |
Při pasení koníčků fyzioterapeutka zdůrazňuje nutnost předsadit lokty před ramínky.
![]() | ![]() |
Mamince Leušky, která více otáčí hlavičku na levou stranu, ještě ukazuje tzv. predilekční chování, kdy si maminka dítě položí do náruče na tygra na stranu, kde je krční sval zkrácený a nenápadně jej tímto držením prodlužuje.

Nebo je možno cvičit Klokánek bez fixace hlavy se stimulací na opačnou stranu.

U polohy Tygra se Kamila zastaví ještě z jednoho důvodu, kdy nedoporučuje některými odborníky zmiňovanou fixaci jedné nožky. To je možné provádět tehdy, pokud tuto polohu maminka střídá, umí ji na obě strany. Jednostranně vede u dítěte k asymetrickému lezení.
Na videu spolupracovali:
Fyzioterapeutka Mgr. Kamila Vorlová
Maminky Lenka a Marcela
Miminka Leuška a Silvinka
Organizace: Bc. Andrea Blažková, DiS.
Kamera a střih: Tomáš Lénárd
Námět a scénář: MUDr. Jana Martincová
Proč být s námi na Babyonline.cz?
U nás se dozvíte více, více pro život důležitého.
Předchozí článek:

Reakce novorozence
Následující článek:

Preventivní péče o dítě
Zajímavé články z oddílu Vyšetření miminka po šestinedělí u fyzioterapeutky
- Všechny články
- Nejčtenější články
- Nejnovější články

Všechna videa u fyzioterapeutky po šestinedělí
Proč se pohybové vyšetření miminka po šestinedělí na fyzioterapii stává standardem? Proč se již netýká pouze předčasně narozených dětí a dětí jinak in...
Obsah článku
Související články
Aktuální soutěže
Aktuální testování
Související recepty
Vybraná anketa
Bylo vaše dítě očkováno proti pneumokokům? Jakou vakcínou?
17 %
11 hlasů
0 %
0 hlasů
8 %
5 hlasů
58 %
38 hlasů
18 %
12 hlasů
Celkem hlasovalo 66 unikátních návštěvníků