banner

Celkem výsledků pro výraz "strava": 29

Hezký den, mám takový neobvyklý dotaz. Na začátku ledna po silvestru jsem měla silnou chřipku, která mi slezla na průdušky a měla jsem bronchitidu a užívala atb Penbene 150000. Beru antikoncepci Daylette po dobu 1,5 roku. Menses jsem v lednu dostala normálně, jeden den zpoždění přikládám za vinu nemoci, dříve když jsem nebrala antikoncepci, tak se mi na cyklu podílela i obyčejná rýma. S přítelem jsme měli po dobu užívání atb jednou nechráněný sex, ale přítel dovnitř mě nevyvrcholil. Po 14 dnech, kdy už jsem atb nebrala, jsme spolu spali znovu a ja začala slabě špinit s trochou krve. Trvalo to 2 dny. Od té doby bylo vše v pořádku až do teď, kdy jsem se rozhodla zhubnout. Jsem vegetariánka 10 let a kvůli změně stravy a cíli zhubnout jsem do svého jídelnáčku zařadila cca 2x více bílkovin než jsem do té doby jedla. Dietu držím týden. Mám problém s tím, že se mi občas při jídle udělá nevolno/až na zvracení a začala jsem dnes špinit. Dělala jsem si 2x těhotenský test a oba dva byly negativní. Chci se zeptat, jestli můžu mé aktuální obtíže se špiněním přikládat tomu, že jsem včera cvičila břicho, které do té doby nebylo snad půl roku na cvičení a nevolnost z jídla nebo celkovou z toho, že mám najednou těch bílkovin moc? Nebo celkově z té změny režimu (pravidelná strava, menší porce) a zařazení více bilkovin? Nebo bych snad mohla být těhotná? Menstruaci mám dostat za 12 dní. Děkuji za odpověď.

Dobrý den, nedokážu na takový dotaz odpovědět, vztah mezi špiněním a změnou jídelníčku po 1 týdnu považuji jako nepravděpodobnou. Ani nelze posoudit, co to je 2x vice bílkovin - to je velmi široká oblast, pokud není uvedeno konkrétně. Dotaz spíše směřujte na gynekologa.

 

avatar
Mgr. Jana Eliášová nutriční terapeutka
Štítky: #hubnutí #nevolnost

Dobrý den, ráda bych Vás poprosila o radu, mam deseti měsíčního syna. Od narozeni nebyl nikdy plně kojen a museli jsme přikrmovat. Ale stále málo přibíral a stále jsme museli chodit na převážení a i když papá celkem dobře tak stále nic. Před vánocemi jsme museli na odběr krve a byla mu zjištěna alergie na laktózu a kravskou bílkovinu. Tak teď s tím jídelníčkem trochu bojujeme a snažím se vybírat něco po čem konečně trochu přibere. Ale trochu v tom plavu a nevím jak mu teď ten jídelníček správně nastavit poradíte mi po čem zaručeně přibere?Moc děkuji za odpověď. Anna

Dobrý den.

Pokud dítě, které nebylo zcela kojeno a bylo přikrmováno UMV (umělou mléčnou výživou), ve které se nacházela bílkovina kravského mléka a laktoza, je alergické na tyto látky, tak zcela určitě neprospívá a nepřibírá jako jeho vrstevníci, kteří tuto alergii nemají. Nepíšete, zda jste používali UMV s těmito látkami nebo jiné UMV. Pro děti trpící těmito alergiemi se používají preparáty UMV s hydrolyzovanou bílkovinou kravského mléka. Dají se používat i na přípravu příkrmů a kaší. Dítě v 10 měsících již má do mléčné stravy kojence zaváděny příkrmy. Jedná se o masovozeleninové a ovocné příkrmy a také kaše. Především z rýže a kukuřice. Pokud dítě bylo vyšetřeno na alergie a nebyla zjištěna alergie na lepek, tak se zavádějí u dětí při UMV také potraviny z obilovin – chléb, pečivo.

Pokud jste před zjištěním alergií dítěti podávala příkrmy z kravského mléka, tak již to, že dítě nebude dále vystaveno těmto látkám, povede postupně ke zlepšení jeho stavu a k prospívání. Zaručená potravina, po které by dítě přibralo, neexistuje. Ale pokud budete dodržovat následující doporučení, mělo by postupně dojít k trvalému zlepšení.

Při zavádění nových příkrmů se začína s malou porcí, která se během několika dní zvyšuje. Takto je možno včas odhalit případné alergické reakce. V tomto období 10 měsíců má být strava pestrá s dostatkem pokračovací UMV (okolo 500 ml), obilovin, zeleniny, ovoce a libového masa.  

Pokud budete dodržovat v jídelníčku denního příjmu: mléko 3-4 porce (1 porce 150 ml), obiloviny a brambory 2-3 porce po cca 30-40 g, zelenina a ovoce 2-3 porce po 40-50 g, maso cca 30 g ,tak by mělo dojít k rychlé nápravě a dítě by mělo začít prospívat.

Přeji mnoho zdaru.

Dobrý den,začali jsme v šesti měsících dávat zeleninové a masozeleninove prikrmy.Chlapeckovi moc chutnaly,takže snědl dvě 150g sklenky za den.Nyni v osmi měsících se po pár lzickach začne vztekat a propuka v nešťastný pláč.Zacala jsem dávat už i ovoce,Ale většinou je reakce stejná.Kdyz se ale uklidní,otvírá pusinku dal.Doktor říkal,že ti,že poznal už více chuti,nemusí mu být podávány strava vhod,Ale on takto reaguje na všechno.Nevim proc.Dekuji

Dobrý den. Ano, může to být reakce na nové chutě, často to je taky prořezáváním zoubků, kdy podávání lžičkou může po prvních lžičkách způsobovat podráždění dástí, které po chvilce přestane.

Dobrý den paní doktorko,ráda bych znala Váš názor na podávání cukru a sladkostí u malých dětí. Mám syna,kterému je nyní 14 měsíců a snažím se mu cukr omezit co to jde, cukr má hlavně v ovoci + dostává obden pár dětských sušenek a klasických piškotů.Nedávno jsem stačí tedy takto malému dítěti cukr v ovoci a občas klasické dětské piškoty. Až před nedávnem jsem mu začala trochu doslazovat jogurt javorovým sirupem,jinak žádné ovocné jogurty ani pribináky nekupuji. Všude se dočítám,že od 1 roku se strava už moc nemusí řešit a že dítě by mělo přejít na stravu dospělých,ale u nás doma se sladké jí hodně tak proto se snažím na to své dítě nezvykat. Zajímalo by mě jestli je tato dávka cukru které obsahuje ovoce pro dítě dostatečná a ještě odkdy byste doporučila dětem občas podávat sladkosti typu: Brumík,Kinder řez a jiné sušenky z obchodu. Děkuji za odpověď.

Dobrý den. Od 1 roku nemusíte hlídat dávku cukru v potravinách, ale zbytečně cukr nenadužívejte, javorový sirup do jogurtu není potřeba, celkově ve stravě je dostatečný přívod cukru. Ale můžete podat i ovocný jogurt, občas Tvaroháček, sušenky. Dítě může dostávat sladkosti - Brumík,Kinder řez - ale s uvážením, ne denně.

Dobrý den paní doktorko, zajímá mě kolik cca.doporučujete, aby snědlo dítě příkrmu od 1,5 -2 let. Ptám se, protože můj syn,kterému je nyní 18 měsíců, sní k obědu cca.250g příkrmu,někdy o něco víc a přijde mi, že by jedl dál,většinou se i vzteká když dojí,to samé dělá i ráno po mléku,kterého vypije kolem 260ml,tak si nejsem jistá,jestli mu to stačí,protože toto množství má stejné už od roku. Když vidí někoho z rodiny jíst u stolu,žadoní a vzteká se dokud jídlo nedostane, jako by byl hladový a to je třeba zrovna po svačině. Mám tedy dávky navýšit ku spokojenosti dítěte? Jinak je to velký jedlík už od mala.Je tedy podle vás lepší ho nechat jíst dokud chce a kdy chce, nebo mu dávky stanovit a odměřovat abych měla lepší přehled kolik toho sní a nenechat ho aby se přejídal (to dělám nyní).Děkuji za odpověď.

Dobrý večer, z Vašeho dotazu nevyplývá skladba jeho jídelníčku. Dítě v tomto věku má mít jídelníček stejný jako ostatní členové rodiny s tím, že nebude jíst houby, uzeniny a smažená tučná jídla a minimálně kořeněná (např ne chilli, kečupy, majonézu apod.). Předpokládám, že celá rodina se sejde až u večeře ve všední dny a v pracovních volných dnech, takže i barevně by strava pro Vaše batole měla být stejná jako u ostatních členů rodiny, takže nemůžeme se bavit o příkrmech ( ty jsou určené kojencům). Dítěti předložte tzv. dětskou porci a nechte ho jíst samostatně ( i za cenu ušpinění a nepořádku v okolí). Je dobře, že sledujete, kolik tekutin vypije, ale jen mléko nemůže stačit, k tomu přidejte např. nějaké pečivo s máslem (viz kapitola o výživě), prostě skladba jídelníčku už musí odpovídat běžné dětské stravě, tj. 5x denně. S pozdravem Dr Ludvíkovská

Dobrý den, syn 10 měsíců, horečky, vysoké CRP - dostal antibiotika. Jeho strava byla 99% kojení . Je tahle stolice v pořádku ? Nyní antibiotika par dni nemá, jí i pevnější stravu + kojení a vypadá stejne. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

tato stolice je po antibioticích z útlumu střevní flory, nasaďte probiotika.

Dobrý den, já jsem Monika a mám půlroční dcerku Petrušku. Ona má zavedenou žaludeční sondu. Mám ji papání mixovat úplně dojemna? Mám jenom stolní mixér.

Dobrý den,

ano strava by měla být v tekuté formě, jak píšete mixovaná. Takovým vodítkem je, že bez problému projde sondou. Mixér na to stačí, pokud budou výchozí suroviny technologicky zpracovány (uvařeny), bude možné ji bez problému umixovat bez zbytků (kousků).

Hezký den paní doktorko, již jsem Vám psala ohledně množství porce jídla pro mého syna,kterému je nyní rok a půl a ještě jednou bych Vás chtěla poprosit o pomoc. Nevím si rady kolik jídla ho mám nechat max.sníst.aby to bylo dostatečné a aby se zbytečně nepřejídal. K obědu sní cca.250 g jídla. Bohužel sama to nedokážu odhadnout,protože syn jí a jí dokud je a právě se mi teď stalo, že jsem mu k večeři uvařila zapečené brambory se špenátem a na vrch mascarpone, synovi to moc chutnalo a snědl celý talíř, jenže v noci se budil a brečel a ráno večeři vyzvracel,bylo to cca. po 10hodinách a stále byl vidět špenát s brambory v obsahu-znamená to,že jídlo nestrávil,že bylo moc těžké nebo velké množství? Večeři měl kolem 20:00,pak šel hned spát,jako obvykle. Doteď jsem mu dávala k večeři vždy jenom kaše,ale jelikož je jí každý večer už od 6 měsíců,tak jsem chtěla udělat změnu a uvařit mu jídlo i na večer.Také jsem dala na Vaše doporučení, že má dítě jíst to samé,co zbytek rodiny,tak to u nás je, jen nevím jak moc "těžké" má být večerní jídlo. Nemám moc nápadů co mu tak dávat před spaním kromě kaší,protože pečivo,jogurt atd. mívá na svačinu.Pokud to nevadí,ráda bych mu dál podávala ty kaše-dělám mléčné instantní,které střídám s domácí ovesnou a jáhlovou kaší.Těch sní také hodně,ale mám je vyzkoušené a nemá problémy.To s tím zvracením už se mi u něj jednou stalo,také dostal k večeři nějakou zapečenou zeleninu a noci pak zvracel.

Dobrý den, v minulé odpovědi na Váš dotaz jsem se vyjádřila, že strava Vašeho dítěte by měla být podobná stravě dospělých, tzn. upravená barevně (asi jsem se špatně vyjádřila). Děti totiž napodobují své rodiče a tak se dají trochu ošálit, aby je nelákal např. tatínkův talíř. Připravovat večeři či oběd můžete stejně, ale dětskou porci pak dáte zvlášť a dospělým jídlo pak dochutíte (koření). Pro přípravu dětské stravy není vůbec vhodné používat jakákoli dochucovadla, večeře je vhodné podávat v 19 hod, aby se trávicí proces nastartoval ještě před spánkem. Z Vašeho dotazu navíc není zřejmé, jak jste zapečené brambory se špenátem a navíc s mascarpone připravovala – tj. jaký tuk a další přísady jste použila, kolik toho mascarpone snědl. Večeře by měla být vždy podávána lehká, netučná, dobře stravitelná, není nutné mít každý den teplou večeři. Vůbec se netrapte tím, zda chlapec sní 250 či 300 ml, bohužel nemohu Vám detailně popisovat různé postupy přípravy dětské stravy, ale existují kuchařské knihy zabývající se stravováním dětí a jistě tam najdete vše potřebné. Zdravím Ludvíkovská

Dobrý deň, pani doktorkaIdem si po radu.Prvý deň poslednej menštruácie bol 2.8.2020, na to 23.8. mi bol pozitívne potvrdený COVID-19 a dnes 3.9. som zistila, že som tehotná. Včera som mala veľké bolesti - očakávala som menzes. Vzala som si Aulin, bolesti mám však aj dnes, akoby som mala dostať menzes.Moja otázka je, či liek Aulin, Covid-19 a nejaký ten alkohol má vplyv na vývin plodu, ktorý može mať aktuálne cca 1-2 týždne. Som z toho vystrašená a obávam sa o zdravie plodu.Ďakujem.Marika

Dobrý den, doposud nebyl prokázán negativní vliv COVID-19 na průběh těhotenství. Lékům typu Aulin je vhodné se vyhnout, raději užijte Paralen. První týdny v těhotenství fungují na principu - "vše nebo nic". Buď se těhotenství uchytí a pokračuje, nebo ne. Uvidíte na příštích kontrolách u Vašeho gynekologa. Pro optimální průběh těhotenství je vhodný zdravý životní styl, pestrá strava, vyvarovat se škodlivých a návykových látek, psychická pohoda, ale ve spoustě ohledech hraje roli samotná příroda. V prvním trimestru se provádí 1. screeningové vyšetření (ultrazvuk + vyšetření z krve) na nejčastější chromozomální vady - mezi které patří zejména Downova choroba, dále se dělá 2. ultrazvukový screening ve druhém trimestru, biochemický screening defektů neurální trubice - o všem Vás bude gynekolog předem informovat. Hezký den.